Nejlepší inspekční kamery 2024 a jak vybrat

Pro profesionály i amatéry.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Geko G02942 Inšpekční endoskopická kamera 2m

Jak vybrat inspekční kameru

  • Inspekční kamera, je zařízení určené ke zkoumání dutých prostorů.
  • Důležitým rozměrem při výběru inspekční kamery je průměr objektivu.
  • Stejně jako u jiných kamer, tak i v případě těch inspekčních, je důležitým parametrem jejich rozlišení.
  • Inspekční kamery se prodávají s různými pozorovacími úhly.

Inspekční kamera - náš výběr

Bigstren 19376 Endoskop, inspekční kamera s 5m dlouhým kabelem, černá
přečíst recenzi
Zobrazit více
Inspekční kamera Bigstren 19376 Endoskop je nástroj pro zkoumání nedostupných míst, jako jsou dutiny stěn, potrubí či automobilové komponenty. Tato kamera je vybavena 5 metrů dlouhým kabelem a poskytuje barevné snímky s vysokým rozlišením. Uživatelé mohou snadno získat potřebné informace bez nutnosti demontáže nebo poškození objektu.
Zobrazit méně

Inspekční kamery do potrubí

Steinberg Systems Endoskopická kamera - 20 m - 12 LED - 7
Zobrazit více
Inspekční kamera Steinberg Systems pro nahlédnutí do potrubí s 20 metry kabelem. Disponuje hliníkovou hlavou, vodotěsností (IP68), flexibilní rotací o 90°, 12 LED světly, 7" LCD TFT displejem a možností záznamu videa či fotografií na SD kartu (8GB přiložena). Kamera je napájena baterií.
Zobrazit méně

Inspekční kamery 10m

Milwaukee digitální inspekční kamera M12 IC AV3-201C 4933451367
Výrobce: Milwaukee
Zobrazit více
Milwaukee M12 IC AV3-201C je digitální inspekční kamera s odnímatelnou obrazovkou, která může být vzdálena až 10 metrů od konzole. Displej má úhlopříčku 85mm a rozlišení 320x240. Součástí kamery jsou čtyři LED světla, osmigigabajtová SD karta a kabell délky 2,7 metru. Kamera je kompatibilní s Milwaukee M12 akumulátory.
Zobrazit méně

Inspekční kamery k mobilu

Zobrazit kompletní nabídku Inspekční kamera

Jak vybrat inspekční kameru

Průměr kamery

Druhým důležitým rozměrem při výběru inspekční kamery je průměr objektivu, respektive nahrávacího zařízení, které se pohybuje ve stísněných prostorech. Průměr tohoto zařízení je důležitý pro určení prostoru, ve kterém se kamera pohybuje.
Endoskopické kamery se prodávají nejčastěji v průměru do 1 cm. Některé kanalizace, vodovodní potrubí jsou ale velmi stísněné a vyžadují menší průměr. Pro tyto potřeby se prodávají i mikrokamery s průměrem do 3 mm. Ty se využívají například při diagnostice ve stoupačkách bytových domů.

Víte, že…?

Inspekční kamera je známá jako endoskop nebo endoskopická kamera.

Kontrola motoru inspekční kamerou

Inspekční kamera se dostane do všech úzkých zákoutí, iStock / Andrey Grigoriev

Rozlišení

Stejně jako u jiných kamer, tak i v případě těch inspekčních, je důležitým parametrem jejich rozlišení. To udává kvalitu obrazu na výstupu. Díky vysokému rozlišení správně odhalíte inkriminované místo a například instalatéři přijdou i na drobné poškození kanalizace nebo vodovodního potrubí.

  • Nejkvalitnější kamery nabízejí Full HD rozlišení, které se zobrazuje na LCD displeji ovládacího modulu nebo mobilního telefonu.
  • Pro běžné domácí využití ale stačí kamery i s pouhým HD rozlišením (1280 x 720 px) nebo nižším.

Víte, že…?

Inspekční kamera
Geko G02942 Inšpekční endoskopická kamera 2m

Pro kvalitní zobrazení je zásadní i velikost LCD displeje a jeho rozlišení. Displej je důležitý prvek při inspekcích a okamžitém vyhodnocování problému a situace. Sebelepší objektiv kamery je limitovaný nekvalitním displejem.

Zorný úhel

Podobně jako IP a bezpečnostní kamery, tak i inspekční se prodávají s různými pozorovacími úhly. Nejběžnější kamery nabízejí zorný úhel 135 °, který je srovnatelný s lidským okem. Dražší průmyslové kamery nabízejí i širokoúhlý objektiv s úhlem 180 ° a vyšším.

Ovládání

V minulosti se na trhu existovaly pouze kamery, které se ovládaly speciální řídící jednotkou. Na té se zpravidla nacházel LCD displej s ovládacími prvky. Hlavní výhodou tohoto způsobu ovládání je, že kameru máte okamžitě přichystanou a nevyžaduje žádné další připojování.
Druhou možností je připojení k externímu zařízení, například mobilnímu telefonu nebo tabletu. Tento způsob zpravidla nabízí pokročilé ovládací prvky díky mobilní aplikaci a zároveň i okamžité ukládání záznamu. Mezi nevýhody patří pomalejší odezva kamery a často méně kvalitní záznam.

Ovládání kameryVýhodyNevýhody
Ovládací modulPokročilé ovládání, vhodné pro řemeslníky, rychlá odezvaVyšší cena
Externí ovládáníSnadné ovládání, přístup přes aplikaci, snadné stahování datPomalejší odezva
Inspekční kamera

Inspekční kameru můžete ovládat i pomocí mobilní aplikace, iStock / sirene68

Příslušenství

Inspekční kamery do potrubí
Secutek Inspekční kamera do potrubí

Ve standardní výbavě najdete objektiv, krk a ovládací jednotku. Někteří výrobce nabízejí i další vybavení. Mezi to patří například kufr pro snadný a bezpečný přenos, ale i další pokročilé prvky.

  • Ochranný kryt kamery využijete při pohybu s kamerou v prostorech, kde hrozí mechanické poškození. Ochranným krytem někteří výrobci vybavují i ovládací moduly, které chrání proti poškození při pádu.
  • Pokud má v základní výbavě kamera pouze krátký krk, někteří výrobci ho doplňují adaptérem, kterým prodloužíte dosah kamery.
  • Krky delší než 10 m se velmi špatně navíjejí a balí. Výrobci tyto kamery doplňují samonavíjecím bubnem, který krk kamery navine zpět a zajistí bezpečné uložení kabelu.
  • Pokud pořizujete kameru pro inspekci v kanalizaci a potrubí, využijete i lokalizátor. Ten je buď zabudovaný v kameře nebo se přidává na objektiv. Lokalizátor určí polohu kamery v potrubí a vy díky němu zjistíte, kde začít například s výkopovými pracemi.

Víte, že…?

Pokud sháníte kameru pro práci v potrubí a kanalizaci, pořiďte si objektiv s vodotěsným tělem. Díky tomu se dostanete skutečně do všech prostor a neriskujete poškození kamery vlhkostí.

Doktor s inspekční kamerou

Speciální kamery se používají i v nemocnicích, iStock / Rabizo

Cena

Cenová relace inspekčních kamer je poměrně široká. Drobné kamery s krátkým dosahem do domácnosti pořídíte kolem 1 000 Kč. V ceně mezi 2 000 až 4 000 Kč se pohybují kamery určené pro profesionální provoz. Pokud sháníte špičkovou kameru určenou pro pohyb v náročných prostorech, připravte si 10 000 Kč a více. Nejdražší kamery se pohybují dokonce i kolem 80 000 Kč.

Značky

Inspekční kamery 10m
OXE ED-301 Inspekční kamera

Inspekční kamery nabízí celá řada výrobců specializujících se na prodej audio-vizuální techniky. Mezi levné značky určené do domácnosti patří například GEKO. Pokročilé vodotěsné kamery určené pro instalatéry najdete pod značkou OXE. Kvalitní kamery nabízí i výrobce Milwaukee.

Otázky a odpovědi

Kde se hodí inspekční kamera?

Inspekční, nebo také endoskopické kamery, původně sloužily k neinvazivním lékařským zákrokům. Díky nim doktoři zjišťují problémy v lidském těle bez řezání do těla. Postupem času se dostaly inspekční kamery i do dalších profesí. Využívají se pro přístup do stísněných prostorů, kam byste se jinak dostávali jen obtížně. K diagnostice problémů je využívají kominíci, instalatéři, automechanici, ale svoje místo najdou i v běžné domácnosti.

Jak dlouhý krk potřebuji?

Tělo inspekční kamery se skládá z ovládací jednotky, krku a objektivu. Právě délka krku je zásadní pro její určení. Instalatéři využívají kamery s dlouhým krkem, aby s nimi prohlédli kompletní kanalizační ústrojí. O něco kratší krk potřebují kominíci. Kamery s nejkratším krkem mají ve svých dílnách automechanici a vystačíte si s nimi i v domácnosti.
Zobrazit kompletní nabídku Inspekční kamera