Holící strojek

Vyberte si kvalitní holicí strojek a holení bude radost!

ca. 1 100 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat holící strojek

 • Moderní elektrický holící strojek Vám umožní rychlé a snadné oholení.
 • Holících strojků je více typů, které se liší mechanickým strojkem.
 • Zvolit můžete i způsob napájení strojku.

Holící mechanismus

Pokud jste učinili rozhodnutí pořídit si elektronický holící strojek, tak za sebou máte první krok. Dále Vás čeká volba mezi dalšími parametry. Základní členění typů elektronických holících strojků je dle způsobu, jakým funguje mechanismus strojku. Na výběr máte mezi planžetovým a rotačním holícím strojkem.

Planžetový strojek

Tyto holící strojky jsou vhodné zejména pro pravidelné a hladké oholení. Princip holení funguje pomocí planžet, umístěných na hlavici strojku. Když pohybujete strojkem po tváří, tak vousy zapadají do otvorů planžet. Tam už se o Vaše vousy postarají vibrující nože.
Čím lepší strojek si pořídíte, tím více bude mít planžet, více a lepších nožů a vytvoří více vibrací, takže oholení bude dokonalejší. Právě intenzita vibrací je klíčová pro kvalitní a rychlé oholení. Další aspekt lepších strojků je hlava, která se ohýbá na kloubu a tak se přizpůsobí tvaru obličeje a nezůstanou Vám neoholená místa.

Na tvář i tělo
Philips OneBlade Face + Body QP2630/30

Rotační strojek

Rotační strojky fungují díky rotačním hlavám, které jsou většinou tři. V těchto hlavách se otáčejí nože, mezi které se dostávají vousy při pohybu strojkem po tváří. Čím více otáček je strojek schopen vyvinout, tím rychleji a lépe se oholíte.
Tyto strojky se hodí pro hustější, delší a pevnější vousy, takže většinou pro ty, kteří se holí méně pravidelně a nebo jim vousy rostou jako houby po dešti. Většina strojků tohoto typu má tišší chod než planžetové strojky.

Napájení strojku

Na rozdíl od manuální žiletky nebo holícího strojku, elektronické strojky k tomu aby mohly fungovat, potřebují zdroj elektrické energie. Přísun energie si můžete vybrat ze tří typů:

 • akumulátor
 • síťové zapojení
 • baterie.
Rotační holící strojek
Philips Series 1000 S1231/41

Akumulátorové

Akumulátorové napájení je oblíbené, jelikož nejste Vázání na zástrčku a můžete se holit na cestách a nebo ve sprše. Plně nabitý akumulátor by Vám měl vydržet 45 – 60 minut, takže pokud se holíte co dva dny po pěti minutách, tak máte na tři týdny vystaráno. Nevýhoda je v tom, že vybitý strojek je Vám k ničemu, pokud se tedy nečekaně vybije, tak musíte čekat na nabití.

Síťové

Síťové napájení je výhodné pokud máte neustále po ruce zástrčku, pak Vás strojek nikdy nenechá ve štychu. Nevýhoda spočívá v tom, že v blízkosti místa holení musíte mít zástrčku a nebo dostatečně dlouhý kabel. Kabel může zase překážet v manipulaci se strojkem.

Kombinované

Ideální variantou je kombinace obou způsobů nabíjení. Tyto strojky jsou spolehlivé a máte jistotu, že nezůstanete neoholen téměř za žádných okolností.

Trojitý holicí systém voděodolné
Braun Series 3 3030s

Bateriové

Napájení bateriemi je stále méně populární, protože je nejméně výhodné. Neustále musíte dokupovat tužkové baterie a měnit je ve strojku. Takže to, co ušetříte prvotně na pořizovací ceně strojku pak přeplatíte na nákupu baterií. Navíc můžete vzít v potaz ekologický aspekt, kdy neustálá spotřeba tužkových baterek je méně ekologická než nabíjení akumulátoru či čerpání energie ze sítě.

Voděodolnost

Při výběru holícího strojku uvažujte také o jeho voděodolnosti. Tato vlastnost je nesmírně užitečná, oceníte ji dvou činnostech spojených s holení:

 • čištění strojku
 • mokré holení
Akumulátorový
Wahl 3615-1016

Čištění strojku

Vodotěsný strojek Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší než když máte strojek, který není voděodolný a musíte zachycené vousy vymést štětečkem. Samozřejmě ne vždy se povede kompletně strojek vyčistit tekoucí vodou, někdy štěteček budete muset zapojit, ale na rychlé opláchnutí je to ideální.

Mokré vs. suché holení

Holící strojek pro mokré holení je vhodný pro ty, kteří jsou zvyklí holit se s holící pěnou nebo gelem a zároveň zvlhčovat tvář vodou. Některé holící strojky mají zabudovaný prostor na nalití holícího gelu, který se postupně při holení uvolňuje. Tento způsob holení je vhodný hlavně pro ty, kteří mají citlivou pokožku.

Ti, kteří nemají problém holit se na sucho můžou sáhnout po strojku, který není vodotěsný a je určen právě k suchému holení. To se může hodit pokud se potřebujete oholit na rychlo například v práci. Tady musíte počítat s tím, že budete muset čistit strojek pomocí štětečku, což je méně pohodlné.

Voděodolný
Sencor SMS 5011SL

Provedení

Většina strojků má tělo strojku z plastu. Dražší variantou jsou strojky s kovovým tělem, které vydrží déle, ale zároveň je potřeba počítat s tím, že zařízení je těžší. Ať už zvolíte, kterékoliv provedení tak se Vám bude hodit, pokud má strojek pogumované místo pro uchopení, takže Vám nebude klouzat, když budete mít mokré ruce.
To jakou barvu a design strojek bude mít je věcí osobního vkusu. Dobré je pamatovat na hmotnost holícího strojku, protože manévrovat několik minut s těžkou „cihlou“ nebude příjemné. Menší hmotnost oceníte i při cestování.

Funkce

Na trhu je celá řada holících strojků, takže najdete nejobyčejnější, které umí doopravdy jen oholit vousy a pak další strojky s různými dodatečnými funkcemi, které Vám usnadní samotné používání strojku. Podívejme se na některé funkce podrobněji.

Zastřihovací nástavce

K mnoha holícím strojku dostanete v balení sadu různých nástavců k zastřihování vlasů, chlupů, chloupků a podobně. Díky tomu můžete snadno upravit účes nebo si začít pěstovat plnovous, knír nebo cokoliv se Vám bude právě zamlouvat. Zastřihovací nástavce mají volitelnou délku střihu přímo na nástavci a prodávají se v kombinaci jako s rotačním tak planžetovým strojkem. Pokud vám nebudou nástavce vyhovovat, lze koupit přímo zastřihovač vousů.

Na hlavu
Remington RX5 XR1500

Čistící stanice

O údržbě a čištění strojku již byla řeč. Jak bylo uvedeno, strojek se dá vyčistit pomocí vymetení vousů štětcem nebo spláchnutí tekoucí vodou. O čem zatím nebyla řeč, je tzv. samočistící stanice. Po oholení stačí strojek uložit do čistící stanice, kde už se strojek sám vyčistí. Tato funkce je vlastní hlavně dražším holícím strojkům.

Displej

Většina holících strojků je vybavena displejem, který by měl ukazovat stav baterie. Hodit se Vám může i informace, jak dlouho se ještě bude strojek nabíjet do 100 %. Pokud holící strojek nedisponuje displejem, tak by stav baterie měly ukazovat LED diody. Určitě není dobré si pořídit strojek bez jakékoliv informace o stavu nabití akumulátoru.
Chytřejší a rovněž dražší strojky Vás upozorní i na stav ostří a že byste je měli vyměnit nebo minimálně přebrousit.

Rychlonabíjení

Rychlonabíjení se Vám bude hodit především v případě, že si vyberete strojek s pouze akumulátorovým nabíjením. Pokud se Vám stane, že strojek najdete vybitý a potřebujete se rychle oholit, tak s funkcí rychlonabíjení získáte energii na jednoho oholení během pár minut. Plného nabití na 100 % dosáhnete zhruba v třetinovém čase oproti klasickému nabíjení.

Výrobci a ceny

Holící strojek si můžete pořídit od nejrůznějších výrobců. Jak bylo uvedeno o pár řádků výše, hodí se držet se osvědčených výrobců. Neoficiální jedničkou mezi výrobci planžetových strojků je značka Braun, která nabízí velký výběr typů v nejrůznějších cenových kategoriích.

Pokud máte zájem o rotační holící strojek, narazíte nejčastěji na výrobce Philips, Sencor nebo Remington. Opět si díky široké nabídce různých typů vybere každý zájemce o holící strojek.

Co se týče cen, tak holící strojky jsou dostupné již od několika set korun, ale můžete si pořídit i zařízení na za několik tisíc. Co tedy očekávat v různých cenových kategoriích?

 • Za cenu do 1000 Kč najdete solidní výběr holící strojků. Nižší cena se promítne v menší kvalitě holících hlav. Jen výjimečně najdete strojek vodotěsný nebo se zastřihovačem. Většina strojků za cenu do 1000 Kč je v základní výbavě. Pokud chcete najít za tuto cenu kvalitní a vybavenější strojek, tak je dobré sledovat různé slevové akce.
 • Cena od 1000 do 3000 Kč Vám zajistí kvalitní strojek z kvalitních materiálů. Neměl by být problém najít holící strojek s kombinovaným systémem napájení. Tyto strojky mají ve výbavě nástavce, které jsou vhodné, pokud chcete jak holit vousy, tak zastřihávat plnovous, vlasy nebo nejrůznější ochlupení.
 • Cena za 3000 Kč a více je typická pro strojky, vysokých kvalit a pro nejlepší oholení. Ve výbavě by takový strojek už měl mít zastřihovač, kombinované napájení, samočistící stanici a dávkování gelu. Tyto strojky by měly mít i kvalitní ovládání, například pomocí dotykového LED displeje. Tyto strojky by měly být prodávány s elegantním pouzdrem na uložení strojku a cestování.

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství je možné dokoupit?

K holícímu strojku můžete od prodejce různé bonusové věci, které se můžou hodit. Velice praktickou věcí je pouzdro na holící strojek, který je tak chráněn například během cestování. Za další vítanou položku můžeme označit náhradní čepele. Jednou za čas je potřeba ostří vyměnit ať už u strojku planžetového nebo rotačního. Proto je dobré si vybrat strojek od zavedeného výrobce, aby se Vám nestalo, že už neseženete náhradní ostří.

Jak vybrat strojek?

Při výběru záleží na typu vousů. Majitelé hustých vousů by měli zvážit nákup rotačního strojku. Planžetový strojek oholí Vaši tvář do hladka. Ideální je kombinovaný způsob napájení. Zvážit byste měli i množství funkcí, které skutečně využijete.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Na tvář i tělo
Rotační holící strojek
Trojitý holicí systém voděodolné
Akumulátorový
Voděodolný
Na hlavu
Image
Product
Philips OneBlade Face + Body QP2630/30
Philips Series 1000 S1231/41
Braun Series 3 3030s
Wahl 3615-1016
Sencor SMS 5011SL
Remington RX5 XR1500
Mokré holení
Holicí systém
OneBlade
frézičkové
planžetové
planžetové
frézičkové
frézičkové
Počet holících hlav
3
Zastřihovací nástavec
Indikátor nabíjení
Výdrž baterie
60 min.
40 min.
45 min.
40 min.
50 min.
Rychlonabíjení
Samočištění
Výkyvná hlava
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 800 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.