Nejlepší grily na kuřata 2024 a jak vybrat
Jak vybrat gril na kuřata
- Grilované kuře je poměrně oblíbeným pokrmem nejen ve fastfoodových řetězcích. Dobře opečené kuře lze připravit i doma pomocí speciálních grilů. Na našem trhu existují dva základní typy podle způsobu pohonu a to plynové nebo elektrické. Podle směru umístění špízů se grily dělí na vertikální a horizontální.
- Kapacita grilu se vždy přizpůsobuje účelu. Pro domácí použití stačí malé stolní spotřebiče, pro profesionální účely jsou určeny velké grily, které mohou pojmout i 40 kusů masa současně.
- Rovnoměrné prohřátí a opečení připravovaného masa patří mezi nejdůležitější funkce grilu na kuřata. Funkcí může mít gril samozřejmě více.
Gril na kuřata - náš výběr
Gastro grily na kuřata
Jak vybrat gril na kuřata
Typy podle způsobu pohonu
Z hlediska pohonu lze volit z varianty plynové nebo elektrické. V obou případech se jedná o výkonné spotřebiče.
Plynový
U plynových grilů je zdrojem zemní plyn nebo propan-butan. Navíc ale potřebují i elektrickou přípojku, nejčastěji na 230 V, která je určena k pohonu otáčení jehel. Plynové grily na kuřata disponují opravdu vysokým výkonem. Velkou výhodou je také fakt, že výkon je možné plynule regulovat, stejně jako u plynových sporáků. Těšit se lze také na výraznou chuť grilovaného masa.
Elektrický
Ve srovnání s plynovými modely jsou elektrické grily o něco méně výkonné. Odborná veřejnost uvádí, že pokrmy připravené v těchto spotřebičích jsou ale podstatně zdravější. Někomu se může zdát chuť mdlejší oproti pokrmům připravovaným na plynovém grilu.
Typ grilu | Klady | Zápory |
---|---|---|
Plynový | Vysoký výkon | Méně zdravé pokrmy |
Snadná regulace přípravy pokrmů | Zpravidla je třeba i elektrické připojení | |
Výrazná chuť | ||
Elektrický | Zdravá příprava pokrmů | Méně výrazná chuť připravovaných jídel |
Menší výkon oproti předešlému |
Víte, že…?
Mimo základní modely existují i multifunkční grily, které umožňují kromě drůbeže, připravit i jiné pokrmy. V základní výbavě těchto spotřebičů jsou např. špízy na maso, dlouhé špízy, mřížky na odkládání porcovaného masa, koš na brambůrky apod.
Způsob umístění masa
Podle toho, jakým způsobem se maso do grilu umístí, respektive podle směru umístění špízů, lze rozlišit dva základní typy grilů:
- Vertikální – elektrický typ; teplo se uvnitř rovnoměrně rozkládá, proto není nutné připravovaný pokrm nijak zvlášť sledovat; menší typ spotřebičů; kromě kuřat lze připravit i další pokrmy, které lze nabodnout na špíz např. gyros, kebab atd.; levnější varianta vhodná pro domácí použití
- Horizontální – klasický typ grilu na kuřata; větší kapacita oproti předešlému typu; vhodné i pro gastro provozy; vyšší pořizovací cena
Jakou zvolit kapacitu
Kapacitu nebo také velikost grilu je třeba přizpůsobit základnímu účelu používání. Jiné množství masa se bude připravovat na domácích oslavách a jiné v restauračních zařízeních.
- Existují malé stolní přístroje, kvalitní grily jsou ale určeny na několik porcí masa.
- Vertikální grily jsou zpravidla určeny na přípravu jednoho kuřete. Nejmenší horizontální modely opečou 4 až 8 kusů, profesionální výrobky pojmou i 40 kuřat najednou, případně více.
Velikost grilů se zpravidla určuje počtem špízů, které grilovací skříň obsahuje.
Důležité funkce a vlastnosti
U všech grilů je velmi důležité, aby si poradily s rovnoměrným prohřátím a opečením masa. Mezi další základní funkce a vlastnosti, kterými by měl gril na kuřata disponovat, patří např. následující možnosti:
- Prosklení – grily s prosklenými dvířky umožňují maximální kontrolu při přípravě pokrmů; gril není nutné při provozu otevírat
- Osvětlení – zajišťuje ještě komfortnější používání a kontrolu přípravy pokrmů
- Pojistka proti přehřátí – měla by být součástí obou typů grilů
- Automatické ovládání otáčení rožňů – tato funkce podstatně šetří čas i práci při grilování
Víte, že…?
Pro přípravu většího množství masa např. v restauracích atd., lze zakoupit modely patrové. V tomto případě je velmi důležité, aby bylo možné ovládat jednotlivá patra samostatně, pro případ, že nebude zaplněná kapacita grilu.
Výrobci a ceny
Mezi výrobce vertikálních grilů patří např. Rohnson nebo Clatronic. Jejich cena se pak pohybuje v rozmezí cca 1000 Kč do 4000 Kč. Cena odpovídá kvalitě, takže u nejlevnějších výrobků je třeba počítat s nižší životností. Nejdražší modely pak mohou být vybaveny celou řadou praktických funkcí. Současně se vyznačují zajímavým designem, takže se mohou stát zajímavým doplňkem všech moderních kuchyní.
Horizontální grily patří více méně mezi profesionální spotřebiče určené do nejrůznějších gastronomických provozů. Tento typ grilů vyrábní např. CB s.r.l. a Roller Grill. Cena se odvíjí nejen od kvality, ale také velikosti grilu. Nejlevnější výrobky začínají na zhruba 30000 Kč, nejdražší modely pak mohou stát i několik set tisíc korun.