24 nejlepších elektrických mlýnků na kávu 2023
Čerstvě mletá káva potěší vaše smysly.
Jak vybrat elektrický mlýnek na kávu
- Mlýnek na kávu potřebujeme umístit v jeho blízkosti 230V zásuvky.
- Jeho obsluha není vůbec náročná, stačí do zásobníku nasypat množství kávy a na rozdíl od ručního mlýnku namelete zrna stiskem jednoho tlačítka.
- Na českém trhu narazíte na dva principy mletí a je dobré jim věnovat velkou pozornost, zejména pokud chcete, aby výsledkem byla vynikající káva.
Elektrický mlýnek na kávu - náš výběr




Elektrické mlýnky na kávu Sencor





Elektrické mlýnky na kávu Eta





Elektrické mlýnky na kávu Sage


Elektrické mlýnky na kávu Baratza





Jak vybrat elektrický mlýnek na kávu
Mlýnek na kávu s tříštivým ostřím
Setkáte se s ním u levnějších produktů. Rovněž jsou nazývány jako mlýnky s ocelovými noži. Káva je umletá během krátkého okamžiku bez zbytečných usazenin. Nicméně bohužel to má svá úskalí. Díky rychlé rotaci ostří dochází k uvolňování tepla a káva se může přepálit. Její chuť tak zhořkne a vám nezbyde nic jiného, než kávu vylít do opadu.
Někteří ocení i možnost mletí koření či bylinek. Ale pozor, před dalším použitím jej musíte řádně vyčistit, aby vám to neovlivnilo chuť lahodného nápoje.
Mlýnek na kávu s mlecími kameny
Tento typ elektrického mlýnku funguje na principu ručního, kdy je káva drcena a není rozsekána. Při drcení dochází k postupnému uvolňování olejů a výsledná káva bude mít intenzivnější chuť. Ovšem za kvalitu si musíte vždy připlatit a o stroj musíte více pečovat. I mlecí kameny se však dále dělí a to z hlediska materiálu a tvaru.
- Ocelové kameny: Jejich třením vzniká teplo a mohou kávu přepalovat, stejně jako nože u prvního typu mlýnku.
- Keramické kameny: Setkáte se s nimi v drahých přístrojích, jelikož jejich neodpustitelnou vlastností je, že nezkreslují chuť kávy
- Ploché kameny: Nejlepším charakterem plochých mlecích kamenu je zaručeně jejich rychlost. Ale to je bohužel jediné plus. Rychle se opotřebovávají a dosahují nižší výkonosti.
- Kónické kameny: Mletí je pomalé, avšak mají delší životnost, jsou větší a výkonnost je o několik desítek vyšší než s plochým tvarem.
Typ mlýnku | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Tříštivé ostří | Levnější, dostupnější, rychlost mletí, multifunkční | Ovlivňuje chuť výsledné kávy |
Mlecí kameny | Zachovává výrazné aroma, rozdrtí zrna na stejně velké kusy | Nutno při koupit rozlišit vlastnosti kamenů, dražší, náročnější údržba |
Víte, že…?
Mlýnky na kávu jsou elektrické i manuální.
Hrubost mletí
Obecně platí, že čím větší rozpětí mletí, tím větší možnost nastavení jemnosti. Na elektrickém mlýnku se hrubost mletí nastavuje ruční páčkou, nebo tlačítky na displeji.
Víte, že…?
Kávové okénko: Věděli jste, že nejjemněji namletá káva se nazývá Džezva? Pohledem připomíná pudr a lze ji docílit pouze na profesionálních přístrojích.
Kapacita mlýnku
Tento parametr úzce souvisí s tím, kam mlýnek pořizujete, ale také s vaší denní spotřebou kávy i jejím druhem. Moderní mlýnky jsou vybaveny uzavíratelnou nádobou, kde se zrna mohou uchovávat. Objem zásobníku se dělí na 3 úrovně:
- 30 až 80 g: Malé mlýnky, ideální pro přípravu až dvou šálků denně.
- 80 až 250 g: Střední kategorie mlýnku až pro čtyři šálky za den.
- nad 250 g: Vhodné do kanceláře pro větší počet lidí.
Víte, že…?
Pokud se vám nechce čistit mlýnek po každém použití, snažte se o něj pečovat alespoň jedenkrát týdně. Ovšem abyste dosáhli správného efektu, potřebujete čisticí tablety.
Nejznámější značky
- De´Longhi: Jistě nejznámější italský výrobce kávových mlýnku i automatických kávovarů.
- Porlex: Japonská společnost s kvalitními mlýnky.
- Ceado: Ačkoli je můžete znát hlavně jako výrobce odšťavňovačů, specializují se i na mlýnky na kávová zrna.
- Macap: Benátský výrobce profesionálních mlýnků, který si zakládá na neustále se zdokonalující technologii.
Cena
Cenu ovlivňuje několik parametrů, od typu mletí, velikosti, design až po samotnou barvu. Chcete přeci, aby se vám nový pomocník hodil do kuchyně. Pokud si však opravdu zakládáte na dokonale připraveném šálku s bohatým aroma, je třeba počítat s vysokými náklady.
Cena do 999 Kč
Náklady na pořízení elektrického mlýnu začínají na 250 Kč. Takový nástroj ale má malou kapacitu nádoby a zrna jsou „rozsekána“ pomocí mlecích ocelových nožů.
Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč
V této cenové kategorii oceníte velkou škálu nastavení jemnosti kávy. Můžete již vybírat ze značkových produktů, ale stále budete narážet na mlecí mechanismus s tříštivým ostřím, který jak už víme, kazí chuť kávy.
Cena nad 3 000 Kč
Zde se láme hranice kvalitních výrobků. Mlýnek obsahuje mlecí kameny a velkou nádobu zásobníku. Ovšem připlácíte si za kvalitní design a dotykový displej. Náklady profesionálních mlýnků mohou růst až k desetitisícům korun.
Otázky a odpovědi
Jak o mlýnek pečovat?
Jak vybrat elektrický mlýnek?
Různé typy produktů porovnejte zde.