15 nejlepších hřebenů na vši 2023
Bezpečně a šetrně zbaví hlavu vší.
Jak vybrat hřeben na vši
- Vši mohou dostat děti i dospělí.
- Základní dělení představují hřebeny mechanické nebo elektrické.
- Elektrické hřebeny jsou nabíjeny bateriemi, základ hřebene je plast a zuby jsou kovové a oproti mechanickým mají krátkou délku.
- Pokud chcete se vší bojovat pomocí přírodních prostředků, vsaďte na Tea Tree olej.
Hřeben na vši - náš výběr



Elektrický hřeben na vši




Hřeben na vši plastový
Jak vybrat hřeben na vši
Průběh nemoci
V období jednoho až čtyř týdnů po kontaktu s nemocným se projeví svědění a pálení pokožky hlavy. Tyto pocity jsou vyvolány bodáním, sáním a pohybem nymf a dospělých vší. Dráždivě působí i rozpouštědlo, které veš vypouští do kůže při sání.
- Nemocný je neklidný a neustále se škrábe. Rozdrásání pokožky může vést ke vstupu bakterií do jejích hlubších vrstev a způsobit tak zánětlivé onemocnění kůže.
Víte, že…?
Pokud zjistíte, že má vaše dítě vši, musíte tuto skutečnost nahlásit ve škole, školce a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Nemocné dítě nesmí být odesláno do dětského kolektivu do doby, než dojde k odstranění všech lezoucích vší a také hnid.
Jak léčit
- Nejjednodušším způsobem je v tomto případě ostříhání vlasů na délku cca 1 centimetru. To je však možné pouze tehdy, jestliže s tím postižený souhlasí.
- V opačném případě je nutné v lékárně zakoupit šampón nebo sprej s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti. Tyto přípravky jsou volně dostupné v lékárnách nebo v drogeriích.
- Dále je nutné vlasy několikrát denně vyčesávat hřebenem na vši. Vši a hnidy se vyčesávají na bílý papír nebo do umyvadla a poté se zlikvidují. Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžete odstranit i s vlasem.
Víte, že…?
Školy a jiné instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí. U těch je na místě provádět pravidelnou kontrolu ve vlasaté části hlavy v intervalu 2 dnů po dobu cca 3 týdnů.
Základní dělení představují hřebeny mechanické nebo elektrické.
Mechanický
Mechanickým hřebenem lze odstranit dospělé brouky i hnidy. Vyčesávání těmito hřebeny představuje spolehlivou metodu, jak mít vlasy pod kontrolou a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků při používání chemických přípravků na vši. Mohou je používat děti i těhotné ženy a také lidé náchylní k alergiím.
Hřebeny mají dlouhé tenké zuby blízko u sebe, aby bylo vyčesávání co nejefektivnější. Mechanické hřebeny bývaly k dostání především v plastové podobě. Dnes jsou však stále oblíbenější kovové hřebeny.
Kovové hřebínky jsou vyrobeny z pevného a odolného materiálu, který se při vyčesávání neohýbá, a nemusíte se bát, že díky nepoddajným vlasům dojde k vylamování zubů.
Obyčejný kovový hřeben je možné zakoupit v každé lékárně, cena se pohybuje kolem 60 – 80 Kč, bývá také součástí některých chemických přípravků na vši.
Kouzelný všiváček
Novinkou na trhu je Nit Free Terminator, známí jako kouzelný všiváček, který je k nám dovážen až z Argentiny. Patentované vroubky na zubech z vlasů stáhnou nejen vši, ale hlavně hnidy a to bez nutnosti používat chemické šampony nebo spreje, díky tomu ušetříte velké množství peněz. Před použitím tohoto hřebene stačí navlhčit vlasy, aplikovat kondicionér a pak už jen vyčesávat.
Hřeben lze zakoupit samostatně za cenu cca 350 Kč nebo s kondicionérem. V tomto případě se cena pohybuje kolem 500 Kč.
Elektrický
Elektrické hřebeny jsou nabíjeny bateriemi, základ hřebene je plast a zuby jsou kovové a oproti mechanickým mají krátkou délku. Při kontaktu se vší nebo hnidou vyšle elektrický impuls, kterým je odstraní. Tyto hřebeny vás na vši a hnidy upozorní zvukovým signálem, některé typy jsou vybaveny také LED osvětlením.
Nevýhodou těchto výrobků je to, že neodstraní všechny vajíčka a často tak dochází k opětovnému líhnutí. Proto se doporučuje tyto hřebeny používat každé 2 – 3 dny během 16 dní, aby se zajistilo odstranění všech vší.
Elektrické hřebeny vás vyjdou na cca 600 – 800 Kč. K dostání jsou samostatně, ale také s bateriemi nebo praktickou lupou. Mezi značky patří hřebeny od Medisana, Beurer, Scala nebo Vitammy Ufo.
Přírodní prostředky
Pokud chcete se vší bojovat pomocí přírodních prostředků, vsaďte na Tea Tree olej. Ten je možné nakapat do klasického šamponu a vlasy umýt. Takto se zbavíte pouze lezoucích vší a proto je nutné postup po několika dnech opakovat. Prevencí je také potírání pokožky hlavy například za uchem. Tee Tree olej totiž vším nevoní.
Otázky a odpovědi
Jaké nebezpečí představují vši?
Co jsou všiváčky?
Různé typy produktů porovnejte zde.