Jednoručky

Pro muže, ženy i starší děti.

ca. 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 22 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat jednoručky

 • Na trhu naleznete především dva typy jednoruček
 • Jsou vyráběny z různých druhů materiálů
 • Činky mohou používat jak muži, ženy, tak i teenageři

Typy

Mezi typy činek patří nakládací či univerzální nenakládací. Jednoruční činky patří k tradičně nejčastějšímu vybavení sportovců. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jak název sám napovídá, tak se jedná o činky, které se drží v jedné ruce, odtud je tedy název jednoruční. Obvyklá hmotnost jednoruček vhodná pro začátečníka se pohybuje v rozmezí 5 až 10 kg. Délka by měla být mezi 35 až 45 cm.

Nakládací činky

Jestliže preferujete spíše silové cvičení, je dobré zaměřit se od začátku na nakládací činku. Můžete ubírat dle vašich potřeb a vašeho výkonu počet kotoučů, které mají různou hmotnost. Jestliže teprve se cvičením začínáte, určitě si zvolte nižší zátěž a cvičte pravidelně.

Fitness a aerobik
Gorilla Sports Jednoručky na aerobik, 2 x 4 kg

Univerzální

Jestliže naopak nejste zaměřeni na silové cvičení, ale děláte k tomu nějaké kardio cvičení nebo chcete dělat aerobní či více dynamické cvičení s činkami, je tato varianta lepší volbou pro vás.

 • Dynamické cvičení je zaměřeno především na spalování tuků, tudíž se zde cvičí s nižším váhovým rozpětím. Tady se předpokládá, že se hmotnost činky nebude výrazně měnit a není třeba pořizovat nakládací činku.

Materiál

Jednoruční činky mohou být z několika materiálů.

Kvalitní set
Trinfit Činky jednoručky v kufříku /30 mm 2 x 10 kg
 • Činky jsou převážně kovové. Tyč se obyčejně vyrábí z oceli nebo litiny, za kvalitnější je možné považovat ocel. Pro cvičící, je důležitá i následná povrchová úprava, kterou tvoří převážně vinyl, plast, eventuálně také chrom.
 • Vesměs lze doporučit obzvláště činky chromované než plastové. Jelikož jsou znatelně odolnější a mají delší životnost.
 • Pogumování na činkách především slouží k efektivnímu tlumení hluku a dopadů. Tyto činky jsou sice i lehčí, ale zase mohou špinit.
 • Výplň kotoučů je pak ocelová nebo cementová. V délce životnosti ani v odolnosti se rozdíl prakticky nenajde, jediným rozdílem je cena, v tomto případě vás vyjde levněji varianta s cementem.

Výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody materiálu činek, jsou důležitým poznatkem. Záleží, co chceme do cvičení investovat a s jakým záměrem cvičíme. Zda cvičíte občas či jste se do cvičení ponořili anebo zkrátka jen záleží na tom, jakou kvalitu hledáte, ať cvičíte častěji nebo méně.

Materiál Výhody Nevýhody
Plastová činka Levná pořizovací cena Krátká životnost
Chromová činka Kvalitní materiál Vyšší pořizovací cena
Litinová činka Dlouhá životnost Vyšší pořizovací cena

Design

Design činek řeší převážně při posilování ženy, které si mohou cvičení zpříjemnit jejich oblíbenou barvou, například u vinylových činek či pogumovaných činek. Většinou i tohle bývá u žen velkou motivací.

Uretanové jednoručky
Escape uretanové jednoručky 2 x 40 kg

Víte, že…?

Jakmile se teenageři dostanou do fáze, kdy začnou řešit i svůj zevnějšek, tak se často dostanou k posilování, tedy činkám. Daný věk pro posilování není stanoven. Závisí na individuální fyzické kondici jedince. Musí se především dbát na správné cvičení, aby se předešlo případným problémům, které mohou nastat i u dospělého člověka.

Příslušenství

Kotouče

Na trhu naleznete kotouče ocelové či kotouče s vinylovou úpravou. Doporučuje se užit spíše kotouč s úchopem než plný. Kotouč by měl mít podobný průměr jako hřídel. Běžně tedy 25, 30 nebo 50 mm.

Uzávěr

Je nedílnou součástí nakládacích činek. Slouží k bezpečnému zajištění kotoučů, a tedy k celkové bezpečnosti při cvičení. Může být pružinový či maticový. Pružinový mechanismus je velmi jednoduchý na používání, stačí jej nasadit a zmáčknout. Má bohužel tendenci k postupnému povolování, proto se musí vždy ručně dotáhnout. Maticové uzávěry mají rozhodně delší životnost. Nejspolehlivější je vnitřní závit, ten už ale utáhnete pouze s pomocí k tomu určeného nástroje.

Univerzální činkový set
inSPORTline Nakládací jednoručky 2 x 3-10 kg

Tyč nebo hřídel

Hřídel může být zakřivená nebo rovná. Rovná hřídel se hodí pro vzpírání vestoje, zakřivená pro posilování specifických svalových partií. Délka se odvíjí dle toho, zda se jedná o jednoruční činku nebo obouruční. Rozmezí může být 35–180 cm.

Cena

 • Od 450 Kč – vinylová činka 10 kg
 • Od 750 Kč – nenakládací ocelová činka 10 kg, pogumovaná
 • Od 800 Kč – nakládací činka 10 kg, činka je vhodná pro jakéhokoliv začátečníka, lze ji postupně navyšovat či dokupovat různé hmotnosti kotoučů

Víte, že…?

Existují různé sady jednoručních činek, které si lze pořídit i v praktickém kufříku a většinou za zvýhodněnou cenu.

Odolná guma
Crossmaxx Lifemaxx Jednoručky gumové pár 4 kg

Otázky a odpovědi

Jak vybrat jednoručky?

Jestliže pořizujete první činky, měli byste volit univerzální jednoručky, které jsou vhodné pro aerobní i dynamické cvičení. Činky by měly být vyrobeny z oceli a chybět by nemělo ani pogumování.

Proč existují činky pro ženy?

Jestliže se žena nezaměřuje na kulturistiku, je na místě využit činky pro ženy, které jsou lehké a využívají se při dynamo cvičení. Žena nemusí mít strach, že nabere vyšší množství svalové hmoty, než kterou by si představovala. Při vhodném typu tréninku s činkami, vede totiž k redukci tukových zásob a zpevnění svalstva, ne však k jeho nárustu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Fitness a aerobik
Kvalitní set
Uretanové jednoručky
Univerzální činkový set
Odolná guma
Trénují vytrvalost
Image
Produkt
Gorilla Sports Jednoručky na aerobik, 2 x 4 kg
Trinfit Činky jednoručky v kufříku /30 mm 2 x 10 kg
Escape uretanové jednoručky 2 x 40 kg
inSPORTline Nakládací jednoručky 2 x 3-10 kg
Crossmaxx Lifemaxx Jednoručky gumové pár 4 kg
Gorilla Sports Jednoručky na aerobik, 2 x 0,5 kg
Cena ca. 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 22 900 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena