Elektrický hoblík

Hobluje, drážkuje i lemuje bez námahy.

Jak vybrat elektrický hoblík

Potřebujete opracovat povrch fošen na podlahu, trámů střechy, latí na plot nebo něco jiného? Potom budete potřebovat hoblík. V minulosti se jednalo o ruční nářadí, ale dnes, kdy si práci co nejvíce usnadňujeme, koupíte i elektrický hoblík. Takový přístroj není drahý a ušetří Vám hodně námahy a času. Zbývá si jenom vybrat ten správný a k tomu pomůže tento článek.

Elektrický vs. Ruční hoblík

Než se pustíme do parametrů pro elektrický hoblík, tak nabídneme srovnání s ručním hoblíkem. Výhodou ručního hoblíku je to, že při záběru zhoblujete dlouhou rovnou plochu, která je uzavřená, což znamená, že vlákna z dřeva nečouhají a nejsou roztřepená.

U elektrického hoblíku není hoblování plynulé. Nůž rotuje, tudíž některou část zhobluje při záběru a jinou vynechá. Nejznatelněji to je vidět při hlubším odběru hoblovaného dřeva, takže povrch je zvlněný a musíte hoblovat ještě jednou a srovnat povrch. I dvojí hoblování s elektronickým hoblíkem je méně náročné, než jednou s ručním, hlavně pokud nemáte s ručním hoblíkem zkušenosti.

Pro leváky
EXTOL Craft 409113

Typy

Asi první otázka, kterou při vstupu do obchodu s nářadím dostanete, bude, jestli máte zájem o elektrický hoblík kompaktní nebo tesařský.

Kompaktní hoblík je také znám jako hobby hoblík. Jak název napovídá, tak se jedná o zařízení pro domácí kutily nebo méně náročné profesionální uživatele, kteří neopracovávají tak velké plochy. Výhoda spočívá v nižší ceně a někdy také v menším rozměru, díky kterému je kompaktní hoblík obratný a dobře se s ním například srážejí hrany dřeva apod.

Tesařský hoblík je pro profesionální užití, především tam, kde je potřeba ohoblovat velké plochy, a to poměrně rychle. Samozřejmě větší velikost a výkon sebou nesou vyšší pořizovací cenu. Ale je to investice, která se Vám vrátí.

Velkoplošný
Makita 1806B

Pohon

Elektrické nářadí vyžaduje ke své činnosti přísun elektrické energie. Na výběr je ze dvou variant:

  • akumulátor
  • z elektrické sítě

Akumulátorový elektrický hoblík je výhodný v tom, že Vám při práci nepřekáží kabel a také můžete hoblovat i bez přístupu k elektrické síti. Nevýhodou je nižší výkon, který navíc s vybíjením akumulátoru klesá.

Profi
Bosch GHO 40-82 C 0.601.59A.76A

Elektrický hoblík s kabelem pro zapojení do elektrické sítě je častější varianta. Přece jen je pravda, že se hobluje většinou v dílně, kde máte přivedenou elektřinu. Takže hoblík zapojíte do zástrčky a můžete hoblovat s větším a stabilním výkonem. Jenom si dejte pozor na dostatečně dlouhý kabel, případně si dokoupíte prodlužovačku.

Velikost

To, jak rychle Vám práce s elektrickým hoblíkem půjde od ruky, dost závisí na jeho velikosti a hmotnosti.
Co se velikosti týče, tak se řeší především šířka záběru hoblíku. Nejužší hoblíky mají šířku kolem 6,5 cm a jsou zařazeny do kategorie hobby. Jsou levnější a hodí se méně časté užívaní spíš do kutilské dílny.

Elektrický hoblík se šířkou od 10 cm je už považován za tesařský hoblík. Můžete si pořídit i mnohem širší hoblík, klidně se šíří 20 až 30 cm, ale s takovýmto nářadím se hůře manipuluje a je samozřejmě dražší. Když ale denně opracováváte široké fošny, tak Vám přijde vhod.

Výkonný
Scheppach EP1100

Hmotnost

Pojďme se podívat, jak je to s hmotností elektrických hoblíků. Elektrický hoblík je těžší než ruční typ, protože má zabudovaný motor. Rozpětí hmotností elektrických hoblíků je od dvou do deseti kilogramů.

Na hmotnost má vliv velikost hoblíku, kde platí jednoduché, čím větší, tím těžší. Za druhé také výkonnost. Výkonnější stroje jsou větší a mohutnější. A právě i ta mohutnost a pevnost konstrukce hoblíku, ty pevnější budou těžší. Z toho vyplývá, že vyšší hmotnost nemusí být vůbec na škodu, pokud je vykoupena vyšším výkonem a kvalitou zpracování hoblíku.

Víte, že…?

Myslete také na to, že hoblujete materiály ve vodorovné poloze. Takže hoblík je při práci „položen“, takže nějaké kilo na víc na Vás nemá moc vliv. Naopak, při práci musíte na hoblík přitlačit silou, a když je hoblík těžší, větší silou působí gravitace a tím pádem si šetříte síly.

Možnost odsávání
BLACK & DECKER KW712KA

Příkon

Dostali jsme se k technickému parametru, který souvisí s předchozími. Příkon je údajem, který označuje, jakou elektrickou silou je nářadí poháněno. Samozřejmě čím vyšší hodnota příkonu, tím vyšší spotřeba elektrické energie na chod zařízení. Plus počítejte, že výkonnější nářadí má elektromotor vyrobený z kvalitnějších materiálů a tedy je dražší.

Po jaké hodnotě příkonu se ptát, jde-li o elektrický hoblík? Hodnoty příkonu se běžně pohybují od 600 W u nejmenších elektrických hoblíků až do hodnoty přes 1000 W u větších. Přibližnou úměrnost mezi šířkou hoblované plochy a vhodným výkon udává tabulka.

Šířka hoblíku Vhodný příkon
do 10 cm 600 až 1000 W
10 – 20 cm 1000 až 1300 W
20 – 30 cm a více 1300 až 2200 W

Hloubka hoblování

Další parametr, který při koupi elektrického hoblíku zvažte je hloubka hoblování nebo také hloubka úběru. Jednoduše se jedná o to, jak hrubou vrstvu dřeva daný hoblík dokáže odstranit.

Lehký
HITACHI P20SF

Jestli Vám někdo bude nabízet hoblík s hloubkou úběru několik centimetrů, tak se zamyslete, jestli vůbec takovou funkci využijete. Nejčastěji se hobluje s úběrem kolem 3 mm, protože taková práce je přesnější a méně namáhavá. Naopak s hloubkou úběru roste nepřesnost a zvlnění povrchu a více se nadřete.

Ideální je, pokud se na Vámi vybraném elektrickém hoblíku dá nastavit z několika variant hloubky úběru. Poté můžete napoprvé hoblovat hrubší vrstvu a nepřesnosti pak srovnat při druhém hoblování na jemno. Pokud jste si vybrali elektrický hoblík, který má přednastavenu jednu velikost úběru, tak na doladění a zpřesnění může posloužit ruční hoblík.

Příslušenství a doplňkové funkce

Podívejme se na několik detailů, které Vám můžou práci s elektrickým hoblíkem výrazně zpříjemnit. Detaily tvoří celek a všechny dohromady jsou dost důležité.

Universální
Metabo HO 26-82

Provedení uchycení do ruky by mělo být ergonomické. To samozřejmě záleží i Vaši ruce a ideální je, když si hoblík můžete v ruce vyzkoušet. Důležité je, abyste pohodlně dosáhli na spouštěcí a vypínací knoflík, který by navíc měl být schopen se „zacvaknout“, tak abyste nemuseli tlačítko držet po celou dobu práce s hoblíkem. Ručka by navíc měla být měkká, aby tlumila vibrace.

Odsávání hoblin a prachu, který při práci s elektrickým hoblíkem vznikne, je rovněž podstatné. Tady je nutné, aby hoblík byl konstruován pro připojení hadice vysavače. Na trhu jsou k dostání i hoblíky, které samy sbírají hobliny do vaku, který pak stačí vyprázdnit.

Vodící lišta slouží k tomu, abyste hoblovali rovně. Vede Vás podél hrany desky, kterou opracováváte. Díky tomu pak můžete celou plochu opracovat rovnoměrně.

Drážkovací nože udělají z Vašeho nářadí multifunkční zařízení, kterým můžete do desek vyřezat různé tvary. Někdy se můžete setkat s označením drážkovací hoblík.

Kvalita nožů je také podstatný parametr. K levnému hoblíku dostanete méně kvalitní nože, které se rychle ztupí. Sice je většinou můžete otočit nebo nechat nabrousit, ale nikdy Vám s nimi práce nepůjde tak od ruky, jako když si dokoupíte kvalitní nože. Nejkvalitnější nože jsou z karbidových slitin.

Výrobci

Výrobci elektronického nářadí, které všichni dobře známe, mají ve svém portfoliu i elektrické hoblíky. K dostání tak jsou světoznámé značky, s širokou škálou produktů v různých cenových kategoriích, tudíž by se měl vybrat každý.

Největší nabídkou disponuje Makita, Extol, Bosch, DeWalt nebo také Narex. Tyto hoblíky koupíte v hobby marketech, železářství nebo eshopech pro kutily. Navíc u těchto známých značek je kromě široké nabídky výhoda také v tom, že mají dostupné náhradní díly, především se to týká nožů. Vyhnete se tak problémů, jako u neznámých značek ze supermarketu, kterým může být problém sehnat náhradní díly.

Ceny

Elektrický hoblík není nijak drahá záležitost, už za několik stovek korun se dá pořídit dobrý pomocník do Vaší dílny.

Do 1000 Kč pořídíte malé hoblíky s šířkou kolem 6 – 7 cm, které nejsou moc výkonné a také nepříliš kvalitně provedené. Většinou se jedná o slabší motorek v plastovém pouzdře, pohánějící méně kvalitní nože. Zařízení jsou to vhodná pro ty, kteří se jednorázově rozhodli něco udělat a pak hoblík zase na delší dobu odloží.

Za 1000 až 2000 Kč je cena elektrického hoblíku pro méně náročné kutily. Nejčastěji za tyto peníze sežene hoblík s šířkou hoblované plochy přes 8 cm, ale ne více než 10 cm. Výkon motoru tomu odpovídá, takže hodnotu příkonu počítejte 800, až 900 W. Jsou takové zařízení, které neurazí. Práce s nimi není otravná, ale ani Vás nechytí za srdce.

2000 až 5000 Kč je cenovka vhodná pro tesařské hoblíky. Můžete si tedy vybrat i zařízení příkonem přes 1000 W, které díky tomu zvládne hoblovat plochu širší než 10 cm. Hlavní rozdíl by měl být oproti předchozí kategorii vidět v propracování hoblíku – kovová konstrukce, kvalitní nože, odsávání hoblin, přenosný kufřík pro uskladnění a další věci, které Vám zpříjemní práci.

Dále ceny elektrických hoblíků mohou růst i mnohem výše. Profesionální hoblíky, které jsou určeny pro velké vytížení, často stojí přes 10000 Kč, ale i několik desítek tisíc. Takové stroje už zvládnou hoblovat i 30 cm široký pás a k tomu mají odpovídající propracování. U těchto hoblíků se počítá s tím, že si na sebe vydělají. Běžný uživatel by si měl bez problému vybrat z předcházejících kategorií.

Jméno
Pro leváky
Velkoplošný
Profi
Výkonný
Možnost odsávání
Lehký
Universální
Image
Produkt
EXTOL Craft 409113
Makita 1806B
Bosch GHO 40-82 C 0.601.59A.76A
Scheppach EP1100
BLACK & DECKER KW712KA
HITACHI P20SF
Metabo HO 26-82
Výrobce
Extol
Makita
Bosch
Scheppach - Woodster
Black&Decker
HITACHI
Metabo
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Šířka
190 mm
240 mm
169 mm
82 mm
82 mm
Délka
310 mm
530 mm
296 mm
296 mm
295 mm
Otáčky naprázdno
15000 ot/min
14 ot/min
17 ot/min
17 ot/min
Hmotnost
2.8 kg
9 kg
3.2 kg
3.8 kg
4.99 kg
2.5 kg
2.7 kg
Příkon
750 W
1200 W
850 W
1100 W
650 W
620 W
620 W
Šířka hoblování
82 mm
170 mm
82 mm
82 mm
82 mm
82 mm
82 mm
Cena ca. 1 200 CZK ca. 10 700 CZK ca. 6 800 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 500 CZK ca. 4 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena