Nejlepší hlukoměry 2024 a jak vybrat

Změří hladinu okolního zvuku.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ST Instruments ST-805L
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hlukoměr

 • Jedná se o velmi praktický přístroj sloužící k měření hladiny okolního zvuku.
 • Zpravidla je velice lehký, kompaktní a tím pádem i snadno přenosný.
 • Naměřené hodnoty odečítáte na přehledném LCD displeji.

Hlukoměr - náš výběr

ST Instruments ST-805L
přečíst recenzi
Výrobce: ATOS
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Hlukoměr ST Instruments ST-805L je kompaktní přístroj s volitelnou frekvenční charakteristikou A nebo C. Disponuje 1/2palcovým elektretovým kondenzátorovým mikrofonem, 4místným LCD displejem, rozlišením 0,1 dB a dvěma měřicími rozsahy akustického tlaku (A a C). Přesnost měření je +/- 2 dB. Napájení zajišťuje 9V baterie s životností cca 50 hodin.
Zobrazit méně
TFA 31.2003.13
Výrobce: TFA
Hmotnost: 0.115 kg
Zobrazit více
TFA 31.2003.13 je hlukoměr určený pro snadné zjišťování úrovně hluku ve vašem prostředí, jako je pracoviště, škola nebo různé volnočasové aktivity. Zařízení umožňuje monitorovat hladinu hluku v okolí pro zajištění optimální zvukové pohody a prevence zdravotních problémů souvisejících s nadměrným hlukem.
Zobrazit méně
Hlukoměr Extech SL510, 35 - 130 dB, 31.5 Hz - 8000 Hz, Kalibrováno dle:bez certifikátu
Výrobce: Extech
Hmotnost: 160 g
Zobrazit více
Hlukoměr Extech SL510 je zařízení pro měření úrovně hluku v rozmezí 35 až 130 dB při frekvencích 31,5 Hz - 8000 Hz. Uživatel může provést analýzu zvuku s charakteristikou A či C. Pro kalibraci není k dispozici certifikát.
Zobrazit méně
UNI-T UT353 07760176
Výrobce: Uni-t
Hmotnost: 0.1 kg
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Hlukoměr UNI-T UT353 je přístroj s rozsahem měření 30-130 dB a přesností ±1,5 dB. Frekvenční rozsah je 31,5 Hz až 8 kHz s rozlišením 0,1 dB. Nabízí rychlé (125 ms) a pomalé (1000 ms) vzorkování, váhovou křivku typu A, Data Hold, automatické vypnutí, indikaci slabé baterie, MAX/MIN mód a podsvětlený LCD displej. Napájení třemi AAA bateriemi, hmotnost 116 g, rozměry 150x52x27 mm.
Zobrazit méně

USB hlukoměry

Hlukoměry s displejem

Parkside PDEME 130 A1
přečíst recenzi
Výrobce: Parkside
Zobrazit více
Hlukoměr Parkside PDEME 130 A1 umožňuje měřit úroveň akustického tlaku v rozsahu 30-130 dBA, má přesnost ± 1,5 dBA (při 1 kHz) a měřitelný rozsah frekvencí 31,5 - 8 000 Hz. Zařízení nabízí 2 rychlosti měření (125 ms/1000 ms), ukázku minimálních/maximálních hodnot a funkce podržení naměřené hodnoty (Hold). Hmotnost hlukoměru činí 99,8 g a rozměry 16,8 x 5,5 x 2,8 cm.
Zobrazit méně
UNI-T UT353 07760176
Výrobce: Uni-t
Hmotnost: 0.1 kg
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Hlukoměr UNI-T UT353 je přístroj s rozsahem měření 30-130 dB a přesností ±1,5 dB. Frekvenční rozsah je 31,5 Hz až 8 kHz s rozlišením 0,1 dB. Nabízí rychlé (125 ms) a pomalé (1000 ms) vzorkování, váhovou křivku typu A, Data Hold, automatické vypnutí, indikaci slabé baterie, MAX/MIN mód a podsvětlený LCD displej. Napájení třemi AAA bateriemi, hmotnost 116 g, rozměry 150x52x27 mm.
Zobrazit méně
Voltcraft SL-100
přečíst recenzi
Výrobce: Voltcraft
Zobrazit více
Digitální hlukoměr Voltcraft SL-100 disponuje rozsahem měření 30-130 dB s přesností ±2 dB (1 KHz). Zařízení má rozlišení 0,1 dB, hmotnost 230 g a rozměry 210x55 mm. Umožňuje přepínání A/C charakteristik a časového vyhodnocení. Funkce uložení maximální hodnoty a ochrana proti větru patří mezi další vlastnosti. Splňuje normu EN 60651 třída 3.
Zobrazit méně
Secutek HT-80A
Výrobce: Secutek
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Hlukoměr Secutek HT-80A je přístroj určený k měření hladiny hluku. Jeho kompaktní rozměry a LCD displej zajišťují snadnou manipulaci a čitelnost výsledků měření. Díky těmto vlastnostem je tento hlukoměr praktickým nástrojem pro odborníky i laiky při zjišťování úrovně hluku v různých prostředích.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hlukoměr

Jak vybrat hlukoměr

Použití

Hlukoměry mají velmi široké spektrum použití. Jakožto okolní hluk měřící přístroje se používají například v bytech pro přesné určení okolního hluku a tudíž plnění potřebných norem. Bez hlukoměru se neobejde ani údržba dalších strojů, které musí vydávat zvuk o maximálních decibel, přičemž v opačném případě mohou být nezpůsobilé provozu. Sem spadají například klimatizace a ventilační technologie, které na mnoha místě musí fungovat v podstatě nepřetržitě. Hladina okolního hluku se pomocí hlukoměrů měří také na všech pracovištích, aby nebyli zaměstnanci vystaveni nežádoucím hladinám hluku.

Měření hluku u silnice

Hlukoměry se využívají mnoha různými způsoby, iStock / tonaquatic

Hlukoměr měří okolní hluk v decibelech. Uživateli následně ukáže objektivní hodnotu, avšak je nutné předem provést patřičná nastavení, aby nedošlo ke zkreslení hodnoty. Hlukoměr by totiž měl měřit i zvuky, jejichž hlasitost se mění pouze zřídkakdy a stejně tak zvuky s velmi výraznou změnou hlasitosti. Každý hlukoměr je vybaven mikrofonem, který při měření musí směřovat směrem k měřenému hluku.

Prevence

Hlukoměr je často využíván také jako preventivní ochrana před zdravotními potížemi. Nadměrná hladina okolního hluku totiž může způsobit nevratné poškození lidského sluchu. Hlukoměr je tak určen k prevenci poškození zdraví a upozorňuje na případná zdravotní rizika v souvislosti s hlukem. V současné době se například hladina hluku v rozmezí od 55 decibelů do 85 decibelů považuje za zdravotně nezávadnou.

Umístění

Hlukoměr
ST Instruments ST-805L

Ke správnému měření okolního hluku je hlukoměr nutné také vhodně umístit. Měření musí probíhat v mstě největšího hluku. Obvykle se měření provádí tam, kde jsou přítomni lidé a tedy hrozní případná zdravotní rizika. Pakliže jde o místo, kde je sice vysoká hladina hluku, ale žádní lidé, nepředstavuje to závažnější problém.

Hlukoměr

U hlukoměru je nejdůležitější přesnost měření, iStock / Carlos Ivan Gil Iglesias

Měření

Při samotném měření je nutné pracovat s hlukoměrem tak, aby byly výsledky co nejpřesnější. Z tohoto důvodu je nutné vzít v potaz několik důležitých faktorů.

 • Vždy je nutné znát přesnou vzdálenost od zdroje zvuku, ideálně v metrech.
 • Nutné je také zjistit případná další rušení, která mohou ovlivňovat hladinu zvuku a tím pádem i výsledek měření.
 • Důležité také je, zda je místnost či prostor, ve kterém měření probíhá, zcela uzavřeno.
 • Do hry také vstupuje faktor změny okolní teploty.

Víte, že…?

Pro domácí měření okolního hluku, či hluku spotřebičů postačí takřka jakýkoliv hlukoměrů splňující mezi

Třída hlukoměrupřesnosturčení 
Kategorie 1maximálnípro laboratoře 
Kategorie 2+/- 1 decibelterénní měření 
Kategorie 3+/- 2 decibelyvšeobecná měření

Druhy

USB hlukoměry
Hlukoměr Laserliner SoundTest-Master - datalogger - USB

Hlukoměry mohou svým vzhledem připomínat bezdrátový telefon, případně dálkové ovládání s nezbytnou obrazovkou. Liší se také možnostmi používání, respektive tvarem a dělíme je na následující.

 • hlukoměry umožňující montáž na teď
 • hlukoměry ploché
 • hlukoměry obdélníkové
 • hlukoměry kulaté
 • hlukoměry čtvercové

Třídy přesnosti

Důležitým parametrem v případě hlukoměrů jsou třídy přesnosti, které jsou dle mezinárodních norem uváděny ve třech různých kategoriích.

 • Kategorie 1: hlukoměry používané v laboratořích s nejpřesnějším měřením
 • Kategorie 2: Hlukoměry používané v terénu s odchylkou kolem 1 decibelu
 • Kategorie 3: Hlukoměry pro všeobecné použití s odchylkou kolem 2 decibelů.

Pokud hodláte měřit hluk například z ulice, noční hluk pocházející z veřejné dopravy či restaurací, případně hluk domácích spotřebičů, plně postačují přístroje z kategorie 3. Nejde totiž o nepřesná zařízení, naopak splňují všechny potřebné normy k oficiálnímu měření, ale mají přeci jen o něco benevolentnější toleranci.

Ceny

Hlukoměry s displejem
Parkside PDEME 130 A1

Obyčejný hlukoměr pro nenáročné měření nevyjde nijak draho. Kompaktní a snadno přenosné modely s dobře čitelným LCD displejem seženete již od hranice 500 Kč a poslouží velice dobře. Právě tyto typy obvykle pořídíte v běžných obchodech či internetových prodejnách. Zařízení s cenou v řádu několik nižších tisíců korun nabízí zpravidla podrobnější funkce, větší paměť či automatické měření v různých časových intervalech. Pro úplnost můžeme uvést, že například nejpřesnější hlukoměry Kategorie 1 určené proměření v laboratořích se prodávají za zhruba 50 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží hlukoměr?

Hlukoměr slouží k měření okolního hluku, a to ať už jde o továrny, domácnosti či třeba o měření hluku jednotlivých přístrojů. Výsledek je vždy měřen v decibelech.

Kde koupit hlukoměr?

Základní hlukoměry najdete i v běžných větších obchodech se spotřebním zbožím, avšak většinou vždy jen několika málo různých modelů. Zpravidla půjde o zařízení Kategorie 3, avšak i ta plně postačují na domácí měření hluku s ověřenými výsledky.
Zobrazit kompletní nabídku Hlukoměr