Jak vybrat skákadlo
- Skákadla nebo také jinak řečeno hopsadla lze rozdělit do dvou základních typů. Tím prvním jsou pro zdravý vývoj dětí naprosto nevhodná závěsná skákadla určená pro děti od cca 6 měsíců věku.
- Druhou kategorií jsou hopsadla v podobě míčů, zvířátek nebo skákacích tyčí, které naopak zdravý motorický vývoj podporují.
- U nafukovacích skákadel je velmi důležitý výrobní materiál. Ten má vliv na nosnost, pružnost, ale i životnost výrobku.
Skákadlo - náš výběr




Závěsná skákadla

Skákadla tyče

Skákadla zvířátka



Skákadla míče


Jak vybrat skákadlo
Jaké typy skákadel existují
Skákadla lze rozdělit do dvou základních typů. Tyto se pak liší jednak způsobem použití, ale především věkovou skupinou, pro kterou jsou určeny.
Závěsná skákadla
Závěsná skákadla jsou zpravidla určeny pro děti mladší 1 roku. Princip spočívá v tom, že se dítě vsune do sedátka, které svým způsobem zajišťuje oporu dítěte, respektive je pevně podepřeno za rozkrok, nejedná se o oporu páteře a je zavěšeno např. ve dveřích. Nohy jsou volné a umožňují se odrážet od země a tím pádem vzniká kýžený skákavý pohyb. U tohoto typu skákadel je ovšem jedno velké ale! Děti, i když na to nejsou svým pohybovým vývojem připraveny, jsou dávány do vertikální polohy, která pro ně není prozatím přirozená a může tedy způsobit vážné zdravotní problémy v budoucnosti. Závěsná skákadla jsou tedy naprosto nevhodná pro zdravý pohybový vývoj dítěte.

Skákací míče jsou oblíbené u starších dětí, iStock / wojciech_gajda
Hopsadla pro starší děti
Na rozdíl od předchozího typu se v tomto případě jedná o hopsadla, na kterých dítě zpravidla sedí nebo stojí a vyvíjí aktivní pohyb. Jsou tedy určena pro děti, které již samostatně stojí, lépe i chodí. Při jejich použití dítě posiluje záda, břišní svaly, ale také nohy. Dále procvičuje správné držení těla a rovnováhu. Hopsadla tohoto typu tedy podporují rozvoj motorických dovedností dětí.
Víte, že…?
Hračky tohoto typu je vždy vhodné kupovat od ověřených výrobců. Značkové výrobky jsou zárukou bezpečnosti a nezávadnosti.
Jaký tvary mohou mít
Obecně lze dětská skákadla rozdělit do tří základních typů a to na zvířátka, míče a skákací tyče.
Zvířátka
Skákacích zvířátek je celá řada a lze je rozdělit podle jejich využití.
- Baby zvířátka – jsou nižší, výška sedu se pohybuje kolem 21 cm; tato výška je vhodná pro zhruba roční děti, případně o něco mladší; tato skákadla patří mezi levnější; zpravidla mají krátké využití
- Klasická zvířátka – výška sedu se v tomto případě pohybuje mezi 25 až 30 cm a oblíbená jsou zejména u dětí ve věku od 1 do 2 let, optimální výška dítěte je kolem 86 cm, používat je ale lze zpravidla déle; životnost těchto skákadel přímo souvisí s použitým materiálem
- Velká zvířátka – výška sedu se uvádí cca 37 cm, což je optimální pro 2,5 až 3 leté děti; u těchto skákadel je již vyžadovaná určitá fyzická zdatnost a mrštnost; pořizovací cena je většinou vyšší, proto se více uplatňují v různých herních centrech apod.

Velké popularitě se těší i gumová zvířátka, iStock / Cristian Martin
Kromě těchto základních typů existují také zvířátka 2v1 a tzv. přechodová:
- Zvířátka 2v1 – umožňují napojení houpací podložky, jedná se tedy o spojení skákadla s houpačkou
- Přechodová zvířátka – nemají nožky, pouze bříško; jsou jakýmsi mezistupněm mezi klasickým zvířátkem a skákacím míčem
Skákací míče
U skákacích míčů lze posuzovat dvě základní kritéria:
- Způsob uchopení – existují varianty s tzv. tykadly, uchem nebo zcela hladké bez možnosti úchopu; pro skákání malých dětí může být jistější varianta s úchopem, pro rehabilitační účely jsou vhodnější míče hladké
- Velikost – velikost míče je vhodné přizpůsobit konkrétnímu věku dítěte a tedy i jeho výšce; v potaz je ale nutné vzít i fyzickou a motorickou zdatnost
Věk dítěte | Průměr míče |
---|---|
Od 3 let | 42 cm |
Cca 5 až 6 let | 50 cm |
6 let a více | 55 až 60 cm |
Skákací tyč
Skákací typ je typ hopsadla, které je určeno starším dětem. Vhodná je cca od 5 let věku. Výrobním materiálem je zpravidla kov, který je dostatečně pevný a odolný. Pomocí skákací tyče procvičují děti rovnováhu i výdrž.
Z jakých materiálů se vyrábí
Výrobní materiál je důležitý zejména u nafukovacích skákadel. V jejich případě má velký podíl na odolnost a životnost výrobku.
Pružné materiály
Jsou vysoce odolné a pyšní se opravdu vysokou nosností, která se pohybuje mezi 200 až 300 kg. Tyto výrobky jsou tedy vhodné i pro větší zátěž nebo časté používání (např. školky, dětské skupiny, herničky atd.). Vlastnosti těchto materiálů umožňují částečně přizpůsobit velikost výšce dítěte, respektive lze výrobky postupně dle potřeby dofukovat. Skákadla z pružných materiálů jsou ale dražší.
Tuhé materiály
I tyto výrobky jsou poměrně dost odolné. Jejich nosnost se pohybuje kolem 25 až 50 kg. Nafouknuté skákadlo zpravidla odpovídá průměrnému věku dítěte, pro který je určený. Zvířátka nelze přifukovat, materiál více než skákání umožňuje jakési pohupování. Skákadla jsou oproti předchozímu typu podstatně levnější.