Formovače bradavek

Konec plochým i vpáčeným bradavkám.

Zjistila jste, že vás brzy bude o jednoho víc a máte obavu, že budete mít problémy s kojením? Trápí vás ploché či vpáčené bradavky a nevíte, co s tím? Pak věřte, že pro vás budou velkým pomocníkem právě formovače bradavek, díky kterým se tomuto problému dá snadno předejít.

Využití

Nejprve musíte určit, který z problémů při kojení se týká právě vás. Pokud máte ploché bradavky, máte výhodu, že formovač stačí nasadit chvíli před kojením, bradavka se brzy povytáhne, chviličku zůstane delší, takže se miminko může v klidu přisát a vy můžete začít s kojením.

Vpáčené bradavky

Větším problémem jsou vpáčené bradavky, které poznáte tak, že se zatáhnou, jakmile zatlačíme na prsní dvorec cca 2,5 cm od bradavky. Při kojení má ten efekt, že když se chce miminko přisát, bradavka se okamžitě zatáhne v okamžiku, kdy se miminko na dvorec přisaje a vytvoří podtlak. Důležité jsou také 3 stupně vpáčené bradavky, které byste měla umět rozpoznat:

MEDELA Formovače bradaviek

1) stupeň
Bradavka při zatlačení na dvorec sama vystoupí a při uvolnění tlaku zůstává chvilku venku a pak se znovu zanoří do prsu. Sama se vysune při masírování okolí dvorce nebo při stimulaci chladem, dá se jednoduše vytáhnout odsávačkou nebo během kojení, dokonce i pomocí manuálního odsávání rukou. S tímto stupněm vpáčení bradavky nejsou problémy s kojením neřešitelné.

2) stupeň:
Když se bradavka uchopí, povytáhne se až po silnějším tlaku, jakmile ale přestaneme vyvíjet tah, bradavka se zanořuje, rychle klesá zpět do dvorce a tak přisátí miminka znemožní.

3) stupeň:
Bradavka vůbec nereaguje. Vytáhnout bradavku je zcela nemožné. Tento stupeň se řeší chirurgicky. Léčba je sice nákladná, ale výsledek je jistý. Tento stupeň vpáčení bradavky může novorozenci až znemožnit přisátí k prsu.

Formovač bradavek Ameda, 2ks

Kojení

Kojení novorozence je důležitou každodenní činností v životě miminka i maminky. Pro oba dva je velmi prospěšné. Hraje významnou roli v životě miminka nejen z důvodu výživy, ale i pro čas strávený s matkou. Jste s dítětem v blízkém kontaktu, což vám dává šanci ho pozorovat, dotýkat se ho, mluvit na něj, hrát si s ním nebo mu zpívat. Díky těmto podnětům budujete silnou vazbu mezi sebou a dítětem. Tím, že budete dítě kojit, mu zajistíte nejlepší možnou výživu a nezáleží na tom, zda budete dítě kojit jen několik týdnu, měsíců nebo déle.

Faktory ovlivňující kojení

  • Miminko je příliš malé nebo slabé, čímž je slabý i sací reflex.
  • Má malou pusinku, maminka velká nalitá a tvrdá prsa.
  • Jindy jsou prsa měkká, jako by miminku kůže na nich ujížděla, nemá se k čemu přisát.
  • Stres a nervozita maminky ve chvíli, kdy se kojení nedaří, máte strach, jste nervózní a miminko tím pádem také.
  • V případě potíží během kojení je potřeba opora rodiny, a vytrvat. Někdy bývá rozkojení delší a těžší.
  • Nevhodně naučená technika kojení.
  • Problém s bradavkami při kojení – používáte kloboučky, formovače.

Víte, že…?

Bradavky můžete formovat i masáží. Palec položíte nad bradavku a ukazováček pod bradavku. Následně zatlačíte jemně proti hrudníku a prsty táhnete směrem od bradavky. Palec je nahoře, ukazováček dole. Masáž se opakuje minimálně 5x denně.

Farlin formovač bradavek s chráničem 2 ks BF633 transparentní

Formovače Medela

Patří mezi nejvíce dostupné a hodně využívané formovače. Tato švýcarská značka klade velký důraz na zdravotní výzkum a na základě tohoto výzkumu vyvíjí a uvádí na trh své vlastní produkty především pro maminky a miminka.

Kritérium Popis
Materiál měkký, flexibilní silikon
Výhody pohodlné a příjemné nošení, diskrétní pod oblečením, nižší cena
Postup formovač přiložíte k prsnímu dvorci, tím se vyvíjí tlak na bradavku, zevní miska zajišťuje cirkulaci vzduchu a zabraňuje vzniku kvasinek
Použití od 32. Týdne těhotenství, následně během období kojení
Obsah balení 2ks formovačů
Čištění v teplé mýdlové vodě
Cena Nízká, 300 – 500 Kč

Víte, že…?

Princip formování bradavek spočívá v pozvolném vytahování zkrácených vazů a mlékovodu způsobením podtlaku na bradavku. Tím se bradavka stále drží vytažená a vaz natažený, ten se tak trénuje a prodlužuje. Formovače bradavek byste měla nosit tak 8 hodin denně. V nižších formách stupně stačí povytáhnout těsně před kojením. Lze užívat od 5 – 6. měsíce těhotenství po dohodě s lékařkou.

Formovače Philips Avent Niplette

Další velmi žádané formovače na trhu, jsou právě formovače Niplette od Philips Avent. Jedná se o společnost, která se zabývá technologiemi pro zdraví a zdravotnictví. Philips Avent udává směr v oblasti kojeneckých lahví a zjednodušuje krmení miminek po celém světě. V současnosti značka nabízí i řadu dalších kvalitních výrobků pro děti a rodiče.

MEDELA Formovač bradavek 1 pár Medela 7612367015127
Kritérium Popis
Materiál průhledný klobouček z polypropylenu a absorpční vložky
Postup klobouček přidržíte na dvorci bradavky, stříkačkou odsajete vzduch, aby se bradavka přisála ke dvorci, po vytažení bradavky pouze odpojíte stříkačku, čímž končí celý proces
Použití ideálně ještě před otěhotněním, dále během prvních 6ti měsíců těhotenství nebo pak vždy před kojením dítěte
Výhody příjemný materiál, snadné skrytí pod oblečením
Obsah balení Niplette, 2 prsní vložky
Čištění v teplé mýdlové vodě
Cena vysoká, okolo 1000 Kč

Víte, že…?

Není nad prevenci. Jako prevenci komplikací v důsledku drobnějších forem vpáčených nebo plochých bradavek udávají odborníci poporodní bonding – samo přisátí. Tím, jak se snaží miminko doplazit k prsu, svou aktivitou stimuluje bradavky a ty se vzpřímí. Důležité je si uvědomit, že kojení ovlivňuje mnohem více faktorů, než pouze stav bradavky

Ceny

Ceny formovačů bradavek se odvíjí od toho, kterého výrobce si zvolíte. Pokud si zvolíte formovače od Medely, zaplatíte za ně 300 – 500 Kč. Jestliže jste si vybrala formovače značky Philips Avent, tak musíte počítat s tím, že cena se pohybuje kolem 1000 Kč.