Hoblík

Každý kutil ho musí mít.

ca. 2 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 10 700 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat hoblík

Stavíte zahradní domek, pergolu nebo stříšku? Všechen dřevěný materiál musí být dokonale hladký a zbavený třísek. O to se odpradávna starají hoblíky, jejichž podoba v posledních letech doznala značných změn zejména v souvislosti s masivním rozšířením elektrické energie. Jejich správnému výběru a nákupu věnujeme následující článek.

Druh pohonu

Ještě na konci 20. století představovaly ruční nástroje jedinou možnost. Postupem času je ovšem začali nahrazovat električtí pomocníci excelující prakticky ve všech parametrech. Podle druhu zdroje se dělí do dvou samostatných skupin. V současné době tedy se tedy na trhu vyskytují hned tři základní druhy hoblíků, o nichž informuje následující tabulka:

Typ pohonu Výhody Nevýhody
Ruční Nízká cena, drobné rozměry a hmotnost, neomezený dosah, absolutně rovný povrch, dlouhá životnost Pomalá práce, fyzická náročnost
Elektrický Vysoký výkon, jednoduché užívání Obtížnější manipulace, nutnost tahat kabel, vyšší cena
Akumulátorový Neomezený pohyb Krátká výdrž baterie, vysoká cena, nižší celkový výkon

I přes neustálý pokrok ve vývoji akumulátorových technologií si klasické přístroje zapojované do sítě udržují velký náskok. Jejich výkon a neomezeně dlouhý chod zkrátka vyváží omezenost kabelem.

Oblíbený
Makita KP0800
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ruční hoblíky jsou mrtvé, opak je pravdou! S žádným elektrickým nástrojem nedosáhnete podobné čistoty opracování materiálu bez nerovností a vláken.

Typ hoblíku

Jste profesionální řemeslníci nebo nadšení domácí kutilové? Podle toho, jak na tuto otázku odpovíte, budete přistupovat k volbě konkrétního modelu. V současné době se podle tohoto hlediska rozlišují hned dvě skupiny zařízení:

 • Kompaktní hoblíky – nižší cena, drobná hmotnost, snadnější manipulace, nižší výkon a záběr, slabší konstrukce
 • Profesionální hoblíky – vysoká cena, výraznější rozměry a hmotnost, odolnější konstrukce, lepší výkon, záběr a hloubka
Silný
EXTOL PREMIUM 8893405
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena

Domácím kutilům doporučujeme poohlédnout se spíše po kompaktních zařízeních, ačkoliv by je pořízení náročného profesionálního nástroje mohlo lákat. V podmínkách domácnosti jejich výkon plně dostačuje, a navíc odpadnou obavy z vysoké hmotnosti a rozměrů.

Příkon a hoblovací šířka

Mezi základní parametry každého elektrického zařízení řadíme také příkon. Udává, kolik energie spotřebuje a od jeho výše se odvíjí i výkon, s nímž můžete při práci počítat. Levnější modely začínají zhruba na hranici 600 W, zato profesionální náčiní se pyšní motorem o síle až 1 300 Wattů. V domácí dílně si plně vystačíte s rozmezím od 700 do 1 000 W, zatímco profesionálové by neměli jít pod tisícovku.

Počítejte také s tím, že příkon přímo ovlivňuje šířku záběru. Chcete-li tedy pravidelně opracovávat mohutné trámy, zohledněte jej. Standardně se hoblovací šířka pohybuje od 65 do 200 mm, přičemž za jakýsi zlom mezi domáckým a profi užitím lze označit 100 mm.

Velkoplošný
Makita 1806B
ca. 10 700 CZK
Aktuálni cena

Hloubka hoblování

Třetím do party k příkonu a šířce hoblování je hloubka udávající, jak silnou vrstvu přístroj zvládne na jeden zátah ubrat. Velikost drážky lze standardně nastavit po milimetrech. Zatímco domácí kutilové si vystačí s 3 milimetry, profesionálové bezesporu ocení i úběr přesahující 20 mm.

Víte, že…?

Počítejte s tím, že s rostoucí hloubkou záběru stoupá i potřeba výkonu a klesá přesnost a kvalita. Doporučujeme tedy provést více řezů v menší hloubce než jeden hluboký, ale velmi nepřesný.

Hmotnost

K čemu by vám hoblík byl, kdybyste jej ani neuzvedli? Správně, naprosto k ničemu. Právě proto během nákupu berte ohled i na hmotnost. Nejmenší a málo výkonné přístroje začínají na zhruba 3 kilogramech, výjimkou ovšem nejsou ani mohutné stroje o váze přesahující 10 kg, jež naleznou uplatnění v rukou trénovaných profíků. Počet kilogramů je standardně přímo úměrný výkonu motoru.

Lehký
HITACHI P20ST
ca. 2 200 CZK
Aktuálni cena

Příslušenství a funkce

Nedílnou součástí každého moderního výrobku bývá i řada doplňkových funkcí a příslušenství. Ani hoblíky tomu není jinak. Mezi ty nejdůležitější prvky řadíme:

 • Odsávač hoblin – systém odstraňující průběžně zbytky materiálu z opracovávané plochy
 • Vodicí lišta – pro zpřesnění hoblování do šířky i délky
 • Vak na hobliny – nádoba pro uložení odpadu, zejména užitečný při absenci odsávání
 • Aretace spínače – možnost zajistit chod zařízení bez nutnosti držení spínače
 • Úložný kufřík – pro snadné přenášení z místa na místo
 • Příslušenství pro montáž k desce – možnost fixace hoblíku k pevnému podkladu pro zvýšení stability

Nejvýznamnější značky

Vstoupili jste konečně do bran obchodu a začínáte vybírat svého favorita? Největší vliv bude mít bezesporu cenovka, vždy ale doporučujeme dobře kouknout i na logo výrobce na krabici. Nikdy jste o takové firmě neslyšeli? Vypadá přebal velmi levně nebo se naopak snaží svůj obsah až příliš okatě vychválit? Patrně nebude všechno tak, jak se zdá.

Silný
EXTOL PREMIUM 8893405
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena

Čtenářům vždy doporučujeme nakupovat modely známých značek. Díky svému renomé mají dostatek zdrojů pro výrobu kvalitních a funkčních zařízení a důkladnou kontrolou kvalitou eliminují případné vadné kusy. Dobrého jména si navíc cení, a proto nedopustí, aby se špatně provedený nástroj dostal až ke koncovému zákazníkovi. Mezi takové společnosti řadíme kupříkladu firmy Makita, Bosch, Hitachi, Einhell, Extol nebo Metabo.

Cena

Závěrem se vždy zabýváme cenami a ani hoblíky nejsou žádnou výjimkou. Hned na úvod vás můžeme uklidnit, že se nejedná o kdovíjak nákladná zařízení a ani profesionálové nebudou muset vysázet zrovna mnoho peněz. Však se přesvědčte sami a zhlédněte popis tří hlavních cenových intervalů, jež se nám podařilo identifikovat:

 • Do 2 000 Kč
 • 2 000–4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Nejlevnější kategorie do dvou tisíc korun čítá výhradně přístroje určené do domácích dílen. Zapojují se přímo do zásuvky a jejich příkon nepřesahuje hranici 800 W. Dávejte si proto pozor, aby šíře hoblování nebyla tak velká, že motor nebude stíhat dodávat dostatek energie. Hloubka úběru nepřesahuje 3 mm, což ale většinou domácím kutilům plně dostačuje.

Velkou výhodu představuje poměrně nízké hmotnost, jež nepřesahuje hranici 5 kilogramů. Díky tomu mohou hoblovat i jedinci slabší tělesné konstituce. Na opracování mohutných dřevěných trámů pro tesařské konstrukce ovšem raději zapomeňte.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Střední třída již čítá zástupce luxusnějších značek jako je Bosch nebo Makita. I zde se jedná vesměs o přístroje určené pro méně náročné zákazníky. Příkon se však již postupně dostává nad tisícovku, a tak se nemusíte bát postavit ani velké hromadě sukovitého dřeva. Hmotnost pod 5 kilogramů, stejně jako v předcházejícím případě, zajišťuje snadnou přenosnost z místa na místo. Modely na hranici nejvyššího obnosu již umožňují úběr do hloubky až 5 milimetrů.

Cena nad 4 000 Kč

Chcete využívat jen to nejlepší náčiní? Připravte si alespoň 4 000 korun a máte ho mít. Svým příkonem již pravidelně přesahuje hranici 1 000 W a šířka hoblování se pohybuje v rozmezí od 50 do 200 mm. V této skupině naleznete i akumulátorové přístroje, u nichž však musíte prominout poněkud slabší vlastnosti obětované ve prospěch snadného transportu.

Jméno
Oblíbený
Silný
Velkoplošný
Lehký
Silný
Image
Produkt
Makita KP0800
EXTOL PREMIUM 8893405
Makita 1806B
HITACHI P20ST
EXTOL PREMIUM 8893405
Šířka
158 mm
240 mm
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
Otáčky naprázdno
17000 ot/min
15000 ot/min
Hmotnost
2.6 kg
4.1 kg
9 kg
2.5 kg
4.1 kg
Příkon
620 W
1000 W
1200 W
580 W
1000 W
Cena ca. 2 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 10 700 CZK ca. 2 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena