Hodiny kukačky

Designové hodiny nejen na chalupu.

ca. 11 000 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 45 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat hodiny kukačky

  • Kukačkové hodiny známe z chalup našich babiček a dědečků, v dnešní době ovšem dostávají nový rozměr.
  • Rozdělujeme je podle hodinového stroje do tří skupin, kterými jsou elektrické kukačky, jednodenní a osmidenní kukačky.
  • Hlavním výrobním materiálem je dřevo, ovšem setkáte se i s plastem, niklem kovem nebo kartonem.
  • Design kukačkových hodin je v dnešní době jak klasický, tak i moderní.

Typy

Kukačkové hodiny lze rozdělit podle toho, jaký je uvnitř hodinový stroj.

Typ Popis  
Elektrické Disponují elektrickým strojem poháněným zpravidla bateriemi R14  
  Kromě klasického zvuku kukání kukačky mohou být vybaveny dalšími zvukovými efekty  
  Zvuky jde ve většině případech zeslabit případně vypnout  
  Často jsou vybaveny také automatickým nočním vypínání všech zvuků  
  Jedná se o moderní verzi kukačkových hodin  
Mechanické jednodenní Na jedno natažení fungují jeden den  
  Kukačky mají dvě závaží, která zajišťují jednak pohon kukání a také chod samotných hodin  
  Kukání probíhá dvakrát za hodinu  
  I zde je možné zvuky vypnout  
Mechanické osmidenní Hodiny stačí natáhnout 1x za 8 dní  
  Jsou opatřeny závažími, ty mohou být dvě nebo tři  
  Zvuk je možné vypnout  

Víte, že…?

Kukačkové hodiny jsou známé již od 17. století. Větší obliby ale dosáhly až začátkem století 19., kdy se rozšířili z německé oblasti Schwarzwald. Zde se hodiny po domácku vyřezávaly a zdobily zejména motivy listů a ptáků, případně dalšími dekory především z mysliveckého prostředí.

Krásné
Hönes 8442/4

Materiál

Tradičním materiálem pro výrobu kukaček je bezesporu dřevo. Z tohoto materiálu najdete především hodiny klasického vzhledu, ale výjimkou nejsou ani moderní varianty. Levnější provedení nabízí kukačky vyrobené z plastu. Narazit můžete i na výrobky z umělého kamene nebo ABS.

Design

  • Klasické kukačky mají typický vzhled, jsou vyrobeny ze dřeva a doplněný náročnými vyřezávanými prvky. Jsou vhodné především do interiérů, které jsou vybaveny v rustikálním nebo venkovském stylu, na chaty a chalupy.
  • Moderní zpracování může, ale nemusí vycházet z tohoto klasického stylu. Některé vysoce designové kousky připomínají kukačky již jen vzdáleně. Do moderního bytu můžete zvolit varianty v různých barevných provedeních např. z pestrých plastů. Některé hodiny již ani neplní funkci klasických kukaček, protože jsou tvořeny jednoduchým ciferníkem a samolepkou, která svým tvarem kukačkové hodiny připomíná.

Velikost

Velikost jednotlivých hodin se samozřejmě různí a záleží jen na vás, jestli zvolíte modely menší či větší. Velikost je třeba přizpůsobit také prostoru, do kterého budou umístěny, aby adekvátně doplnily daný interiér.

Moderní
LAVVU CUCKOO LCT4020

Funkce

Základní funkce kukaček je jasná a tedy správně a spolehlivě ukazovat čas, což zajišťuje kvalitní hodinový stroj. U některých moderních modelů můžete narazit i na řízení hodin prostřednictvím radiového signálu, který zaručuje stoprocentní přesnost.
Mezi další funkce patří zejména:

  • Nastavení zvuků – zesílení, zeslabení, vypnutí
  • Světelný senzor – zajistí automatické vypnutí zvuků na noc

Výrobci a ceny

  • Mezi jednoho z nejznámějších výrobců tohoto typu hodin patří německá společnost Hönes. V nabídkách najdete ručně vyřezávané a malované hodiny v různých velikostech a především v tradičních designech. Ceny kukačkových hodin této firmy se pohybují v cenovém rozpětí od cca 4000 Kč do 31000 Kč.
  • Mezi představitele moderního designu kukačkových hodin patří např. značky AMS, Nextime nebo Lavvu. Tyto hodiny pak můžete koupit za ceny od cca 2500 Kč do 10000 Kč.
Luxusní
Hönes 86206T

Víte, že…?

V případě kukačkových hodin zcela jistě platí pravidlo čím starší, tím dražší. Pokud narazíte v bazaru nebo aukci na opravdu starožitný ručně vyřezávaný kousek, může se cena vyšplhat i do řádů několika desetitisíců korun. Takové hodiny ale ocení zejména sběratel nebo milovník historie.

Otázky a odpovědi

Jsou hodiny kukačky stále in?

Záleží zcela na vašem vkusu. Kukačky nebo také kukačkové hodiny patří zejména do chalup našich babiček a dědečků. Představa většiny z vás budou nejspíš nástěnné hodiny ze dřeva, pravděpodobně ve tvaru chaloupky se spoustou vyřezávaných detailů. Nedílnou součástí jsou dvířka, ze kterých každou hodinu, někdy půlhodinu, vykoukne malý dřevěný ptáček se svým charakteristickým zvukem. Časy se mění, kukačky zůstávají, ale získávají moderní nádech.

Jak vybrat kukačky?

U hodin hraje nejdůležitější roli vzhled a uživatelský komfort. Zatímco někdo upřednostňuje klasickou retro podobu hodin a nevadí mu ruční natahování, jiní raději sáhnou po moderních hodinách na baterii.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Krásné
Moderní
Luxusní
Německá kvalita
Analogové
Image
Produkt
Hönes 8442/4
LAVVU CUCKOO LCT4020
Hönes 86206T
AMS 7286
AMS 7391
Cena ca. 11 000 CZK ca. 3 300 CZK ca. 45 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.