Zastřihovač vousů

Zastřihovač vousů - na plnovous, knír i na strniště.

ca. 1 800 CZK
ca. 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 900 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat zastřihovač vousů

  • Zastřihovač vousů patří mezi základní výbavu mužů.
  • Co se designu týče, tak volba je čistě individuální a každý si může vybrat vzhled, který mu líbí.
  • Vodotěsné provedení Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší, než když máte vodě neodolný zastřihovač a musíte zachycené vousy vymést štětečkem.
  • Jednou z nejdůležitějších částí zastřihovače jsou čepele.

Provedení

Většina zastřihovačů má tělo z plastu. Dražší variantou jsou zastřihovače s kovovým tělem, které vydrží déle a jsou odolnější na různé pády a nárazy při cestování. Zároveň je potřeba počítat s tím, že kovové zařízení je těžší. Ať už zvolíte, kterékoliv provedení tak se Vám bude hodit, pokud má strojek pogumované místo pro uchopení, takže Vám nebude klouzat, když budete mít mokré ruce.

Hmotnost

Co se výše zmíněné hmotnosti týče, tak určitě je lepší pořídit si lehčí zastřihovač, abyste si po čas užívání neunavili ruku a neztratili přesnost a cit v ruce. Pokud pořizujete zastřihovač pro kosmetický salón, nebo jiné profesionální zařízení, tak do zastřihovače investujte o něco více a pořiďte si odlehčené zařízení.

14 nástrojů v jednom
Philips 7000 MG7745/15

Vodotěsnost

Co je důležité, tak aby byl Váš zastřihovač vodotěsný. Vodotěsné provedení Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší, než když máte vodě neodolný zastřihovač a musíte zachycené vousy vymést štětečkem. Samozřejmě ne vždy se povede kompletně zařízení vyčistit tekoucí vodou, někdy štěteček budete muset zapojit, ale na rychlé opláchnutí je to ideální varianta.

Napájení

Není překvapením, že elektronický zastřihovač potřebuje energii, která rozpohybuje čepele a ty Vás zkrášlí. Otázka je, jakým způsobem přivést energii do strojku? Na výběr jsou tři způsoby:

Akumulátorové napájení

je oblíbené, jelikož nejste závislí na zástrčce a můžete se holit na cestách anebo ve sprše. Plně nabitý akumulátor by Vám měl vydržet 45–60 minut, takže pokud se upravujete, co dva dny po pěti minutách, tak máte na tři týdny vystaráno. Nevýhoda je v tom, že vybité zařízení je Vám k ničemu, pokud se tedy nečekaně vybije, tak musíte čekat na nabití.
V případě, že jste vybrali zastřihovač s akumulátorem, tak je dobré se také zajímat o kvalitě akumulátoru neboli baterie. U lepších strojků dostanete baterii Li-Ion, tedy lithium iontový článek. Ty jsou kvalitnější než Li-Pol, tedy lithium polymerové, typické pro levnější zařízení.

Super rychlý
Philips HC5630/15

Síťové napájení

je výhodné, pokud máte neustále po ruce zástrčku, pak Vás zastřihovač nikdy nenechá ve štychu. Nevýhoda spočívá v tom, že v blízkosti místa holení musíte mít zástrčku anebo dostatečně dlouhý kabel. Kabel může zase překážet v manipulaci se zastřihovacím strojkem.

Ostatní

Ideální variantou je kombinace obou způsobů nabíjení, což tvoří spolehlivou kombinaci, kdy máte jistotu, že nezůstanete neupraven téměř za žádných okolností.
Napájení bateriemi je stále méně populární, protože je nejméně výhodné. Neustále musíte dokupovat tužkové baterie a měnit je ve strojku. Takže to, co ušetříte prvotně na pořizovací ceně, pak přeplatíte na nákupu baterií. Navíc můžete vzít v potaz ekologický aspekt, protože neustálá spotřeba tužkových baterek je méně ekologická než nabíjení akumulátoru či čerpání energie ze sítě.

Čepele

Jednou z nejdůležitějších částí zastřihovače jsou čepele. Ty se vyrábějí ze tří materiálů, ze kterých si můžete vybrat:

Titanové čepele
Silvercrest Personal Care SHBS 700 A1

Nerezová ocel

je nejčastěji používaným materiálem, protože je to nejlevnější varianta. Je dobré pamatovat na to, že nerezová ocel má různé kvality a pokud uvidíte velice levný strojek, dá se počítat s tím, že použitý materiál bude z méně kvalitních a časem i nerezová ocel začne rezivět. Nižší cena těchto strojků je vykoupena tím, že tyto čepele se při delším používání zahřejí a můžou pálit na kůži.

Titanové čepele

čepele jsou vyrobeny z oceli, ale mají povrchovou úpravu z titanu, který je odolnější než ocel a vydrží déle ostré. Vyšší kvalita je rovněž vykoupena vyšší cenou. I u titanových čepelí po delším užívání můžeme zastřihovače můžete sledovat korozi a podobně jako ocelové čepele i tyto se ohřívají od motorku zastřihovače.

Keramické čepele

jsou poslední variantou, které jsou typické pro dražší strojky. Nevýhodou těchto čepelí v minulosti byla jejich křehkost, ale dnes se již vyrábějí pevnější a odolnější. Za vyšší investovanou sumu můžete očekávat dlouhou životnost, stabilní ostrost, žádnou korozi a minimální nahřívání při chodu zařízení.

Samoostřící břity
Philips 5000 HC5610/15

Počet čepelí

Zastřihovače se také liší počtem čepelí. Tradičně se vyrábějí zařízení se dvěma čepelemi, jednou pevnou a druhou pohyblivou. Výrobci se v poslední době předhánějí ve vymýšlení nových technologií, takže na trhu naleznete přístroje s jednou čepelí, tzv. „oneblade“. Naopak jsou i zastřihovače s třemi hlavami, na kterých jsou rotační čepele, jako u holícího strojku. U těchto inovativních zařízení je dobré prostudovat si uživatelské recenze a vybrat si ověřené zařízení.

Nástavce

K zastřihovači byste měli dostat sadu nástavců, které tvoří zakončení strojku. Obecně platí, že čím dražší strojek pořídíte, tím více nástavců dostanete. Primárně je účel nástavce určit rozsah v jakém budete zastřihovat, například máte nástavec pro 0–4 mm na strojku pak volíte v jaké délce budete zastřihovat. Čím více nástavců máte, tím větší možnost volby získáte.

  • Zároveň v balení můžete dostat nástavce z různých materiálů, které budou určeny pro různá místa na Vašem těle.
  • Například můžete získat nástavec pro zastřihávání vlasů, chloupků v uších nebo nose či holeni jiných partií.
Nerezové břity
Silvercrest SHBS 3.7 D4

Víte, že…?

K vytvoření kontur nebo dokonalého zaholení je určen konturovací strojek. Tento speciální přístroj se využívá pro různé kreace vyholování. Se správnou gravírovací hlavou vytvoří profesionálové hotová umělecká díla. Často se však používá i jako zastřihovač vlasů, vousů či knírku.

Další funkce

Pokud do zastřihovače investujete větší finanční obnos, tak můžete očekávat i větší rozsah doplňující funkcí. Podívejme se na některé z nejužitečnějších.

Systém čištění

Jak bylo uvedeno výše, zastřihovač od vousů můžete očistit štětečkem nebo pod tekoucí vodou. Další možností jsou zařízení, které umí čepele očistit samy. Další praktickou variantou je, pokud má strojek schopnost odsávání oholených vousů do nádobky, kterou po skončení úpravy zevnějšku stačí vysypat, vypláchnout a máte hotovo.

Displej

Většina zastřihovačů je vybavena displejem, který by měl ukazovat stav baterie. Hodit se Vám může i informace, jak dlouho se ještě bude strojek nabíjet do 100 %. Pokud zastřihovací strojek nedisponuje displejem, tak by stav baterie měly ukazovat LED diody. Určitě není dobré si pořídit strojek bez jakékoliv informace o stavu nabití akumulátoru.

Elektrický zastřihovač
Philips 5000 HC5612/15
  • Dražší zastřihovače se na displeji dají i ovládat, protože daný displej je dotykový. U některých strojků na displeji dostanete i informaci o potřebě nabrousit či vyměnit čepele nebo o tom, jakou délku zastřižení máte právě zvolenou.

Rychlonabíjení

Rychlonabíjení se Vám bude hodit především v případě, že si vyberete strojek s pouze akumulátorovým nabíjením. Pokud se Vám stane, že strojek najdete vybitý a potřebujete se rychle oholit, tak s funkcí rychlonabíjení získáte energii na jednoho oholení během pár minut. Plného nabití na 100 % dosáhnete zhruba v třetinovém čase oproti klasickému nabíjení.

Laserové navádění

Užitečnou funkcí je laserové navádění, kdy strojek pomoci červeného pásu ukazuje, na kterém místě po přiložení bude zastřihávat. Hodí se to zejména při úpravě hůře dostupných míst před zrcadlem a nebo u profesionálních strojků, kdy svému klientovi můžete ukázat, kde začnete s úpravou případně mu dáváte možnost změnit rozhodnutí.

Další doplňky

Velmi užitečné je, pokud k zastřihovači dostanete cestovní balení, do kterého můžete uložit jak samotné zařízení, tak nástavce a případně nabíječku. Praktickou součástí balení může být zrcátko anebo menší hřeben na pročesání plnovousu, který tak jednak upravíte a zároveň vyčešete ostříhané vousy.

Cena

Investice do zastřihovače vousů není nijak finančně náročným výdajem. Zastřihovač pořídíte již za pár stovek, ale můžete investovat i řádech tisíců.

  • Za cenu do 1000 Kč dostanete obyčejnější zařízení s chudou výbavou nástavců, takže se jedná o zařízení vhodná pro udržování stabilního stylu úpravy vousů. Například je to vhodné pro muže, kteří nosí dlouhodobě plnovous a potřebují pouze udržovat délku vousů. Kromě menší výbavy očekávejte jen ocelové čepele a minimální nebo žádné dodatečné funkce. Pokud jste zvolili akumulátorové napájení, tak baterie v takovém zařízení nebude příliš kvalitní a nebude mít dlouhou výdrž.
  • V rozmezí od 1000 Kč do 2000 Kč jsou běžně k dostání zastřihovače s plnou výbavou, takže dostane celou řadu násad pro zastřižení nejrůznějších chloupků či vlasů. Kromě toho v této cenové kategorii jsou téměř všechny strojky vodotěsné a můžete si najít i takový, který má funkci samočištění či sběru oholených vousů. Kromě toho se dá počítat s čepeli s titanovou povrchovou úpravou a při náročnějším hledání a ceně blízko 2000 Kč i s keramickými čepelemi. Zařízení za tyto peníze by měly mít i dlouho výdrž.
  • Za cenu nad 2000 Kč se prodávají zastřihovače pro profesionální využití. Tyto strojky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a budou mít hodně nástavců, aby byl uživatel vykouzlit nejrůznější úpravy porostu na obličeji.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Zastřihovače vyrábí stejné společnosti, které na trh dodávají holící strojky a strojky na vlasy. Za specialisty v oboru můžeme označit značku Braun, dále Remington, Philips nebo Sencor. Tito výrobci pokrývají trh zhruba z 90 %, takže si u nich s velkou pravděpodobností vyberete ten pravý přístroj, podle svých potřeb.

Jak vybrat zastřihovač vousů?

Při výběru zastřihovače hraje hlavní roli pořizovací cena. Levné přístroje mají méně kvalitní nerezové čepele, jsou vyrobeny z méně odolných materiálů a disponují omezeným počtem funkcí. V případě dražších přístrojů je to právě naopak. Pokud budete chtít kvalitní zastřihovač, měli byste se vydat alespoň zlatou střední cestou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
14 nástrojů v jednom
Super rychlý
Titanové čepele
Samoostřící břity
Nerezové břity
Elektrický zastřihovač
Image
Product
Philips 7000 MG7745/15
Philips HC5630/15
Silvercrest Personal Care SHBS 700 A1
Philips 5000 HC5610/15
Silvercrest SHBS 3.7 D4
Philips 5000 HC5612/15
Systém napájení
akumulátorové
kombinované
akumulátorový
akumulátorové
síťový
síťové
Omyvatelné
Doba provozu
180 min
90 min
60 min
75 min
60 min
75 min
Počet nástavců
14
3
3
4
3
Samoostřící nože
Maximální délka ostříhání
16 mm
28 mm
28 mm
Cena ca. 1 800 CZK ca. 900 CZK ca. 600 CZK ca. 900 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.