Nejlepší hřebeny na borůvky 2024 a jak vybrat

Česáček na borůvky.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Česáček-hřeben na borůvky 22x13x12 cm plast

Jak vybrat hřeben na borůvky

  • Během sezóny borůvek jsou v lesích doslova nájezdy sběračů, které rychle plní své nádoby modrými kuličkami. Jde jim to mnohem rychleji než běžnému sběrači, jenž trhá jednu kuličku po druhé.
  • Na nástroj zvaný hřeben či česačka na borůvky si stěžují nejen ochránci přírody, jelikož údajně dochází k poškození borůvkového keře.
  • Vybírat můžete mezi kovovým nebo plastovým hřebenem.

Hřeben na borůvky - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Hřeben na borůvky

Jak vybrat hřeben na borůvky

Výhody používání hřebenu

S hřebenem na borůvky sklidíte plody mnohem rychleji než při ručním sbírání, to je všem jasné a je to také hlavní přednost tohoto nástroje, Dále mohou někteří ocenit i čistotu sběru, tím ale myslíme, že při sbírání nemáte modré prsty.
Ovšem i takovéto sbírání má své nevýhody. Tou hlavní je, že vám hřeben očeše i nezralé plody a někdy, pokud s ním pracujete hruběji, budete mít v posbíraných borůvkách i listy. Dále může docházet k rozmačkání plodů, tím jak se hromadí ve sběrném prostoru.

Víte, že…?

Hřeben na borůvky nemusíte používat jen na tyto modré kuličky, ale i lze s ním sbírat i rybíz či heřmánek.

Česání borůvek

Díky hřebenu sklidíte rychleji větší množství borůvek, iStock /Adam88xx

Druhy hřebenů na borůvky

Toto malé náčiní na sběr borůvek nemá žádné další dodatečné vychytávky. Na trhu existují jen 2 druhy, mezi nimiž je jen malý rozdíl.

  • Malý hřeben na borůvky
  • Velký hřeben na borůvky s krytou sběrnou nádobou
Hřeben na borůvky
Česáček-hřeben na borůvky 22x13x12 cm plast

Hlavní odlišnost spočívá ve velikosti sběrné nádoby, resp. jejím krytím. To oceníte, hlavně tehdy, máte-li již posbírané některé borůvky a chcete zabránit jejich vysypání.

Velikost hřebenu

Když už jsme se dotkli velikosti, podíváme se nyní na rozměry hřebenu na borůvky. Rozdíl mezi nimi je sice nepatrný, ale při sběru větší nádobu jistě oceníte, ať nemusíte každou chvíli odbíhat a vysypávat nasbírané plody. Dostupné rozměr hřebenů jsou: 15x10x9 cm nebo 22x13x12 cm.

Česání borůvek

Hřeben na borůvky může být vyroben z kovu, dřeva i plastu, iStock /Pavel Sofronov

Materiál hřebenu na borůvky

Možná si říkáte, že sledovat výrobní materiál je v tomto případě zbytečné, ale pozor. Zde je hlavní kámen úrazu. Nicméně nepředbíhejme a pojďme se podívat na slíbené výrobní materiály.

Výrobní materiálVlastnosti
Dřevo s kovovým sběračemTento nejzákladnější hřeben na borůvky má boční strany vyrobené ze dřeva, avšak sběrná a odkládací část je vyrobena z kovu. Výhodu je, že se vám hřeben jen tak nezničí a bude mít delší životnost, ale zase myslete na to, že chcete-li se chovat ohleduplně a nechcete ničit keříky borůvek, měli byste se kovu vyhnout obloukem.
KovCelokovový hřeben na borůvky patří sice mezi vysoce kvalitní, ale při sbírání s ním vás bude brzy bolet ruka a zároveň, jak jsme již uvedli, kov má větší tendenci keříky poškozovat.
PlastCelý hřeben na borůvky je plastový. Velkou výhodou je, že plast je lehký, bude se vám s ním lépe manipulovat a samotný sběr je velmi šetrný jak k plodům, tak i k rostlině. Ovšem oproti dřevěnému hřebenu s kovovými doplňky má nižší životnost a může se snadno poškodit.

Víte, že…?

Hřeben na borůvky
Česáček-hřeben na borůvky 22x14x12 cm ocelové zuby

Aby vás při česání borůvek nebolela záda z celodenního předklonu, můžete si na hřeben připevnit násadu a trhat plody ve stoje.

Nejznámější značky

Sledovat značku u hřebenu na borůvky je zbytečné. Je to de facto jen třešinka na dortu. Mnohem důležitější jsou parametry, které jsme uvedli výše, zejména použitý materiál. Abyste však nesáhli s hřebenem vedle, můžete dát přednost například značkám Eprodoma či M.A.T.

Cena

Investovat peníze do hřebenu na borůvky se určitě vyplatí. Ještě než se ale podíváme na ceny, za které je možné ho koupit. Pojďme si říct, že si ho šikovný kutil zvládne vytvořit i sám doma. Důležité je ale pořád myslet na to, abyste nepoškodili rostlinu. Ovšem až se podíváte na ceny níže, sami se rozhodněte, zda se vyplatí domácí výroba nebo bude lepší si hřeben zakoupit.

Cena do 150 Kč

Nejlevnější model hřebenu na borůvky je celý vyroben z plastu, mývá krytou celou sběrnou část a jeho velikost je 15×10 cm a 9 cm na výšku.

Cena od 150 Kč do 250 Kč

Ve střední kategorii s hranicí do 250 Kč jsou k dispozici jak plastové modely, tak i dřevěné s kovovými částmi. Pořídit můžete velké i malé hřebeny obou výše uvedených rozměrů.

Cena od 250 Kč

Dnešní příspěvek uzavírají hřebeny na borůvky, jenž jsou celé vyrobeny z oceli, jejichž cena se pohybuje kolem 400 Kč. Za tuto cenu však můžete pořídit i modely plastové, ale zde se již prodejce snaží získat více peněz za model z kategorií uvedených výše.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hřeben na borůvky?

Vybrat česáček není nijak náročné. V tomto případě si vystačíte s jakýmkoliv výrobkem. Zohlednit však můžete minimálně velikost hřebenu.

Jak se s hřebenem manipuluje?

Hřeben na borůvky či jiné drobné plody je vybaven madlem. Hřeben pak přiložíte ke keříku zespodu a pomalým tahem nahoru sbíráte modré kuličky. Pokud se chováte při sběru opatrně, nebudete mít mezi borůvkami ani žádné listy.
Zobrazit kompletní nabídku Hřeben na borůvky