Elektrocentrála

Aby Vás výpadek proudu nevyvedl z míry.

ca. 3 700 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 39 900 CZK
ca. 4 600 CZK

Jak vybrat elektrocentrály

 • Mobilní elektrocentrála zajistí přísun elektrické energie.
 • Jedno z prvních závažných kritérií spočívá v typu paliva užívaného k provozu. Na trhu v současné době naleznete hned čtyři základní druhy.
 • Další podstatný parametr představuje typ konstrukce. Mnozí mají tendenci její volbu zlehčovat a považovat za nepodstatnou.
 • Volte pouze takový zdroj energie, jaký je schopen utáhnout všechny elektrické spotřebiče v domácnosti. Výběr je však poněkud ztížen rozdílnými požadavky jednotlivých zařízení.

Využití

Možná se teď ptáte, k čemu lze vlastně takovou elektrocentrálu využít? Jednoduše – všude, kde se hodí doplňkový zdroj elektrické energie. Pomůže vám tehdy, nemáte-li elektrifikovanou dílnu, chatu nebo stodolu, případně poskytne potřebnou šťávu na stavbách. Bez větších problémů rozpohybuje jakýkoliv spotřebič za předpokladu, že je s ním kompatibilní, o čemž blíže informujeme na následujících řádcích.

Druh paliva

Jedno z prvních závažných kritérií spočívá v typu paliva užívaného k provozu. Na trhu v současné době naleznete hned čtyři základní druhy, přičemž každý z nich se pyšní jinými výhodami a nevýhodami. Více informací obsahuje následující tabulka:

Skladná elektrocentrála
Scheppach 5906218901 SG 1000
Typ paliva Výhody Nevýhody Místo uplatnění
Benzín Drobné rozměry, nízká hmotnost, dobrá dostupnost paliva Nízký výkon, vysoká spotřeba Občasné použití v dílně nebo na zahradě
Nafta Vysoký výkon, možnost dlouhodobého používání, použitelné i na stavbách Značné rozměry, vysoká hmotnost, vyšší cena Stavba, záložní zdroj pro rodinný dům
Plyn/LPG Drobné rozměry, nízká hmotnost, ekologický provoz Nízký výkon, výraznější cena V dílně nebo na zahradě
Olej Nejvyšší výkon, ekologický chod Výrazné rozměry, nutnost zakoupení speciálního oleje, vysoká cena V průmyslu nebo stavebnictví

Víte, že…?

Pro potřeby běžné domácnosti se nejlepšími vlastnostmi vyznačují benzínové nebo dieselové modely. Vzhledem k obrovským cenám za nákup naftového stroje doporučujeme volit výhradně v nabídce benzínových pomocníků.

Typ konstrukce

Další podstatný parametr představuje typ konstrukce. Mnozí mají tendenci její volbu zlehčovat a považovat za nepodstatnou. Opak je ovšem pravdou, neboť se od ní odvíjí celá řada vlastností zařízení jako je hlučnost, intenzita vibrací a hmotnost. Běžně se setkáte se třemi variantami:

 • Rámová elektrocentrála – motor uchycen v kovovém rámu, vysoká hlučnost, ideální pro užití na zahradách nebo v dílnách
 • Invertorová elektrocentrála – kompaktní kufřík s uchem, nižší hlučnost, menší spotřeba, výraznější cena
 • Elektrocentrála se systémem AVR – podobná invertorovým, umí však plynule regulovat napětí, vhodná pro jemnější elektroniku (televize, počítač, nabíječka), obrovská cena
Přenosný generátor,
Güde 40726 GSE 951

Typ motoru

Vzhledem k tomu, že existují rozličné typy spotřebičů podle požadovaného napětí, je zapotřebí jim přizpůsobit i nabídku zdrojů energie. Rozlišujeme dva základní druhy elektromotorů podle charakteru dodávaného napětí:

 • Jednofázové – 230V klasika, pro spotřebiče se dvěma kolíky a uzemňovačem na přívodním kabelu (domácí spotřebiče, drobnější elektronika, zahradní náčiní)
 • Třífázové – 400 V, určené pro náročnou zahradní nebo stavebnickou techniku s pěti kolíky a uzemňovačem na přívodním kabelu, vyšší cena

Víte, že…?

U benzínových pomocníků se motory dále rozdělují na dvoutaktní a čtyřtaktní. Dvoutakt se pyšní nižším výkonem, drobnějšími rozměry a menší spotřebou paliva. Naproti tomu čtyřtaktní motor bez obtíží dodá dostatek energie i velkým strojům, je však větší a vyžaduje více benzínu.

Benzínová
Fieldmann FZI 4020-Bi

Vyžadovaný výkon

Volte pouze takový zdroj energie, jaký je schopen utáhnout všechny elektrické spotřebiče v domácnosti. Výběr je však poněkud ztížen rozdílnými požadavky jednotlivých zařízení. Obecně rozlišujeme tři základní druhy elektrických podle energetické náročnosti:

 • Spotřebiče odporového typu – vyžadují přísun energie odpovídající jejich vlastnímu výkonu (varné konvice, žárovky, lampy aj.)
 • Spotřebiče indukčního typu – potřebují alespoň o 20–30 % energie více, než kolik činí jejich vlastní výkon, během provozu dochází k energetickým ztrátám (spotřebiče, zahradní náčiní)
 • Spotřebiče kapacitního typu – musí mít alespoň 1,5× vyšší přísun energie, než kolik činí jejich vlastní výkon (fotoblesky, zářivky, výbojky)

Výkon

Výkon elektrocentrál se udává v tzv. voltampérech (VA). Obecně platí, že 1 VA = 0,8 kW. Podle tohoto vzorečku byste tedy měli optimální výkon svého energetického zdroje. Doporučujeme poohlédnout se po modelech o výkonu alespoň 4 VA, tj. 3 200 W. V opačném případě totiž dodáte potřebnou šťávu jen několika málo klíčovým spotřebičům, ale celou domácnost utáhnete jen s problémy. Toto kritérium platí hlavně během nákupu stroje sloužícího jako záložní zdroj domácnosti.

Do domu i karavanu
Honda EU 22i

Ochrana

Plánujete umístit zdroj energie do prašného provozu na stavbě nebo bude naopak sloužit v dobře zabezpečené místnosti u domu? Vybírejte podle toho míru jeho ochrany před vnějšími vlivy. Na pultech obchodů dnes naleznete dvě základní kategorie podle nabízení ochrany:

 • IP23 – ochrana proti vodě stříkající pod úhlem 60° a proti vniknutí nežádoucích částic o průměru nad 12,5 mm
 • IP54 – kompletní chránění před padající vodou i prachovými částicemi

Jestliže nakupujete generátor do míst ohrožených povodněmi, bouřemi nebo silnými větry, snažte se poohlédnout po krytí IP54. Podceníte-li tento parametr, může se vám stát, že záložní zdroj přestane pracovat úplně stejně jako klasický přívod elektřiny.

Elektronická regulace
Proteco 51.08-G1-1000

Umístění a údržba

Nikdy neopomíjejte odpovídající umístění elektrocentrály dle pokynů výrobce! Musí mít zajištěn dostatečný přístup vzduchu pro dosažení optimálního chlazení a fáze sání motoru. Po předepsaném počtu motohodin rovněž zajistěte jeho prohlídku pracovníkem certifikovaného servisního centra. Neopomíjejte ani důkladné čištění vzduchového filtru, zejména při umístění na stavbách a jiných prašných provozech.

Platí, že nevhodné umístění zásadním způsobem zkracuje životnost zařízení. Kvalitnější elektrocentrály jsou stavěny tak, aby fungovaly zhruba 5 000 motohodin. Stačí drobná chybka, delší doba přehřívání nebo nedodržení servisní přestávky a daná hodnota se sníží třeba i na polovinu.

Dodatečné funkce

Co by to byl za článek z naší dílny bez kapitoly věnované doplňkovým funkcím? V dnešní době by to bez nich nešlo a žádný zákazník by si daný produkt nekoupil. Výrobci se proto neustále předhánějí v nejrůznějších libůstkách zvyšujících výkon, životnost nebo bezpečnost konkrétního modelu. Mezi ty nejdůležitější z nich řadíme:

 • Displej – pro snadné dotykové ovládání a přehledné zobrazení nejrůznějších informací
 • Dálkové ovládání – umožňuje nastartování a řízení chodu na dálku
 • GSM modul – možnost získávat informace o stavu záložního zdroje prostřednictvím SMS
 • Dobíječ startovních baterií – pro zajištění optimálního a plynulého startování i při dlouhém stání
 • Systém bránící poškození – automatické vypnutí elektrocentrály po překročení maximální povolené zátěže

Cena

Velké finále každého z textů věnujeme přehledu cen. Elektrocentrály nacházejí uplatnění jak v domácnostech, tak i průmyslových provozech nebo nemocnicích. Proto asi nepřekvapí výrazné cenové rozpětí, v němž se jednotlivé modely nacházejí. My jsme dostupné stroje důkladně zhodnotili a rozčlenili do několika cenových skupin:

 • Do 20 000 Kč
 • 20 000–50 000 Kč
 • 50 000–100 000 Kč
 • Nad 100 000 Kč

Cena do 20 000 Kč

První skupina do 20 000 korun čítá hlavně benzínová zařízení určená do domácností a kutilských dílen. Výjimku tvoří několik modelů fungujících na LPG. Jmenovitý výkon jen zřídka přesahuje 2 500 Wattů, což obvykle dostačuje k alespoň částečnému udržení chodu domácích spotřebičů. Spotřeba činí zhruba 2 litry na motohodinu.
Hmotnost obvykle nepřesahuje hranici 70 kilogramů. Praktický rám s kolečky lze snadno přesouvat z místa na místo.

Cena od 20 000 do 50 000 Kč

Druhá kategorie obsahuje taktéž povětšinou benzínové modely. Mnohem častěji se zde ale objevují i diesel nebo LPG. Výkon se již pohybuje nad hranicí 5 000 W, čímž snadno pokryje kompletní potřebu domácnosti i menší dílny. V souvislosti s poměrně vysokou zásobou energie je zapotřebí zmínit i o něco málo vyšší spotřebu paliva. Zhruba 3 litry za motohodinu jsou jakýmsi standardem.

U benzínových strojů můžete vybírat z jednotaktových i třítaktových pohonných jednotek. S vysokým výkonem souvisí i hmotnost okolo 100 kg. Praktická kola ovšem napomáhají snadnému přesunu.

Cena od 50 000 do 100 000 Kč

Pomalu, ale jistě se dostáváme do prostředí výrobků určených pro menší průmyslové podniky. Jejich výkon vysoce přesahuje číslovku 7 000 Wattů. Většina potřebuje ke svému chodu benzín, výjimkou ale nejsou ani naftové nebo dokonce akumulátorové přístroje. Spotřeba paliva činí zhruba 4 l/motohodina. U takto drahých strojů se již počítá s jejich pevným umístěním v samostatně stojící místnosti. Proto se nelze divit výrazné hmotnosti mnohdy přesahující 100 kg.

Cena nad 100 000 Kč

Nemocnice, velké průmyslové podniky nebo státní instituce. Ty všechny budou při výběru záložního zdroje energie pátrat v oblasti nad 100 000 Kč. Dominují zde mohutné naftové modely o výkonu výrazně přesahujícím hranici 20 000 W. Utáhnou bez větších problémů všechno, co je zapotřebí a ještě poskytnou dostatečnou rezervu.

Otázky a odpovědi

Jaká je spotřeba elektrocentrály?

Neméně důležitou roli sehrává i spotřeba. V případě častého provozu elektrocentrály se mohou náklady za její provoz vyšplhat až na desítky tisíc ročně. Množství požadovaného paliva úměrně roste se stoupajícím výkonem. Zařízení o výkonu 1 AV tedy spotřebuje zhruba 0,5 l paliva na jednu motohodinu, u 5AV centrály se jedná až o 2,5 l na motohodinu. S přihlédnutím k výše uvedenému se proto vyplatí zbytečně výkon nepředimenzovat. Jinak se nevyhnete zbytečným platbám za energii, jež neužijete.

Jakou značku vybrat?

Na trhu se vyskytuje celá řada společností, jež za své produkty mohou dát ruku do ohně. Nevyplatí se jim totiž riskovat dobré jméno. Pořízení zařízení z jejich dílny sice nebude nejlevnější, přesně však budete vědět, co kupujete, a informace uvedené na krabici nebudou jen marketingovými taháky pro nic netušící zákazníky. Mezi takové značky řadíme kupříkladu Atlas Copco, Belle, Zipper, Scheppach, Tagred, Stanley, Honda nebo Heron.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Skladná elektrocentrála
Přenosný generátor,
Benzínová
Do domu i karavanu
Elektronická regulace
Image
Product
Scheppach 5906218901 SG 1000
Güde 40726 GSE 951
Fieldmann FZI 4020-Bi
Honda EU 22i
Proteco 51.08-G1-1000
Druh paliva
benzínové
benzínové
benzínové
benzínové
benzínové
Hmotnost
16.5 kg
17.3 kg
21 kg
21.1 kg
26 kg
Jmenovitý výkon
1200 W
650 W
2000 W
2000 W
1000 W
Počet fází
jednofázové
jednofázové
jednofázové
jednofázové
jednofázové
Startování
manuální
reverzní
manuální
manuální
manuální
Typ motoru
dvoutaktní
dvoutaktní
čtyřtaktní
čtyřtaktní
čtyřtaktní
Cena ca. 3 700 CZK ca. 2 900 CZK ca. 13 000 CZK ca. 39 900 CZK ca. 4 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.