20 nejlepších epoxidových pryskyřic na dřevo 2023

Snadná oprava poškozeného nábytku.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Art Epoxy Start Epoxidová pryskyřice Start 1 kg
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat epoxidovou pryskyřici na dřevo?

  • Epoxidové pryskyřice patří mezi tradiční přípravek pro opravy poničeného nábytku.
  • Existují dva typy epoxidových pryskyřic – licí a stabilizační.
  • Před samotným vylitím pryskyřice si ověřte dobu jejího vytvrzení. Ta se pohybuje od 24 do 72 hodin.
  • Důležitým parametrem při výběru pryskyřice je maximální tloušťka vrstvy, kterou lze vylít pro pohodlnou práci.

Epoxidová pryskyřice - náš výběr

Čiré epoxidové pryskyřice

Epoxidové pryskyřice CHS

Epoxidové pryskyřice ART

Zobrazit kompletní nabídku epoxidových pryskyřic na dřevo

Jak vybrat epoxidovou pryskyřici na dřevo?

Typ

Existují dva typy epoxidových pryskyřic – licí a stabilizační. Práce se stabilizační je náročnější a vyžaduje speciální stabilizační komoru. Na trhu častěji seženete pryskyřici licí. Právě ta se využívá k výrobě dekorativního nábytku a šperků.

Licí pryskyřice

Licí pryskyřice se vyznačuje vyšší viskozitou a využívá se především k tvorbě nábytku a šperků. Velmi dobře reaguje se dřevem, ale přilne i ke kovu nebo plastu. Pro méně typické materiály přetřete materiál před aplikací pryskyřice penetrací.

Epoxidová pryskyřice
Art Epoxy Start Epoxidová pryskyřice Start 1 kg

Stabilizační pryskyřice

Tento typ pryskyřice se využívá hlavně k opravám dřevěného nábytku, protože je účinná v menších množstvích. Mezi její výhody patří nízká viskozita, díky které se dobře rozlije a srovná povrch stolů, polic nebo dveří. Zároveň neovlivňuje původní barvu a dobře stabilizuje pórovitost materiálu. Vytvrzení tohoto druhu přípravku probíhá ve speciální stabilizační komoře.

Typ pryskyřice Využití Viskozita Doba vytvrzení Pórovitost
Licí pryskyřice Výroba nábytku a šperků Nízká 24 – 48 hodin Nemá vliv
Stabilizační pryskyřice Drobné opravy nábytku, stabilizace materiálu Velmi nízká 12 – 24 hodin Snižuje pórovitost a stabilizuje povrch materiálu

Doba vytvrzení

Před samotným vylitím pryskyřice si ověřte dobu jejího vytvrzení. Ta se pohybuje od 24 do 72 hodin. Její dobu ovlivňuje struktura přípravku, viskozita a stupeň pórovitosti, vliv mají ale také vnější podmínky. Při tuhnutí dodržujte konstantní teplotu a vyvarujte se prudkým změnám teploty a vlhkosti. Důležité je také množství pryskyřice. Menší množství vytvrdne již za několik hodin.

Víte, že…?

Výrobci někdy uvádějí vedle doby vytvrzení i dobu ztuhnutí. Zatímco vytvrzení udává stav, kdy je pryskyřice opracovatelná a dá se brousit a frézovat, doba ztuhnutí udává čas, za který pryskyřice změní svoje skupenství z kapalného na pevné.

Čiré epoxidové pryskyřice
Synpo Veropal Clearcast 300 čirá epoxidová pryskyřice 1,4 kg

Tloušťka vrstvy

Důležitým parametrem při výběru pryskyřice je maximální tloušťka vrstvy, kterou lze vylít pro pohodlnou práci. Po překročení této tloušťky dochází k praskání a porušení struktury vytvrzené pryskyřice. Tomuto jevu částečně zabráníte, pokud vyléváte pryskyřici po vrstvách. Pro kvalitní práci ale doporučujeme pořízení pryskyřice určené k vylévání vyšších vrstev.

  • Nejčastěji seženete pryskyřice s maximální tloušťkou vrstvy od 3 do 5 cm.
  • Stabilizační pryskyřice mají tuto tloušťku zpravidla nižší.
  • Licí pryskyřice určené k výrobě dřevěných stolů naopak dalece přesahují tloušťku 5 cm a vytvoříte s nimi i 10 cm tlustou desku.

Viskozita

Podobně jako tloušťka vrstvy, tak i viskozita ovlivňuje pracovní postup. V praxi platí, že čím nižší viskozita, tím snáze se pryskyřice rozlévá. To je žádoucí například při opravě povrchové struktury materiálu. Při výrobě pryskyřicových desek je naopak žádoucí vyšší viskozita, která zajistí pomalejší a kontrolovanější rozlití hmoty.

Epoxidové pryskyřice CHS
EPOLEX 1200 CHS Epoxy souprava 100g

Barva

Pryskyřici nejčastěji pořídíte v transparentní nebo nažloutlé variantě. Tyto pryskyřice bez přísad slouží především k povrchovým opravám nábytku a dalšího zařízení. Bezbarvé hmoty se také dobře brousí, protože nezanáší brusný nástroj pigmentem. Na trhu najdete ale i barevné přípravky pro tvorbu originálních dekorací.

Víte, že…?

Barevných variací a tzv. riverflow efektu dosáhnete i využitím transparentní pryskyřice a jejím smícháním s barevným pigmentem. Díky tomu vytvoříte originální barevné kombinace a dáte vašemu nábytku nový rozměr.

Vlastnosti

Pryskyřice na dřevo nabízejí i další vlastnosti, které slouží při speciálních pracovních úkonech. Tyto vlastnosti si před samotnou koupí prověřte.

Epoxidové pryskyřice ART
Art Epoxy Start Epoxidová pryskyřice 5-Five 1 kg
  • Pryskyřice určené pro venkovní využití mají vyšší odolnost vůči UV záření. Díky tomu materiál při vystavení slunečním paprskům neztrácí svoji barvu ani strukturu.
  • Na trhu najdete také pryskyřice určené ke styku s potravinami. Tento typ přípravku se využívá při výrobě stolů určených do gastronomického průmyslu a mají speciální certifikaci pro potravinářský průmysl.

Objem

Stejně jako u dalších stavebních a výrobních hmot je důležitým parametrem i velikost balení. Nejčastěji najdete tekuté pryskyřice v 1 až 3 kg kbelících. Výjimkou ovšem nejsou ani velká 10kg balení, která slouží do truhlářských dílen. Vedle nich ale najdete i malé 50 až 100g tuby určené pro drobné opravy nábytku.

Cena

Tekutou pryskyřici pořídíte v závislosti na jejím objemu od několika stovek korun až po několik tisíc. Malé 100g balení pryskyřice pořídíte kolem 130 Kč. Na pořízení běžného 1kg balení si připravte mezi 500 až 700 Kč. Za největší 10kg balení utratíte v průměru 3 000 Kč.

Epoxidová pryskyřice
DIPON Epoxyplast 3D B100 Křišťálově čirá epoxidová pryskyřice 1,5 Kg

Otázky a odpovědi

Kdy použít epoxidovou pryskyřici?

Epoxidové pryskyřice patří mezi tradiční přípravek pro opravy poničeného nábytku. Díky svým vlastnostem jsou oblíbené při výrobě bytových doplňků a šperků. Kutilové využívají epoxidovou pryskyřici také při výrobě stolů s tzv. riverflow efektem – tedy efektem tekoucí vody. Ten vytváří smícháním pryskyřice s pigmentem a vylitím mezi dřevěné desky. Práce s pryskyřicí nevyžaduje speciální zkušenosti, při práci s ní ale postupujte s veškerou pečlivostí.

Jakou značku vybrat?

Velmi oblíbeným výrobcem tekutých pryskyřicí je firmy Epoxy Veropal. Tento výrobce nabízí celé spektrum přípravků včetně příslušenství a speciálních penetrací a separátorů. Mezi další výrobce se řadí firmy Epolex nebo KP-Stone.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku epoxidových pryskyřic na dřevo