Hodiny kukačky

Designové hodiny nejen na chalupu.

ca. 6 200 CZK
ca. 15 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 40 000 CZK
ca. 8 500 CZK

Kukačky nebo také kukačkové hodiny patří zejména do chalup našich babiček a dědečků. Představa většiny z vás budou nejspíš nástěnné hodiny ze dřeva, pravděpodobně ve tvaru chaloupky se spoustou vyřezávaných detailů. Nedílnou součástí jsou dvířka, ze kterých každou hodinu, někdy půlhodinu, vykoukne malý dřevěný ptáček se svým charakteristickým zvukem. Časy se mění, kukačky zůstávají, ale získávají moderní nádech.

Typy

Kukačkové hodiny lze rozdělit podle toho, jaký je uvnitř hodinový stroj.

Elektrické Tyto kukačky disponují elektrickým strojem poháněným zpravidla bateriemi R14; Kromě klasického zvuku kukání kukačky mohou být vybaveny dalšími zvukovými efekty, jako je šumění lesa, zurčení vody atd.; Zvuky jde ve většině případech zeslabit případně vypnout; často jsou vybaveny také automatickým nočním vypínání všech zvuků, který funguje na základě světelného senzoru; Jedná se o moderní verzi kukačkových hodin
Mechanické jednodenní Mechanický stroj funguje na jedno natažení jeden den; kukačky mají dvě závaží, která zajišťují jednak pohon kukání a také chod samotných hodin; Kukání probíhá dvakrát za hodinu – o půl je jedno kukání, v celou hodinu pak podle počtu hodin; I zde je možné zvuky vypnout
Mechanické osmidenní V případě tohoto mechanismu stačí hodiny natáhnout jedenkrát za osm dní; Také jsou opatřeny závažími, ty mohou být dvě nebo tři; Opět zajištují pohon kukání a hodin, třetí závaží pohání další pohyblivé části, jsou-li jimi hodiny vybaveny (např. postavy, mlýnské kolo); Kukání probíhá stejně jako u předchozího typu nebo hraje melodii, na kterou mohou tančit figurky; Opět je možné kukání hodin vypnout

Víte, že…?

Kukačkové hodiny jsou známé již od 17. století. Větší obliby ale dosáhly až začátkem století 19., kdy se rozšířili z německé oblasti Schwarzwald. Zde se hodiny po domácku vyřezávaly a zdobily zejména motivy listů a ptáků, případně dalšími dekory především z mysliveckého prostředí.

Hönes K1216
ca. 6 200 CZK
Aktuálni cena

Materiál

Tradičním materiálem pro výrobu kukaček je bezesporu dřevo. Z tohoto materiálu najdete především hodiny klasického vzhledu, ale výjimkou nejsou ani moderní varianty. Levnější provedení nabízí kukačky vyrobené z plastu. Narazit můžete i na výrobky z umělého kamene nebo ABS.

Design

Klasické kukačky mají typický vzhled, jsou vyrobeny ze dřeva a doplněný náročnými vyřezávanými prvky. Jsou vhodné především do interiérů, které jsou vybaveny v rustikálním nebo venkovském stylu, na chaty a chalupy.
Moderní zpracování může, ale nemusí vycházet z tohoto klasického stylu. Některé vysoce designové kousky připomínají kukačky již jen vzdáleně. Do moderního bytu můžete zvolit varianty v různých barevných provedeních např. z pestrých plastů. Některé hodiny již ani neplní funkci klasických kukaček, protože jsou tvořeny jednoduchým ciferníkem a samolepkou, která svým tvarem kukačkové hodiny připomíná.

Velikost

Velikost jednotlivých hodin se samozřejmě různí a záleží jen na vás, jestli zvolíte modely menší či větší. Velikost je třeba přizpůsobit také prostoru, do kterého budou umístěny, aby adekvátně doplnily daný interiér.

Hones 8000
ca. 15 000 CZK
Aktuálni cena

Funkce

Základní funkce kukaček je jasná a tedy správně a spolehlivě ukazovat čas, což zajišťuje kvalitní hodinový stroj. U některých moderních modelů můžete narazit i na řízení hodin prostřednictvím radiového signálu, který zaručuje stoprocentní přesnost.
Mezi další funkce patří zejména:

  • Nastavení zvuků – zesílení, zeslabení, vypnutí
  • Světelný senzor – zajistí automatické vypnutí zvuků na noc

Výrobci a ceny

  • Mezi jednoho z nejznámějších výrobců tohoto typu hodin patří německá společnost Hönes. V nabídkách najdete ručně vyřezávané a malované hodiny v různých velikostech a především v tradičních designech. Ceny kukačkových hodin této firmy se pohybují v cenovém rozpětí od cca 4000 Kč do 31000 Kč.
  • Mezi představitele moderního designu kukačkových hodin patří např. značky AMS, Nextime nebo Lavvu. Tyto hodiny pak můžete koupit za ceny od cca 2500 Kč do 10000 Kč.
Hönes K100 WE
ca. 5 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

V případě kukačkových hodin zcela jistě platí pravidlo čím starší, tím dražší. Pokud narazíte v bazaru nebo aukci na opravdu starožitný ručně vyřezávaný kousek, může se cena vyšplhat i do řádů několika desetitisíců korun. Takové hodiny ale ocení zejména sběratel nebo milovník historie.