25 nejlepších elektrických koloběžek pro děti 2023
Ekologická cesta nejen do školy.
Jak vybrat elektrickou koloběžku pro děti
- Elektrická koloběžka slouží k rozvoji motorických a fyzických dovedností dítěte.
- Prvotní výběr koloběžek se odvíjí od vhodného typu s ohledem na věk a hmotnost dítěte.
- U většiny modelů je uváděný věk 8 let a více.
- U maximální rychlosti je třeba dbát ohled na bezpečnost vašeho dítěte. Doporučuje se začínat s modely s nižší rychlostí, ideálně aby nepřekračovaly rychlost 25 km/h.
- Kapacita baterie je uvedená v ampérhodinách (Ah) a udává, kolik kilometrů na jedno nabití zvládne elektrická koloběžka ujet.
Elektrická koloběžka - náš výběr





Elektrické koloběžky se sedátkem





Skládací elektrické koloběžky





Dětské elektrické koloběžky





Elektrické koloběžky pro 2





Jak vybrat elektrickou koloběžku pro děti
Věk, hmotnost dítěte
Prvotní výběr koloběžek se odvíjí od vhodného typu s ohledem na věk a hmotnost dítěte.
U většiny modelů je uváděný věk 8 let a více. Dá se říct, že mladší dítě by nemuselo adekvátně zvládnout řízení elektrické koloběžky. Z bezpečnostního hlediska se tedy nižší věk nedoporučuje.
Váha dítěte je vedle věku druhý nejdůležitější faktor. Elektrokoloběžky jsou zpravidla vhodné pro určitou váhovou kategorii. U velké a těžké koloběžky opět nemusí dítě zvládnout řízení a vystavuje se tak riziku úrazu, i když je starší osmi let.
Rychlost
U maximální rychlosti je třeba dbát ohled na bezpečnost vašeho dítěte. Doporučuje se začínat s modely s nižší rychlostí, ideálně aby nepřekračovaly rychlost 25 km/h. Pro mladší děti nebo začínající jezdce se i tato rychlost může zdát jako příliš vysoká, ale mezi garantovanými rychlostmi je prakticky nejnižší. Výhodou je, pokud elektrická koloběžka umožňuje regulaci rychlosti. To zpravidla probíhá pomocí módů, díky kterým dítě nemusí maximální rychlost vůbec využívat.
Motor
Některé zdroje uvádí, že adekvátní výkon elektrických koloběžek pro děti je 100 W. Je ale třeba si uvědomit, že nízký výkon ovlivňuje také sílu koloběžky, respektive při jízdě po rovině by tento výkon nevadil, ale při výraznějším stoupání může dojít k snížení rychlosti nebo se může stát, že daný terén vůbec nezvládne. Z tohoto důvodu a také s ohledem na výše uvedenou rychlost by se výkon měl pohybovat mezi 250 – 350 W.
Dojezd
Dojezd dětských elektrokoloběžek bývá výrazně nižší než u klasických modelů pro dospělé. Především u levnějších koloběžek nebo modelů s nižším výkonem se tento parametr může pohybovat do maximálně 20 km. Dojezd si ohlídejte zejména, pokud budete chtít s dítětem jezdit společně na výlety apod. Dojezdová vzdálenost přímo souvisí s kapacitou baterie, ale také hmotností e-koloběžky a jezdce, způsobem a rychlostí jízdy nebo např. s povrchem terénu.
Baterie
Kapacita baterie je uvedená v ampérhodinách (Ah) a udává, kolik kilometrů na jedno nabití zvládne elektrická koloběžka ujet. Jedná se ale pouze o orientační hodnotu, protože záleží i na dalších aspektech (viz dojezd).
Důležitá hodnota je také samotná doba nabíjení. Ta by měla být přiměřená provozní době. U kvalitních modelů se provozní doba může pohybovat i mezi 40 – 50 minutami. Samotná doba nabíjení může být v řádech hodin.
Víte, že…?
Z hlediska bezpečnosti je dobré elektrokoloběžku vybavit např. LED osvětlením. Samozřejmostí by mělo být brzdové světlo a odrazky. Koloběžku můžete doplnit i o další reflexní prvky.
Hmotnost
Hmotnost je u dětských elektrokoloběžek velmi důležitá. Těžká koloběžka se totiž bude hůře ovládat a celkově bude náročnější manipulaci s ní. Hmotnost se liší u jednotlivých modelů a může se pohybovat v rozmezí 8 – 20 kilogramů. V tomto případě by bylo ideální, aby si dítě před koupí koloběžku vyzkoušelo.
Konstrukce
Z hlediska konstrukce lze koloběžky rozdělit do dvou kategorií podle způsobu jízdy.
Stand-on | Tento typ je určen pro klasickou jízdu na koloběžce tedy na stání; vhodná je především při přechodu z manuální koloběžky, protože řízení probíhá prakticky stejně až na elektronické ovládání; dítě si tak na novou koloběžku snadněji zvykne |
---|---|
Sit-down | Koloběžky jsou opatřeny sedačkou; jízda tedy může probíhat v sedě, ale i klasicky ve stoje; některé modely se mohou podobat i mini motorkám; v tomto případě jsou vybaveny většími pneumatikami, které zajišťují lepší rovnováhu |
Řízení
Pro řízení koloběžky se používá tzv. rukojeť. Zpravidla je připevněna k předním kolům, která jsou poháněna. U některých modelů můžete narazit i na možnost jejího nastavení – přizpůsobení výšce dítěte a délce jeho paže. Pokud ale pořizujete elektrokoloběžku s vyšším výkonem, doporučuje se pevná konstrukce, protože v tomto případě jsou koloběžky robustnější a tedy i odolnější.
Víte, že…?
Starším dětem můžete koupit elektrokoloběžku pro dospělé.
Brzdy
Spolehlivý brzdový systém je základ pro bezpečí vašeho dítěte. Doporučují se zejména modely s brzdami na zadním kole, které jsou obecně považovány za bezpečnější. Při prudkém brždění na kolech předních může dojít k převrácení koloběžky a zranění jezdce.
Pneumatiky
S ohledem na výběr pneumatik máte v podstatě dvě možnosti:
- Gumové – nabízí plynulejší a pohodlnější jízdu
- Plastové – dochází k rychlejšímu opotřebení
Velikost pneumatik by měla odpovídat velikosti dítěte. Pro menší děti jsou vhodnější menší pneumatiky a naopak.
Víte, že…?
Tříkolové koloběžky mají zpravidla dvě kola vepředu a jedno vzadu. Tento typ elektrických koloběžek je citlivější při řízení a navíc má lepší stabilitu než jeho dvoukolová varianta.
Výrobci a ceny
- Nejlevnější modely elektrických koloběžek určených pro děti se pohybují kolem částky 4000 Kč. Tyto levnější modely zpravidla disponují výkonem do 100 W. Nižší je také dojezdová vzdálenost a maximální rychlost. Mezi výrobce patří např. Denver nebo Bluetouch.
- Od ceny 6000 Kč již koupíte modely s výkonem kolem 250 W a výce. Zvyšuje se rychlost i dojezdová vzdálenost. Vyrábí je např. Lamax nebo Xiaomi.
Otázky a odpovědi
Je elektrická koloběžka pro děti vhodná?
Jak vybrat elektrickou koloběžku?
Různé typy produktů porovnejte zde.