Generátor studeného kouře

Příslušenství do udírny.

ca. 700 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat generátor studeného kouře

  • Generátor studeného kouře bývá nedílnou součástí oblíbených udíren.
  • O funkci se může starat generátor s elektrickým pohonem, ale existují i typy bez něj.
  • Generátor studeného kouře se používá na snadné konzervování potravin na dobu až několika týdnů.

Co je generátor studeného kouře

Generátor studeného kouře bývá nedílnou součástí všech elektrických udíren, kde právě tohoto pomocníka potřebujete. Někdy však generátor studeného kouře bývá i ve formě dokoupitelného příslušenství. V případě, že si budete generátor studeného kouře okupovat, vězte, že existuji dva základní typy, na které můžete narazit.

  • Může jít o modely, které jsou určeny speciální pro konkrétní typy udíren a důležité je, že nejsou nijak zaměnitelné.
  • Alternativu představuji univerzální generátory studeného kouře, které jsou naopak využitelné takřka ve všech typech udíren.
Dostupný
Generátor studeného kouře 20,5×20,5cm BBQ

Typy konstrukce

Generátory studeného kouře se dále dělí také dle své konstrukce, a to na dva typy, jejichž primární odlišnost tkví v tom, zda ke své činnosti potřebují elektrický proud.

Elektrické

První typem generátorů studeného kouře jsou elektrické generátory. Ty většinou mají tvar válce, který funguje jako pomyslný zásobník napájený kompresorem s kouřovým potrubím. Z kompresoru následně prochází kouř směrem k masu či sýrům, které potřebujete udit.

Bez energie

Druhým typem jsou generátory studeného kouře, které ke své činnosti nepotřebují elektrický proud. Jde o konstrukčně jednodušší zařízení spirálovitého tvaru, případně tvaru členěného obdélníku. Proces funguje tak, že se na jednom konci zapálí štěpka, která prohořívá a vydává kouř. Generátor studeného kouře, který nepotřebuje elektrickou energii vyniká svými malými rozměry a lze jej snadno převážet.

Pro náročné
Generátor studeného kouře do udírny

Rozměry

V přeneseném slova smyslu jsou velice důležité rozměry generátoru studeného kouře. Jeho rozměry totiž určují jeho celkovou kapacitu. Konkrétně jde o množství topiva, které lze do generátoru v jeden okamžik vložit. Čím více topiva pojme, tím méně se samozřejmě o vše musíte starat. Jak dlouho topivo vydrží, se liší typ od typu a jde o hodnotu, kterou udává výrobce. Obvykle jde o několik hodin, kdy se hodnota pohybuje kolem 5 hodin hoření. Samozřejmě nejde o čas konečný, doplněním topiva se doba hoření vždy prodlužuje.

Materiál

Generátory studeného kouře bývají vyrobeny z oceli, což je materiál přívětivý k potravinám. Ocel je současně také vhodným materiálem, kterému nevadí vysoké teploty. U materiálů nezapomeňte ověřit náležité certifikáty, přeci jen by zařízení mělo plnit normy, pokud u něj budete nakládat s jídlem.

Víte, že…?

Aktivní používání generátoru studeného kouře s sebou přináší i jisté povinnosti, mezi které se řadí i základní údržba. Po každém uzení je nutné generátor studeného kouře vyčistit a při přetrvávajícím znečištění i umýt běžnými prostředky. Zanešené generátory studeného kouře by nemusely pracovat správně a v krajním případě by z nich mohl vycházet i nežádoucí zápach.

Spirálový
1x Spirálový generátor studeného kouře s kartáčkem, 5x háček (Generátor studeného kouře pro uzení masa)

Topivo

Proces uzení, který zajišťuje právě generátor studeného kouře, je spjatý samozřejmě také se dřevem, respektive různými typy topiva. Velmi často používají malé špalíčky či štěpka z ovocných stromů. Netřeba dodávat, že každý druh dřeva má při spalování různou vůni, která se promítá do procesu uzení.

Například pro uzení zvěřiny se proto hodí typicky dubové či bukové dřevo. V případě ryb a mořských živočichů přichází vhod dřeviny z ovocných stromů nebo olše.

Druhy dřeva využití  
Dub a buk uzení zvěřiny  
Ovocné stromy uzení rybího masa  
Olše uzení sýrů  

Ceny

Při výběru generátoru studeného kouře je dobré se držet osvědčených výrobců. Chybu neuděláte se značkami Kaiser, Biowin nebo Forest Legend.

Čtvercový
Royal Catering Generátor studeného kouře – čtvercový – 20,5 cm RCCSG-20/20/5 3 letá prodloužená záruka
  • Základní modely nijak zásadně nezatíží váš rozpočet, neboť je lze pořídit již od 1 000 Kč. U této částky se nachází základní, menší a univerzální generátory studeného kouře, které ke své práci nepotřebují elektrický proud.
  • Pakliže udíte častěji a oceníte vyšší komfort, hledejte modely s elektrickým pohonem, jejichž cena startuje kolem částky 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží generátor studeného kouře?

Generátor studeného kouře je využíván při uzení, kdy pomalým spalování štěpky vzniká aromatický kouř, kterým ozvláštníte vámi uzené maso. Jde o jednoduché a téměř bezúdržbové zařízení, které lze pořídit v univerzální variantě pro většinu udíren.

Jaké druhy dřeva jsou vhodné pro využití v generátoru studeného kouře?

Výběr topiva je velmi pestrý. Využít lze téměř jakoukoliv dřevinu, neboť každá má specifické možnosti a hodí se kupříkladu k jiným druhům uzeného masa. Například dub a buk využijte při uzení zvěřiny, ovocné stromy se hodí k rybám a olše se snoubí při uzení sýrů. Nic však není pevně dáno a každý člověk si v tomto případě může najít vlastní oblíbené vůně a chutě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.