Jak vybrat gramofon
- Když se v 80. letech objevily na pultech obchodů moderní přehrávače kazet a v průběhu let 90. spatřily světlo světa kompaktní disky, zdálo se, že gramofonům definitivně odzvonilo.
- Posledních několik let přeje retru ve všech směrech, a tak není divu, že milovníci vinylových desek si vydobyli své místo zpět.
- Ačkoliv gramofon je postaven na jediném spolehlivě fungujícím principu, na trhu rozlišujeme hned tři základní druhy podle toho, komu zařízení poslouží.
Gramofon - náš výběr
Retro gramofony
Moderní gramofony
Gramofony pro DJ
Gramofony s troubou
Gramofony s rádiem
Jak vybrat gramofon
Typ
Ačkoliv gramofon je postaven na jediném spolehlivě fungujícím principu, na trhu rozlišujeme hned tři základní druhy podle toho, komu zařízení poslouží. Jedná se o gramofony s reproduktory, Hi-Fi zařízení a speciální kusy určené diskžokejům. Více informací o každém z nich naleznete v následující tabulce:
Typ | Využití | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Gramofony s reproduktory | Levný základ pro nenáročné posluchače čítající hned několik funkcí | Gramofon, přehrávač a rádio v jednom Nízká cena Kufřík pro snadné přenášení | Průměrná úroveň zvuku Slabší design |
Hi-Fi gramofony | Pravá příchuť retra pro všechny milovníky klasického zvuku vinylových desek | Vynikající kvalita zvuku Retro design Možnost zabudování do Hi-Fi sestavy | Vysoká cena Nutnost dokoupení dodatečného hudebního příslušenství |
Gramofony pro DJe | Náčiní pro profesionály | Perfektní zvuk Odolnost proti poškození Pokročilé funkce pro diskžokeje (skrečování, kontrola otáček) | Velmi vysoká cena Nutnost dokoupení mixážního pultu |
Víte, že…?
Při nákupu dražších produktů berte v potaz fakt, že výdaje nekončí pořízením gramofonu. Nevyhnete se dokoupení doplňujících aktivních reproduktorů či drahých studiových soustav. Konečné náklady tím mohou vzrůst i několikanásobně.
Náhon
Řemínkový nebo přímý? Každý zájemce o koupi gramofonu volí mezi těmito dvěma náhony, a kromě volby adekvátního typu aparátu jde o nejvýznamnější rozhodnutí. Náhon přímo ovlivňuje kvalitu zvuku, rychlost a stabilitu otáčení. V současné době rozlišujeme dva základní systémy:
- Řemínkový náhon – levnější, motor je uložen mimo talíř, s nímž je propojen pomocí řemene, často trpí kolísáním otáček a je nutné dbát na pravidelnou výměnu
- Přímý náhon – výrazně nákladnější, motor je součástí talíře, umožňuje jednodušší nastavení gramofonu, vydrží dlouhé hodiny poslechu
Raménka
Užíváte si moment, kdy se jehla pomalu přibližuje k desce, která se rozpohybuje? Bývá uložena na raménku, nacházejícím se mimo otáčecí desku. S jeho pomocí gramofon vlastně zapínáte a vypínáte. Nejčastějšími výrobními materiály bývají plast, kov či karbon. Ačkoliv se liší cenou, všechny tři druhy odvedou podobnou práci. Ani u jindy tolik náchylného plastu se není zapotřebí obávat, že by se brzy deformoval.
I u ramének odlišujeme dva základní mechanismy konstrukce:
- Rovné raménko – lépe drží v drážce desky, zvuk je slabší
- Zahnuté raménko – poskytuje vynikající zvuk, lépe kopíruje záhyby desky, u poškrábaných desek častěji hrozí vyskočení z drážky
Víte, že…?
Automatizace procesu zavítala i do tak konzervativního segmentu, jako jsou gramofony. Díky tomu nemusíte raménko ovládat ručně, ale využít služeb automatiky. Ta svou citlivostí napomáhá významně redukovat riziko poškrábání desky či zlomení jehly.
Přenosky a jehly
Na konci ramene naleznete přenosku s jehlou. Snímací hrot se stará o „čtení“ vinylu a aktivně přenáší zvuk do reproduktorů. Volit lze z přenosek s pevně zabudovanou či vyměnitelnou jehlou, přičemž se poohlížejte po možnosti snímač podle potřeby vyměnit.
Zatímco jehla klouže po povrchu desky, o rekonstrukci zvuku se stará tzv. přenoska. Úroveň její technologie má asi největší vliv na výslednou zvukovou produkci. Proto je zapotřebí dobře vybírat a zbytečně nešetřit. V současnosti se v nabídce obchodů dají nalézt dva základní typy přenosek:
- Piezoelektrická přenoska – u levných gramofonů s vestavěným reproduktory, nižší úroveň zvuku, rychlejší opotřebení desky, často fixní spojení s ramenem
- Elektromagnetická přenoska – u dražších přístrojů, výborná kvalita zvuku (širší rozsah než zvukové CD), snadná vyměnitelnost
U jehel rozlišujeme taktéž základní dvojici – eliptické (lepší zvuk, rychlejší opotřebení desek) a sférické (lepší sezení v drážkách, slabší zvuk).
Předzesilovače
Levnější modely jsou standardně vybaveny přenoskami elektromagnetickými vytvářejícími poměrně nízké napětí (do 10mV), zatímco analogový vstup zesilovačů potřebuje alespoň 200 mV. Bez pomoci předzesilovačů by to zkrátka nešlo.
Podle přítomnosti předzesilovačů dělíme gramofony na:
- Gramofony s předzesilovačem – lze je bez obav připojit ke všem druhům reproduktorů, AV přijímačům či zesilovačům
- Gramofon s vypínatelným předzesilovačem – možnost využití zabudovaného nebo externího předzesilovače
- Gramofon bez předzesilovače – u těch modelů, kdy se předjímá uplatnění vysoce jakostních stereofonních zesilovačů
Vybíráte-li si kvalitní Hi-Fi nebo DJský gramofon, patrně nebude vybaven předzesilovačem. O plynulý přechod zvuku se u nich postarají aktivní zesilovače u dokoupených reprosoustav.
Rychlost otáček
Rychlost otáček souvisí s typem a průměrem vinylové desky. Od průměru se potom odvíjí i množství nahraného obsahu. Pro větší přehlednost jsme připravili tabulku:
Typ desky | Rychlost otáčení | Délka přehrávání | |
---|---|---|---|
30 cm (12″) | 33,3 / 45 ot./min. | 45minutová LP / single | |
25 cm (10″) | 33,3 / 78 ot./min. | 45minutová LP / 3minutová LP | |
17,5 cm (7″) | 45 ot./min. | Single / rozšířený singl |
Valná většina běžně dostupných zařízení podporuje rychlosti 33,3 a 45 otáček za minutu. Mezi nimi lze podle libosti přepínat pomocí odpovídajícího tlačítka. Zdlouhavější a efektivnější metoda spočívá v ruční výměně řemínku za odpovídající velikost. Sice se jedná o poměrně neoblíbenou činnost, kvalita takové zvukové produkce je ovšem nesrovnatelně vyšší.
Víte, že…?
S deskami přehrávajícími v rychlosti 78 otáček za minutu se dnes v praxi nesetkáte. Jejich výroba byla ukončena již v 60. letech a pro jejich úspěšné přehrání vám nezbyde než zakoupit speciální jehlu.
Dodatečné funkce
Nedovedete si představit, jaké příslušenství asi může být součástí gramofonu? To by nebyly firmy 21. století, tvrdě zápolící o každého zákazníka, aby nějaké ty zlepšováky nevymyslely. Největší podíl různorodých doplňkových funkcí a příslušenství nabízí levné aparáty s reproduktory. Výjimkou nejsou ani Hi-Fi gramofony. Za zmínku stojí hned několik základních funkcí:
- Bluetooth – pro bezdrátové propojení s kompatibilními sluchátky či reproduktory
- FM tuner – rádio k poslechu oblíbených stanic
- Dálkové ovládání – u modelů vybavených automatickým řízením
- USB port – pro spojení s flash disky, externími pevnými uložišti či SD kartami nebo pro digitalizaci vinylových desek
- CD a kazetová mechanika – pro přehrávání klasických kazet a CD
- Výstupy – 3,5mm jack pro propojení se sluchátky, AUX, cinch
Nejvýznamnější značky
V tomto textu se budeme významným značkám věnovat mnohem důkladněji než jindy. U většiny běžné elektroniky jsou jednotliví výrobci dobře známí a zasahují svou činností do řady dalších oblastí. V segmentu gramofonů se objevují firmy, o nichž laik mnohdy nikdy neslyšel. I z toho důvodu se jim budeme věnovat jednotlivě a krátce popíšeme historii i současnou produkci.
Mezi nejvýznamnější producenty gramofonů v současné době řadíme následující společnosti:
- Audio Technica
- Pro-Ject
- Sony
- Auna
- Roadstar
- Ricatech
- Crosley
Audio Technica
Japonská společnost Audio Technica spatřila světlo světa roku 1962 v japonském Tokyu. Hned od svého vzniku se specializovala na prodej audiotechnického zařízení – sluchátek, reproduktorů, mikrofonů či gramofonů.
Její produkty se řadí k naprosté špičce, a proto není divu, že jsou hojně využívány třeba sportovními komentátory. Samozřejmostí je široká škála přístrojů určená profesionálním diskžokejům, kteří se na ně mohou spolehnout za všech okolností.
Pro-Ject
Rakouský producent audiotechniky Pro-Ject je o něco málo let mladší. Vznikl roku 1990, ale od té doby se mu podařilo proniknout na všechny významné trhy. Při výrobě gramofonů spolupracuje s českým producentem SEV Litovel.
Součástí jejího sortimentu je kromě gramofonů i široká škála dalšího příslušenství. Volit můžete z různých mixážních souprav, reproduktorů či zesilovačů.
Sony
Kdo by jej neznal? Sony, japonský gigant, spolutvůrce mnoha význačných patentů, které si postupně našly cestu do každodenního života. Jednou z oblastí, v níž dosahuje výborných výsledků, je i zvuková technika.
Těšit se můžete na širokou škálu gramofonů. Obvykle jde o nejlevnější přístroje s vestavěnými reproduktory pro méně náročné zájemce. Léta zkušeností a perfektní technologické zázemí se na jejich kvalitě velmi pozitivně podepisují.
Auna
Nejmladším zástupcem našeho přehledu značek je německá firma Auna. Věnuje se výrobě audiotechniky exkluzivní kvality. Do jejího portfolia patří kromě gramofonů i vybavení pro DJe, reprosoustavy nebo sluchátka.
Specifickou oblastí zájmu představuje ozvučovací technika, jež nachází uplatnění hlavně na velkých halových koncertech či festivalech.
Roadstar
Se značkou Roadstar jste se patrně již setkali u automobilu. Název totiž nebyl zvolen jen tak pro nic za nic, jelikož švýcarská společnost zaujímá místo předního producenta autorádií a jejich doplňků. Jelikož se tato oblast trhu stále zmenšuje vlivem možností připojení mobilních telefonů, došlo k rozšíření nabízených produktů o sluchátka, reproduktory a gramofony.
Na první pohled vás při brouzdání nabídkou Roadstar zaujme design jejich výtvorů. Uplatňuje totiž vzory a imitaci materiálů typických pro léta 1920–1980. Dřevo, výrazné ovládací prvky a žebrování, případně rozměrný tubus u gramofonu. Zkrátka retro se vším všudy.
Ricatech
Retru je plně oddána i firma Ricatech. Vznikla roku 2005 ve Spojených státech a vyniká faktem, že všechny její výrobky jsou ruční práce. V jejím výrobních prostorách byste nenašli žádné montážní linky. Zkrátka perfektní úroveň z rukou zkušených řemeslníků, pro něž je každý kus unikátem.
Jukeboxy, gramofony, stolní telefony… to všechno v nabídce naleznete. Počítejte s tím, že pečlivá a náročná ruční práce se musí adekvátně zaplatit. I přesto nepatří modely značky Ricatech ani zdaleka k tomu nejdražšímu, co se na trhu nachází.
Crosley
Se značkou Crosley se vracíme zpět do Evropy. Věnuje se výhradně výrobě gramofonů s vestavěnými reproduktory v retro designu. Ačkoliv jde o přístroje určené spíše příležitostným posluchačům, i tak přepokládejte vrcholnou kvalitu všech použitých materiálů.
Cena
Gramofony se řadí do skupiny zboží pro hudební fajnšmekry a nadšence. Nelze se proto divit, že se prodávají za výrazně vyšší cenu než klasické přehrávače. Jestliže však nepotřebujete exkluzivitu ve všech směrech, naleznete zajímavý kus i za poměrně nízký obnos. My jsme identifikovali následující cenové intervaly:
- Do 5 000 Kč
- 5 000 Kč–10 000 Kč
- Nad 10 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
V levnějším segmentu do 5 000 korun očekávejte výhradně řemínková zařízení. Vestavěné reproduktory a předzesilovač se starají o rozumnou úroveň zvuku, jež však stále nebude jako ze starého dobrého gramofonu.
Radost udělá doplňkové vybavení v podobě FM tuneru, funkce Bluetooth nebo možnosti přehrávat i CD. Některé výrobky jsou navrženy v zajímavém retro designu, naprosté věrnosti materiálů však dosaženo není. Na to jsou ještě příliš levné
Cena 5 000 Kč–10 000 Kč
Střední třída již skýtá o poznání zajímavější kusy. Ve vyšších patrech intervalu se vyskytují i aparáty s přímým náhonem pro DJe. Skupina Hi-Fi gramofonů slibuje dobrý poslech, který uspokojí i zaryté nadšence do vinylu.
Stále více se zde uplatňují i značky jako Roadstar, Crosley nebo Pro-Ject. Ty slibují vysokou kvalitu při zachování relativně dostupné cenové hladiny. Retro design se promítá nejen do vzhledu, ale i do charakteru použitých materiálů. Na rozdíl od předcházející třídy je dotyk mnohem uvěřitelnější.
Cena nad 10 000 Kč
Pomalu, ale jistě se dostáváme až k nejdražší sortě, na jejímž vrcholu trůni Pro-Ject a Audio Technica. V nabídce naleznete širokou škálu zařízení, stačí se jen vybrat to, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Volit lze z řemínkového či přímého náhonu, nevyhnete se dokoupení aktivních zesilovačů a reproduktorů.
Design se v nejdražší vrstvě ubírá dvěma cestami – hladké moderní linie ve spojení s luxusními materiály a retro se vším všudy. Funkčnost je u obou kategorií stejná, záleží tedy pouze na vás a vašem vkusu, která varianta vám bude bližší.