Hlukoměr

Změří hladinu okolního zvuku.

ca. 600 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat hlukoměr

 • Jedná se o velmi praktický přístroj sloužící k měření hladiny okolního zvuku.
 • Zpravidla je velice lehký, kompaktní a tím pádem i snadno přenosný.
 • Naměřené hodnoty odečítáte na přehledném LCD displeji.

Použití

Hlukoměry mají velmi široké spektrum použití. Jakožto okolní hluk měřící přístroje se používají například v bytech pro přesné určení okolního hluku a tudíž plnění potřebných norem. Bez hlukoměru se neobejde ani údržba dalších strojů, které musí vydávat zvuk o maximálních decibel, přičemž v opačném případě mohou být nezpůsobilé provozu. Sem spadají například klimatizace a ventilační technologie, které na mnoha místě musí fungovat v podstatě nepřetržitě. Hladina okolního hluku se pomocí hlukoměrů měří také na všech pracovištích, aby nebyli zaměstnanci vystaveni nežádoucím hladinám hluku.

Hlukoměr měří okolní hluk v decibelech. Uživateli následně ukáže objektivní hodnotu, avšak je nutné předem provést patřičná nastavení, aby nedošlo ke zkreslení hodnoty. Hlukoměr by totiž měl měřit i zvuky, jejichž hlasitost se mění pouze zřídkakdy a stejně tak zvuky s velmi výraznou změnou hlasitosti. Každý hlukoměr je vybaven mikrofonem, který při měření musí směřovat směrem k měřenému hluku.

Kvalitní mini hlukoměr
Hlukoměr UNI-T UT353

Prevence

Hlukoměr je často využíván také jako preventivní ochrana před zdravotními potížemi. Nadměrná hladina okolního hluku totiž může způsobit nevratné poškození lidského sluchu. Hlukoměr je tak určen k prevenci poškození zdraví a upozorňuje na případná zdravotní rizika v souvislosti s hlukem. V současné době se například hladina hluku v rozmezí od 55 decibelů do 85 decibelů považuje za zdravotně nezávadnou.

Umístění

Ke správnému měření okolního hluku je hlukoměr nutné také vhodně umístit. Měření musí probíhat v mstě největšího hluku. Obvykle se měření provádí tam, kde jsou přítomni lidé a tedy hrozní případná zdravotní rizika. Pakliže jde o místo, kde je sice vysoká hladina hluku, ale žádní lidé, nepředstavuje to závažnější problém.

Měření

Při samotném měření je nutné pracovat s hlukoměrem tak, aby byly výsledky co nejpřesnější. Z tohoto důvodu je nutné vzít v potaz několik důležitých faktorů.

Digitální
Voltcraft SL-100
 • Vždy je nutné znát přesnou vzdálenost od zdroje zvuku, ideálně v metrech.
 • Nutné je také zjistit případná další rušení, která mohou ovlivňovat hladinu zvuku a tím pádem i výsledek měření.
 • Důležité také je, zda je místnost či prostor, ve kterém měření probíhá, zcela uzavřeno.
 • Do hry také vstupuje faktor změny okolní teploty.

Víte, že…?

Pro domácí měření okolního hluku, či hluku spotřebičů postačí takřka jakýkoliv hlukoměrů splňující mezi

Třída hlukoměru přesnost určení  
Kategorie 1 maximální pro laboratoře  
Kategorie 2 +/- 1 decibel terénní měření  
Kategorie 3 +/- 2 decibely všeobecná měření

Druhy

Hlukoměry mohou svým vzhledem připomínat bezdrátový telefon, případně dálkové ovládání s nezbytnou obrazovkou. Liší se také možnostmi používání, respektive tvarem a dělíme je na následující.

Standardní
GeoFennel FSM 130+
 • hlukoměry umožňující montáž na teď
 • hlukoměry ploché
 • hlukoměry obdélníkové
 • hlukoměry kulaté
 • hlukoměry čtvercové

Třídy přesnosti

Důležitým parametrem v případě hlukoměrů jsou třídy přesnosti, které jsou dle mezinárodních norem uváděny ve třech různých kategoriích.

 • Kategorie 1: hlukoměry používané v laboratořích s nejpřesnějším měřením
 • Kategorie 2: Hlukoměry používané v terénu s odchylkou kolem 1 decibelu
 • Kategorie 3: Hlukoměry pro všeobecné použití s odchylkou kolem 2 decibelů.
Profesionální
Voltcraft SL-200,31,5 – 8000 Hz

Pokud hodláte měřit hluk například z ulice, noční hluk pocházející z veřejné dopravy či restaurací, případně hluk domácích spotřebičů, plně postačují přístroje z kategorie 3. Nejde totiž o nepřesná zařízení, naopak splňují všechny potřebné normy k oficiálnímu měření, ale mají přeci jen o něco benevolentnější toleranci.

Ceny

Obyčejný hlukoměr pro nenáročné měření nevyjde nijak draho. Kompaktní a snadno přenosné modely s dobře čitelným LCD displejem seženete již od hranice 500 Kč a poslouží velice dobře. Právě tyto typy obvykle pořídíte v běžných obchodech či internetových prodejnách. Zařízení s cenou v řádu několik nižších tisíců korun nabízí zpravidla podrobnější funkce, větší paměť či automatické měření v různých časových intervalech. Pro úplnost můžeme uvést, že například nejpřesnější hlukoměry Kategorie 1 určené proměření v laboratořích se prodávají za zhruba 50 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží hlukoměr?

Hlukoměr slouží k měření okolního hluku, a to ať už jde o továrny, domácnosti či třeba o měření hluku jednotlivých přístrojů. Výsledek je vždy měřen v decibelech.

Kde koupit hlukoměr?

Základní hlukoměry najdete i v běžných větších obchodech se spotřebním zbožím, avšak většinou vždy jen několika málo různých modelů. Zpravidla půjde o zařízení Kategorie 3, avšak i ta plně postačují na domácí měření hluku s ověřenými výsledky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní mini hlukoměr
Digitální
Standardní
Profesionální
Image
Produkt
Hlukoměr UNI-T UT353
Voltcraft SL-100
GeoFennel FSM 130+
Voltcraft SL-200,31,5 – 8000 Hz
Cena ca. 600 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 000 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.