Elektrické struhadlo

Salát během chviličky.

Jak vybrat elektrické struhadlo

  • Pomocí elektrického struhadla zpracujete rychle a bez námahy větší množství zeleniny i ovoce.
  • Součástí elektrických struhadel jsou i různé kotouče, které lze jednoduše vyměnit. Tímto způsobem můžete strouhat zeleninu na různě široké proužky či jiné tvary. Struhadlo však můžete využít pro mletí ořechů, mandlí nebo strouhání čokolády.
  • Vybírejte struhadla s vyšším výkonem, optimální je výkon alespoň 800W. Tyto struhadla se nebudou zasekávat ani při zpracovávání tvrdé zeleniny.
  • Součástí struhadla může být různé příslušenství. Vhodné jsou náhradní nástavce, které musí být vždy vyrobeny z nerezové oceli. Praktické je pěchovadlo i nádoba na nastrouhanou zeleninu.

Typy struhadel

Mezi nejstarší a stále nejběžnější patří klasická kovová struhadla, které v ruce někdy držel snad každý. A pak je tu ještě moderní provedení tohoto pomocníka v elektrické verzi.

Typ Popis
Manuální Manuální struhadla jsou nejčastěji vyráběna z nerezu, méně kvalitní jsou pak plastová. Jsou k dostání v mnoha různých provedeních, od opravdu malých, po klasický čtyřhranný typ. Některá struhadla disponují pouze jedním typem břitů, jiná mají jemnější i hrubší břity, nebo umožňují krájení na tenké plátky. Manuální nerezová struhadla jsou určena pro menší množství potravin, práce s nimi je náročnější jak časově, tak fyzicky. Často se také stává, že si při strouhání přivodíte drobný úraz, když omylem přes ostří přejedete částí ruky. Přesto jsou však tato struhadla čas od času potřebná v každé domácnosti, kdy potřebujete nastrouhat jen opravdu malé množství zeleniny. Jejich výhodou je zejména skladnost, rychlá údržba.
Elektrická struhadla Elektrická struhadla jsou určená hlavně na větší množství zeleniny a ovoce. Pokud ve vaší rodině často připravujete například zeleninové a ovocné saláty, nebo například domácí brambůrky, budou pro vás neocenitelným pomocníkem. Své využití pak mají ale také při pečení, s jejich pomocí můžete namlet ořechy, mandle, čokoládu nebo jiné suroviny. Vše bude hotové během chvíle, bez námahy a případných úrazů. Elektrická struhadla jsou ve většině případů dodávána s různými typy břitů a umožnují strouhat na různé hrubosti, dále krájí na plátky, melou a drtí.

Konstrukce a ovládání

  • Pokud už zvažujete investici do tohoto výrobku, zaměřte se v první řadě na materiál, ze kterého je vyrobeno a pak také na kvalitu kotoučů.
  • V drtivé většině jsou tato struhadla vyráběna z plastu nebo v kombinaci plast a kov. Tělo struhadla je řešeno designově a můžete vybírat z mnoha barevných provedení. Část, kam se vkládá surovina určená na strouhání, bývá z průhledného materiálu, a máte tak přehled, jestli vše probíhá v pořádku.
Multifunkční
First Austria FA 5112- 2 Elektrické struhadlo
  • Pro bezpečnost by mělo být struhadlo vybaveno protiskluzovými nožičkami a důležitá je i délka kabelu.
  • Propracovanější struhadla jsou vybavena praktickou úložnou přihrádkou, do které je možné kabel uložit.
  • Struhadla disponují většinou jen tlačítkem pro zapnutí a vypnutí. Zohlednit byste měli to, jestli je struhadlo vybaveno bezpečnostní pojistkou proti přehřátí.
  • Co se týká výkonu, pohybuje se u těchto jednoduchých struhadel v rozmezí od 150 – 1 100 W.

Kotouče

Kotouče jsou u tohoto výrobku zásadní, díky kvalitním kotoučům si struhadlo poradí s jakoukoliv zeleninou nebo jinou surovinou bez toho, aby se nějakým způsobem zadrhávalo nebo dokonce zastavovalo. Kotouče, ať už jsou v jakékoliv podobě, by měly být vyrobeny z kvalitní nerezové oceli.

Jednoduché
Elektrické struhadlo Sencor SSG 3501GR

Příslušenství

Elektrická struhadla nejsou nijak složitá zařízení, a proto je jejich součástí pouze omezené množství příslušenství. Jak už jsme zmínili, chybět by neměly především náhradní břity a každé struhadlo by mělo být dodáváno s pěchovadlem, kterým můžete strouhanou surovinu bezpečně přitlačit na strouhači mechanismus.

Součástí některým modelů je i nádoba, do které nastrouhaná surovina padá. To jestli je to výhoda nebo ne je na názoru jednotlivců. Pokud součástí je, vyhnete se možnému nepořádku, pokud by od struhadla něco odlétávalo. Na druhou stranu, v případě, že je tato nádoba malá, budete nuceni struhadlo každou chvíli vypínat a nádobu vysypávat.

Cena

Cenově se elektrická struhadla pohybují v rozmezí cca 700 – 2 000Kč. Elektrická struhadla koupíte samostatně, velmi často vak bývají součástí kuchyňského robota. Ten vám poslouží i jako mixér, mlýnek na maso, zamísí těsto atd. Jestli vám i tyto spotřebiče doma chybí nebo chcete staré vyměnit za nové, doporučujeme koupit tento výrobek. Cena v tomto případě vyšší a výrobek robustnější, nahradí vám ale více spotřebičů a tak vám vlastně ušetří peníze i místo.

Nerezové
Elektrické struhadlo WMF Salad-to-go

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vybírejte výrobky od kvalitních výrobců. Na trhu jsou zastoupeny ve velkém množství a je určitě z čeho vybírat. Doporučujeme například výrobky od značek jako SENCOR, Rohnson, Concept, Tristar, Severin, Clarsonic, Philips nebo Tefal.

Od 700 – 1 500 Kč – v tomto cenovém rozpětí můžete vybírat z mnoha typů menších, ale výkonných struhadel, díky kterým zvládnete zpracovat jakékoliv suroviny.

Od 1 500 Kč a více – větší typy převážně nerezových struhadel, které mají v příslušenství větší počet krájecích a strouhácích kotoučů o výkonu 200 W. Některá tato struhadla cenově vychází i na 3 000 Kč, což je cena, za kterou už můžete pořídit i jednoduššího multifunkčního robota.

Krájí, řeže, strouhá
SSG 3500WH elektrické struhadlo SENCOR

Víte, že…?

Kuchyňská struhadla jsou neocenitelná v přípravě zeleniny, pokud chcete ale opravdu experimentovat a připravit zeleninu v dekorativní podobě nebo dětem velmi oblíbené spirálové brambůrky, poohlédněte se po některém ze spirálových kráječů.

Otázky a odpovědi

Na co si dát při výběru struhadla pozor?

Elektrická struhadla se liší průměrem plnící trubice. Díky většímu průměru můžete zpracovávat větší kusy surovin. Práce tak bude rychlejší a efektnější. Nejčastěji je možné zakoupit struhadla s trubicí s průměrem v rozmezí 55 - 76 mm. Upřednostnit můžete také model, který umožňuje mýt jednotlivé části v myčce.

Jak výkonné by mělo struhadlo být?

Výkon je při výběru jakéhokoliv spotřebiče velmi důležitý. Běžně využívaná struhadla by měla mít výkon alespoň 250 W. Jestliže budete zpracovávat zeleninu pravidelně, vyplatí se investice do struhadla s výkonem okolo 800 W. Se struhadlem jehož výkon je více než 1 000 W pak snadno zpracujete jakoukoliv surovinu.
Jméno
Multifunkční
Jednoduché
Nerezové
Krájí, řeže, strouhá
Oblíbené
Image
Produkt
First Austria FA 5112- 2 Elektrické struhadlo
Elektrické struhadlo Sencor SSG 3501GR
Elektrické struhadlo WMF Salad-to-go
SSG 3500WH elektrické struhadlo SENCOR
Clatronic ME3604 Multifunkční elektrické struhadlo
Cena ca. 1 000 CZK ca. 900 CZK ca. 2 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena