Elektrický naviják

Moderní alternativa ke klasickým kladkostrojům.

ca. 2 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 4 600 CZK

Jak vybrat elektrický naviják

  • Elektrické lanové navijáky jsou poháněné dvěma druhy motorů.
  • Při výběru je klíčové zaměřit se také na typ lana, a to dle druhu výsledného používání.
  • Důraz je nutné klást také na dostatečné napájení pomocí autobaterií.

Typ

V obchodech najdete dva typy elektrických navijáků. Jeden využijete při zvedání břemen v dílně, garáži a na zahradě, druhý typ se hodí spíše do terénu a připojíte ho jako přídavný naviják k vašemu vozu. Nejčastěji je využívají majitelé offroad a SUV vozidel.

Elektrický

Elektrické lanové navijáky se někdy označují jako kočky. Zpravidla se umisťují ke stropu dílny nebo garáže, kde slouží pro zvedání břemen. Na trhu najdete celou řadu druhů s různou výškou zdvihu a délkou lana. Díky svojí hmotnosti je snadno přenesete a využijete pro spouštění těžkých břemen, například při umisťování čerpadla do studny.

S kladkou 250 kg
PROTECO naviják lanový elektrický 125/250 kg 51.09-NLE-125

Autonavijáky

Autonavijáky naproti tomu představují jednoduchou možnost, jak si ulehčíte práci v lese. Díky svojí robustní konstrukci pomůžou například při tahání klád, vyprošťování zapadlých vozidel a dalších pracích v terénu. K autu je připojíte pomocí 12V nebo 24V zásuvky. Před koupí tohoto typu navijáku si ověřte, zda má vaše vozidlo homologaci a uzpůsobení pro tento typ doplňku.

Typ navijáku Využití Výhody Nevýhody
Elektrický naviják Práce v garáži a v dílně, např. výměna motoru Usnadní práci při zvedání břemene Spíše pro zvedání a spouštění břemen
Autonaviják Práce v lese, vyprošťování vozidel Usnadní práci v lese Spíše pro tahání břemen

Výkon

Podobně jako u dalších typů elektronářadí, tak i zde platí, že čím vyšší výkon, tím silnější naviják. Jak si ale povíme v další kapitole, v případě využití přídavné kladky vám u navijáků stačí i nižší výkon. Nejběžnější navijáky disponují výkonem kolem 700 W. Běžné typy navijáků připojíte k elektrické síti s napětím 220 V.
Výkon navijáku má vliv především na jeho nosnost.

  • Naviják s výkonem kolem 700 W unese břemena přibližně o hmotnosti 200 až 300 kg, záleží na převodovce a kladkovém systému navijáku. Stroje s tímto výkonem se velmi často využívají v běžných dílnách.
  • Pokud sháníte silný naviják na těžká břemena, vybírejte navijáky s výkonem 1 000 W a více.
Lanový naviják - 907 kg
MSW Offroad lanový naviják – 907 kg – 2 000 lbs PROPULLATOR 2000-C

Délka lana

Tento parametr určuje, jak vysoko břemeno vytáhnete. Většina navijáků udává tento údaj buď přímo jako délku lana, případně jako maximální nebo minimální zdvih. Délka lana u běžných dílenských navijáků se pohybuje mezi 5 až 10 metry.
Na délku lana si dejte pozor i při výběru autonavijáku. Zde je tento parametr možná ještě důležitější než v případě elektrických navijáků do dílny. Délka lana u autonavijáku určuje, jak vzdálené břemeno přitáhnete k vozidlu.

Víte, že…?

S lanem se pojí ještě jeden parametr a to jeho tloušťka. Dnešní navijáky ve většině případů používají stáčené ocelové lano o průměru 5 mm. Pokud najdete naviják s tenčím lanem, riskujete jeho přetrhnutí při vyšší zátěži.

Nosnost

Třetí nejdůležitější parametr při výběru elektrického navijáku je jeho nosnost. Tu udávají vždy dva údaje. Prvním z nich je nosnost bez využití kladky, druhý označuje nosnost v případě, že naviják doplníte o přídavnou kladku. Jak si někteří pamatujete z hodin fyziky, každou další přidanou kladkou se násobí nosnost kladkostroje.

12 m dlouhé ocelové lano
PROTECO naviják lanový elektrický 500/250 kg 51.09-NLE-250
  • Běžné elektrické navijáky mají nosnost mezi 150 až 300 kg bez využití kladky.
  • Při využití kladky zvednete nosnost na 300 až 600 kg, počítejte ale s nižším zdvihem, protože část lana využijete k vytvoření kladkostroje.

Víte, že…?

Při zvedání těžkých břemen nezapomínejte na bezpečnost práce. Pokud zvedáte břemena nad hlavu, využijte bezpečnostní přilbu. Při práci také nezapomeňte na boty s vyztuženou špičkou. Samozřejmostí je pak kvalitní ukotvení břemene na kladce.

Cena

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, kladkostroje nepatří mezi drahé doplňky do garáže. Cenu zde určitě především jejich kvalita a dílenské zpracování. Stejně jako u jiného nářadí, roli zde hraje také výkon.

Velká tažná síla
Elektrický naviják Golemwinch 12000 12V, 5,4 t, pro větší offroad, odtah – Golemtech
  • Do 2 000 Kč – běžné elektrické navijáky pro domácí využití. Nosnost do 400 kg při využití kladky. Nižší kvalita zpracování.
  • 2 000 – 5 000 Kč – tzv. zlatá střední cesta. Kvalitní navijáky do domácí dílny. Nosnost zhruba do 800 kg při využití kladky. Dobrá kvalita zpracování.
  • 5 000 Kč a více – elektrické zvedáky s vysokým výkonem pro náročné uživatele. V této cenově hladině najdete také autonavijáky.

Značky

Při výběru elektrického zvedáku doporučujeme tradiční a prověřené značky. Mezi ty patří například holandský výrobce Powerplus s jeho žlutou řadou nářadí. Kvalitní zvedáky nabízí také oblíbená značka Proteco. Pokud sháníte kvalitní zvedák do náročnějšího provozu, sáhněte po nářadí od značky Scheppach. Tento výrobce se specializuje na těžké stroje do profesionálních provozoven.

Otázky a odpovědi

Proč mít elektrický naviják?

Elektrické navijáky, někdy také nazývané jako kočky, představují moderní alternativu ke klasickým kladkostrojům. Díky jejich elektrickému pohonu usnadňují zvedání i spouštění těžkých břemen. Elektrické navijáky k automobilům navíc umožňují stahování dřeva a přiblížení břemena k vozidlu a usnadní i jeho náklad. Svoje využití navijáky najdou v profesionálních autodílnách i domácích garážích.

Jak vybrat elektrický naviják?

Elektrický naviják vybírejte podle toho, k čemu ho budete používat. Pro tahání dřeva v lese se hodí autonavijáky, do dílny nebo garáže můžete pořídit elektrickou kočku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S kladkou 250 kg
Lanový naviják - 907 kg
12 m dlouhé ocelové lano
Velká tažná síla
Offroad lanový naviják
Image
Produkt
PROTECO naviják lanový elektrický 125/250 kg 51.09-NLE-125
MSW Offroad lanový naviják – 907 kg – 2 000 lbs PROPULLATOR 2000-C
PROTECO naviják lanový elektrický 500/250 kg 51.09-NLE-250
Elektrický naviják Golemwinch 12000 12V, 5,4 t, pro větší offroad, odtah – Golemtech
MSW Offroad lanový naviják – 2 040 kg – 4 500 lbs PROPULLATOR 4500-B
Typ navijáku
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Délka lana
12 m
15 m
12 m
26 m
12.5 m
Napájení
230 V
12 V
230 V
12 V
12 V
Průměr lana
3 mm
4 mm
4 mm
9.5 mm
5.5 mm
Typ lana
ocelové
ocelové
ocelové
ocelové
ocelové
Cena ca. 2 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 14 000 CZK ca. 4 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.