Nejlepší hodiny pro děti 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Radost v písku Hodiny dráček Barevné pískování obrázků

Jak vybrat hodiny pro děti

  • Dětské hodiny se od klasických modelů odlišují pouze designem. Typově lze volit jak z nástěnných, tak stolních modelů.
  • Pro děti, které se zobrazování času teprve učí, se hodí více analogové hodiny. Digitální modely ocení spíše starší děti, které se v čase orientují dobře.
  • Design bude důležitý zejména pro děti. Z dalších parametrů je možné zohlednit např. výrobní materiál, způsoby nastavení hodin

Hodiny pro děti - náš výběr

Radost v písku Hodiny dráček Barevné pískování obrázků
Výrobce: Radostvpisku.cz
Zobrazit více
Radost v písku Hodiny dráček je souprava na pískování hodin vyrobených z dřeva, která je kompletně zabalená - "vše v jednom". Balení obsahuje dřevěnou desku s předraženou šablonou, hodinový ciferník, 8 sáčků s barevným pískem o hmotnosti 10 gramů a náčiní pro tvorbu obrázků. Produkt je určený pro suché tvoření bez použití vody a lepidla.
Zobrazit méně
Kruzzel 9356 edukační hodiny
přečíst recenzi
Výrobce: KRUZZEL
Druh: hodiny
Věk od: 3 let
Určení: pro kluky a holky
Didaktické: ano
Zobrazit více
Edukační hodiny Kruzzel 9356, určené pro děti od 3 let, jsou vyrobeny z dřeva s rozměry 16,5 x 16,5 x 1,5 cm a hmotností 120 g. Nabízí funkce na rozvoj logického myšlení a motorických schopností. Inkluduje také provázek pro vlákání bloků.
Zobrazit méně
JVD HP612.D4
přečíst recenzi
Výrobce: JVD
Materiál: plast
Barva: zelené
Typ zobrazení: analogové
Dětské: ano
Styl: dětské
Zobrazit více
Umístění hodin: nástěnné
Produkt JVD HP612.D4 jsou dětské stěnové hodiny vyrobené z plastu. Jsou světle zelené barvy, s kulatým tvaru o průměru 250 mm a tloušťce 30 mm. Čísla jsou arabská a na bílém ciferníku je motiv fotbalové branky. Pohon hodin je quartzový a má plynulý chod.
Zobrazit méně

Výukové dětské hodiny

Školní hodiny dětské
Zobrazit více
Školní hodiny pro děti jsou didaktickou pomůckou, speciálně navrženou pro vyučování času dětem předškolního věku a prvňáčkům. Produkt je vyroben z papíru a neobsahuje žádný obrázek, což umožňuje dětem zaměřit se jen na čas.
Zobrazit méně
Slunap školní hodiny dětské
Zobrazit více
Slunap školní hodiny jsou pro děti předškolního a školního věku. Z kvalitního lakovaného kartonu doplněné o kovový cvoček a plastové ručičky hodiny disponují informacemi o měsících, dnech a týdnech. S rozměry 25x25 cm jsou dekorovány ilustracemi.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hodiny pro děti

Jak vybrat hodiny pro děti

Jaký typ vybrat

Stejně jako u klasických hodin je možno vybírat z nástěnných a stolních variant. Při výběru je třeba zohlednit např. účel jejich použití.

  • Nástěnné – kromě hlavní funkce, kterou je zobrazení času mohou být efektivním dekoračním prvkem dětského pokoje; vyrábí se z různých materiálů v různém designu, s různými motivy
  • Stolní – dětské stolní hodiny jsou zpravidla vybaveny funkcí buzení a jsou tedy vhodné k umístění na noční stolek; opět mají mimo zobrazení času estetickou funkci
Holčička drží hodiny

Dětem můžete pořídit analogové i digitální hodiny, iStock / Olga Nikiforova

Analogové nebo digitální

Obě varianty jsou do dětského pokoje možné. Každá z nich má pak svá specifika, klady i zápory. Samotný výběr pak více méně souvisí i s věkem dítěte. Pro malé děti je jednoznačně lepší klasický analogový ciferník, na kterém budou snáze odečítat čas. U starších dětí, které se v čase orientují dobře, je možná volba i digitálních hodin, které pro ně mohou mít i atraktivnější, modernější design.

Typ hodinKladyZápory
AnalogovéŠirší nabídka na trhu jak ve variantách nástěnných, tak stolníchObecně je čtení času na analogových hodinách méně přesné
 Vhodné pro všechny věkové kategorie 
 Pro děti atraktivní vzhled 
DigitálníModerní design vhodný zejména pro starší dětiVětší výběr pouze u stolních modelů

Víte, že…?

U hodin, které budou umístěny v interiérech určených ke spaní, je důležité zvážit také jejich hlasitost. Příliš hlasité modely mohou při spánku a odpočinku zbytečně rušit. Z tohoto hlediska většinou vedou digitální hodiny před klasickými analogovými, které bývají hlučnější

Volba designu

Hodiny pro děti
Radost v písku Hodiny dráček Barevné pískování obrázků

Líbivý design bývá u dětských hodin zpravidla jedno z nejdůležitějších parametrů. Hodiny se vyrábí v pestrých i pastelových barvách a vzorech. Do chlapeckých pokojů se hodí motivy dopravních prostředků nebo se sportovní tématikou. Holčičky ocení motivy květin, motýlů, víl apod. Mimo klasický kulatý tvar mohou být hodiny vyřezané např. do tvarů oblíbených pohádkových postav nebo zvířátek. Rozdíl může být i ve velikosti číslic nebo jejich zobrazení. U dětských modelů se častěji používají klasické arabské číslice.

Víte, že…?

Při výběru hodin pro děti, které se teprve poznávat čas učí, je vhodné sáhnout po takových modelech, které mají na ciferníku všechna čísla.

Maminka učí holčičku hodinu

Známé jsou i výukové papírové hodiny, iStock / Halfpoint

Z jakých materiálů se vyrábí

V dnešní době se na výrobu hodin nejčastěji používá plast nebo dřevo, případně kov

  • Plast – plastové hodiny vynikají pestrobarevným zpracováním, mohou mít nejrůznější potisk dětských motivů, ze kterých si vybere každé dítě; ve většině případech se jedná o hodiny kulatého tvaru
  • Dřevo – tyto hodiny mívají přírodnější vzhled; mohou být ručně vyřezávané do různých tvarů (zvířátka, pohádkové postavy, přírodní motivy atd.)
  • Kov – kovových hodin je v nabídkách méně a mají většinou standardní vzhled

Pohon a možnosti nastavení

Výukové dětské hodiny
Školní hodiny dětské

V případě dětských hodin se většinou jedná o bateriově poháněné modely. Ty se pak dále mohou lišit počtem nebo typem baterie. Rozdílná je samozřejmě i její výdrž, která je zpravidla dána konkrétní spotřebou nebo např. hmotnosti ručiček. U lehčích ručiček a nižší spotřebě je výdrž baterie vyšší a naopak. Obecně spotřeba ale není nijak vysoká a dá se počítat s tím, že bude dostačující jedna baterie na cca rok.
Nastavení času je stejně jako u všech ostatních hodin dvojí a to manuální nebo radiově řízené. V druhém případě např. odpadá přenastavování hodin při posunu času.

Výrobci a ceny

Dalo by se říct, že plastové modely hodin budou levnější než jejich dřevěné varianty, ale nemusí tomu tak být vždy. V obou případech se najdou dražší i levnější hodiny. Většinou je rozhodující celkové zpracování nebo např. design.
Nástěnné dětské hodiny vyrábí např. JVD, MPM Quality, Hama, DoDo, Prim. Jejich cena se pohybuje od zhruba 100 Kč do necelých 4000 Kč.
Mezi značky stolních dětských hodin patří Homea, Hama, H&L a další. Cenově se pohybují do cca 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hodiny pro děti?

Pro děti bude pravděpodobně důležitý zejména design, který se se od klasických modelů „pro dospělé“ výrazně liší jak barevností, tak dětskými motivy. Pro rodiče bude důležitý typ hodin nebo způsob zobrazení času.

Proč jsou analogové hodiny pro děti vhodnější?

Zobrazení času na klasickém ciferníku s ručičkami je pro děti přehlednější. Mají lepší vizualizaci, a proto se dětem čas čte lépe. Digitální hodiny jsou vhodné pro děti, které se v čase orientují dobře.
Zobrazit kompletní nabídku Hodiny pro děti