Nejlepší plynové pistole 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Walther Plynová pistole PGS

Jak vybrat plynovou pistoli

 • Plynové pistole patří mezi zbraně určené pro sebeobranu, sportovní aktivity, odpalování světlic apod. Mimo ně lze volit také plynové revolvery, které se liší především rozměry, velikostí zásobníku a délkou účinného dostřelu.
 • Základním parametrem je velikost zbraně. Její volba vychází z účelu použití. Velikost má vliv také např. na ráži zbraně.
 • Zohlednit lze i kapacitu zásobníku, která může být v případě plynovek až 17 nábojů. Náboje se pak vyrábí v různých provedeních.

Plynová pistole - náš výběr

Walther Plynová pistole PGS
Zobrazit více
Plynová pistole Walther PGS je kapsní zařízení pro osobní obranu, které funguje na bázi 10% OC pepřového spreje s ostrostí 2 000 000 SHU. Design připomíná pistoli a je vybavena bezpečnostní rukojetí a speciální texturou pro lepší úchop. Přítomnost odlomovací hlavice umožňuje výměnu kazety s hnacím plynem, a výřez pro kontrolu barvy kazety umožňuje identifikaci typu spreje. Její celková délka je 125 mm, šířka je 120 mm a váží 107 g.
Zobrazit méně
Umarex Legends P08 AG CO2 černá plynová
přečíst recenzi
Typ: krátké
Hmotnost: 818 g
Úsťová rychlost: 135 m/s
Kapacita zásobníku: 15 nábojů
Zobrazit více
Umarex Legends P08 AG CO2 plynová pistole je replika originálu Parabellum P08. Tento model je z celkovu, má pevný závěr a režim střelby DAO. Zásobník pojme 15 BB kuliček 6mm 0,20g a používá 12g CO2 bombičky, které se vkládají do rukojeti.
Zobrazit méně
ASG CZ 75 P-07 Duty CO2 černá plynová
Výrobce: ASG
Typ: krátké
Hmotnost: 730 g
Úsťová rychlost: 120 m/s
Kapacita zásobníku: 16 nábojů
Zobrazit více
Vzduchová pistole ASG CZ 75 P-07 Duty je vyrobena s pojistkou proti nespustění střely. Užívá plastové BB kuličky a má úsťovou rychlost 110-118 m/s. Kapacita zásobníku činí 16 ran. Vybavena je CO2 technologií a její hmotnost je 815 g.
Zobrazit méně
Umarex Glock 19 AGCO2 černá plynová
Typ: krátké
Kapacita zásobníku: 11 nábojů
Hmotnost: 717 g
Zobrazit kompletní nabídku Plynová pistole

Jak vybrat plynovou pistoli

Pistol versus revolver

Plynové zbraně se zpravidla vyrábí ve dvou základních provedeních a to buď jako pistole nebo revolvery. V obou případech se pak jedná o repliky klasických zbraní na ostré náboje. Důvodem je možné odrazení případného útočníka ještě před použitím samotné zbraně. Obojí pak má své výhody i nevýhody.

Plynová pistole

Plynové pistole lze využít více různými způsoby, iStock / Andrey Nikitin

Plynové pistole

Nejčastější provedení plynových pistolí je poloautomatické, ale je možné vybírat i mezi plně automatickými zbraněmi. Pistole se používají nejen k sebeobraně, ale také např. ke startovací střelbě při závodech, odpalování světlic nebo pouhému nácviku před použitím ostré zbraně. Vyrábí se v různých velikostních provedeních. Zakoupit tak lze modely malé, střední i velké. Výhodou plynových pistolí je větší zásobník na více ran. Za zmínku stojí také delší dostřel než u revolverů. V jejich případě totiž nedochází k úniku plynu mezi hlavní a válcem, proto je střelba efektivnější.

Plynové revolvery

Plynové revolvery slouží obdobně jako pistole pro osobní ochranu, ale i sportovní aktivity. Tyto zbraně se vyznačují jednodušší konstrukcí a menšími rozměry. Díky tomu jsou oblíbené také u žen, protože se pohodlně vejdou do kabelky. V porovnání s plynovou pistolí je nutné počítat s menší kapacitou zásobníku a také s kratším účinným dostřelem.

Typ zbraněVýhodyNevýhody
PistoleVětší kapacita zásobníku na více nábojůVětší rozměry
 Delší, účinnější dostřelVyšší váha
RevolverOkamžité připravení pro použitíMenší dostřel
 Jednodušší konstrukce je zárukou spolehlivostiMenší kapacita zásobníku
 Vhodné zejména pro ženy 

Víte, že…?

Plynová pistole
Walther Plynová pistole PGS

Pro použití plynových zbraní existují vzdálenostní doporučení. Kvůli vysokému tlaku a teplotě, které vznikají při výstřelu, je zakázáno jejich používání z menší vzdálenosti než 1 metr. Při vzdálenosti menší než 50 cm může při použití zbraně dojít k vážným zraněním. Přiložení zbraně přímo na tělo protivníka může způsobit i smrt.

Plynové pistole

Plynové pistole jze koupit v mnoha velikostech, iStock / Magnetic-Mcc

Volba velikosti

Plynové zbraně se vyrábí v různých velikostech. Provedení může být malé, střední nebo velké. Výběr velikosti se většinou odvíjí od účelu použití zbraně.

 • Malé plynovky – hodí se zejména pro skryté každodenní nošení; vyznačují se nízkou váhou; nutné je počítat s menší ráží i nižší kapacitou zásobníku
 • Střední plynovky – i tyto lze označit jako kompaktní; představují kompromis mezi malými a velkými modely; i při zachování menších rozměrů lze počítat s vyšší kapacitou zásobníku
 • Velké zbraně – mají výraznější odstrašující efekt; jsou ale méně skladné, tedy méně vhodné pro běžné nošení

S velikostí zbraní zpravidla souvisí i typ ráže. Na našem trhu jsou momentálně v nabídkách tři základní ráže plynových pistolí a revolverů a to 6 mm, 8 mm a 9 mm. Menší typy zbraní, které mohou mimo jiné sloužit ke skrytému nošení, mají obvykle ráži 8 mm.

Kapacita zásobníku

Plynová pistole
Umarex Legends P08 AG CO2 černá plynová

Kapacita zásobníku uvádí počet ran, které lze ze zbraně vystřelit bez nutnosti přebíjení. Revolvery mají menší kapacitu, která se zpravidla pohybuje mezi 6 až 8 ranami. U pistolí se může jednat o hodnotu až 17 ks nábojů na jedno nabití. Náboje lze v zásobníku různě kombinovat. Toto zajišťuje vyšší účinnost případné střelby. Výběr nábojů pak ovlivňuje několik základních faktorů:

 • Substance obsažené v nábojnici
 • Ráže zbraně
 • Určení pro pistoli nebo revolver

Volba typu náboje do plynové pistole

Skladba nábojů do plynovek se nijak neliší od klasických zbraní. Sestávají z nábojnice, zápalky a prachové složky. Vlastní střela je ale tvořena složkami dle konkrétního typu náboje:

 • Náboje akustické – vytváří akustickou ránu; součástí jsou nástavce, které lze použít k odpalování zábavné pyrotechniky
 • CS náboje – základní složkou je dráždivý slzný plyn (CS-chlorbenzalmlondinitril)
 • PV náboje – tzv. pepřové náboje obsahující technický pepř Nonivamid; jeho účinnost je stálá
 • PVS náboje – složka Nonivamidu je silnější a tedy náboj účinnější
 • Kombinované náboje – používá se různá munice; náboje mohou vytvářet jak akustickou ránu, tak např. světelný záblesk apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plynovou pistoli?

Při výběru lze mimo pistoli zvážit také revolver. Obě zbraně mají své výhody i nevýhody, které mohou být při výběru klíčové. Mezi základní parametry pak patří velikost zbraně a ráže nebo kapacita zásobníku.

Jaká je legislativa pro používání plynových zbraní?

Od 1. února 2021 je v platnosti zákon, podle kterého spadají plynové zbraně do kategorie zbraní podléhajících oznámení. To prakticky znamená, že musí být uvedeny v registru zbraní. Pro jejich používání ale není vyžadováno zbrojní oprávnění ani licence. Pro pořízení a používání zbraně je dostačující věková hranice 18 let.
Zobrazit kompletní nabídku Plynová pistole