25 nejlepších foam rollerů 2023

Pěnový válec vhodný k masáži.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
StrongGear Foam roller
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat foam roller

  • Foam roller je pěnový válec, který není určený pouze k masáži, plní také funkci balanční podložky. S touto pomůckou můžete provádět různá cvičení, zejména na posílení hlubokého stabilizačního systému.
  • Foam roller je k dostání ve 2provedeních v závislosti na tom, jakým způsobem jej budete využívat.
  • Pěnové válce jsou k dostání hned v několika velikostech. Tu správnou velikost vybírejte s ohledem na použití válečku.

Foam roller - náš výběr

Foam rollery 33 × 14 cm

Foam rollery 90 × 15 cm

Foam rollery HMS

Foam rollery inSPORTline

Zobrazit kompletní nabídku foam rollerů

Jak vybrat foam roller

Druhy

Foam roller je k dostání ve 2 provedeních v závislosti na tom, jakým způsobem jej budete využívat. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Klasické pěnové válce

Jsou určené jako pomůcka pro běžné cvičení. Můžete s nimi cvičit a využít je můžete i při protahování. Jsou vhodné zejména pro začátečníky, protože jsou měkčí. Můžete však na nich vyzkoušet i rolování. Počítejte s tím, že masáž s těmito válce pro vás nebude bolestivá a dojde při ní k požadovanému uvolnění.

Foam roller
StrongGear Foam roller

Masážní pěnové válce

Tyto válce jsou oproti předchozímu typu doplněny o různou podobu výstupků. Měli byste je zakoupit až poté, co budete mít nějaké zkušenosti s hladkými válci. Pro netrénované tělo totiž může být jejich použití nepříjemné až bolestivé, často se také nevyhnete modřinám. Takové používání masážního pěnového válce může být spíše na škodu.

Velikost

Pěnové válce jsou k dostání hned v několika velikostech. Tu správnou velikost vybírejte s ohledem na použití válečku. Váleček můžete pořídit v různých délkách a průměrech. V následující tabulce vám představíme typy velikostí a jejich použití.

Průměr válečku Délka válečku Použití
7 cm 45 cm Balanční cvičení, kdy na něm budete při cvičení stát
    Podložka pro bolavá kolena
    Aktivaci plosky nohy.
10 cm 35 cm Uvolnění krční páteře
    Cvičení plosek nohou
    Protahování šlach a svalů předloktí a ruky
    -Při cvičení jógy, pilates a core
10 cm 100 cm Zpevnění stehen, hýždí a břišních svalů
    Aktivační i balanční cvičení, aktivace středu těla
    Jóga, pilates a core
15 cm 90 cm Cvičení s vlastní váhou, aktivace středu těla
    Rozvoj koordinace
15 cm 30 cm Ideální velikost pro uvolnění stehen, páteře a svalové staženiny (vhodný pro masáže)
    Balanční cvičení a stabilizační systém
15 cm 45 cm Aktivace stabilizačního systému i koordinace těla

Tuhost

Tuhost je u válečků různá, proto byste měli tuto pomůcku nejprve vyzkoušet a pak zakoupit. Nedá se jednoznačně určit, jaký váleček vám bude vyhovovat. Někteří špatně snáší bolest a budou tedy upřednostňovat měkký váleček bez výstupů. Jiní naopak mohou preferovat tvrdší podobu válečku. Obecně můžeme říct, že měkčí váleček je vhodnější pro masírování zatuhlých svalů a častěji je používá při jógovém cvičení nebo pilates. Jak jsme již zmínili, nikdy byste neměli jít přes bolest.

Foam rollery 33 × 14 cm
GymBeam V-Roll

Materiál

Materiál je důležitým parametrem při výběru foam rolleru. Určuje totiž tvrdost válečku. Nejměkčí válečky jsou vyrobeny z foukané pěny, jsou vhodné zejména pro osoby citlivé na bolest i méně náročné uživatele. Využijete je při cvičení jógy nebo prohřívání svalů. Další variantou jsou válečky vyrobené z pevného polystyrénu. Jsou opět vhodné spíše pro ty, kdo s těmito pomůckami teprve začínají. Tyto válečky mohou umožňovat vytáhnout prostředek, díky tomu dojde k ještě většímu změkčení a využít navíc můžete dvě různé velikosti válečku.

Víte, že…?

EVA válečky patří k nejtvrdším, výhodou těchto válečků je stálost tvaru.

Limity používání

Neměli byste válce používat pro masáž kloubů. Kromě toho, že by vám to bylo značně nepříjemné, není to v těchto partiích vhodné. Aby bylo cvičení bezpečné, vždy jej provádějte s citem. Postižená místa je vhodné masírovat nejdéle po dobu 30 až 90 vteřin a nevyvíjet příliš intenzivní tlak. Jestliže se vám nepodaří bolestivé místo rozmasírovat napoprvé, vraťte se k němu později.

Foam rollery 90 × 15 cm
Sportago Seymour Yoga

Cena a výrobci

Masážní válce koupíte od výrobců, jako jsou Blackroll, Spokey, Roller, inSport line, Meteor, Hop-Sport, aj.
Částka, kterou utratíte za masážní váleček, není nijak vysoká.

  • Malé válečky koupíte za necelých 200 Kč.
  • Ty největší válce je možné koupit za cca 1 – 1 500 Kč. Před nákupem byste vždy měli vědět, jakým způsobem budete váleček využívat a koupit můžete i více velikostí.

Víte, že…?

K nejvíce využívaným patří válečky s délkou v rozmezí 30 – 45 cm, které využijete při různém cvičení i masáže různých partií těla. Kromě pěnových však můžete koupit i jinou podobu masážních válečků.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat foam roller?

Při výběru foam rolleru si dávejte pozor na správně zvolený typ válce, vzhledem k vašim požadavkům. Dále se zaměřte na jeho velikost, protože každý rozměr je ideální pro jiný typ cvičení. V neposlední řadě byste měli vybírat i podle materiálu, ze kterého je foam roller vyroben.

Na co si dát při používání masážních válců pozor?

V prvním řadě byste neměli používat válec přes bolest. Pokud se během používání bolest vyskytne, je třeba zvolit měkčí váleček. Ideální je však váleček používat alespoň v začátcích pod dohledem kvalifikované osoby. Nesprávným používáním může totiž dojít k poškození svalů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku foam rollerů