Elektronická cigareta

Cigareta třetího tisíciletí.

ca. 400 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat elektronickou cigaretu

Jste vášnivými kuřáky, ale okolí vaše neřest není příliš po chuti? Rádi byste si dávku nikotinu dopřáli, ale přeci jen hledáte o něco méně škodlivý způsob jejího příjmu? V obou případech oceníte elektronické cigarety, které před několika lety vstoupily jako velká voda i na náš trh. Mnoho bombastických proklamací o naprosté zdravotní nezávadnosti sice vyvrátil čas, fakt, že se jedná o elegantnější náhradu klasického cigára, nikoliv.

Zdravotní hledisko

Začít musíme několika povinnými větami o zdravotním hledisku elektronických cigaret. Jak jsme již zmínili v úvodu, ani tento způsob přijímání nikotinu rozhodně není zcela nezávadný. Vzhledem k tomu, že však nedochází k přímému spalování, je nálož škodlivin výrazně nižší. Vyjmenovat můžeme hned několik podstatných výhod:

 • Bez dehtu a dalších nebezpečných látek vznikajících spalováním
 • Absence zápachu nebo zajímavá vůně
 • Nastavitelnost obsahu nikotinu
 • Pasivní kouření neohrožuje okolí
 • Zuby, prsty ani vousy nežloutnou
 • Široká škála dostupných chutí a aromat
Vše v jednom
SMOK Vape Pen 22
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Ačkoliv výčet pozitiv se mnohým bude jevit lákavě, stále platí, že e-cigarety jsou jen méně škodlivou náhražkou klasického kouření. V žádném případě s nimi nedoporučujeme začínat nekuřákům, které zaujalo libé aroma různorodých příchutí. Zdravotní riziko přetrvává, jen je o něco málo nižší.

Složení e-cigarety

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vlastně taková elektronická cigareta funguje? Na rozdíl od klasických ruliček v nažloutlém papíru je všechno o něco málo obtížnější. Na dodání potřebné dávky nikotinu se podílí svou prací hned několik základních součástek:

 • Baterie – zajištění chodu otopného tělíska, zobrazování základních informací a ovládání
 • Žhavící část – dle stáří výrobku atomizér nebo clearomizér, zahřívá tekutinu a vytváří páru, životnost zhruba 1–3 týdny
 • Náplně – e-liquidy, tanky obsahující tekutinu, z níž se vytváří pára, může nebo nemusí obsahovat nikotin
 • Náustek – vkládá se do úst a řídí vdechování páry do plic
Grip
Vaporesso SWAG TC80W
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Mezi doplňky, bez nichž by bylo kouření výrazně omezeno, řadíme též nabíječku, kryty a další příslušenství. I přes svou důležitost bývají bohužel k mání ve specializovaných prodejnách za dodatečný finanční obnos.

Typ podle vdechování

Za zcela podstatný parametr považujeme typ cigarety podle toho, jakým způsobem dochází k vdechování látky. Zatímco dříve bylo jediným přijatelným způsobem šlukování, s mohutným nástupem vodních dýmek vstoupil na scénu i druhý způsob:

 • Šlukování (MTL) – klasika známá z cigaret, pára vdechnuta do úst přechází dále do plic, vhodné pro běžné kuřáky
 • Přímé vdechování do plic (DL) – pára se vtahuje do plic okamžitě, podobně jako u vodní dýmky, vyšší produkce páry, vhodný nižší obsah nikotinu, lepší pocit chuti
Pro začátečníky
Joyetech Exceed D19
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Jakousi specifickou odrůdu přímého vdechování do plic představuje tvorba extrémního množství páry (CCH). Jejím účelem není vdechnutí velkého množství nikotinu, ale tvorba páry, kterou kuřák vydechuje do prostoru v podobě různorodých obrazců rozličných barev.

Typy podle konstrukce

Druhé kritérium usnadňující rozdělení dostupných modelů do několika přehledných skupin, spočívá v druhu konstrukce. Její provedení je bytostně spjato jak s cenou, tak s datem uvedení dané cigarety na trh. Rozlišujeme hned tři základní druhy:

 • Vše v jednom (all in one) – nová generace, pevně spojená baterie a žhavicí část, liquid doplňován skrze plnicí otvor, nutnost výměny žhavicí části každé dva týdny
 • Rozdělitelné – starší druhy, baterie oddělená od žhavicí části, možnost výměnu obou součástí nezávisle
 • Gripy – technicky nejpokročilejší, vysoká kapacita baterie, přítomnost ovládací jednotky pro nastavení množství nikotinu, teploty, výkonu aj.
Pro náplně bez nikotinu
OBS Cube 80W Grip
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Ačkoliv se vám na první pohled může zdát, že systém all in one je navržen výhradně s ohledem na začátečníky, není tomu tak. Pro jejich kompaktnost, snadnou údržbu a spolehlivý chod je často vyhledávají i zkušení kuřáci, kteří se nechtějí zbytečně zdržovat.

Kapacita baterie

Představte si, že se nemůžete dočkat své oblíbené dávky a najednou zjistíte, že baterie je úplně vybitá. Jelikož se stará o napájení žhavící části určené k zahřátí liquidu na požadovanou teplotu, zkrátka si nezakouříte. Proto se dobře zamyslete nad tím, jak vášnivými kuřáky vlastně jste a podle toho vybírejte její kapacitu:

 • Méně než 5 cigaret denně – 650 mAh a méně
 • 5–10 cigaret denně – 1 100–1 500 mAh
 • 10–20 cigaret denně – 1 500–2 000 mAh
 • Nad 20 cigaret denně – 2 000–5 000 m Ah
S dětskou pojistkou
Joyetech EXCEED BOX
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Za jakýsi standard považujeme hranici okolo 1 500 mAh. Netrávíte-li kouřením desítky minut, vydrží i více než 10 dávek denně. Moderní výtvory jsou navíc vybaveny USB portem, takže je zapojíte do počítače a můžete s klidem pokračovat v kouření.

Typ baterie

V souvislosti s kapacitou baterie nepomíjejte ani výběr jejího správného typu. Rozlišujeme základní, jež se od sebe odlišuje poměrně výrazně:

 • Automatické baterie – automatické sepnutí po vložení cigarety do úst, podobné klasickému kouření
 • Manuální baterie – sepnutí stiskem tlačítka, možnost neomezeného zahřívání atomizéru, regulace intenzity páry, méně spolehlivé
Malá
Suorin Air startovací kit
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Nezapomínejte si též ověřit, jak to s možností několikanásobného dobíjení akumulátoru. Levnější modely bývají vybaveny jednorázovým akumulátorem, jehož životnost se blíží balíčku cigaret. Dobíjecí stanice pak lze užívat opakovaně a pouze nabít prostřednictvím nabíječky nebo USB portu.

Design a velikost

Mnozí považují elektronickou cigaretu za módní doplněk podobný vhodně zvolené čepici nebo klobouku. I proto producenti často experimentují a na trh uvádějí nejrůznější kreace. Ty se od sebe liší zejména tvarem, barvou a rozměry. O dostupných variantách blíže pojednává následující tabulka:

Typ elektronické cigarety Charakter Výhody Nevýhody
Mini e-cigarety Miniaturní velikost podobná klasické cigaretě Elegantní vzhled, drobné rozměry, nízká cena Malá kapacita baterie, slabý přísun páry,
Klasické e-cigarety Podoba doutníku s náustkem Vysoká kapacita provozu, široká nabídka dostupných modelů, rozumná cena Výraznější rozměry
Gripy / mody Čtvercové krabice nebo trubice s náustkem Obrovská baterie, silná produkce dýmu, široká škála nastavení Vysoká cena, absence bezpečnostních prvků

Dodatečné příslušenství a funkce

Ve 21. století jsme si již tak nějak zvykli, že výrobci ke svým produktům přibalují nějaké ty doplňky. Ani elektronické cigarety nejsou výjimkou, ačkoliv většinu příslušenství si musíte dokoupit. Jelikož se až na nabíječku v drtivé většině jedná o zvýšení komfortu, jež není nezbytně nutné, je jen na vás, zda do nich budete investovat. Za nejdůležitější považujeme následující:

 • Stojánky – možnost postavit si cigaretu pohodlně na noční stolek, usnadnění doplnění liquidu
 • Adaptéry – pro dobíjení přímo ze sítě bez nabíječky
 • Ochranný kryt nebo pouzdro – pro bezpečné uložení cigarety na cestách
 • Air flow – funkce umožňující regulovat přívod vzduchu a tuhost tahu

Nejvýznamnější značky

V oblasti cigaret sehrává značka a kvalita větší roli než u čehokoliv jiného. Zatímco vadný přístroj prostě vyhodíte a koupíte nový, zničené zdraví ničím nenahradíte. Podobně jako levné, nekolkované cigarety obsahují nejrůznější odpad a toxické látky, tak i u elektronických cigaret hrozí nemalá zdravotní rizika. Z toho důvodu za všech okolnosti nakupujte pouze certifikované produkty léty ověřených firem. Nemají zapotřebí ničit si své dobré jméno prodejem zmetků.

Do elitního klubu producentů elektronických cigaret řadíme hned několik společností:

 • SMOK
 • Eleaf
 • Green Sound
 • Vaporesso
 • Joyetech

SMOK

Společnost SMOK spadající do skupiny Shanzen IVPS Technology je nejstarším a nejslavnějším výrobce elektronických cigaret. Své podnikání postavila na neustálých inovacích a užívání nových technologií metod. Na českém trhu prodává desítky, mezi zákazníky velmi oblíbených, modelů.

Eleaf

Britská firma Eleaf cílí na náročnější zákazníky. Nabízí bohatou škálu elektronických cigaret a stejně jako SMOK se věnuje jejich neustálé zdokonalování a hraním s novými technologiemi. Cena začíná na hranici 500 korun a potom výrazně roste.

Green Sound

Majitele celé řady certifikátů a garancí, americkou firmu Green Sound můžeme také směle zařadit mezi vysoce respektované tvůrce. Ročně prodá přes 100 milionů cigaret, liquidu, dýmek a dalšího příslušenství, přičemž nezapomíná ani na vývoj nových řešení.

Vaporesso

Hledáte ideální poměr cena/výkon? Zaměřte se na modely značky Vaporesso, která po něm prahne taktéž. Stejně jako ostatní hráči na trhu se snaží pokrýt kompletní dodávku kuřáckých potřeb, přičemž nezapomínají proklamovat snahu o omezení kouření tabákových produktů.

Joyetech

Podobně pozitivně bývá vnímána i značka Joyetech, která spatřila světlo světa roku 2007. Podobně jako ostatní zmíněné firmy se snaží prezentovat novými technologiemi a inovativními řešeními. Pokrývá taktéž kompletní nabídku potřeb pro kuřáky.

Cena

Poslední kapitola každého našeho textu se zabývá přehledem cen. Ani u e-cigaret žádnou výjimku neděláme a seznámíme vás s výsledky námi provedené analýzy. Hned na úvod považujeme za důležité zmínit, že podobně jako u klasického kouření nic nekončí pořízením cigarety. Připravte se na nutnost pravidelného dokupování cartridgí s liquidem, stejně jako clearomizérů a dalších nezbytných součástek. Jde zkrátka o nepřetržitý proces, v němž prvotní náklady hrají jen velmi omezenou roli.

Po zevrubném prostudování nabídky se nám podařilo identifkovat hned tři základní intervaly, v nichž naleznete výrobky podobných vlastností a kvalit:

 • Do 500 Kč
 • 500−800 Kč
 • Nad 800 Kč

Do 500 Kč

Nejlevnější skupina je k mání do 500 korun a představuje zajímavou variantu pro všechny, kteří chtějí se zdravějším kouřením začít. Kapacita baterie dosahuje obvykle 1 100 mAh, což stačí pro zhruba 10 cigaret. Mějte proto vždy poblíž nabíječku, aby se vám nestalo, že budete najednou bez možnosti kouřit. Neočekávejte nikterak bohaté příslušenství ani širokou paletu možností. Zkrátka zakoupíte dobře provedené cigáro a zbytek si musíte pořídit sami.

Za zmínku stojí též opravdu rozsáhlá škála barev a grafických provedení. Chcete ve společnosti působit nenápadně? Žádný problém, stačí zvolit zařízení stylizované do stříbrné nebo hnědé barvy. Rádi byste naopak stáli v centru zájmu okolí? Duhové kreace se o to bez větších obtíží postarají.

500−800 Kč

Vyšší úroveň střední kategorie poznáte hlavně na kapacitě akumulátoru. Ta bývá standardně v rozmezí od 1 000 do 2 000 mAh, mnohdy však přesahuje o hranici 3 000 mAh. Díky delšímu provozu nebudete muset neustále úzkostlivě pátrat po nabíječkách a adaptérech. Doba kompletního nabíjení činí zhruba 2 hodiny. Kapacita zásobníku na liquid se pohybuje od 2 do 8 ml, čímž se nikterak neliší od předcházející skupiny.

Velmi podobná je situace i co se týká grafického provedení jednotlivých modelů. Kreativitě se meze nekladou a záleží jen na vás a vašem rozhodnutí, co je adekvátní, a kde by naopak bylo lepší ubrat.

Nad 800 Kč

Na pomyslném Olympu trůní luxusní elektronické cigarety s cenovkou nad 800 Kč. Velké množství z nich představují tzv. gripy umožňující plynulou regulaci chodu prostřednictvím vestavěného ovládání. Pozor však na absenci jakýchkoliv bezpečnostních pojistek! Kapacita baterie již standardně přesahuje 2 000 mAh, výjimkou nejsou ani 8 000mAh akumulátory. Nezastaví vás tak ani den trávený někde v přírodě mimo dosah nabíjecích zařízení.

Mnohdy v této skupině naleznete také dva kusy levnějších cigaret v jednom balení. Tato nabídka může být obzvláště zajímavá pro méně náročné kuřáky, kteří tak získají rezervu pro případ vybití nebo poškození hlavního přístroje. Za zmínku rozhodně stojí i barevné a celkově designové provedení. Nezřídka se setkáte i se speciálními luxusními edicemi ve zlaté nebo platinové barvě. Jejich lesk a luxus jen podtrhnou vaše postavení ve společnosti.

Nomination
Vše v jednom
Grip
Pro začátečníky
Pro náplně bez nikotinu
S dětskou pojistkou
Malá
Image
Product
SMOK Vape Pen 22
Vaporesso SWAG TC80W
Joyetech Exceed D19
OBS Cube 80W Grip
Joyetech EXCEED BOX
Suorin Air startovací kit
Baterie
1650 mAh
1500 mAh
3000 mAh
400 mAh
Barva
černé
černé
černé
stříbrné
černé
Cena ca. 400 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 100 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena