Nejlepší holící strojky 2025 a jak vybrat
Vyberte si kvalitní holicí strojek a holení bude radost!
Jak vybrat holící strojek
- Moderní elektrický holící strojek Vám umožní rychlé a snadné oholení.
- Holících strojků je více typů, které se liší mechanickým strojkem.
- Zvolit můžete i způsob napájení strojku.
Holící strojek - náš výběr
Planžetové holící strojky
Frézkové holící strojky
Žiletkové holící strojky
Holící strojky se zastřihovačem
Jak vybrat holící strojek
Holící mechanismus
Pokud jste učinili rozhodnutí pořídit si elektronický holící strojek, tak za sebou máte první krok. Dále Vás čeká volba mezi dalšími parametry. Základní členění typů elektronických holících strojků je dle způsobu, jakým funguje mechanismus strojku. Na výběr máte mezi planžetovým a rotačním holícím strojkem.
Planžetový strojek
Tyto holící strojky jsou vhodné zejména pro pravidelné a hladké oholení. Princip holení funguje pomocí planžet, umístěných na hlavici strojku. Když pohybujete strojkem po tváří, tak vousy zapadají do otvorů planžet. Tam už se o Vaše vousy postarají vibrující nože.
Čím lepší strojek si pořídíte, tím více bude mít planžet, více a lepších nožů a vytvoří více vibrací, takže oholení bude dokonalejší. Právě intenzita vibrací je klíčová pro kvalitní a rychlé oholení. Další aspekt lepších strojků je hlava, která se ohýbá na kloubu a tak se přizpůsobí tvaru obličeje a nezůstanou Vám neoholená místa.
Rotační strojek
Rotační strojky fungují díky rotačním hlavám, které jsou většinou tři. V těchto hlavách se otáčejí nože, mezi které se dostávají vousy při pohybu strojkem po tváří. Čím více otáček je strojek schopen vyvinout, tím rychleji a lépe se oholíte.
Tyto strojky se hodí pro hustější, delší a pevnější vousy, takže většinou pro ty, kteří se holí méně pravidelně a nebo jim vousy rostou jako houby po dešti. Většina strojků tohoto typu má tišší chod než planžetové strojky.
Napájení strojku
Na rozdíl od manuální žiletky nebo holícího strojku, elektronické strojky k tomu aby mohly fungovat, potřebují zdroj elektrické energie. Přísun energie si můžete vybrat ze tří typů:
- akumulátor
- síťové zapojení
- baterie.
Akumulátorové
Akumulátorové napájení je oblíbené, jelikož nejste Vázání na zástrčku a můžete se holit na cestách a nebo ve sprše. Plně nabitý akumulátor by Vám měl vydržet 45 – 60 minut, takže pokud se holíte co dva dny po pěti minutách, tak máte na tři týdny vystaráno. Nevýhoda je v tom, že vybitý strojek je Vám k ničemu, pokud se tedy nečekaně vybije, tak musíte čekat na nabití.
Síťové
Síťové napájení je výhodné pokud máte neustále po ruce zástrčku, pak Vás strojek nikdy nenechá ve štychu. Nevýhoda spočívá v tom, že v blízkosti místa holení musíte mít zástrčku a nebo dostatečně dlouhý kabel. Kabel může zase překážet v manipulaci se strojkem.
Kombinované
Ideální variantou je kombinace obou způsobů nabíjení. Tyto strojky jsou spolehlivé a máte jistotu, že nezůstanete neoholen téměř za žádných okolností.
Bateriové
Napájení bateriemi je stále méně populární, protože je nejméně výhodné. Neustále musíte dokupovat tužkové baterie a měnit je ve strojku. Takže to, co ušetříte prvotně na pořizovací ceně strojku pak přeplatíte na nákupu baterií. Navíc můžete vzít v potaz ekologický aspekt, kdy neustálá spotřeba tužkových baterek je méně ekologická než nabíjení akumulátoru či čerpání energie ze sítě.
Voděodolnost
Při výběru holícího strojku uvažujte také o jeho voděodolnosti. Tato vlastnost je nesmírně užitečná, oceníte ji dvou činnostech spojených s holení:
- čištění strojku
- mokré holení
Čištění strojku
Vodotěsný strojek Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší než když máte strojek, který není voděodolný a musíte zachycené vousy vymést štětečkem. Samozřejmě ne vždy se povede kompletně strojek vyčistit tekoucí vodou, někdy štěteček budete muset zapojit, ale na rychlé opláchnutí je to ideální.
Mokré vs. suché holení
Holící strojek pro mokré holení je vhodný pro ty, kteří jsou zvyklí holit se s holící pěnou nebo gelem a zároveň zvlhčovat tvář vodou. Některé holící strojky mají zabudovaný prostor na nalití holícího gelu, který se postupně při holení uvolňuje. Tento způsob holení je vhodný hlavně pro ty, kteří mají citlivou pokožku.
Ti, kteří nemají problém holit se na sucho můžou sáhnout po strojku, který není vodotěsný a je určen právě k suchému holení. To se může hodit pokud se potřebujete oholit na rychlo například v práci. Tady musíte počítat s tím, že budete muset čistit strojek pomocí štětečku, což je méně pohodlné.
Provedení
Většina strojků má tělo strojku z plastu. Dražší variantou jsou strojky s kovovým tělem, které vydrží déle, ale zároveň je potřeba počítat s tím, že zařízení je těžší. Ať už zvolíte, kterékoliv provedení tak se Vám bude hodit, pokud má strojek pogumované místo pro uchopení, takže Vám nebude klouzat, když budete mít mokré ruce.
To jakou barvu a design strojek bude mít je věcí osobního vkusu. Dobré je pamatovat na hmotnost holícího strojku, protože manévrovat několik minut s těžkou „cihlou“ nebude příjemné. Menší hmotnost oceníte i při cestování.
Funkce
Na trhu je celá řada holících strojků, takže najdete nejobyčejnější, které umí doopravdy jen oholit vousy a pak další strojky s různými dodatečnými funkcemi, které Vám usnadní samotné používání strojku. Podívejme se na některé funkce podrobněji.
Zastřihovací nástavce
K mnoha holícím strojku dostanete v balení sadu různých nástavců k zastřihování vlasů, chlupů, chloupků a podobně. Díky tomu můžete snadno upravit účes nebo si začít pěstovat plnovous, knír nebo cokoliv se Vám bude právě zamlouvat. Zastřihovací nástavce mají volitelnou délku střihu přímo na nástavci a prodávají se v kombinaci jako s rotačním tak planžetovým strojkem. Pokud vám nebudou nástavce vyhovovat, lze koupit přímo zastřihovač vousů.
Čistící stanice
O údržbě a čištění strojku již byla řeč. Jak bylo uvedeno, strojek se dá vyčistit pomocí vymetení vousů štětcem nebo spláchnutí tekoucí vodou. O čem zatím nebyla řeč, je tzv. samočistící stanice. Po oholení stačí strojek uložit do čistící stanice, kde už se strojek sám vyčistí. Tato funkce je vlastní hlavně dražším holícím strojkům.
Displej
Většina holících strojků je vybavena displejem, který by měl ukazovat stav baterie. Hodit se Vám může i informace, jak dlouho se ještě bude strojek nabíjet do 100 %. Pokud holící strojek nedisponuje displejem, tak by stav baterie měly ukazovat LED diody. Určitě není dobré si pořídit strojek bez jakékoliv informace o stavu nabití akumulátoru.
Chytřejší a rovněž dražší strojky Vás upozorní i na stav ostří a že byste je měli vyměnit nebo minimálně přebrousit.
Rychlonabíjení
Rychlonabíjení se Vám bude hodit především v případě, že si vyberete strojek s pouze akumulátorovým nabíjením. Pokud se Vám stane, že strojek najdete vybitý a potřebujete se rychle oholit, tak s funkcí rychlonabíjení získáte energii na jednoho oholení během pár minut. Plného nabití na 100 % dosáhnete zhruba v třetinovém čase oproti klasickému nabíjení.
Výrobci a ceny
Holící strojek si můžete pořídit od nejrůznějších výrobců. Jak bylo uvedeno o pár řádků výše, hodí se držet se osvědčených výrobců. Neoficiální jedničkou mezi výrobci planžetových strojků je značka Braun, která nabízí velký výběr typů v nejrůznějších cenových kategoriích.
Pokud máte zájem o rotační holící strojek, narazíte nejčastěji na výrobce Philips, Sencor nebo Remington. Opět si díky široké nabídce různých typů vybere každý zájemce o holící strojek.
Co se týče cen, tak holící strojky jsou dostupné již od několika set korun, ale můžete si pořídit i zařízení na za několik tisíc. Co tedy očekávat v různých cenových kategoriích?
- Za cenu do 1000 Kč najdete solidní výběr holící strojků. Nižší cena se promítne v menší kvalitě holících hlav. Jen výjimečně najdete strojek vodotěsný nebo se zastřihovačem. Většina strojků za cenu do 1000 Kč je v základní výbavě. Pokud chcete najít za tuto cenu kvalitní a vybavenější strojek, tak je dobré sledovat různé slevové akce.
- Cena od 1000 do 3000 Kč Vám zajistí kvalitní strojek z kvalitních materiálů. Neměl by být problém najít holící strojek s kombinovaným systémem napájení. Tyto strojky mají ve výbavě nástavce, které jsou vhodné, pokud chcete jak holit vousy, tak zastřihávat plnovous, vlasy nebo nejrůznější ochlupení.
- Cena za 3000 Kč a více je typická pro strojky, vysokých kvalit a pro nejlepší oholení. Ve výbavě by takový strojek už měl mít zastřihovač, kombinované napájení, samočistící stanici a dávkování gelu. Tyto strojky by měly mít i kvalitní ovládání, například pomocí dotykového LED displeje. Tyto strojky by měly být prodávány s elegantním pouzdrem na uložení strojku a cestování.