Nejlepší české granáty 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Granát Zlatý přívěsek český granát znamení zvěrokruhu, Beran 10925

Jak vybrat český granát

  • České granáty jsou pyropy, které se těží výhradně v České republice pod firmou Granát. Na trhu se lze setkat také s levnějšími napodobeninami, které mohou být vydávány za pravé české granáty.
  • Kameny se nejčastěji zasazují do stříbrných šperků, které jsou dále ošetřeny proti případnému zčernání. Další variantou je samozřejmě kombinace se zlatem.
  • Kámen má zpravidla velmi malé rozměry a proto se hodí k zasazení prakticky do jakéhokoli šperku. V nabídkách jsou tedy jak prsteny a náušnice, tak přívěsky, náhrdelníky a náramky.

Český granát - náš výběr

Granát Zlatý přívěsek český granát znamení zvěrokruhu, Beran 10925
Materiál: bílé zlato
Druh kamene: Český granát
Barva: červená
Zobrazit více
Přívěsek z 585/1000 zlata je dekorován znamením zvěrokruhu a českým granátem. Granát má rudou barvu, je znám jako symbol lásky a je spojován s duševním zdravím. K šperku je přiložen certifikát pravosti. Nabízí se také varianta v bílém zlatě. Zakázková výroba může trvat 1-8 týdnů.
Zobrazit méně
Granát zlaté český granát zlato klapka 10667
Určení: pro ženy
Materiál: zlato
Druh kamene: granát
Typ zapínání: na klips
Hmotnost: 3.5 g
Barva: červená
Zobrazit více
Šperk je vyrobený z pravého zlata Au 585/1000, doplněný českým granátem. Výroba, možná na zakázku, trvá 1 až 8 týdnů a vyžaduje minimální zálohu 3000,- Kč. Náušnice mají klapkové zapínání pro pohodlné nošení.
Zobrazit méně
Granát stříbrné český granát a vltavín rhodiování 07001
Určení: pro ženy
Materiál: stříbro
Druh kamene: granát
Typ zapínání: na klips
Hmotnost: 4.5 g
Barva: zelená
Zobrazit více
Produkt "Granát stříbrné český granát a vltavín rhodiování 07001" se vyznačuje využitím českého granátu a vltavínu. Má rhodiovaný povrch pro větší odolnost. Náušnice obsahují klapkové zapínání. Existuje také možnost pozlacení. Může být vyroben z bílého nebo žlutého zlata Au 585/1000.
Zobrazit méně
Český granát náušnice stříbrné 130807
Materiál: stříbro
Druh kamene: granát
Typ zapínání: na klips
Hmotnost: 4.4 g
Barva: červená
Zobrazit více
České granátové náušnice osazené do stříbrných závěsů. Průvodní certifikát potvrzuje pravost použitého granátu, který pochází z nalezišť v Podsedicích a Dolní Olešnici. Součástí balení je dárková krabička. Jde o výrobek českého původu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Český granát

Jak vybrat český granát

Pravý český granát versus imitace

České granáty se pro svou optimální velikost hojně využívají ve šperkařství. Nicméně kromě pravých českých granátů se lze setkat i s její levnější imitací.

Český granát zdobí mnoho krásných šperků, iStock / frantic00

Český granát

České granáty se řadí mezi pyropy ohnivě červené barvy. Jedná se o průhledný minerál, který je barevně stálý a navíc dokáže odolat i vysokému žáru nebo působení kyselin. Kameny se nachází v celkově malých rozměrech, které se pohybují mezi 2 až 6 mm. Tato velikost je ideální právě pro výrobu nejrůznějších šperků. Mezi unikátní kameny pak patří granáty o velikosti kolem 7 mm, ale těch se nachází velmi málo. Pokud bude tedy ve šperku použitý kámen větších rozměrů, nebude se pravděpodobně jednat o český granát. Pravost kamenů zpravidla garantuje příslušný certifikát a také výrobní puncovní značka „G“.

Imitace

Granáty patří do skupiny krychlových nerostů, kterých je celkem 15 druhů. Ty mohou mít různé zabarvení např. typicky červenou, růžovou, oranžovou nebo např. hnědou. Pro účely šperkařství se ale používají jen některé. Barvu, která se nejvíce blíží českým granátům, pak mají almadiny, které se těží v různých částech světa. Tmavší, ale stále podobné zabarvení pak má také rhodolit, jehož původem je jih Afriky, Tanzanie a Indie. Tyto kameny mají ale 10x nižší hodnotu než pravé české granáty. Nejlevnější imitací granátů je pak použití barevného skla.

Víte, že…?

Český granát
Granát Zlatý přívěsek český granát znamení zvěrokruhu, Beran 10925

V současné době se české granáty těží pouze ve dvou lokalitách a to na území Českého středohoří a v Podkrkonoší. Výhradní práva na těžbu těchto kamenů má firma Granát, družstvo umělecké výroby v Turnově. Tato firma také vlastní ochrannou značku „Český granát“

S jakými materiály se kombinují

S českými granáty pracují výhradně čeští šperkaři. Kameny se zasazují např. do 14 nebo 18 karátového zlata nebo do tzv. bílého zlata. Nejtypičtější kombinací je ale granát vsazený do stříbrného šperku. Tento materiál ale může časem černat a proto se používají další úpravy.

Typ úpravyCharakteristika
ZlaceníDíky němu je šperk velmi tvrdý
 Vysoká odolnost vůči oděru
RhodiováníTypická ochrana vůči oxidaci stříbra
 Úprava je anti alergenní
RuthéniováníŠperk získává načernalou patinu
Růžové zlaceníStříbro získává růžový nádech

Víte, že…?

V současné době se granáty získávají povrchovou těžbou, která je podstatně efektivnější. Dříve se získávaly prostřednictvím náplav vodních toků a to vybíráním a rýžováním. Tento způsob těžby je známý již z pravěku. V dnešní době ho praktikují pouze amatérští těžaři.

Do jakých šperků se zasazují

Český granát
Granát zlaté český granát zlato klapka 10667

Český granát je kámen, který je pro svou velikost vhodný k zasazení prakticky do jakéhokoli šperku. Ty je pak nutné vybírat s ohledem na příležitost, ke které budou šperky darovány, např. zásnuby, narození dítěte, promoce atd.

Prsteny

Prsteny jsou oblíbeným darem zejména k zásnubám. Českými granáty mohou být ale ozdobeny i prsteny snubní. Velmi pak záleží na jejich designu a osobnímu vkusu jeho nositelky. Prsteny mohou být bohatě zdobené velkým množstvím malých kamínků, ale může se jednat i o decentní modely. Při výběru prstenu je stěžejní také jeho velikost. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 52 až 62, nicméně mohou být menší i větší. Velikost se nejlépe přeměřuje pomocí speciálních měřících kroužků, které mají k dispozici ve všech zlatnictvích.

Náušnice s českých granátem

Náušnice mohou ozdobit ženy, ale i malé děti, iStock / MadKruben

Náušnice

Náušnice se vyrábí v různých délkách i provedeních. Koupit tak lze první náušnice pro miminko, tak např. výrazné kruhy se vsazenými kameny. V případě náušnic je vhodné se zaměřit na typ zapínání, kterých existuje vícero druhů.

Náhrdelníky a přívěsky

Český granát
Granát stříbrné český granát a vltavín rhodiování 07001

Náhrdelníky jsou zpravidla záležitostí společenských událostí. Nenosí se proto tak často. Jeho tvar by měl být volen s ohledem na výstřih šatů, respektive by ho měl kopírovat. Důležitá je samozřejmě také délka, která by nikdy neměla přesahovat výstřih, aby plně vynikla jeho krása. Alternativou náhrdelníku jsou pak nejrůznější přívěsky doplněné o jednoduché řetízky, které se hodí i pro každodenní nošení.

Náramky

Šperky s českými granáty zaujmou na první pohled, iStock / Elina_L

Náramky

Náramky lze volit jak samostatně, tak v setu s náhrdelníkem ve stejném designu. U náramků je třeba zvolit vhodnou délku tak, aby náramek ani neškrtil, ani nepadal. Některé náramky jsou v tomto ohledu variabilní a délku lze nastavit pomocí řetízku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat český granát?

Český granát je kámen těžený výhradně v naší republice a jako takový nese i ochrannou známku a měl by být doplněn certifikátem pravosti. Ten odlišuje levné imitace od originálu. Vybírat pak lze nejčastěji ze šperků stříbrných případně zlatých a to v jakémkoli provedení.

Jak lze odlišit pravý granát od imitace?

Český granát je výrazně červený průsvitný kámen malých rozměrů. Kameny větší než 7 mm jsou zcela určitě imitací. S tímto kamenem navíc pracují pouze čeští šperkaři, takže je nutné se vyhnout šperkům zahraniční produkce. Zárukou pravosti je samozřejmě příslušný certifikát.
Zobrazit kompletní nabídku Český granát