25 nejlepších masážních válečků 2023

Uleví od bolesti, uvolní svaly.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Miranda Masážní váleček Roller růžový

Jak vybrat masážní váleček

  • Masážní váleček je pěnový válec, který vám uleví od vleklé bolesti zad, nebo vám efektivně uvolní ztuhlé svaly. Není určený pouze k masáži, plní také funkci balanční podložky. S touto pomůckou můžete provádět různá cvičení, zejména na posílení hlubokého stabilizačního systému.
  • Můžete vybírat mezi 2 druhy masážních válečků.
  • Jakmile se rozhodnete, k čemu váleček chcete konkrétně používat, vyberte si správnou velikost. K dispozici jsou různé velikosti s ohledem na konkrétní typ masáže či cvičení.
  • Hlavním výrobním materiálem je buď foukaná pěna nebo pevný polystyrén.

Masážní váleček - náš výběr

Masážní válečky na obličej

Masážní pomůcky válečky na celé tělo

Masážní pomůcky válečky na nohy

Masážní pomůcky MODOM

Zobrazit kompletní nabídku masážních válečků

Jak vybrat masážní váleček

Druhy

Masážní váleček je k dostání ve 2 provedeních v závislosti na tom, jakým způsobem jej budete využívat. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Klasické pěnové válce

Jsou určené jako pomůcka pro běžné cvičení. Můžete s nimi cvičit a využít je můžete i při protahování. Jsou vhodné zejména pro začátečníky, protože jsou měkčí. Můžete však na nich vyzkoušet i rolování. Počítejte s tím, že masáž s těmito válce pro vás nebude bolestivá a dojde při ní k požadovanému uvolnění.

Masážní váleček
Miranda Masážní váleček Roller růžový

Masážní pěnové válce

Tyto válce, známé jako foam roller, jsou oproti předchozímu typu doplněny o různou podobu výstupků. Měli byste je zakoupit až poté, co budete mít nějaké zkušenosti s hladkými válci. Pro netrénované tělo totiž může být jejich použití nepříjemné až bolestivé, často se také nevyhnete modřinám. Takové používání masážního pěnového válce může být spíše na škodu.

Velikost

Pěnové válce jsou k dostání hned v několika velikostech. Tu správnou velikost vybírejte s ohledem na použití válečku. Váleček můžete pořídit v různých délkách a průměrech. V následující tabulce vám představíme typy velikostí a jejich použití.

Průměr válečku Délka válečku Použití
7 cm 45 cm Balanční cvičení, kdy na něm budete při cvičení stát
    Podložka pro bolavá kolena
    Aktivaci plosky nohy.
10 cm 35 cm Uvolnění krční páteře
    Cvičení plosek nohou
    Protahování šlach a svalů předloktí a ruky
    Při cvičení jógy, pilates a core
10 cm 100 cm Zpevnění stehen, hýždí a břišních svalů
    Aktivační i balanční cvičení, aktivace středu těla
    Jóga, pilates a core
15 cm 90 cm Cvičení s vlastní váhou, aktivace středu těla
    Rozvoj koordinace
15 cm 30 cm Ideální velikost pro uvolnění stehen, páteře a svalové staženiny (vhodný pro masáže)
    Balanční cvičení a stabilizační systém
15 cm 45 cm Aktivace stabilizačního systému i koordinace těla

Tuhost

Tuhost je u válečků různá, proto byste měli tuto pomůcku nejprve vyzkoušet a pak zakoupit. Nedá se jednoznačně určit, jaký váleček vám bude vyhovovat. Někteří špatně snáší bolest a budou tedy upřednostňovatměkký váleček bez výstupů. Jiní naopak mohou preferovat tvrdší podobu válečku. Obecně můžeme říct, že měkčí váleček je vhodnější pro masírování zatuhlých svalů a častěji je používá při jógovém cvičení nebo pilates. Jak jsme již zmínili, nikdy byste neměli jít přes bolest.

Masážní válečky na obličej
Jade Roller Masážní váleček na obličej KIK KX6826

Materiál

Materiál je dalším důležitým parametrem při výběru válečku na masírování. Určuje totiž tvrdost válečku. Nejměkčí válečky jsou vyrobeny z foukané pěny, jsou vhodné zejména pro osoby citlivé na bolest i méně náročné uživatele. Využijete je při cvičení jógy nebo prohřívání svalů. Další variantou jsou válečky vyrobené z pevného polystyrénu. Jsou opět vhodné spíše pro ty, kdo s těmito pomůckami teprve začínají. Tyto válečky mohou umožňovat vytáhnout prostředek, díky tomu dojde k ještě většímu změkčení a využít navíc můžete dvě různé velikosti válečku.

Víte, že…?

EVA válečky patří k nejtvrdším, výhodou těchto válečků je stálost tvaru.

Limity používání

Neměli byste válce používat pro masáž kloubů. Kromě toho, že by vám to bylo značně nepříjemné, není to v těchto partiích vhodné. Aby bylo cvičení bezpečné, vždy jej provádějte s citem. Postižená místa je vhodné masírovat nejdéle po dobu 30 až 90 vteřin a nevyvíjet příliš intenzivní tlak. Jestliže se vám nepodaří bolestivé místo rozmasírovat napoprvé, vraťte se k němu později.

Masážní pomůcky válečky na celé tělo
Modom BI 29 bambusové drbátko s masážními válečky

Cena a výrobci

Masážní válce koupíte od výrobců, jako jsou Blackroll, Spokey, Roller, inSport line, Meteor, Hop-Sport, aj.
Částka, kterou utratíte za masážní váleček, není nijak vysoká.

  • Malé válečky koupíte za necelých 200 Kč.
  • Ty největší válce je možné koupit za cca 1 000– 1 500 Kč. Před nákupem byste vždy měli vědět, jakým způsobem budete váleček využívat a koupit můžete i více velikostí.

Víte, že…?

K nejvíce využívaným patří válečky s délkou v rozmezí 30 – 45 cm, které využijete při různém cvičení i masáže různých partií těla.

Masážní pomůcky válečky na nohy
Lidl Masážní válečky na nohy 338453

Otázky a odpovědi

Jak vybrat masážní váleček?

Při výběru tohoto produktu si dávejte pozor na správně zvolený typ válce, vzhledem k vašim požadavkům. Zaměřte se také na jeho velikost, protože každý rozměr je ideální pro jiný typ cvičení. V neposlední řadě byste měli vybírat i podle materiálu, ze kterého je tato pomůcka vyrobena.

Na co si dát při používání masážních válců pozor?

V prvním řadě byste neměli používat válec přes bolest. Pokud se během používání bolest vyskytne, je třeba zvolit měkčí váleček. Ideální je však váleček používat alespoň v začátcích pod dohledem kvalifikované osoby. Nesprávným používáním může totiž dojít k poškození svalů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku masážních válečků