Horkovzdušná fritéza

Zdravé fritování přímo ve Vaší kuchyni.

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Smažení potravin nepatří mezi zdravé vaření, což je ale dobře známo. Ne každý si však smažené věci dokáže odepřít. Dnes již ale nemusíte smažit pouze v olejové lázni, ale za pomoci horkého vzduchu. Horkovzdušná fritéza se stala hitem v posledních deseti letech. Tento typ fritézy vám neumožní připravit pouze zdravé hranolky nebo jiné smažené pochutiny, využijete ji také na přípravu koláčů, buchet nebo pizzy, protože topné těleso uvnitř fritézy plní i úlohu topného tělesa trouby.

Klasická nebo horkovzdušná

Na první pohled vypadají oba typy fritéz podobně a oba nabízejí stejné jídlo, lahodnou chuť. Metoda, kterou používá klasická fritéza, se však výrazně liší od metody horkovzdušné fritézy. Zatímco klasické fritovací hrnce musí být naplněny velkým množstvím oleje, u těch horkovzdušných stačí jen naprosté minimum. Jedná se až o 80% méně tuku, například na osmažení kilogramu hranolek stačí při použití horkého vzduchu pouhá lžíce oleje.

Horkovzdušné fritézy díky rovnoměrnému proudění horkého vzduchu potraviny nepřipalují, ale opékají na všech místech stejně. Do tohoto druhu fritovacích hrnců je možné použít i různé typy olejů jako je slunečnicový, řepkový, olivový a další.

Bezpečná
Sencor SFR 5320 WH

Rozdílná velikost fritéz

Jedním z největších rozdílů mezi horkovzdušnými a klasickými modely je jejich celková velikost. Většina horkovzdušných fritéz je výrazně menší, protože jejich obsah nemusí být namočen do velkého množství oleje. Nenechte se tedy oklamat menšími velikostmi těchto fritéz, mají dostatek místa pro velké množství jídla.

Obrovskou výhodou těchto výrobků je také to, že díky vyjímatelným sítkům nebo nádobám umožňují snadnější údržbu a můžete je mýt v myčce. V případě použití horkovzdušné fritézy pak nedochází k žádnému připalovaní oleje a tedy ani zápachu.

Doba přípravy

Oba typy fritézy vyžadují určitý čas na vaření, v tomto případě je delší proces přípravy pokrmů u horkovzdušné fritézy. Dalším rozdílem mezi horkovzdušnými fritézami a těmi olejovými je to, že horkovzdušné mohou být připraveny ke smažení již do 3 minut, zatímco olejové potřebují k nahřátí alespoň 15 minut.

Pro velkou rodinu
Tefal EY 201815

Chuť

Jestli je vaší nejvyšší prioritou ve smažených potravinách chuť, měli byste dát přednost klasické fritéze. V horkovzdušných fritézách mohou být některé potraviny sušší, než je tomu u těch klasických.

Zdraví

Hlavním problémem smažených potravin je právě velké množství oleje, který se při smažení dostává do potravin. Tuto hladinu tuku v jídle vám pomůže odbourat horkovzdušná fritéza.

Všestrannost

Horkovzdušné fritézy toho na rozdíl od klasických umí mnohem více. Jsou dodávány s bohatým příslušenstvím, které vám umožní grilovat, péct a připravovat různé dezerty. Klasické fritézy jsou oproti tomu vhodné pouze na smažení.

Rychlík
Klarstein VitAir Turbo

Jak funguje

Fritéza bez oleje fungují na principu horkého vzduchu, ten připraví pokrmy s minimem tuku, čímž se výrazně sníží jejich kalorická hodnota. Horký vzduch proudí fritézou a tím se ohřívají vložené potraviny. Vzduch je ohříván topným tělesem a rozhání ho po celém vnitřním hrnci, aby došlo k rovnoměrnému fritování.

Díky tomu, že tento typ fritéz nepotřebuje k přípravě pokrmů téměř žádný olej, nemusíte se bát nepříjemného zápachu, který by se z ní vycházel. Odpadá tedy nutnost kupovat a měnit filtry. Další výhodou je pak to, že vám po kuchyňské lince nebude prskat olej.

Příprava jídel v horkovzdušné fritéze se pohybuje na hranici mezi smažením a pečením. Připravovat v nich můžete téměř všechna svá oblíbená jídla jako hranolky, maso, zeleninu, mořské plody, korýše, mražené výrobky, omáčky i dezerty. Jednotlivé potraviny navíc nemusíte připravovat zvlášť, například maso a zeleninu lze připravovat najednou: ušetříte tak spoustu času.

Dostupná kvalita
Clatronic FR 3698

Dříve a nyní

Ještě před několika lety, kdy se tento výrobek dostal na náš trh, měl spíše negativní ohlasy. Od fritézy, která ke smažení pokrmů potřebuje jen lžičku oleje, očekávali spotřebitelé výbornou chuť, přišlo však rozčarování. Prvním výrobkem na trhu byla fritéza od Tefalu a spotřebitelé kritizovali hlavně 4 skutečnosti:
1. Příprava jídla trvá dlouho
2. Nádoba pro přípravu pokrmů je příliš malá a nestačí pro 4 člennou rodinu
3. Chuť jídla není taková, jak se očekávalo
4. Ve fritéze nelze připravit sýr a ani řízek

Dalo by se říct, že kritika byla oprávněná, příprava hranolek pro 2 osoby trvala více než půl hodiny a ve finále jste se dočkali spíše vysušených, bledých hranolků bez chuti. Podobné to bylo se zeleninou nebo žampiony. Přístroji byla vytýkána také poměrná hlučnost.

Výrobci se na tyto výtky zaměřili a dnes jsou k dostání výrobky, které připraví zdravé jídlo za kratší dobu. Potraviny jsou díky novým technologiím šťavnaté a fritézy mohou díky své velikosti připravit i celé kuře. Fritézy umožňují volbu několika přednastavených programů, dovolují vám připravit řízky i sýr.

Halogenová
Russell hobbs 22101

Recenze na jednotlivé výrobky jsou dnes už především kladné. Výrobků je velké množství a vybere si jistě každý.

Typy

Tyto spotřebiče lze rozdělit do 3 skupin.

Typ Popis
Halogenové fritézy Jsou vybaveny halogenových světlem, které vytváří teplo a dokáže tak uvařit, usmažit nebo ogrilovat vložené potraviny. Nevýhodou toho typu je vysoká pořizovací cena.
Statické fritézy Ve statických fritézách koluje horký vzduch okolo potravin a tím je zahřívá. Tyto fritézy jsou cenově dostupnější. Nevýhodou je nerovnoměrné usmažení pokrmů. U tohoto typu je nutné během přípravy suroviny promíchávat.
Dynamické fritézy Jsou vybaveny ramenem nebo lopatkou, které potraviny během přípravy míchají. Tím dochází k rovnoměrnému opečení a výsledek je dokonalý. Nevýhodou tohoto typu je to, že vložené potraviny musí být nakrájeny na menší kousky, aby bylo možné s nimi otáčet. Nepřipravíte v ní tedy klasický řízek, ale nuggety.

Víte, že…?

I z nutričně naprosto vynikající suroviny se dá nevhodnou přípravou udělat dokonce zdraví škodlivý pokrm. Při nevhodné úpravě mohou vznikat škodlivé látky a naopak se při takové přípravě ztrácejí některé cenné látky.

Pro jednotlivce
DOMO DO517FR

Velikost a výkon

Velikostí je zde myšleno objem vnitřní nádoby na potraviny. Objem nádoby je nutné vybírat v závislosti na počtu členů v rodině. Velikost různých typů se pohybuje v rozmezí 1 – 10 litrů.

Výkon se u těchto spotřebičů pohybuje v rozmezí 1 400 – 1 800 W. Jestliže chcete kvalitní výrobek, vybírejte takový, jehož výkon není nižší než 1 300 W. Fritézy s příkonem 1 800 W jsou nahřáté a připravené do 3 minut.

Funkce

U některých spotřebičů mohou být rozhodujícím faktorem funkce fritézy. Horkovzdušné fritézy nejsou nijak složitá zařízení, proto je počet funkcí omezený. Levné modely neumožňují nastavovat teplotu a přístroj se ovládá pouze jedním nebo dvěma tlačítky, propracovanější typy pak některé funkce mají. Jde zejména o digitální displeje, nastavitelné teploty a uživatelsky přívětivé ovládací prvky.

Multifukční
Berlingerhaus BH-9035

Čím je fritéza dražší, tím více funkcí očekávejte. Například můžete najít dobře vybavenou fritézu s nastavitelnou regulací teploty a časovačem se signálem připravenosti a automatickým vypnutím. Propracované modely přichází dokonce s přednastavením pro přípravu. Nemusíte tedy dobu přípravy jednotlivých pokrmů pouze odhadovat.

Pokud oceníte pohodlí, můžete volit fritézu s jednoduchým dotykovým ovládáním. Jestliže se vám nechce přístroj během přípravy pokrmu hlídat, můžete si koupit model s digitálním odpočítavacím časovačem a signalizací, která vás na konec přípravy upozorní zvukovým signálem. Automatické fritézy se po vypršení nastaveného času vypnou sami a na tuto skutečnost vás také upozorní zvukem.

K dalším funkcím patří:

  • Kontrolky – upozorňují na to, zda už je přístroj připraven k použití
  • Časovač – fritézy umožňují nastavit čas přípravy. Některé typy na vypršení času upozorní zvukem, jiné se vypnou automaticky.
  • Nastavení teploty – u mnoha spotřebičů lze nastavit teplotu v rozmezí 60 – 200°C
  • Přednastavené programy – v tomto případě nemusíte nastavovat čas ani teplotu, vyberete pouze konkrétní program
  • Ovládání – jednodušší modely se ovládají pomocí několika tlačítek, propracovanější modely jsou vybaveny přehledným displejem.
  • Vyjímatelný koš – koše jsou ve většině případů opatřeny nepřilnavým povrchem, který zabraňuje připalování pokrmů. Některé typy fritéz pak mají bezpečnostní pojistku zabraňující nechtěnému vyjmutí koše
  • Vyjímatelná fritovací nádoba – umožňuje bezpečnou manipulaci a snadnou údržbu, kdy je možné celou nádobu umýt v myčce
  • Protiskluzové nožičky – zamezí nechtěnému pádu
  • Tepelně izolovaná rukojeť – díky tomuto bezpečnostnímu prvku předejdete spálení. Některé fritézy jsou řešeny tak, že umožňují rukojeť demontovat.

Příslušenství

K příslušenství patří především držáky na potraviny, nízká pečící pánev, rošty nebo také kuchařka, která vám přinese řadu tipů, jak je možné přístroj používat.

Výrobci

Mnoho výrobců nabízí fritézy, který svým designem připomínají klasické fritovací hrnce. Jsou ale modely, které byste spíš přirovnali k malým troubám. To je případ výrobků značky Klarstein.

Klarstein

Jedná se o německou značku, která se soustředí na nadčasový design a inovaci svých výrobků. Klarstein nabízí výrobky, které mají objem od 2,5 kg – 6,8 kg. I malé fritovací hrnce mají, umožňují fritovat, péct, grilovat i opékat. Lze na nich nastavit čas i teplotu a ovládají se pomocí otočných knoflíků. Cena je od 1 400 – 3 000 Kč.

Větší fritézy pak mají objem až 9 litrů. Vařit můžete z čerstvým nebo mražených surovin, fritéza vám umožní přichystat kompletní menu bez přihřívání, rozmrazování a přidávání oleje. Modely mají přednastavené módy na přípravu hranolek, grilovaného kuřete, koláčů, pizzy, steaků a dalších potravin. Cena se pohybuje od 3 000 – 4 000 Kč.

Největší modely pak mají objem až 12 litrů. Velký XXL vnitřní prostor umožňuje připravit celé grilované kuře. Fritéza má design mini trouby, je vybavená funkcí Easy Start, kdy si stačí vybrat pouze jeden ze 16 programů, pomocí dotykového panelu a teplota i čas vaření jsou přímo nastaveny pro požadované jídlo. Pokud si raději vše nastavujete sami, můžete využít nastavení teploty v rozmezí od 10 – 220°C a času od 1 – 60 minut.

Mezi jednotlivými programy najdete 13 jídel jako hranolky, pizza, koláč, ryba, zelenina, kuře a také 3 funkce rozmrazování, udržování v teple a sušení potravin. Cena těchto typů je v rozmezí 3 800 – 6 000 Kč.

Tefal

Tefal nabízí velké množství různých typů horkovzdušných fritéz. Tato společnost se zapojila do boje proti znečišťování životního prostředí a proti produkci zbytečných odpadů. Zavázale se tedy, že po dobu 10 let bude schopna opravit většinu svých produktů.

I s těmi nejlevnějšími modely můžete smažit, grilovat, zapékat a péct. Fritézy umožňují nastavení teploty v rozmezí od 70°C – 200°C, malé fritézy mají objem 0,4 litru. Větší pak uspokojí 4 – 6 člennou rodinu, kdy vám umožní připravit až 1, 2 kg. Fritézy velikosti XXL jsou vhodné pro přípravu jídla až pro 8 osob.

Ovládání je řešeno otočným knoflíkem, u dražších typů se pak setkáte s přehledným LCD displejem. I ty nejlevnější modely jsou vybaveny časovačem. Časovač je možné u některých fritéz Tefal odejmout a vy tak nemusíte u přístroje stát, ale mít časovač u sebe po celou dobu.

Všechny fritézy se vyznačují snadným čištěním. Veškeré klíčové části jdou odejmout a umývat samostatně. Mobilní aplikace MyActifry vám přestaví stovky receptů na hlavní jídla, předkrmy i dezerty.

Dražší modely mají několik automatických nastavení, mezi kterými nechybí hranolky, pokrmy obalené ve strouhance, pokrmy obalené v těstíčku, závitky, masové a zeleninové kuličky, kuře, moučníky a 2 inovativní nastavení pro jednorázovou přípravu pokrmů, pokrmy na pánvi wok a světovou kuchyni.

Téměř všechny výrobky jsou pro větší přehlednost vybaveny proskleným víkem. Cena fritéz od Tefalu se pohybu v rozmezí od 2 000 – 5 000 Kč.

Sencor

Sencor nabízí fritézy, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 1 500 – 3 500 Kč. Fritézy jsou dostatečně velké, aby uspokojily nároky běžné rodiny, objem fritovacího koše je až 2,6 litrů. Velké fritézy mají kapacitu až 11 litrů.
Rozsah teplot je 80°C – 200°C. Umožňují smažit, grilovat, péct a restovat snadným, čistým způsobem.

Fritézy velkých rozměrů umožňují díky plechu, který je součástí příslušenství, připravíte pizzu a díky nástavci upečete i celé kuře. Malé modely můžete ovládat pomocí otočného knoflíku a velké jsou pak vybaveny dotykovým displejem a vybírat můžete z 12 přednastavených programů.

Domo

Tvar fritéz Domo je navržen tak, aby byla zaručená ideální cirkulace vzduchu. Spotřebiče umožňují nastavit teplotu v rozmezí 80°C – 200°C. I v tomto případě jde koš i nádoba vyjmout a vše jednoduše umýt v myčce.

Domo nabízí fritézy o objemu až 5,5 litru, příkon je 1800 W což fritézám umožňuje nahřátí již za 3 minuty. Fritézy od této značky vás vyjdou na 1 500 – 3 500 Kč.

Mezi další výrobce pak patří DeLonghi, Delimano, Clatronic a další. Cena výrobků se pohybuje v rozmezí 1 200 – 6 000 Kč, podle velikosti, provedení a možností jednotlivých modelů.

Víte, že…?

Víte, jak připravit Country hranolky? Budete potřebovat brambory, chilli papričky a kari koření. Brambory odrhněte do čista, nakrájejte na tenké proužky a namočte na cca 30 minut do vody. Nechte je okapat. Rozdrcené papričky smíchejte s olivovým olejem, pepřem a kari kořením. Brambory ve směsi obalte a vložte do fritézy rozehřáté na 180°C na asi 20 minut.

Jméno
Bezpečná
Pro velkou rodinu
Rychlík
Dostupná kvalita
Halogenová
Pro jednotlivce
Multifukční
Image
Produkt
Sencor SFR 5320 WH
Tefal EY 201815
Klarstein VitAir Turbo
Clatronic FR 3698
Russell hobbs 22101
DOMO DO517FR
Berlingerhaus BH-9035
Výrobce
Sencor
Tefal
Klarstein
Clatronic
Russell Hobbs
Domo
Berlingerhaus
Hmotnost
5.1 kg
4.5 kg
4.1 kg
2.6 kg
7.14 kg
2.6 kg
Regulace teploty
Displej
Časovač
Příkon
1400 W
1500 W
1400 W
900 W
1300 W
1000 W
Cena ca. 2 500 CZK ca. 1 900 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 3 300 CZK ca. 1 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena