Fotochromatické brýle

Zabarvování dle aktuálních světelných podmínek.

ca. 600 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat fotochromatické brýle

 • Jedná se o speciální cyklistické brýle, které se umí zabarvovat dle aktuálních světelných podmínek.
 • Vybírejte dle toho, zda budou určeny pro muže, ženy, nebo pro děti.
 • Pozornost je třeba věnovat také procentuální světelné propustnosti fotochromatických brýlí.

Jak fungují fotochromatické brýle

Pokud se řadíte mezi vášnivé cyklisty, jistě víte, že vše se netočí jen kolem jízdního kola, ale také okolo vybavení, které vám jízdu může zpříjemnit a zkvalitnit. Mezi takové příslušenství rozhodně patří i brýle, ty nejkvalitnější se nazývají fotochromatické. Jsou totiž vybaveny samozabarvovacími zorníky, které barvu upravují dle toho, jak na ně dopadají sluneční paprsky. Na přímém slunci jsou tak fotochromatické brýle celé tmavě černé, při zatažené obloze se změní na světle šedou. Fotochromatické brýle netřeba pak sundávat ani večer či v noci, neboť se zorníky změní na průhledné tak, abyste nadále skvěle viděli.

Určení

V případě cyklistických brýlí je vhodné si promyslet, k čemu je budete přesně využívat.

Štelovací délka stranic
Fotochromatické EL103
 • Může jít například pouze o běžné používání, kdy brýle nebudou v permanenci každý den. V daném případě se hledí jen na základní parametry, jak brýle sedí a netřeba je studovat velmi podrobně.
 • Opačný případem je využívání při aktivním sportu, kdy je nutné, aby ještě lépe seděly a například nedocházelo k samovolnému pádu brýlí.
 • Za zmínku stojí, že profesionálnější brýle mohou být vybaveny i fóliemi na zorníkách, které lze v případě silného zašpinění rychle strhnout a pokračovat ve sportovní aktivitě.

Propustnost

Fotochromatické brýle mohou spadat do celkem pěti kategorií dle propustnosti.

 • Kategorie 0: brýle propustí 80 až 100 % světla a jsou určeny do horších světelných podmínek, přičemž zorníky jsou čiré nebo bezbarvé.
 • Kategorie 1: propustnost se pohybuje kolem 60 % a tento typ brýlí se hodí pro jízdu za šera nebo při zatažené obloze.
 • Kategorie 2: propustnost se pohybuje kolem 30 % a brýle jsou použitelné při běžném polojasném počasí a zorníky jsou středně tmavé.
 • Kategorie 3: propustnost se pohybuje kolem 15 % a brýle jsou použitelné při jasném počasí s tmavými zorníky.
 • Kategorie 4: propustnost může být i méně než 5 % a tento typ brýlí se hodí do výrazně světlých prostředí, typicky může jít o hory, případně při sněhové pokrývce a jasném počasí.
Samozabarvovací tónování skel
Pyramex Ever-lite ESB8624D fotochromatické

Materiál

V případě fotochromatických brýlí věnujte pozornost také použitým materiálům, které mají zásadní vliv na použitelnost a také životnost brýlí.

Skla

Mnoho typů brýlí má skla vyrobená z polykarbonátu, což je výhoda, neboť se jedná o netříštivý materiál. V krajním případě se sklíčko nijak nerozbije a nezpůsobí případné další zranění.

Rám

Pozornosti by neměl uniknout ani rám, který je na cenově dostupnější modelech pevný, na těch dražších již může být pružný. Pružný rám je vyráběn z granitu a vyniká nejen pružností, ale také velice nízkou hmotností, která přijde vhod všem, kteří budou mít brýle několik hodin.

Inteligentní zaoblení
Uvex Sportstyle 802 V

Nosník

Nosník by se měl přizpůsobit tvaru vašeho nosu, díky čemuž bude nošení brýlí pohodlné a nebudou vás tlačit ani při dlouhodobějším nošení.

Víte, že…?

Rozhodně neopomeňte ochranu brýlí proti UV zářením. Fotochromatické brýle by měly mít doporučenou ochranu UV 400, u které si můžete být jisti 100% ochranou proti škodlivému slunečnímu záření.

Ceny

Fotochromatické brýle nelze pořídit za pár set korun, přeci jen jsou určené náročnějším uživatelům, kteří vyžadují kvalitu a frekvence využívání takových brýlí může být i každý den.

 • Základní typy začínají okolo hranice 1 200 Kč.
 • Rostoucí cena znamená zpravidla snížení hmotnosti, či lepší pružnost materiálů. Takové brýle pořídíte kolem 2 000 Kč.
 • Přibližně od ceny kolem 3 000 Kč naleznete speciální fotochromatické brýle, které lépe tlumí okolní vítr a například jsou vybaveny i systémem nezamlžování skel při sportu.
 • Pro nejnáročnější jsou určené brýle s cenou stoupající až ke 4 000 Kč, kdy se můžete těšit na lepší korekci okolního světla, perfektní zpracování, přičemž tyto typy jsou určeny již například závodním běžcům.
Odnímatelné bumper nástavce
R2 Diablo AT106C

Otázky a odpovědi

Jak vybrat fotochromatické brýle?

Fotochromatické brýle byste měli vybírat vždy s kombinaci s vyzkoušením, kdy si nejen ověříte kvalitu použitých materiálů, ale také to, jak vám nosník sedí a zda někde netlačí nožičky. Pozornost je dobré věnovat i UV ochraně.

Komu jsou fotochromatické brýle určeny?

Fotochromatické brýle bývají určené spíše náročnějším uživatelům, kteří ocení jejich pokročilé vlastnosti jako je změna zabarvení zorníků dle okolního světla.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Štelovací délka stranic
Samozabarvovací tónování skel
Inteligentní zaoblení
Odnímatelné bumper nástavce
Image
Produkt
Fotochromatické EL103
Pyramex Ever-lite ESB8624D fotochromatické
Uvex Sportstyle 802 V
R2 Diablo AT106C
Cena ca. 600 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.