Herní konzole

Spousta zábavy v nejmodernějším provedení.

ca. 12 900 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 8 500 CZK
ca. 8 300 CZK
ca. 5 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat herní konzole

 • Díky konzoli bude hraní her mnohem zábavnější a intenzivnější.
 • Obrovská devíza herních konzolí spočívá ve výrazně nižší finanční náročnosti.
 • Jejich životní cyklus se se pohybuje okolo 5–7 let, během nichž výrobci přijdou na trh s modernizovanou verzí.
 • Mnohdy neopomínají na náležitou podporu starších zařízení, takže jste limitováni opravdu pouze fyzickou výdrží součástek.

Proč konzoli?

Vzpomínáte na dětství trávené u počítače? Možná právě teď nahlas přemýšlíte, proč byste si měli namísto nového „herního železa“ zakoupit právě konzoli. V čem bude zážitek jiný? Lepší? I z toho důvodu považujeme za důležité obě platformy náležitě porovnat.

Hraní na počítači

Počítač lze s úspěchem užívat k celé řadě dalších činností kromě hraní her. Je to základní pracovní nástroj mnoha z nás, bez něhož si svůj život zkrátka neumíme představit. Kombinace klávesnice s myší je pro mnohé náročnější kusy pohodlnější a kvalitnější grafiku jsme si zvykli považovat za samozřejmost.

Pro nové hry
Microsoft Xbox Series X

Na druhé straně cena herního počítače na smysluplné úrovni začíná někde kolem 20 000 Kč. Pořizujete-li si herní notebook, přidejte ještě alespoň 20 000 navrch. Zatímco konzole bývají navrženy tak, aby vydržely do uvedení nového modelu, u počítačů počítejte s omezenou životností a nutností neustálých investic do oprav a vylepšování.

Víte, že…?

V případě počítačů pokrok bohužel nespí, a tak již po několika málo letech zjistíte, že výkon vašeho mazlíka zkrátka nestačí. Naproti tomu u konzolí jsou všechny podporované hry navrženy tak, aby je rozpohybovaly na maximální detaily po celou dobu podpory ze strany výrobců.

Hraní na konzoli

Zakoupením herní konzole si ušetříte spoustu těžkostí. Stačí porovnat vstup do hry. Stačí vsunout konkrétní disk do mechaniky, stáhnout potřebné soubory a okamžitě hrajete. Nemusíte řešit nekompatibilní ovladače, problémy operačního systému nebo ochrany proti kopírování.

Nintendo
Nintendo Switch

Ovladač poslouží skvěle zejména při sportovních nebo mnohých akčních RPG. Ne nadarmo se mnohdy připojují i k herním počítačům. Naopak u strategií nebo frenetických stříleček počítejte s obtížemi.

Stolní nebo kapesní?

I druhý parametr spočívá v jednoduché volbě ze dvou alternativ. V současné době v prodeji naleznete dva základní typy konzolí, lišící se velikostí, hardwarovou vybaveností, ale i úrovní her. Jedná se o stolní a kapesní kusy. Jejich podobnosti a rozdíly musíme detailně rozpitvat.

Stolní konzole

Slyšeli jste někdy pojmy jako PlayStation nebo Xbox? Pak dobře víte, co jsou to tzv. stolní konzole. V zásadě se jedná o kus elektroniky, ne nepodobný DVD přehrávači, který připojíte ke svému televizoru. Nedílnou součástí je DVD nebo Blu-Ray mechanika, do níž vkládáte disky se zakoupenými hrami. Opomenout nelze ani přítomnost připojení k internetu a poměrně přehledné rozhrání s knihovnou her a dosažených úspěchů.

Maximální možná kvalita
Nintendo Switch OLED

Počítejte s tím, že stolní konzole, ač přenosná, jen málokdy mění své místo. Většinu času tráví umístěna v obývacím pokoji a připojena k největšímu televizoru v domácnosti. Chcete-li si ji vzít s sebou na dovolenou, můžete.

Kapesní konzole

Plánujete dlouhou cestu vlakem? Často cestujete z místa na místo a potřebujete si něčím vyplnit nudné přesuny? Jistě oceníte drobnou kapesní konzoli, která je vybavena tlačítky a drobným displejem pro okamžitou zábavu. Nepotřebujete žádnou televizi ani diskovou mechaniku, požadované hry si zkrátka stáhnete.

 • Nejlevnější modely jsou vybavené dvoupalcovou obrazovkou s rozlišením 400 × 240 pixelů.
 • Naproti tomu exkluzivní kusy se pyšní pětipalcovým displejem o rozlišení 1 280 × 720 pixelů.
Extrémně tenká a stylová
Sony PlayStation 4 Slim 500GB

Víte, že…?

Při pořízení kapesní konzole nezapomínejte na baterie. Obvykle je provoz řešen klasickými vyměnitelnými tužkovými baterkami, některé modely jsou vybaveny dobíjecím akumulátorem.

Typy konzolí

Trh s herními konzolemi je rozdělen mezi tři nejvýznamnější hráče:

 • Microsoft
 • Sony
 • Nintendo
Odlehčená verze
Nintendo Switch Lite

Detailnější informace obsahuje následující tabulka s porovnáním základních specifikací daných zařízení:

Typ konzole Výrobce Charakter Výhody Nevýhody
PlayStation 4 Sony Stolní Vysoký výkon a stabilita, velké množství her, kvalitní ovladač Absence Ultra HD rozlišení, vyšší hlučnost, vysoká cena
Xbox One Microsoft Stolní Vysoký výkon a stabilita, podpora Ultra HD, tichý chod, ergonomický ovladač Menší množství exkluzivních her, pouze anglické menu, jeden ovladač v balení
Switch Nintendo Stolní / kapesní Univerzální použití, rychlý chod, spousta exkluzivních her, snadná přenosnost Pouze HD nebo Full HD rozlišení, poškrábání displeje, omezená nabídka her
3DS Nintendo Kapesní Mobilita, svižný chod, dlouhá životnost, podpora 3D, nízká cena Nevhodné pro náročnější hry

Dodnes naleznete ve výprodejích i starší varianty platforem PlayStation 3, Xbox 360 nebo Nintendo Wii. Nepočítejte s žádnou podporou ani exkluzivními hrami, jedná se zkrátka o modely, které postupně dožívají.

Funkce a příslušenství

Dovedete si představit elektroniku 21. století bez náležitého vybavení funkcemi a doplňky? Ani herní konzole nejsou žádnou výjimkou a k volit lze ze široké škály pomocníků. Mezi ty nejdůležitější řadíme:

Přenosná herní konzole
Lexibook LCD herní konzole, 150 her Tlapková patrola
 • Plug and Play – možnost hrát ihned po zapojení bez instalace
 • GPS – možnost snímání aktuální polohy hráče
 • PSN – PlayStation Network, speciální síť společnosti Sony

Během nákupu si též projděte rozsáhlou škálu různorodého příslušenství a vyberte i přesně to, co se vám bude hodit:

 • Gamepad – standardní ovladač přibalený ke každému kusu konzole
 • Pohybový ovladač – ke konzolím PlayStation, každý pohyb přenášen přímo do hry
 • EYE kamera – k PlayStationu, čidla snímající pohyb hráče, možnost natáčení a ovládání hlasem
 • Závodní vybavenívolanty k PC, řadící páky, PlaySet Grand Prix (speciální křeslo s ovladači)
202 různých her
Millennium Arcade 202

Nejvýznamnější značky

Již výše jsme zmínili, že trh s herními konzolemi ovládají tři nejvýznamnější hráči. Žádné jiné firmy se ve výrobě konzolí neangažují a pokud se dříve o něco málo pokusily, jejich projekty nebyly konkurenceschopné. I proto považujeme za potřebné alespoň krátce o Microsoftu, Sony a Nintendu poreferovat.

Microsoft

Kdo by neznal giganta z Redmontu, bez kterého by svět počítačů nebyl tím, čím je. Společnost Billa Gatese stala za zrodem operačního systému Windows, jehož rozličné verze jsou dodnes nainstalovány na miliardách počítačů po celém světě. Kromě něj firma zabrouzdala i na trh s počítačovými hrami, potažmo konzolemi, na němž zanechala také nesmazatelnou stopu.

První Xbox spatřil světlo světa v roce 2005 a stal se vyzyvatelem dosud jednoznačně dominujícího PlayStationu od Sony. Ačkoliv se mu nepodařilo svého rivala překonat, bitvy pokračují dodnes a Xbox One X je považována za nejlepší herní konzoli pocházející z dílny amerického giganta. Její hlavní devízou je podpora 4K rozlišení a stále reálnějších obrysů nabývají úvahy o propojení se světem počítačů, jež by herní komunitu rázem několikanásobně rozšířily a zatraktivnily.

Sony

Známý „pleják“ se zrodil v hlavách a výrobních kapacitách japonského koncernu Sony již roku 1994 a po následujících 10 let byl jedinou dostupnou značkovou alternativou na trhu. Během více než 20 let získala konzole celou řadu exkluzivních licencí, z nichž těží dodnes, a i přes nástup konkurence v podobě Xboxu si udržel pozici jedničky na trhu.

Současná verze PlayStation 4 nabídla vše, co přecházející modely a přinesla rozsáhlou podporu sdílení s přáteli. Praktický emulátor podporuje zpětnou kompatibilitu hříček určených pro starší verze. Ovladač DualShock 4 je potom považován za jeden z nejlepších gamepadů, který kdy byl uveden na trh.

Nintendo

Třetím do party je společnost Nintendo, která existuje již více než 130 let. Produkci kapesních herních konzolí se věnovala již v 70. letech minulého století. Oproti svým rivalům ovšem vždy kladla důraz na něco trochu jiného. Zatímco PlayStation a Xbox fungují v zásadě jako alternativa klasickým herním počítačům, zařízení od Nintenda cílí na aktivnější zábavu určenou celým rodinám nebo skupinám přátel.

Zatím posledním artiklem je Nintendo Switch, hybrid mezi kapesní a stolní konzolí. Je vybaven praktickým pětipalcovým displejem, ale též dokovací stanicí pro snadné propojení s televizorem. Škála dostupných her je o něco málo užší než pro dva předcházející typy, cílí však na trochu jiné publikum.

Cena

Vzhledem k jasně definovanému rozdělení trhu a absenci jakýchkoliv alternativ, je cenové rozdělení poměrně snadné. Dle edice zvoleného modelu a dostupného příslušenství rozdělujeme dvě základní skupiny:

 • Do 5 000 Kč
 • Nad 5 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

Za cenovku do 5 000 korun zakoupíte základní edice jednotlivých konzolí, či tzv. bundle packy obsahující několik her. Balení samozřejmě obsahuje i jeden kus ovladače. Interní harddisk se vyznačuje volným místem okolo 500 GB. Součástí bývá několikaměsíční předplatné internetových služeb a podpor.

Cena nad 5 000 Kč

Jste-li ochotni zaplatit za nákup herního železa více peněz, můžete se těšit na nějaké ty doplňky. Mnohé edice obsahují hned několik velmi žádaných her, případně hned dva kusy ovladačů. Rovněž počítejte s většími pevnými disky, jejichž kapacita přesáhne i 1 TB. Nároční zákazníci si mohou připravit i sumu nad 10 000 korun, za něž dostanou i nadstandardní příslušenství jakým je kupříkladu sada Grandprix Pro, jež z vašeho pokoje vytvoří dokonalou imitaci závodního vozu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat herní konzoli?

Herní konzoli vybírejte podle toho, kde a jak ji budete používat. Na cestování jsou ideální kapesní konzole, doma více oceníte konzoli stolní.

Jak velká má být vnitřní paměť?

Pátrejte tedy po co největším disku. Za standard je dnes považován disk s kapacitou 500 GB, v obchodech ale objevíte i kusy s prostorem daleko převyšujícím hranici 1 TB.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Pro nové hry
Nintendo
Maximální možná kvalita
Extrémně tenká a stylová
Odlehčená verze
Přenosná herní konzole
202 různých her
Image
Product
Microsoft Xbox Series X
Nintendo Switch
Nintendo Switch OLED
Sony PlayStation 4 Slim 500GB
Nintendo Switch Lite
Lexibook LCD herní konzole, 150 her Tlapková patrola
Millennium Arcade 202
Typ
Xbox Series X
Nintendo Switch
Nintendo Switch
Playstation 4
Nintendo Switch
Lexibook Compact Cyber Arcade
CPU
Zen 2 s 8 jádry na 3,8 GHz (3,66 GHz se SMT)
NVIDIA Tegra
AMD Jaguar
NVIDIA Tegra
GPU
RDNA 2 s 52 CU na 1,825 GHz
NVIDIA Tegra
AMD Radeon
NVIDIA Tegra
WIFI
Hloubka
151 mm
13.9 mm
13.97 mm
288 mm
13.9 mm
51 mm
25 mm
Přenosná herní konzole
Retro herní konzole
Šířka
151 mm
173 mm
241.3 mm
265 mm
208 mm
94 mm
120 mm
Výška
301 mm
101 mm
101.6 mm
39 mm
91.1 mm
23 mm
60 mm
Blu-Ray
Hmotnost
4400 g
297 g
42 g
2100 g
275 g
1000 g
Bluetooth
Wi-Fi
Velikost displeje
6.2 "
7 "
5.5 "
2.5 "
2.8 "
Cena ca. 12 900 CZK ca. 7 000 CZK ca. 8 500 CZK ca. 8 300 CZK ca. 5 100 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.