Nejlepší zastřihovače vousů 2024 a jak vybrat
Zastřihovač vousů - na plnovous, knír i na strniště.
Jak vybrat zastřihovač vousů
- Zastřihovač vousů patří mezi základní výbavu mužů.
- Co se designu týče, tak volba je čistě individuální a každý si může vybrat vzhled, který mu líbí.
- Vodotěsné provedení Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší, než když máte vodě neodolný zastřihovač a musíte zachycené vousy vymést štětečkem.
- Jednou z nejdůležitějších částí zastřihovače jsou čepele.
Zastřihovač vousů - náš výběr
Akumulátorové zastřihovače vousů
Zastřihovače vousů a chloupků v nose
Zastřihovače vousů samoostřící nože
Jak vybrat zastřihovač vousů
Provedení
Většina zastřihovačů má tělo z plastu. Dražší variantou jsou zastřihovače s kovovým tělem, které vydrží déle a jsou odolnější na různé pády a nárazy při cestování. Zároveň je potřeba počítat s tím, že kovové zařízení je těžší. Ať už zvolíte, kterékoliv provedení tak se Vám bude hodit, pokud má strojek pogumované místo pro uchopení, takže Vám nebude klouzat, když budete mít mokré ruce.
Hmotnost
Co se výše zmíněné hmotnosti týče, tak určitě je lepší pořídit si lehčí zastřihovač, abyste si po čas užívání neunavili ruku a neztratili přesnost a cit v ruce. Pokud pořizujete zastřihovač pro kosmetický salón, nebo jiné profesionální zařízení, tak do zastřihovače investujte o něco více a pořiďte si odlehčené zařízení.
Vodotěsnost
Co je důležité, tak aby byl Váš zastřihovač vodotěsný. Vodotěsné provedení Vám umožní čištění pod tekoucí vodou, což je rychlejší, než když máte vodě neodolný zastřihovač a musíte zachycené vousy vymést štětečkem. Samozřejmě ne vždy se povede kompletně zařízení vyčistit tekoucí vodou, někdy štěteček budete muset zapojit, ale na rychlé opláchnutí je to ideální varianta.
Napájení
Není překvapením, že elektronický zastřihovač potřebuje energii, která rozpohybuje čepele a ty Vás zkrášlí. Otázka je, jakým způsobem přivést energii do strojku? Na výběr jsou tři způsoby:
Akumulátorové napájení
je oblíbené, jelikož nejste závislí na zástrčce a můžete se holit na cestách anebo ve sprše. Plně nabitý akumulátor by Vám měl vydržet 45–60 minut, takže pokud se upravujete, co dva dny po pěti minutách, tak máte na tři týdny vystaráno. Nevýhoda je v tom, že vybité zařízení je Vám k ničemu, pokud se tedy nečekaně vybije, tak musíte čekat na nabití.
V případě, že jste vybrali zastřihovač s akumulátorem, tak je dobré se také zajímat o kvalitě akumulátoru neboli baterie. U lepších strojků dostanete baterii Li-Ion, tedy lithium iontový článek. Ty jsou kvalitnější než Li-Pol, tedy lithium polymerové, typické pro levnější zařízení.
Síťové napájení
je výhodné, pokud máte neustále po ruce zástrčku, pak Vás zastřihovač nikdy nenechá ve štychu. Nevýhoda spočívá v tom, že v blízkosti místa holení musíte mít zástrčku anebo dostatečně dlouhý kabel. Kabel může zase překážet v manipulaci se zastřihovacím strojkem.
Ostatní
Ideální variantou je kombinace obou způsobů nabíjení, což tvoří spolehlivou kombinaci, kdy máte jistotu, že nezůstanete neupraven téměř za žádných okolností.
Napájení bateriemi je stále méně populární, protože je nejméně výhodné. Neustále musíte dokupovat tužkové baterie a měnit je ve strojku. Takže to, co ušetříte prvotně na pořizovací ceně, pak přeplatíte na nákupu baterií. Navíc můžete vzít v potaz ekologický aspekt, protože neustálá spotřeba tužkových baterek je méně ekologická než nabíjení akumulátoru či čerpání energie ze sítě.
Čepele
Jednou z nejdůležitějších částí zastřihovače jsou čepele. Ty se vyrábějí ze tří materiálů, ze kterých si můžete vybrat:
Nerezová ocel
je nejčastěji používaným materiálem, protože je to nejlevnější varianta. Je dobré pamatovat na to, že nerezová ocel má různé kvality a pokud uvidíte velice levný strojek, dá se počítat s tím, že použitý materiál bude z méně kvalitních a časem i nerezová ocel začne rezivět. Nižší cena těchto strojků je vykoupena tím, že tyto čepele se při delším používání zahřejí a můžou pálit na kůži.
Titanové čepele
čepele jsou vyrobeny z oceli, ale mají povrchovou úpravu z titanu, který je odolnější než ocel a vydrží déle ostré. Vyšší kvalita je rovněž vykoupena vyšší cenou. I u titanových čepelí po delším užívání můžeme zastřihovače můžete sledovat korozi a podobně jako ocelové čepele i tyto se ohřívají od motorku zastřihovače.
Keramické čepele
jsou poslední variantou, které jsou typické pro dražší strojky. Nevýhodou těchto čepelí v minulosti byla jejich křehkost, ale dnes se již vyrábějí pevnější a odolnější. Za vyšší investovanou sumu můžete očekávat dlouhou životnost, stabilní ostrost, žádnou korozi a minimální nahřívání při chodu zařízení.
Počet čepelí
Zastřihovače se také liší počtem čepelí. Tradičně se vyrábějí zařízení se dvěma čepelemi, jednou pevnou a druhou pohyblivou. Výrobci se v poslední době předhánějí ve vymýšlení nových technologií, takže na trhu naleznete přístroje s jednou čepelí, tzv. „oneblade“. Naopak jsou i zastřihovače s třemi hlavami, na kterých jsou rotační čepele, jako u holícího strojku. U těchto inovativních zařízení je dobré prostudovat si uživatelské recenze a vybrat si ověřené zařízení.
Nástavce
K zastřihovači byste měli dostat sadu nástavců, které tvoří zakončení strojku. Obecně platí, že čím dražší strojek pořídíte, tím více nástavců dostanete. Primárně je účel nástavce určit rozsah v jakém budete zastřihovat, například máte nástavec pro 0–4 mm na strojku pak volíte v jaké délce budete zastřihovat. Čím více nástavců máte, tím větší možnost volby získáte.
- Zároveň v balení můžete dostat nástavce z různých materiálů, které budou určeny pro různá místa na Vašem těle.
- Například můžete získat nástavec pro zastřihávání vlasů, chloupků v uších nebo nose či holeni jiných partií.
Víte, že…?
K vytvoření kontur nebo dokonalého zaholení je určen konturovací strojek. Tento speciální přístroj se využívá pro různé kreace vyholování. Se správnou gravírovací hlavou vytvoří profesionálové hotová umělecká díla. Často se však používá i jako zastřihovač vlasů, vousů či knírku.
Další funkce
Pokud do zastřihovače investujete větší finanční obnos, tak můžete očekávat i větší rozsah doplňující funkcí. Podívejme se na některé z nejužitečnějších.
Systém čištění
Jak bylo uvedeno výše, zastřihovač od vousů můžete očistit štětečkem nebo pod tekoucí vodou. Další možností jsou zařízení, které umí čepele očistit samy. Další praktickou variantou je, pokud má strojek schopnost odsávání oholených vousů do nádobky, kterou po skončení úpravy zevnějšku stačí vysypat, vypláchnout a máte hotovo.
Displej
Většina zastřihovačů je vybavena displejem, který by měl ukazovat stav baterie. Hodit se Vám může i informace, jak dlouho se ještě bude strojek nabíjet do 100 %. Pokud zastřihovací strojek nedisponuje displejem, tak by stav baterie měly ukazovat LED diody. Určitě není dobré si pořídit strojek bez jakékoliv informace o stavu nabití akumulátoru.
- Dražší zastřihovače se na displeji dají i ovládat, protože daný displej je dotykový. U některých strojků na displeji dostanete i informaci o potřebě nabrousit či vyměnit čepele nebo o tom, jakou délku zastřižení máte právě zvolenou.
Rychlonabíjení
Rychlonabíjení se Vám bude hodit především v případě, že si vyberete strojek s pouze akumulátorovým nabíjením. Pokud se Vám stane, že strojek najdete vybitý a potřebujete se rychle oholit, tak s funkcí rychlonabíjení získáte energii na jednoho oholení během pár minut. Plného nabití na 100 % dosáhnete zhruba v třetinovém čase oproti klasickému nabíjení.
Laserové navádění
Užitečnou funkcí je laserové navádění, kdy strojek pomoci červeného pásu ukazuje, na kterém místě po přiložení bude zastřihávat. Hodí se to zejména při úpravě hůře dostupných míst před zrcadlem a nebo u profesionálních strojků, kdy svému klientovi můžete ukázat, kde začnete s úpravou případně mu dáváte možnost změnit rozhodnutí.
Další doplňky
Velmi užitečné je, pokud k zastřihovači dostanete cestovní balení, do kterého můžete uložit jak samotné zařízení, tak nástavce a případně nabíječku. Praktickou součástí balení může být zrcátko anebo menší hřeben na pročesání plnovousu, který tak jednak upravíte a zároveň vyčešete ostříhané vousy.
Cena
Investice do zastřihovače vousů není nijak finančně náročným výdajem. Zastřihovač pořídíte již za pár stovek, ale můžete investovat i řádech tisíců.
- Za cenu do 1000 Kč dostanete obyčejnější zařízení s chudou výbavou nástavců, takže se jedná o zařízení vhodná pro udržování stabilního stylu úpravy vousů. Například je to vhodné pro muže, kteří nosí dlouhodobě plnovous a potřebují pouze udržovat délku vousů. Kromě menší výbavy očekávejte jen ocelové čepele a minimální nebo žádné dodatečné funkce. Pokud jste zvolili akumulátorové napájení, tak baterie v takovém zařízení nebude příliš kvalitní a nebude mít dlouhou výdrž.
- V rozmezí od 1000 Kč do 2000 Kč jsou běžně k dostání zastřihovače s plnou výbavou, takže dostane celou řadu násad pro zastřižení nejrůznějších chloupků či vlasů. Kromě toho v této cenové kategorii jsou téměř všechny strojky vodotěsné a můžete si najít i takový, který má funkci samočištění či sběru oholených vousů. Kromě toho se dá počítat s čepeli s titanovou povrchovou úpravou a při náročnějším hledání a ceně blízko 2000 Kč i s keramickými čepelemi. Zařízení za tyto peníze by měly mít i dlouho výdrž.
- Za cenu nad 2000 Kč se prodávají zastřihovače pro profesionální využití. Tyto strojky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a budou mít hodně nástavců, aby byl uživatel vykouzlit nejrůznější úpravy porostu na obličeji.