Grow box

Malý stan pro pěstování rostlin.

ca. 15 000 CZK
ca. 17 800 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 25 600 CZK

Jak vybrat grow box

 • Growbox je speciální stan určený pro pěstování rostlin.
 • Speciální typy pěstebních boxů nejsou, ale máte na výběr ze dvou možností, buď samostatného boxu bez vybavení anebo pěstebních sestav.
 • Velikost growboxu bude nejčastěji určovat místo, kde bude stát.
 • Vnější plášť growboxů bývá vyroben z odolného plátna. Vnitřní strana je pokrytá odrazovou fólií. Konstrukce stanů bývá vyrobena z kovu.

Typ

Speciální typy pěstebních boxů nejsou, ale máte na výběr ze dvou možností, buď samostatného boxu bez vybavení anebo pěstebních sestav, jejichž součástí jsou veškeré potřebné doplňky.

Samostatný box

Jedná se sice o levnější variantu, ale musíte si ho sami vybavit vším, co je k pěstování v tomto boxu nutné. K tomu potřebujete dostatek znalostí a zkušeností, proto tato možnost není úplně vhodná pro začátečníky.

Velký
Growbox Gorilla Grow Tent 244 HLOUBKA: 122, ŠÍŘKA: 244, VÝŠKA: 210-240

Pěstební sestava

Tento typ výrobku je již plně vybavený a po sestavení okamžitě připravený k pěstování rostlinek. Při výběru se určitě neřiďte jen cenou, protože v tomto případě neplatí, že čím dražší tím lepší. Rozhodující by měly být samotné vlastnosti boxu.

Víte, že…?

Pěstování rostlin v growboxech má několik nesporných výhod. Stan zajišťuje optimální osvětlení pro všechny fáze růstu. Snižuje riziko kontaminace rostlin škůdci i nemocemi. Máte stálou kontrolu nad teplotou, vlhkostí i obsahem CO2 a další.

Rozměry

Velikost growboxu bude nejčastěji určovat místo, kde bude stát. Rozměrů existuje celá řada:

Kompletní
Kompletní grow box 205W LED Expert, 80x80x180 cm
 • od mini boxů o rozměrech 30 x 30 cm
 • až po boxy velkých rozměrů např. 900 x 600 cm, které jsou určeny profesionálním pěstitelům.

Velikost stanu můžete také přizpůsobit účelu. Pro pěstování několika málo rostlinek postačí stan menší, pokud máte malé zahradnictví, rozměr přizpůsobte většímu počtu rostlin.
Výška boxů se pohybuje v rozpětí 30 – 240 cm a je přizpůsobena jejich velikostem. Pokud stan opravdu vybíráte do bytu/domu, bude tento údaj důležitý, zvlášť pokud chcete vyšší variantu.

Materiál

Vnější plášť growboxů bývá vyroben z odolného plátna. Vnitřní strana je pokrytá odrazovou fólií. Konstrukce stanů bývá vyrobena z kovu.
Je důležité, aby byl materiál vodotěsný.
Stan bude nutné průběžně čistit a desinfikovat, aby nedocházelo k hromadění bakterií, výskytu plísní nebo jiných chorob, které by mohli ovlivnit růst a kvalitu rostlin. Vodotěsnost bude důležitá i při zalévání rostlin.
Za kvalitní materiál a jeho zpracování si pravděpodobně budete muset připlatit. Rozhodně se vyplatí v případě, že se pěstování opravdu věnujete.

PVC
G-Tools Bonanza Clima, grow box 0.35 m2

Barva

Důležitá je barevnost vnitřní strany stanu – odrazové fólie. Ovlivňuje růst rostlin i jejich kvalitu. Díky dobře zvoleným barvám dochází k tomu, že je světlo uvnitř stanu rovnoměrně rozprostřeno. Pokud je ale tato fólie nekvalitní, může dojít ke vzniku tzv. hot spotů, ty zvyšují teplotu a díky tomu může dojít i ke spálení rostlinek.

 • Stříbrná – odráží světlo; má nízký tepelný zisk
 • Bílá – odraz a rozptyl světla je výrazně lepší než u stříbrné; vnitřní prostor se také méně zahřívá; cenově výhodnější

Světlo

Každé semínko, rostlinka potřebuje světlo. Umístěním do stanu, ale zamezíte vstupu slunečního svitu. Stany je tedy nutné vybavit náhradním zdrojem. V případě pěstebních sestav nic řešit nemusíte, protože jejich součástí je i světlo. Pokud je budete muset dokupovat, myslete na to, že velikost stanu bude přímo souviset s jeho potřebným výkonem. Platí zde pravidlo – 1 m2 pěstební plochy = 400W výbojky. Pokud budete používat moderní LED světla, sníží se hodnota na 300W, protože tento typ osvětlení je efektivnější.

Dostupný
Kompletní grow box 1000W Milenium, 150x150x200 cm
Velikost půdorysu stanu/cm Výbojka/W
60 x 60 250
100 x 100 400
120 x120 600
150 x 150 1000

Vzduchotechnika

Kromě světla potřebují rostliny také vzduch. Vzduchotechnika zajišťuje výměnu vzduchu uvnitř stanu – přivádí oxid uhličitý a odvádí horký vzduch. Tím je zajištěno udržování požadované teploty. Ventilace také reguluju vlhkost vzduchu, to brání např. vzniku plísní. Vzduchotechnika je opatřena uhlíkovým filtrem, který odstraňuje případné pachy, plyny z boxu.

Příslušenství

U pěstebních sestav byste měli mít všechno potřebné, ale někdy je nutné vybavení boxů trošku doladit. Do příslušenství patří:

 • Síťky proti hmyzu
 • Sítě na oporu rostlin
 • Rohové poličky
 • Síťky na sušení bylinek
 • Mřížky na množení rostlin
 • Krycí filtry na otvory v growboxu
 • Průchodky na kabeláž

Výrobci a ceny

Při nákupu pěstebních stanů se jistě vyplatí dát na jistotu a sáhnout po ověřených a osvědčených značkách na trhu. Jejich ceny rostou úměrně s velikostí boxů.

 • Secret Jardin nabízí základní řadu pod značkou Dark Street. Je vhodná pro začátečníky a ceny začínají na zhruba 3000 Kč.
 • Další ověřenou značkou je Probox, která nabízí dobrý poměr kvality a ceny. Boxy této značky koupíte od 1500 Kč.
 • HomeBox je považován za špičku ve svém oboru a nabízí stany vyšší třídy s jedním z nejlepších odrazových materiálů. Ceny začínají na 1700 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je grow box?

Growbox je speciální stan určený pro pěstování rostlin tzv. indoor, tedy doma např. na chodbě, v kuchyni nebo kdekoliv máte přebytečné místo. I když nejste žádný pěstitel, díky ideálnímu klima tohoto boxu, se vám uchytí i rostlinky, které jsou opravdu náročné a choulostivé.

Jak grow box vypadá?

Většina growboxů má čtvercový nebo obdélníkový půdorys, mají tedy tvar kvádru. Existují ale také boxy, jejichž základna má tvar trojúhelníku. Ty jsou vhodné do rohů místností. Do podkroví se vám budou hodit stany se šikmou střechou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.