Nejlepší herní konzole 2024 a jak vybrat
Spousta zábavy v nejmodernějším provedení.
Jak vybrat herní konzole
- Díky konzoli bude hraní her mnohem zábavnější a intenzivnější.
- Obrovská devíza herních konzolí spočívá ve výrazně nižší finanční náročnosti.
- Jejich životní cyklus se se pohybuje okolo 5–7 let, během nichž výrobci přijdou na trh s modernizovanou verzí.
- Mnohdy neopomínají na náležitou podporu starších zařízení, takže jste limitováni opravdu pouze fyzickou výdrží součástek.
Herní konzole - náš výběr
Dětské herní konzole
Přenosné herní konzole
Retro herní konzole
Bluetooth herní konzole
Jak vybrat herní konzole
Proč konzoli?
Vzpomínáte na dětství trávené u počítače? Možná právě teď nahlas přemýšlíte, proč byste si měli namísto nového „herního železa“ zakoupit právě konzoli. V čem bude zážitek jiný? Lepší? I z toho důvodu považujeme za důležité obě platformy náležitě porovnat.
Hraní na počítači
Počítač lze s úspěchem užívat k celé řadě dalších činností kromě hraní her. Je to základní pracovní nástroj mnoha z nás, bez něhož si svůj život zkrátka neumíme představit. Kombinace klávesnice s myší je pro mnohé náročnější kusy pohodlnější a kvalitnější grafiku jsme si zvykli považovat za samozřejmost.
Na druhé straně cena herního počítače na smysluplné úrovni začíná někde kolem 20 000 Kč. Pořizujete-li si herní notebook, přidejte ještě alespoň 20 000 navrch. Zatímco konzole bývají navrženy tak, aby vydržely do uvedení nového modelu, u počítačů počítejte s omezenou životností a nutností neustálých investic do oprav a vylepšování.
Víte, že…?
V případě počítačů pokrok bohužel nespí, a tak již po několika málo letech zjistíte, že výkon vašeho mazlíka zkrátka nestačí. Naproti tomu u konzolí jsou všechny podporované hry navrženy tak, aby je rozpohybovaly na maximální detaily po celou dobu podpory ze strany výrobců.
Hraní na konzoli
Zakoupením herní konzole si ušetříte spoustu těžkostí. Stačí porovnat vstup do hry. Stačí vsunout konkrétní disk do mechaniky, stáhnout potřebné soubory a okamžitě hrajete. Nemusíte řešit nekompatibilní ovladače, problémy operačního systému nebo ochrany proti kopírování.
Ovladač poslouží skvěle zejména při sportovních nebo mnohých akčních RPG. Ne nadarmo se mnohdy připojují i k herním počítačům. Naopak u strategií nebo frenetických stříleček počítejte s obtížemi.
Stolní nebo kapesní?
I druhý parametr spočívá v jednoduché volbě ze dvou alternativ. V současné době v prodeji naleznete dva základní typy konzolí, lišící se velikostí, hardwarovou vybaveností, ale i úrovní her. Jedná se o stolní a kapesní kusy. Jejich podobnosti a rozdíly musíme detailně rozpitvat.
Stolní konzole
Slyšeli jste někdy pojmy jako PlayStation nebo Xbox? Pak dobře víte, co jsou to tzv. stolní konzole. V zásadě se jedná o kus elektroniky, ne nepodobný DVD přehrávači, který připojíte ke svému televizoru. Nedílnou součástí je DVD nebo Blu-Ray mechanika, do níž vkládáte disky se zakoupenými hrami. Opomenout nelze ani přítomnost připojení k internetu a poměrně přehledné rozhrání s knihovnou her a dosažených úspěchů.
Počítejte s tím, že stolní konzole, ač přenosná, jen málokdy mění své místo. Většinu času tráví umístěna v obývacím pokoji a připojena k největšímu televizoru v domácnosti. Chcete-li si ji vzít s sebou na dovolenou, můžete.
Kapesní konzole
Plánujete dlouhou cestu vlakem? Často cestujete z místa na místo a potřebujete si něčím vyplnit nudné přesuny? Jistě oceníte drobnou kapesní konzoli, která je vybavena tlačítky a drobným displejem pro okamžitou zábavu. Nepotřebujete žádnou televizi ani diskovou mechaniku, požadované hry si zkrátka stáhnete.
- Nejlevnější modely jsou vybavené dvoupalcovou obrazovkou s rozlišením 400 × 240 pixelů.
- Naproti tomu exkluzivní kusy se pyšní pětipalcovým displejem o rozlišení 1 280 × 720 pixelů.
Víte, že…?
Při pořízení kapesní konzole nezapomínejte na baterie. Obvykle je provoz řešen klasickými vyměnitelnými tužkovými baterkami, některé modely jsou vybaveny dobíjecím akumulátorem.
Typy konzolí
Trh s herními konzolemi je rozdělen mezi tři nejvýznamnější hráče:
- Microsoft
- Sony
- Nintendo
Detailnější informace obsahuje následující tabulka s porovnáním základních specifikací daných zařízení:
Typ konzole | Výrobce | Charakter | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|---|
PlayStation 4 | Sony | Stolní | Vysoký výkon a stabilita, velké množství her, kvalitní ovladač | Absence Ultra HD rozlišení, vyšší hlučnost, vysoká cena |
Xbox One | Microsoft | Stolní | Vysoký výkon a stabilita, podpora Ultra HD, tichý chod, ergonomický ovladač | Menší množství exkluzivních her, pouze anglické menu, jeden ovladač v balení |
Switch | Nintendo | Stolní / kapesní | Univerzální použití, rychlý chod, spousta exkluzivních her, snadná přenosnost | Pouze HD nebo Full HD rozlišení, poškrábání displeje, omezená nabídka her |
3DS | Nintendo | Kapesní | Mobilita, svižný chod, dlouhá životnost, podpora 3D, nízká cena | Nevhodné pro náročnější hry |
Dodnes naleznete ve výprodejích i starší varianty platforem PlayStation 3, Xbox 360 nebo Nintendo Wii. Nepočítejte s žádnou podporou ani exkluzivními hrami, jedná se zkrátka o modely, které postupně dožívají.
Funkce a příslušenství
Dovedete si představit elektroniku 21. století bez náležitého vybavení funkcemi a doplňky? Ani herní konzole nejsou žádnou výjimkou a k volit lze ze široké škály pomocníků. Mezi ty nejdůležitější řadíme:
- Plug and Play – možnost hrát ihned po zapojení bez instalace
- GPS – možnost snímání aktuální polohy hráče
- PSN – PlayStation Network, speciální síť společnosti Sony
Během nákupu si též projděte rozsáhlou škálu různorodého příslušenství a vyberte i přesně to, co se vám bude hodit:
- Gamepad – standardní ovladač přibalený ke každému kusu konzole
- Pohybový ovladač – ke konzolím PlayStation, každý pohyb přenášen přímo do hry
- EYE kamera – k PlayStationu, čidla snímající pohyb hráče, možnost natáčení a ovládání hlasem
- Závodní vybavení – volanty k PC, řadící páky, PlaySet Grand Prix (speciální křeslo s ovladači)
Nejvýznamnější značky
Již výše jsme zmínili, že trh s herními konzolemi ovládají tři nejvýznamnější hráči. Žádné jiné firmy se ve výrobě konzolí neangažují a pokud se dříve o něco málo pokusily, jejich projekty nebyly konkurenceschopné. I proto považujeme za potřebné alespoň krátce o Microsoftu, Sony a Nintendu poreferovat.
Microsoft
Kdo by neznal giganta z Redmontu, bez kterého by svět počítačů nebyl tím, čím je. Společnost Billa Gatese stala za zrodem operačního systému Windows, jehož rozličné verze jsou dodnes nainstalovány na miliardách počítačů po celém světě. Kromě něj firma zabrouzdala i na trh s počítačovými hrami, potažmo konzolemi, na němž zanechala také nesmazatelnou stopu.
První Xbox spatřil světlo světa v roce 2005 a stal se vyzyvatelem dosud jednoznačně dominujícího PlayStationu od Sony. Ačkoliv se mu nepodařilo svého rivala překonat, bitvy pokračují dodnes a Xbox One X je považována za nejlepší herní konzoli pocházející z dílny amerického giganta. Její hlavní devízou je podpora 4K rozlišení a stále reálnějších obrysů nabývají úvahy o propojení se světem počítačů, jež by herní komunitu rázem několikanásobně rozšířily a zatraktivnily.
Sony
Známý „pleják“ se zrodil v hlavách a výrobních kapacitách japonského koncernu Sony již roku 1994 a po následujících 10 let byl jedinou dostupnou značkovou alternativou na trhu. Během více než 20 let získala konzole celou řadu exkluzivních licencí, z nichž těží dodnes, a i přes nástup konkurence v podobě Xboxu si udržel pozici jedničky na trhu.
Současná verze PlayStation 4 nabídla vše, co přecházející modely a přinesla rozsáhlou podporu sdílení s přáteli. Praktický emulátor podporuje zpětnou kompatibilitu hříček určených pro starší verze. Ovladač DualShock 4 je potom považován za jeden z nejlepších gamepadů, který kdy byl uveden na trh.
Nintendo
Třetím do party je společnost Nintendo, která existuje již více než 130 let. Produkci kapesních herních konzolí se věnovala již v 70. letech minulého století. Oproti svým rivalům ovšem vždy kladla důraz na něco trochu jiného. Zatímco PlayStation a Xbox fungují v zásadě jako alternativa klasickým herním počítačům, zařízení od Nintenda cílí na aktivnější zábavu určenou celým rodinám nebo skupinám přátel.
Zatím posledním artiklem je Nintendo Switch, hybrid mezi kapesní a stolní konzolí. Je vybaven praktickým pětipalcovým displejem, ale též dokovací stanicí pro snadné propojení s televizorem. Škála dostupných her je o něco málo užší než pro dva předcházející typy, cílí však na trochu jiné publikum.
Cena
Vzhledem k jasně definovanému rozdělení trhu a absenci jakýchkoliv alternativ, je cenové rozdělení poměrně snadné. Dle edice zvoleného modelu a dostupného příslušenství rozdělujeme dvě základní skupiny:
- Do 5 000 Kč
- Nad 5 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
Za cenovku do 5 000 korun zakoupíte základní edice jednotlivých konzolí, či tzv. bundle packy obsahující několik her. Balení samozřejmě obsahuje i jeden kus ovladače. Interní harddisk se vyznačuje volným místem okolo 500 GB. Součástí bývá několikaměsíční předplatné internetových služeb a podpor.
Cena nad 5 000 Kč
Jste-li ochotni zaplatit za nákup herního železa více peněz, můžete se těšit na nějaké ty doplňky. Mnohé edice obsahují hned několik velmi žádaných her, případně hned dva kusy ovladačů. Rovněž počítejte s většími pevnými disky, jejichž kapacita přesáhne i 1 TB. Nároční zákazníci si mohou připravit i sumu nad 10 000 korun, za něž dostanou i nadstandardní příslušenství jakým je kupříkladu sada Grandprix Pro, jež z vašeho pokoje vytvoří dokonalou imitaci závodního vozu.