Elektrické topidlo

Přímotop do každé místnosti.

ca. 900 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat elektrické topidlo

  • Elektrické topidlo, topení či přímotop vám pomůže vytopit místnosti, případně prostory, kde nemáte klasické ústřední topení.
  • Klíčovým parametrem všech elektrických topidel je samozřejmě výkon, jehož ideální výše odvíjí od velikosti vytápěného prostoru.
  • Elektrické topidlo by mělo být vybaveno termostatem, který zajistí průběžné vytápění na vámi zvolenou teplotu.

Typy topidel

Pokud jste se rozhodli, že využijete elektrické topidlo, čeká vás vybírání vhodného typu pro vaše účely. Každý typ elektrických topidel se totiž hodí do jiných podmínek. Mezi jednotlivými typy je tak vhodné pečlivě volit.

Radiátory

Výhodou elektrického topidla v podobě radiátoru je, že se nejvíce podobají klasickému ústřednímu topení. Hodí se také pro dlouhodobé či rovnou stále účely vytápění. Žebrován těchto radiátorů je vyplněno akumulačním olejem, který umí vyřazovat teplo do okolí i po té, co dojde k vypnutí radiátoru. Další plusové body radiátor sbírá za vhodnost pro alergiky a astmatiky, neboť nevíří prach. Naopak počítat musíte s vyšší hmotností, kvůli které se s tímto typem elektrického topidla hůře manipuluje. Je proto vhodnější vybrat místo a následně s radiátorem již nepohybovat, není-li to nezbytně nutné.

Elektrický konvektor
Fenix CH2000B Turbo

Konvektory

Elektrické topidlo v podobě konvektoru se podobá průtokovým ohřívačům, kdy dochází k nasávání vzduchu zespoda, ten následně projde konvektorem a je ohřátý vypouštěn z horní části zpět do prostoru. Pro lepší schopnosti vytápění jsou konvektory velmi často vybavena také ventilátorem, který teplý vzduchu pomáhá vyfukovat ven. Výhodou je nízká hmotnost a tedy možnost je velice snadno přenášet. Dokáží také velmi rychle vzduch ohřívat. Na druhou stranu se nehodí pro dlouhodobé využívání, protože vysušují vzduch, což může vadit alergikům.

Topné panely

Elektrické topidlo v podobě topných panelů zaujme všechny, kteří si chtějí připomenout klasický krb. Jsou absolutně tiché y vydávají teplo, kterým ohřívají předměty ve svém okolí. Nijak navíc nevíří prach a spotřeba energie je citelně nižší. Jde současně o jediný typ elektrického topidlo, který lze použít pro kompletní náhradu vytápění namísto například ústředního topení. Hlavní nevýhoda spočívá ve velmi vysoké pořizovací ceně.

Infrazářiče

Další typem elektrického topidla jsou infrazářiče. Jejich princip nám může připomínat pobyt na letním slunci. Vlákna infrazářiče vysílají krátkovlnné paprsky, které nás dokáží prohřát. Jsou oblíbeným typem do koupelen, navíc nevíří prach a provoz infrazářiče je naprosto tichý. Jelikož mají vysokou spotřebu nejsou vhodné pro dlouhodobé využívání.

Oblíbené
Sencor SCF 2003

Umístění

Při výběru elektrického topidla vezměte v potaz i to, kam jej budete chtít umístit. Vybírat totiž můžete nejen z přenosných typů, ale rovněž z modelů, které lze zavěsit na stěnu. Pokud budete vytápět jeden konkrétní prostor, není závěsný typ vůbec špatnou volbou. Naopak potřebujete-li elektrické topidlo mít variabilní, určitě je nutné, aby topidlo bylo možné pohodlně přenášet. Zohlednit je nutné též napájení, v každém místě, kde budete chtít elektrické topidlo využít, musí být zásuvka.

Typ elektrického topidla výhody nevýhody  
radiátor cenová dostupnost, nevíří prach, akumuluje teplo vyšší hmotnost, horší manipulace  
konvektor nízká hmotnost, rychlý ohřev vzduchu vysušují vzduch, nehodí se pro alergiky  
infrazářič tichý provoz, nevíří prach vysoká spotřeba  

Důležité parametry

Při výběru nového elektrického topidla je nutné zohlednit ještě několik dalších parametrů, kterým je dobré věnovat pozornost.

Topný výkon

Topný výkon vám určuje, jak jak velké prostory můžete vytápět a současně i jak rychle dojde k vytopení dané místnosti. Čím vyšší výkon, tím rychleji a větší místnost vytopíte. Typicky se udává, že na vytopení 1 m2 je potřeba výkon kolem 80 W. Dle vaší místnosti, respektive její velikosti, získáte orientační ideální výkon. Vždy je však vhodné výkon naddimenzovat a vybrat výkonnější zařízení, protože do všeho promlouvají například i tepelné ztráty skrze dveře a okna.

S ventilátorem
Concept KS3007

Spotřeba

S výše zmíněným topným výkonem úzce souvisí rovněž spotřeba. Tento parametr naleznete uvedený ve Wattech za hodinu. Pokud budete hledat elektrické topidlo pro delší využívání, orientujte se spíše po modelech s nižší spotřebou.

Rozměry

Zvažte také rozměry vybíraného elektrického topidla, aby se vešlo tam, kam jej plánujete umístit, případně zavěsit. U přenosných topidel hrají rozměry roli i v tom ohledu, že s nimi bude možné lépe manipulovat.

Hmotnost

V případě hmotnosti platí velmi podobné informace jako u rozměrů. Budete-li chtít elektrické topidlo přenášet, vždy oceníte spíše nižší hmotnost. Nejlehčí typy mohou vážit i kolem pouhého 1 kilogramu, avšak s výkonem zákonitě roste i hmotnost, která se u těch nejvýkonnějších typů může vyšplhat i ke 20 kilogramům.

Horkovzdušný konvektor
Solight KP02WiFi

Ceny

Nejlevnější topidla se s cenou vejdou do 2 000 Kč, některé typy pořídíte i za méně než 1 000 Kč. Většinou jde o přenosná zařízení s hmotností do 15 kilogramů. Kolem 4 000 Kč již pořídíte například větší elektrické topidla v podobě radiátorů, které se hodí i na celoroční provoz a nikoliv jen pro občas vytápění.

Otázky a odpovědi

Které elektrické topidlo má nejpříznivější pořizovací cenu?

Cenově velmi dostupné jsou menší klasické radiátory, které lze sehnat opravdu za dostupné peníze a přesto velmi dobře poslouží. Rychle vytopí požadovaný prostor, avšak nutné je počítat s vyšší spotřebou.

K čemu se elektrická topidla využívají?

Primární využití je k ohřevu vzduchu, případně celkovému prohřátí lidského těla. Fungují výhradně na elektřinu, ale liší se stylem distribuce tepla. Některé foukají teplý vzduch, jiné teplo vyzařují.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrický konvektor
Oblíbené
S ventilátorem
Horkovzdušný konvektor
Přehledné ovládání
Image
Produkt
Fenix CH2000B Turbo
Sencor SCF 2003
Concept KS3007
Solight KP02WiFi
ECG TK 2080 DR Black
S termostatem
Typ topidla
konvektory
konvektory
konvektory
konvektory
konvektory
Výška
44 cm
44 cm
43 cm
22 cm
37.5 cm
S časovačem
S ventilátorem
Výkon
2000 W
2 kW
2 kW
2.3 kW
2000 kW
Cena ca. 900 CZK ca. 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.