Nejlepší úchylkoměry 2025 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2025

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
GEKO G02624 Automatický magnetický stativ + číselníkový úchylkoměř
67 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat úchylkoměr

  • Přesnost měření je parametr důležitý zejména ve strojírenství. Úchylkoměry slouží ke kontrole rozdílu od původní požadované hodnoty. Obecně pak lze rozlišit dva typy a to úchylkoměr analogový nebo digitální.
  • Mezi hlavní parametry, kterými se jednotlivé modely mohou, lišit patří rozsah a přesnost měření. Důležitý je také stupeň krytí, který má vliv na odolnost přístroje.
  • U digitálních modelů lze volit i doplňkové funkce nebo další příslušenství.

Úchylkoměr - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Úchylkoměr

Jak vybrat úchylkoměr

Typy úchylkoměrů

Podle provedení a způsobu odečtu je možné úchylkoměry rozdělit na dva typy a to na digitální a analogový. Úchylkoměr může být také součástí dalších měřidel jako jsou tloušťkoměry, dutinoměry nebo hloubkoměry.

Muž při měření součástky

Měřit můžete analogovým nebo digitálním úchylkoměrem, iStock / RGtimeline

Digitální

Jedná se o modernější přístroje, u kterých jsou naměřené hodnoty zobrazovány na displeji formou číslic. Zpravidla existují jak jednodušší modely, tak úchylkoměry určené pro profesionální použití. Ty pak mimo jiné umožňují např. převod získaných údajů do počítače. Vyznačují se snadnou obsluhou a také vysokou odolností.

Analogové

U analogových úchylkoměrů se rozlišují následující varianty:

  • Číselníkový úchylkoměr – zdvih měřící tyčky se v tomto případě zvětšuje prostřednictvím mechanického systému, kterým může být např. ozubená tyč a pastorek; hodnoty jsou pak přenášeny na ukazatel, který se otáčí přes číselník
  • Páčkový číselníkový úchylkoměr – typ číselníkového úchylkoměru, který je místo měřící tyčky vybaven výkyvnou páčkou; následné měření funguje stejně jako u předchozího typu; vyrábí se v různých provedeních s ohledem na orientaci číselníku (svislé, vodorovné, rovnoběžné, univerzální atd.)
Typ úchylkoměruKladyZápory
DigitálníModernější verzeVyšší pořizovací cena
 Výborná čitelnost výsledku díky displeji 
 Některé modely umožňují převod údajů do počítače a další funkce 
 Snadná obsluha 
 Vysoká odolnost 
AnalogovýJednoduchý přístrojPro někoho může být hůře čitelný
 Deklarována vysoká přesnost měření 
 Nižší pořizovací cena 

Víte, že…?

Úchylkoměr
GEKO G02624 Automatický magnetický stativ + číselníkový úchylkoměř

V sériové výrobě úchylkoměry předchází výrobě zmetkových výrobků a zajišťují tak vysoký standard kvality výroby. Proces kontroly urychluje snadné ovládání a čtení hodnot na přístroji. Své uplatnění najdou ale i v různých průmyslových odvětvích, dílnách nebo fyzikálních laboratořích.

Rozsah měření

Rozsah měření se samozřejmě u jednotlivých modelů může podstatně lišit. U Digitálních modelů se zpravidla pohybuje mezi 12,7 mm až 60,9 mm. U číselníkových úchylkoměrů se pak tyto hodnoty mohou pohybovat v rozpětí 0,08 mm až 30 mm. Rozsah u páčkových přístrojů je zpravidla 0,14 až 1,6 mm.

Inženýrský stůl při testování kvality závitů a montáže

Nejdůležitějším parametrem je přesnost úchylkoměru, iStock / michal-rojek

Přesnost měření

Úchylkoměry jsou přístroje, které neměří absolutní délku, ale rozdíl, který vzniká od výchozího nastavení. Rozlišení pak může být v řádech setin, ale i tisícin milimetru. Na přesnost měření má mimo jiné ale také vliv okolní prostředí. Pro maximální přesnost je třeba zajistit:

  • Čistotu měřeného předmětu
  • Perfektní stav úchylkoměru – bez známek znečištění, poškození, koroze apod.
  • Optimální teplotu měřených předmětů i prostředí – uvádí se cca 20°C

Víte, že…?

Úchylkoměr
Mitutoyo Úchylkoměr číselníkový páčkový 40/0-08/001 mm mitu-513-404-10e

Před začátkem měření je nutné úchylkoměr pevně uchytit do stojánku nebo držáku. Dále se přístroj nastaví na nulovou hodnotu, od které se následně odchylka měření prokáže. Při kontrole většího množství totožných předmětů je vhodné nastavení tolerančních zarážek. Ty vymezují možnou přípustnou požadovanou odchylku.

Odolnost materiálu

Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroje používané v nejrůznějších profesionálních prostředích, je u nich kladen velký důraz i na kvalitu a odolnost použitého materiálu. Pro obzvlášť náročné provozy se vyrábí speciální nárazuvzdorné modely.
Z tohoto ohledu je důležitý údaj o stupni ochrany IP, který je tvořen dvěma číslicemi. První z nich značí odolnost vůči prachu a vniknutí jiných cizorodých těles, druhá číslice označuje stupeň ochrany před vnikem vody. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana.

Doplňkové funkce a další příslušenství

Doplňkové funkce jsou výhradně záležitostí digitálních úchylkoměrů. Kromě standardního vypnutí a zapnutí přístroje se může jednat o následující možnosti:

  • Vynulování displeje
  • Přepínání na různé jednotky převodu
  • Přepínání směru odečtu
  • Přednastavení výchozích hodnot
  • Dynamické funkce měření
  • Ukazatel tolerance měření
  • Možnost ukládání dat do PC po propojení datovým kabelem
  • Zámek klávesnice a další

Součástí některých modelů může být také další příslušenství, mezi které se řadí např.:

  • Datové kabely pro různé vstupy
  • Zadní stěna s upevňovacím očkem
  • Gumové manžety
  • Dálkový ovladač
  • Pneumatická zdvihátka
  • Speciální držáky
  • Baterie a další

Jak z hlediska funkcí, tak případného příslušenství se jednotlivé modely samozřejmě liší.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce úchylkoměrů patří např. Kinex, Helios-Preisser, Mahr, Geko nebo Basetech. Nejlevnější analogové úchylkoměry se pohybují do 1000 Kč. Nejdražší modely se mohou vyšplhat i nad částku 10000 Kč. Digitální úchylkoměry začínají na cca 4500 Kč, cena nejdražších se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat úchylkoměr?

Volba úchylkoměru je přímo závislá na provozu, ve kterém bude přístroj používán. Prvotní je výběr konkrétního typu a následné porovnání parametrů jako je rozsah nebo přesnost měření. U náročných provozů je důležitý také stupeň krytí.

K čemu úchylkoměry slouží?

Jedná se o měřící přístroje, respektive délková měřidla, která ale neměří délku jako takovou, ale odchylku od nastavených hodnot. Jednotlivé přístroje se pak odlišují např. rozsahem a přesností měření, typem převodu, svými rozměry nebo počtem případných funkcí.
Zobrazit kompletní nabídku Úchylkoměr