25 nejlepších elektrických navijáků 2023
Moderní alternativa ke klasickým kladkostrojům.
- Elektrické lanové navijáky jsou poháněné dvěma druhy motorů.
- Při výběru je klíčové zaměřit se také na typ lana, a to dle druhu výsledného používání.
- Důraz je nutné klást také na dostatečné napájení pomocí autobaterií.
Elektrický naviják - náš výběr





Elektrické navijáky 12 V





Elektrické navijáky 230 V




Elektrické navijáky Tor Industries





Elektrické navijáky MSW





Typ
V obchodech najdete dva typy elektrických navijáků. Jeden využijete při zvedání břemen v dílně, garáži a na zahradě, druhý typ se hodí spíše do terénu a připojíte ho jako přídavný naviják k vašemu vozu. Nejčastěji je využívají majitelé offroad a SUV vozidel.
Elektrický
Elektrické lanové navijáky se někdy označují jako kočky. Zpravidla se umisťují ke stropu dílny nebo garáže, kde slouží pro zvedání břemen. Na trhu najdete celou řadu druhů s různou výškou zdvihu a délkou lana. Díky svojí hmotnosti je snadno přenesete a využijete pro spouštění těžkých břemen, například při umisťování čerpadla do studny.
Autonavijáky
Autonavijáky naproti tomu představují jednoduchou možnost, jak si ulehčíte práci v lese. Díky svojí robustní konstrukci pomůžou například při tahání klád, vyprošťování zapadlých vozidel a dalších pracích v terénu. K autu je připojíte pomocí 12V nebo 24V zásuvky. Před koupí tohoto typu navijáku si ověřte, zda má vaše vozidlo homologaci a uzpůsobení pro tento typ doplňku.
Typ navijáku | Využití | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Elektrický naviják | Práce v garáži a v dílně, např. výměna motoru | Usnadní práci při zvedání břemene | Spíše pro zvedání a spouštění břemen |
Autonaviják | Práce v lese, vyprošťování vozidel | Usnadní práci v lese | Spíše pro tahání břemen |
Výkon
Podobně jako u dalších typů elektronářadí, tak i zde platí, že čím vyšší výkon, tím silnější naviják. Jak si ale povíme v další kapitole, v případě využití přídavné kladky vám u navijáků stačí i nižší výkon. Nejběžnější navijáky disponují výkonem kolem 700 W. Běžné typy navijáků připojíte k elektrické síti s napětím 220 V.
Výkon navijáku má vliv především na jeho nosnost.
- Naviják s výkonem kolem 700 W unese břemena přibližně o hmotnosti 200 až 300 kg, záleží na převodovce a kladkovém systému navijáku. Stroje s tímto výkonem se velmi často využívají v běžných dílnách.
- Pokud sháníte silný naviják na těžká břemena, vybírejte navijáky s výkonem 1 000 W a více.
Délka lana
Tento parametr určuje, jak vysoko břemeno vytáhnete. Většina navijáků udává tento údaj buď přímo jako délku lana, případně jako maximální nebo minimální zdvih. Délka lana u běžných dílenských navijáků se pohybuje mezi 5 až 10 metry.
Na délku lana si dejte pozor i při výběru autonavijáku. Zde je tento parametr možná ještě důležitější než v případě elektrických navijáků do dílny. Délka lana u autonavijáku určuje, jak vzdálené břemeno přitáhnete k vozidlu.
Víte, že…?
S lanem se pojí ještě jeden parametr a to jeho tloušťka. Dnešní navijáky ve většině případů používají stáčené ocelové lano o průměru 5 mm. Pokud najdete naviják s tenčím lanem, riskujete jeho přetrhnutí při vyšší zátěži.
Nosnost
Třetí nejdůležitější parametr při výběru elektrického navijáku je jeho nosnost. Tu udávají vždy dva údaje. Prvním z nich je nosnost bez využití kladky, druhý označuje nosnost v případě, že naviják doplníte o přídavnou kladku. Jak si někteří pamatujete z hodin fyziky, každou další přidanou kladkou se násobí nosnost kladkostroje.
- Běžné elektrické navijáky mají nosnost mezi 150 až 300 kg bez využití kladky.
- Při využití kladky zvednete nosnost na 300 až 600 kg, počítejte ale s nižším zdvihem, protože část lana využijete k vytvoření kladkostroje.
Víte, že…?
Při zvedání těžkých břemen nezapomínejte na bezpečnost práce. Pokud zvedáte břemena nad hlavu, využijte bezpečnostní přilbu. Při práci také nezapomeňte na boty s vyztuženou špičkou. Samozřejmostí je pak kvalitní ukotvení břemene na kladce.
Cena
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, kladkostroje nepatří mezi drahé doplňky do garáže. Cenu zde určitě především jejich kvalita a dílenské zpracování. Stejně jako u jiného nářadí, roli zde hraje také výkon.
Tor-industries ELEKTRICKÝ NAVIJÁK SQ-02 450kg 4,6m 220V
- Do 2 000 Kč – běžné elektrické navijáky pro domácí využití. Nosnost do 400 kg při využití kladky. Nižší kvalita zpracování.
- 2 000 – 5 000 Kč – tzv. zlatá střední cesta. Kvalitní navijáky do domácí dílny. Nosnost zhruba do 800 kg při využití kladky. Dobrá kvalita zpracování.
- 5 000 Kč a více – elektrické zvedáky s vysokým výkonem pro náročné uživatele. V této cenově hladině najdete také autonavijáky.
Značky
Při výběru elektrického zvedáku doporučujeme tradiční a prověřené značky. Mezi ty patří například holandský výrobce Powerplus s jeho žlutou řadou nářadí. Kvalitní zvedáky nabízí také oblíbená značka Proteco. Pokud sháníte kvalitní zvedák do náročnějšího provozu, sáhněte po nářadí od značky Scheppach. Tento výrobce se specializuje na těžké stroje do profesionálních provozoven.
Otázky a odpovědi
Proč mít elektrický naviják?
Jak vybrat elektrický naviják?
Různé typy produktů porovnejte zde.