Inspekční kamera

Pro profesionály i amatéry.

ca. 500 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat inspekční kameru

  • Inspekční kamera, je zařízení určené ke zkoumání dutých prostorů.
  • Důležitým rozměrem při výběru inspekční kamery je průměr objektivu.
  • Stejně jako u jiných kamer, tak i v případě těch inspekčních, je důležitým parametrem jejich rozlišení.
  • Inspekční kamery se prodávají s různými pozorovacími úhly.

Průměr kamery

Druhým důležitým rozměrem při výběru inspekční kamery je průměr objektivu, respektive nahrávacího zařízení, které se pohybuje ve stísněných prostorech. Průměr tohoto zařízení je důležitý pro určení prostoru, ve kterém se kamera pohybuje.
Endoskopické kamery se prodávají nejčastěji v průměru do 1 cm. Některé kanalizace, vodovodní potrubí jsou ale velmi stísněné a vyžadují menší průměr. Pro tyto potřeby se prodávají i mikrokamery s průměrem do 3 mm. Ty se využívají například při diagnostice ve stoupačkách bytových domů.

Víte, že…?

Inspekční kamera je známá jako endoskop nebo endoskopická kamera.

Rozlišení

Stejně jako u jiných kamer, tak i v případě těch inspekčních, je důležitým parametrem jejich rozlišení. To udává kvalitu obrazu na výstupu. Díky vysokému rozlišení správně odhalíte inkriminované místo a například instalatéři přijdou i na drobné poškození kanalizace nebo vodovodního potrubí.

Mini voděodolná
Geko Endoskopická inspekční kamera USB 5,5mm G02942 G02942
  • Nejkvalitnější kamery nabízejí Full HD rozlišení, které se zobrazuje na LCD displeji ovládacího modulu nebo mobilního telefonu.
  • Pro běžné domácí využití ale stačí kamery i s pouhým HD rozlišením (1280 x 720 px) nebo nižším.

Víte, že…?

Pro kvalitní zobrazení je zásadní i velikost LCD displeje a jeho rozlišení. Displej je důležitý prvek při inspekcích a okamžitém vyhodnocování problému a situace. Sebelepší objektiv kamery je limitovaný nekvalitním displejem.

Zorný úhel

Podobně jako IP a bezpečnostní kamery, tak i inspekční se prodávají s různými pozorovacími úhly. Nejběžnější kamery nabízejí zorný úhel 135 °, který je srovnatelný s lidským okem. Dražší průmyslové kamery nabízejí i širokoúhlý objektiv s úhlem 180 ° a vyšším.

Kompaktní
RIDGID Inspekční kamera micro CA-25

Ovládání

V minulosti se na trhu existovaly pouze kamery, které se ovládaly speciální řídící jednotkou. Na té se zpravidla nacházel LCD displej s ovládacími prvky. Hlavní výhodou tohoto způsobu ovládání je, že kameru máte okamžitě přichystanou a nevyžaduje žádné další připojování.
Druhou možností je připojení k externímu zařízení, například mobilnímu telefonu nebo tabletu. Tento způsob zpravidla nabízí pokročilé ovládací prvky díky mobilní aplikaci a zároveň i okamžité ukládání záznamu. Mezi nevýhody patří pomalejší odezva kamery a často méně kvalitní záznam.

Ovládání kamery Výhody Nevýhody
Ovládací modul Pokročilé ovládání, vhodné pro řemeslníky, rychlá odezva Vyšší cena
Externí ovládání Snadné ovládání, přístup přes aplikaci, snadné stahování dat Pomalejší odezva

Příslušenství

Ve standardní výbavě najdete objektiv, krk a ovládací jednotku. Někteří výrobce nabízejí i další vybavení. Mezi to patří například kufr pro snadný a bezpečný přenos, ale i další pokročilé prvky.

  • Ochranný kryt kamery využijete při pohybu s kamerou v prostorech, kde hrozí mechanické poškození. Ochranným krytem někteří výrobci vybavují i ovládací moduly, které chrání proti poškození při pádu.
  • Pokud má v základní výbavě kamera pouze krátký krk, někteří výrobci ho doplňují adaptérem, kterým prodloužíte dosah kamery.
  • Krky delší než 10 m se velmi špatně navíjejí a balí. Výrobci tyto kamery doplňují samonavíjecím bubnem, který krk kamery navine zpět a zajistí bezpečné uložení kabelu.
  • Pokud pořizujete kameru pro inspekci v kanalizaci a potrubí, využijete i lokalizátor. Ten je buď zabudovaný v kameře nebo se přidává na objektiv. Lokalizátor určí polohu kamery v potrubí a vy díky němu zjistíte, kde začít například s výkopovými pracemi.
S rozhraním USB
Endoskop – Inspekční kamera s USB portem, 5m

Víte, že…?

Pokud sháníte kameru pro práci v potrubí a kanalizaci, pořiďte si objektiv s vodotěsným tělem. Díky tomu se dostanete skutečně do všech prostor a neriskujete poškození kamery vlhkostí.

Cena

Cenová relace inspekčních kamer je poměrně široká. Drobné kamery s krátkým dosahem do domácnosti pořídíte kolem 1 000 Kč. V ceně mezi 2 000 až 4 000 Kč se pohybují kamery určené pro profesionální provoz. Pokud sháníte špičkovou kameru určenou pro pohyb v náročných prostorech, připravte si 10 000 Kč a více. Nejdražší kamery se pohybují dokonce i kolem 80 000 Kč.

Značky

Inspekční kamery nabízí celá řada výrobců specializujících se na prodej audio-vizuální techniky. Mezi levné značky určené do domácnosti patří například GEKO. Pokročilé vodotěsné kamery určené pro instalatéry najdete pod značkou OXE. Kvalitní kamery nabízí i výrobce Milwaukee.

Záznam na micro SD kartu
OXE ED-301 Inspekční kamera

Otázky a odpovědi

Kde se hodí inspekční kamera?

Inspekční, nebo také endoskopické kamery, původně sloužily k neinvazivním lékařským zákrokům. Díky nim doktoři zjišťují problémy v lidském těle bez řezání do těla. Postupem času se dostaly inspekční kamery i do dalších profesí. Využívají se pro přístup do stísněných prostorů, kam byste se jinak dostávali jen obtížně. K diagnostice problémů je využívají kominíci, instalatéři, automechanici, ale svoje místo najdou i v běžné domácnosti.

Jak dlouhý krk potřebuji?

Tělo inspekční kamery se skládá z ovládací jednotky, krku a objektivu. Právě délka krku je zásadní pro její určení. Instalatéři využívají kamery s dlouhým krkem, aby s nimi prohlédli kompletní kanalizační ústrojí. O něco kratší krk potřebují kominíci. Kamery s nejkratším krkem mají ve svých dílnách automechanici a vystačíte si s nimi i v domácnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mini voděodolná
Kompaktní
S rozhraním USB
Záznam na micro SD kartu
Vynikající záznam
Image
Produkt
Geko Endoskopická inspekční kamera USB 5,5mm G02942 G02942
RIDGID Inspekční kamera micro CA-25
Endoskop – Inspekční kamera s USB portem, 5m
OXE ED-301 Inspekční kamera
Inspekční USB kamera 640×480 – endoskop
Cena ca. 500 CZK ca. 3 000 CZK ca. 600 CZK ca. 4 500 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.