Hřeben na vši

Bezpečně a šetrně zbaví hlavu vší.

ca. 0 CZK
ca. 0 CZK
ca. 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat hřeben na vši

  • Vši mohou dostat děti i dospělí.
  • Základní dělení představují hřebeny mechanické nebo elektrické.
  • Elektrické hřebeny jsou nabíjeny bateriemi, základ hřebene je plast a zuby jsou kovové a oproti mechanickým mají krátkou délku.
  • Pokud chcete se vší bojovat pomocí přírodních prostředků, vsaďte na Tea Tree olej.

Průběh nemoci

V období jednoho až čtyř týdnů po kontaktu s nemocným se projeví svědění a pálení pokožky hlavy. Tyto pocity jsou vyvolány bodáním, sáním a pohybem nymf a dospělých vší. Dráždivě působí i rozpouštědlo, které veš vypouští do kůže při sání.

  • Nemocný je neklidný a neustále se škrábe. Rozdrásání pokožky může vést ke vstupu bakterií do jejích hlubších vrstev a způsobit tak zánětlivé onemocnění kůže.
Klasický plastový
Duko Prachový hřeben C-26

Víte, že…?

Pokud zjistíte, že má vaše dítě vši, musíte tuto skutečnost nahlásit ve škole, školce a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Nemocné dítě nesmí být odesláno do dětského kolektivu do doby, než dojde k odstranění všech lezoucích vší a také hnid.

Jak léčit

  • Nejjednodušším způsobem je v tomto případě ostříhání vlasů na délku cca 1 centimetru. To je však možné pouze tehdy, jestliže s tím postižený souhlasí.
  • V opačném případě je nutné v lékárně zakoupit šampón nebo sprej s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti. Tyto přípravky jsou volně dostupné v lékárnách nebo v drogeriích.
Klasický kovový
Vitar
  • Dále je nutné vlasy několikrát denně vyčesávat hřebenem na vši. Vši a hnidy se vyčesávají na bílý papír nebo do umyvadla a poté se zlikvidují. Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžete odstranit i s vlasem.

Víte, že…?

Školy a jiné instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí. U těch je na místě provádět pravidelnou kontrolu ve vlasaté části hlavy v intervalu 2 dnů po dobu cca 3 týdnů.

Základní dělení představují hřebeny mechanické nebo elektrické.

Elektrický
Beurer HT15

Mechanický

Mechanickým hřebenem lze odstranit dospělé brouky i hnidy. Vyčesávání těmito hřebeny představuje spolehlivou metodu, jak mít vlasy pod kontrolou a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků při používání chemických přípravků na vši. Mohou je používat děti i těhotné ženy a také lidé náchylní k alergiím.

Hřebeny mají dlouhé tenké zuby blízko u sebe, aby bylo vyčesávání co nejefektivnější. Mechanické hřebeny bývaly k dostání především v plastové podobě. Dnes jsou však stále oblíbenější kovové hřebeny.

Kovové hřebínky jsou vyrobeny z pevného a odolného materiálu, který se při vyčesávání neohýbá, a nemusíte se bát, že díky nepoddajným vlasům dojde k vylamování zubů.

Kouzelný všiváček
Nit Free Terminator

Obyčejný kovový hřeben je možné zakoupit v každé lékárně, cena se pohybuje kolem 60 – 80 Kč, bývá také součástí některých chemických přípravků na vši.

Kouzelný všiváček

Novinkou na trhu je Nit Free Terminator, známí jako kouzelný všiváček, který je k nám dovážen až z Argentiny. Patentované vroubky na zubech z vlasů stáhnou nejen vši, ale hlavně hnidy a to bez nutnosti používat chemické šampony nebo spreje, díky tomu ušetříte velké množství peněz. Před použitím tohoto hřebene stačí navlhčit vlasy, aplikovat kondicionér a pak už jen vyčesávat.

Hřeben lze zakoupit samostatně za cenu cca 350 Kč nebo s kondicionérem. V tomto případě se cena pohybuje kolem 500 Kč.

Sada
Paranit sprej 100 ml + hřeben + šampon 100 ml

Elektrický

Elektrické hřebeny jsou nabíjeny bateriemi, základ hřebene je plast a zuby jsou kovové a oproti mechanickým mají krátkou délku. Při kontaktu se vší nebo hnidou vyšle elektrický impuls, kterým je odstraní. Tyto hřebeny vás na vši a hnidy upozorní zvukovým signálem, některé typy jsou vybaveny také LED osvětlením.

Nevýhodou těchto výrobků je to, že neodstraní všechny vajíčka a často tak dochází k opětovnému líhnutí. Proto se doporučuje tyto hřebeny používat každé 2 – 3 dny během 16 dní, aby se zajistilo odstranění všech vší.

Elektrické hřebeny vás vyjdou na cca 600 – 800 Kč. K dostání jsou samostatně, ale také s bateriemi nebo praktickou lupou. Mezi značky patří hřebeny od Medisana, Beurer, Scala nebo Vitammy Ufo.

Přírodní prostředky

Pokud chcete se vší bojovat pomocí přírodních prostředků, vsaďte na Tea Tree olej. Ten je možné nakapat do klasického šamponu a vlasy umýt. Takto se zbavíte pouze lezoucích vší a proto je nutné postup po několika dnech opakovat. Prevencí je také potírání pokožky hlavy například za uchem. Tee Tree olej totiž vším nevoní.

Otázky a odpovědi

Jaké nebezpečí představují vši?

Zavšivení je onemocnění, které může postihnout kohokoli bez ohledu na jeho věk či pohlaví, nejčastěji jsou jím však postižené děti. Že má vaše dítě vši, poznáte snadno. Děti jsou obvykle neklidné a nemohou usnout, u malých dětí mohou nastat i hysterické záchvaty se škrábáním. To může vést až k rozškrábání pokožky, vzniku odřenin a menších strupů. Vši kladou vajíčka označované jako hnidy ve vlasaté části těla. Živé hnidy jsou velice pevně přichycené k vlasu nebo chlupu a mechanicky je prakticky nemožné je odstranit. Pomocí uvolněných vlasů se infekce přenáší.

Co jsou všiváčky?

Hřebeny na vši neboli všiváčky jsou často součástí balení šamponů nebo sprejů. Jedná se o nejjednodušší typ malých plastových výrobků. K dostání je však mnoho různých typů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Klasický plastový
Klasický kovový
Elektrický
Kouzelný všiváček
Sada
Image
Produkt
Duko Prachový hřeben C-26
Vitar
Beurer HT15
Nit Free Terminator
Paranit sprej 100 ml + hřeben + šampon 100 ml
Cena ca. 0 CZK ca. 0 CZK ca. 500 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.