24 nejlepších mlýnků na kávu 2023

Provoní Váš den.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
De Gusto R12
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mlýnek na kávu

 • Díky mlýnku na kávu si budete moci vychutnat opravdu silnou a kvalitní kávu, která Vás okouzlí také svojí vůní.
 • Vybírat můžete mezi ručním a elektrickým mlýnkem na kávu.
 • Mlýnky na kávu jsou vybaveny mlecími kameny nebo tříštivým ostřím.
 • Hrubost mletí závisí na výsledné chuti a tu máme každý jinou.

Mlýnek na kávu - náš výběr

De Gusto R12
přečíst recenzi
Výrobce: De Gusto
Barva: stříbrná + černá
Kapacita násypky: 50 g
Ruční: ne
Silvercrest SKMS 180 A1
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Barva: červená/potisk
Typ: elektrické
Sencor SCG 1050BK
přečíst recenzi
Barva: černá
Hmotnost: 0.76 kg
Kapacita násypky: 50 g
Mlecí nože: ano
Hario Mini Mill Slim Plus
přečíst recenzi
Barva: černá
Hmotnost: 0.2 kg
Kapacita násypky: 24 g
Regulace jemnosti mletí: ano
Domo DO42440KM
přečíst recenzi
Výrobce: Domo
Barva: šedá/černá
Hmotnost: 1.5 kg
Kapacita násypky: 300 g

Ruční mlýnky na kávu

Elektrické mlýnky na kávu

Silvercrest SKMS 180 A1
přečíst recenzi
Výrobce: Silvercrest
Barva: červená/potisk
Typ: elektrické
Domo DO42440KM
přečíst recenzi
Výrobce: Domo
Barva: šedá/černá
Hmotnost: 1.5 kg
Kapacita násypky: 300 g
Lauben Grinder 200ST
přečíst recenzi
Výrobce: Lauben
Barva: nerezová
Kapacita násypky: 50 g
Mlecí nože: ano
Catler CG 510
přečíst recenzi
Výrobce: Catler
Barva: nerez
Hmotnost: 3.107 kg
Kapacita násypky: 2502 g

Retro mlýnky na kávu

Nástěnné mlýnky na kávu

Zobrazit kompletní nabídku mlýnků na kávu

Jak vybrat mlýnek na kávu

Typy mlýnku

Základním dělením je použití energie pro namletí kávy. V obchodech pořídíte mlýnek elektrický, ale i ruční, známý také jako kávomlýnek či kafemlýnek. Oba typy kávu namelou, ale ty nejlevnější ji mohou i poškodit, hlavně tedy její chuť.

Ruční mlýnek na kávu

Ruční mletí kávy přináší nejen její dobrou chuť, ale celý proces zpracování je příjemným požitkem. Kávová zrna vložíte do mlýnku, několikrát otočíte klikou a díky mlecím kamenům ihned cítíte její příjemné aroma. Výhodou ručního mletí je, že kávu nemůžete nikdy přepálit, to znamená, že vám mletím nezhořkne. Oproti elektrickému způsobu zpracování kávy je tento typ výrazně levnější.

Mlýnek na kávu
De Gusto R12

Jako nevýhodu lze považovat mletí zrn pro početnější rodinu, nebo pokud si pozvete větší návštěvu. Ruční mlýnek je ideální pro malý počet milovníků kávy, ovšem jestliže byste měli připravit kávu pro 10 lidí, pravděpodobně budete v kuchyni trávit celé dopoledne.

Ruční mlýnek na kávu

Ruční mlýnky na kávu jsou spolehlivé i stylové

Elektrický mlýnek na kávu

Ovládání elektrického mlýnku není taktéž složitou záležitostí. Jednoduše ho připojíte ke zdroji elektrické energie, vsypete množství kávy, nastavíte hrubost mletí a zapnete. Celý proces je tak u konce a bez problém zvládnete obsloužit i velkou návštěvu. Dejte si však pozor na levné a nekvalitní modely, ty mohou kávu během mletí přepálit. Jednotlivým mlecím mechanismům se však budeme podrobněji věnovat v následujícím bodě.

Způsob mletí

Ke kávovým zrnům přistupujte opatrně. Někdy méně je více. Příliš dlouhé či silné mletí kávu může poškodit, a tak pak neputuje do hrnku, ale do odpadkového koše. U ručního mlýnku by se vám to stát nemělo, ten totiž zrna zpracovává mlecími kameny. Ale elektrický mlýnek má dvě možnosti.

Ruční mlýnky na kávu
Firebox Outdoors Ruční mlýnek Firebox Coffee Grinder

Tříštivé ostří

Mlýnek na kávu s tříštivým ostřím nebo také nožový mlýnek zcela jistě patří do kategorie levných kávomlýnků. Princip fungování spočívá ve mletí při vysokých otáčkách, a právě to je kámen úrazu. Ocelové nože se při vysoké rychlosti zahřívají a hrozí, že káva bude přepálena, tedy zhořkne. Ovšem teplota není jediným problémem. Z některých jiných kuchyňských spotřebičů, které mají rovněž ocelové nože, víte, že mletí není rovnoměrné. To znamená, že mohou zůstávat velké kusy.

Abychom však tento způsob mletí nestavěli jen do negativní role, pojďme se podívat i na jeho pozitiva. První věcí je rychlost, ostří si s kávovými zrny poradí během několika vteřin. Další výhodou je dlouhá životnost, snadné čištění. V případě nouze ho lze použít i na drobné potraviny. Výkon mlýnku je nejčastěji v rozmezí 110–180 W.

Mlecí kameny

Druhou a lepší variantou pro kávová zrna jsou mlýnky s mlecími kameny. Mezi kameny dochází k drcení na základně nastavené hrubosti. Díky drcení dochází k rovnoměrnému procesu, při kterém se uvolňují oleje a výsledná káva je intenzivnější. Bohužel i toto provedení má svá negativa a tím je zvýšená údržba, protože právě díky olejům se mezi kameny může tvořit plíseň.

Elektrické mlýnky na kávu
Silvercrest SKMS 180 A1

Mlecí kameny se dále dělí dle výrobního materiálu a konstrukčního provedení. Nejprve se podíváme na výrobní materiál. Ten je dvojího charakteru.

 • Ocelové mlecí kameny: Může dojít ke stejnému problému jako u ostří. To znamená, že jsou náchylnější k přepalování kávy.
 • Keramické mlecí kameny: Nezahřívají se a tím pádem nijak nezkreslují chuť kávy.

Konstrukční řešení je také dvojího charakteru a na jednotlivé technické parametry se můžete podívat v následující tabulce.

Retro mlýnky na kávu
Ibili Ruční mlýnek na kafe retro
Konstrukce kamenů Průměrná rychlost mletí Průměrná velikost kamenů Výkonnost Opotřebení
Ploché mlecí kameny 900-1 300 ot. /min 65-75 mm 9-18 kg/hod 300-350 kg
Kónické mlecí kameny 400-550 ot. /min. 50-120 mm 15-70 kg/hod 600-750 kg

Víte, že…?

Pokud jste se během čtení našeho rádce rozhodli pořídit si raději kávovar, který veškerou práci odvede za vás, můžete tyto informace použít i pro jeho výběr.

Hrubost mletí

Hrubost mletí závisí na výsledné chuti a tu máme každý jinou. Nezáleží ani tak na chuti, jako dále i na následné přípravě. Nejhrubší mletí je vhodné pro kávu připravovanou metodou French Press. Naopak nejjemnější mletí je vhodné pro kávu Džezva. Nastavení hrubosti je jednoduché jak u ručního, tak i u elektrického mlýnku.

 • Ruční mlýnek na kávu: Hrubost závisí na vzdálenosti mezi mlecími kameny. Ovládání je tedy jednoduchým utahováním.
 • Elektrický mlýnek na kávu: Ovládání je buď manuální, nebo dotykové, pokud je k dispozici dotykový displej.
Nástěnné mlýnky na kávu
Lodos nástěnný
Používání elektrického mlýnku

Elektrické mlýnky umožňují nastavit různou hrubost mletí.

Víte, že…?

Pokud rádi cestujete a káva vám musí dělat společnost, nezoufejte. K dostání jsou i mlýnky malých velikostí, které jednoduše sbalíte do batohu, aniž by vám překážely.

Vzhled a materiál

 • Máte-li pití kávy spojené s rituálem a nepijete ji mnoho, sáhněte po ručním mlýnku. Jsou designově příjemnější a mohou být i ozdobou kuchyně. Jsou vyráběny z nezávadného kovu a dřeva. Nejčastěji se jedná o bukové dřevo. Není výjimkou ani použití exotického dřeva. Zejména u ručních mlýnků je důležité sledovat i jeho ergonomii. Kdo by vám věřil, že jste si způsobili úraz při mletí kávy.
Mlýnek na kávu
Sencor SCG 1050BK
 • U elektrických mlýnku nemusíte sledovat žádnou ergonomii, jelikož vám ke spuštění bude tlačit jedno tlačítko. Jejich design je převážně praktický. Co se týče použitého materiálu, setkáte se s plastem. Průhledný plast je u násypky, abyste mohli sledovat dostatečné množství kávy. Ostatní obal mlýnku je barevný plast v kombinaci s ocelí. Na své si přijdou i milovníci retro designu, tedy ručních mlýnku ale s jádrem elektrického mlýnku.
Elektrický mlýnek na kávu

Elektrický mlýnek umele rychle větší množství kávy

Údržba

Jak jsme již zmínili v kapitole o principu mletí, je nutné se o mlýnek pravidelně starat. Jednodušší údržba je u ocelových nožů. Zatímco mlecím kamenům musíte věnovat větší čas. Při mletí dochází k uvolňování oleje, který na sebe váže prach a pokud se přesně taková místa nečistí, dochází ke vzniku plísní, jenž silně ovlivňují výslednou chuť a kvalitu kávy. Údržbu provádějte pravidelně, ideálně po celým dni používání. K usnadnění vám mohou pomoci některé nástroje.

Ruční mlýnky na kávu
Orion nerez ruční 16,5 cm
 • Kartáčky: Ideální pro dočištění prachu, kterého se nelze zbavit vyklepáváním.
 • Čisticí granule: Využijete je zejména při důkladném čistění. Tyto granule dokážou vypláchnout i zákoutí mezi mlecími kameny.

Nejznámější značky

Je jen na vás, zda zakoupíte neznačkový produkt a zaměříte se spíše na technické parametry, kterým jsme se dnes věnovali, nebo raději sáhnete po osvědčené kvalitě značkových kuchyňských produktů. Ty nejznámější vám nyní představíme.

 • Porlex: Japonský výrobce oblíbených ručních mlýnků, nejčastěji k dostání ve dvou velikostech Mini (ideální na cestování) a Tall. Jsou vyrobeny z nerezu a kávu melou díky keramickým kamenům.
 • Fiamma: Výrobce elektrických mlýnků, ale i profesionálních kávovarů. Své uplatnění najdou převážně v kavárnách. V domácnostech jen minimálně.
 • Santos: Původně malá rodinná firma, která na trhu působí již přes 60 let. Specializují se na výrobu strojů pro přípravu mletí kávy, ale i nápojů či jiného zpracování surovin.
 • Macap: Italská, tedy konkrétně Benátská společnost, jenž na začátku svého působení byla pouhým dodavatel kávy. Nyní se specializují i na výrobu zařízení pro přípravu kávy a své výrobky posílá do více než 50 zemí.
 • DeLonghi: Italská značka kávy a kuchyňských doplňků, kterou vzhledem k její rozšířenosti a stále větší oblíbenosti není třeba nadále představovat.
Elektrické mlýnky na kávu
Domo DO42440KM

Cena

To, jak budou vysoké náklady za kávomlýnek je velice individuální. Nadšený barista sáhne po nejlepším kousku, zatímco běžný uživatel se spokojí s kvalitou za rozumnou cenu. V každém případě pamatujte na jednotlivé parametry výběru. Cenové rozpětí je velmi široké od několika málo set korun až po profesionální mlýnky za desetitisíce.

Cena do 999 Kč

V nejnižší cenové kategorii narazíte převážně na ruční mlýnky a na pár kousků těch, které jsou poháněny elektřinou. Počítejte však, že se jedná o malé kávomlýnky s násypkou do 50 g. Mletí kávových zrn zajišťuje nožové ostří s minimálním nastavení hrubosti. Design mlýnku je v několika barevných plastových provedeních.

Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč

Nyní se dostáváme ke značkovým produktům, které jsou již ve větším provedení. Kapacita násypky je již do 250 g. Hrubost mletí lze nastavit ručně za pomocí otáčivého kolečka minimálně na tři stupně. Elektrické mlýnky na kávu mají větší výkon oproti těm v nejlevnější kategorii.

Retro mlýnky na kávu
Smeg 50´s Retro Style CGF01WHEU

Cena nad 3 000 Kč

Při ceně nad 3 000 Kč již můžete vybírat kávové mlýnky s mlecími kameny. Nastavení hrubosti dosahuje až k 24 stupňům. Designově jsou také velmi povedené, jelikož bývají vyrobeny jednak z pevnějšího plastu či přírodního dřeva v kombinaci s kovem. Mlýnek na kávu se ovšem může bez problémů vyšplhat až na cenu 30 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak velký mlýnek koupit?

Velikost celého mlýnku je závislá na kapacitě násypky. Zprvu vycházejte z gramáže na jeden šálek. Ta je 7–10 g v závislosti na druhu kávy. Pokud však denně vypijete více jak dva šálky, volte raději elektrickou podobu mlýnku na kávu, jelikož má větší kapacitu, než ruční mlýnek.

Jak vybrat mlýnek na kávu?

Mlýnek na kávu vybírejte podle svých potřeb. Elektrické mlýnky ocení ti, kteří nemají čas ani chuť mlít kávu ručně. Ruční mlýnky postačí při méně častém používání. Oceníte kvalitu namleté kávy i vzhled mlýnku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku mlýnků na kávu