Kancelářská židle

Pro pohodlné sezení u počítače v práci i doma.

ca. 1 900 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 10 000 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat kancelářskou židli

 • Do pracovny nebo kanceláře můžete pořídit kancelářskou židli nebo křeslo.
 • Mnoho židlí je vybaveno různými mechanismy, díky nimž je sezení příjemnější. V některých případech je pak možné židli zamknout a zafixovat ve vámi zvolené libovolné pozici.
 • Použité materiály mají vliv na celkovou životnost židle. Potahový materiál by měl být odolný vůči prodření. Na výběr máte mnoho druhů potahových látek. Vybírat můžete podle struktury a samozřejmě i podle barevného provedení.

Křeslo nebo židle

Rozdíl mezi křeslem a židlí spočívá v uchycení područek. Pokud područky spojují napevno sedák s opěrákem, jedná se o křeslo, v opačném případě potom o židli.

Kancelářská křesla jsou mohutnější a mohou se zdát pohodlnější. Jsou ale vhodná pouze pro krátkodobé sezení.
Kancelářská křesla bývají levnější, ale i zde můžete narazit na výjimky, kdy jsou křesla vybavena houpacím mechanismem a lze je tedy použít i pro dlouhodobé sezení. Tato skutečnost se pak odvíjí i na vyšší ceně.

Prodyšná
Antares Tennessee

Židle umožňují vyšší variabilitu, tedy individuální nastavitelnost. Lze u nich nastavit výšku, tuhost mechanismu při pohupu na základě tělesné hmotnosti. Nastavíte i sklon i hloubku sedáku a opěradla a mnoho dalšího.

Čemu věnovat pozornost

Před výběrem kancelářské židle se zaměřte na několik otázek.

Podle doby sezení, jsou židle rozděleny do několika skupin.

Dětská rostoucí
Alba Fuxo S-Line
 • 4 hodiny – v této skupině najdete základní modely kancelářských židlí
 • 8 hodin – pokud strávíte sezením na židli přibližně tento počet hodin, vybírejte pohodlné a ergonomické židle
 • 12 hodin – v tomto případě je vhodné připlatit za židle, které mimo jiné umožňují různá nastavení a zvyšují tak celkový komfort sezení
 • 24 hodin – jsou určeny k nepřetržité používání, mají vysoké požadavky také na odolnost a trvanlivost

Bude vyhovovat vašim tělesným proporcím?

Je důležité vybírat židli, která odpovídá vaší tělesné hmotnosti a výšce postavy.

Jaké jsou možnosti nastavení?

Správné nastavení má vliv jak na vaše zdraví, tak i na produktivitu práce. Proto vybírejte modely, které jsou co nejvíce variabilní. Samozřejmostí je nastavení výšky opěrky a sedáku. Další možností je pak nastavení područek a v případě, že je židle doplněná i o podhlavník, měl by být nastavitelný i ten.

Pro intenzivní používání
Alba Dispos
Možnosti Popis
Výška sedáku Umožňuje nastavené správné výšky sedáku podle délky nohou. Abyste svaly přetěžovali co nejméně, měla by být výška sedáku upravena tak, aby se chodidla dotýkala země celou plochou a v kolenou byl přirozený úhel 100 – 105°. Hýždě by se měly dotýkat opěrky a mezi podkolení jamkou a okrajem sedáku by měl být prostor o velikosti 5 -10 cm.
Hloubka sedáku Díky této funkci můžete nastavit hloubku sedáku podle délky vašich stehen. Díky ní dosáhnete automaticky správné pozice vůči opěradlu a získáte tak ideální oporu.
Anatomicky tvarovaný sedák Zaoblení přední strany snižuje tlak na stehna, prohlubeň na sedadle zabraňuje sklouzávání
Výška opěradla Sedadlo lze nastavit do pozice, při které je kopírována a podepírána dolní část zad. Opěrák je vhodné nastavit do aktivní polohy, to umožňuje pohyb vpřed a vzad. Takové aktivní sezení je pro vaše záda vhodnější než pasivní sezení ve statické poloze.
Výškově nastavitelná bederní opěrka páteře Díky této funkci je zajištěno přesné kopírování opěradla s páteří tak, aby byla v přirozeném tvaru písmena S.
Sklon sedáku Správné nastavení sklonu sedáku přispívá k uvolnění kyčelních kloubů a tím i k lepšímu proudění krve v nohou.
Odpružení sedáku Při dosednutí zabraňuje nárazu páteře nebo kostrče.
Nastavení područky Područky jsou dodávány ve variantě 2D , ta umožňuje nastavit výšku a dále jsou vybaveny rotací vrchní části.3D opět se jedná o nastavení výšky, rotace a umožňují horizontální posun dopředu a dozadu. 4D mají stejnou funkci jako 3D područky, navíc je lze posunout nahoru a dolů.
Opora beder Bederní opora je u správného sezení stejně důležitá jako nastavená výška sedáku. Pokud tedy chcete, aby bylo posezení opravdu příjemné, investujte do zdravotní židle s bederní opěrkou.
Prodyšné čalounění Chrání před akumulací tepla a nepříjemné vlhkosti a zajišťuje příjemný pocit při sezení.

Víte, že…?

Bonusem u některých výrobků je ramínko umístěné na zadní straně opěradla, které vám poslouží k odložení oděvu.

Mechanismy

Mnoho židlí je vybaveno různými mechanismy, díky nimž je sezení příjemnější. V některých případech je pak možné židli zamknout a zafixovat ve vámi zvolené libovolné pozici.

 • Permanentní kontakt – sedák je pevně uchycený, pohyby těla následuje pouze opěradlo. Tento mechanismus přispívá ke správnému držení těla a poskytuje dobrou ergonomickou oporu.
 • Houpací mechanika – sedák i opěrka svírají stále stejný úhel v jakémkoliv náklonu. Mechanika umožňuje houpání, někdy i s možností zafixování v jedné poloze. Lze nastavit i tuhost houpání, která je odvozena od hmotnosti.
 • Synchronní mechanika – sedák a opěradlo vykonávají pohyb současně, díky tomuto synchronnímu pohybu lze nalézt a zaujmout ideální polohu při sezení. Tato mechanika se doporučuje v případě, že židle slouží k trvalejšímu sezení.
 • Multisynchronní mechanika – opěradlo a sedák se mohou pohybovat synchronně, je ale navíc možné oddělit sedák od ostatního pohybu. Díky tomu si můžete protáhnout tělo a prokrvit si nohy a chodidla.
 • Asynchronní mechanika – sedák a opěradlo se pohybují nezávisle na sobě a oboje lze uzamknout samostatně v jakékoliv pozici. Lze tedy zablokovat pouze opěradlo a sedák může dále následovat pohyby těla, nebo naopak. Můžete tak snadno nalézt optimální pozici.
Na doma
Mercury Prezident

Materiál a kolečka

Použité materiály mají vliv na celkovou životnost židle. Potahový materiál by měl být odolný vůči prodření. Na výběr máte mnoho druhů potahových látek. Vybírat můžete podle struktury a samozřejmě i podle barevného provedení.
Odolnost potahu je udávána v číslech, vyjadřujících odolnost potahu vůči oděru. Jednotkou je zde Martindale. Vyšší číslo znamená vyšší odolnost potahového materiálu. Základní typy židlí, které jsou určeny pro několikahodinové sezení, by mělo mít minimálně 30 000 Martindale, židle určené pro delší používání pak alespoň 50 000 Martindale.

 • Syntetická kůže – působí luxusním dojmem, snadno se čistí. Má nižší životnost, snadno se ošoupe, není prodyšná a je nepraktická v letních měsících, kdy podporuje pocení.
 • Síťovina – je prodyšná a tedy vhodná i do neklimatizovaných kanceláří. Existuje mnoho variant provedení.
 • Čalounění – nejběžnější provedení, výhodou je nižší cena. Má dlouhou životnost a nabízí největší možnost barevného provedení.

Ten správný komfort vám pak zaručí kvalitní výplň sedáku a opěrky.

Kolečka

Každá kancelářská židle je vybavena kolečky. I v tomto případě máte na výběr a to zejména podle typu podlahy. Jestliže máte o svoji podlahu obavu i v případě pogumovaných koleček, můžete dokoupit podložku pod židli, která zabraňuje poškrábání. Podložky se prodávání v různých tvarech, rozměrech a barevných provedeních.

 • Tvrdá podlaha – mezi tvrdé podlahy patří parkety, plovoucí podlahy a linoleum. Na tento typ podlahy jsou vhodná pogumovaná kolečka, díky kterým nedojde k jejímu poškrábání.
 • Měkká podlaha – do tohoto typu lze zahrnout koberce, pro které jsou vhodné i standardní tedy tvrdá kolečka.
 • Kluzáky – pokud nechcete, aby se židle pohybovala, volte takovou, která je vybavena kluzáky.

Kancelářské židle mohou být navíc vybaveny kolečky s brzdou. Mezi výhody samozřejmě patří skutečnost, že vám při dosednutí židle nikam neodjede.

Balanční židle

Pokud vás trápí bolesti zad, zbavte se jich díky zdravotní židli. Zdravotní židle jsou vybaveny balančním mechanismem, díky kterému se židle promění na balanční míč. Díky tomuto typu židle se naučíte správnému a přirozenému držení těla, zmírníte tlak na ploténky a obratle a snížíte riziko ztuhlosti zad a zablokovaných nervů.

Mechanismus balancování lze přirovnat k sezení na gymnastickém míči, kdy jste nuceni při sezení zapínat svaly, které při sezení na klasické kancelářské židli nevyužíváte. Zároveň uvolníte svalstvo, které je při obyčejném sezení přetěžováno. Balancováním posílíte i břišní svalstvo a speciální ergonomický tvar sedáku podpoří správné fungování lymfatického systému a krevního oběhu.

 • Během sezení na této židli můžete posilovat i rehabilitovat. Židle umožňují zdraví prospěšné střídání statického a dynamického způsobu sezení.
 • Sedák je speciálně navržen tak, aby jeho ergonomický tvar podpořil váš lymfatický a krevní oběh.
 • Na židli s aktivním režimem balancování je doporučeno sedět pouze 3 x denně po dobu 30 minut. Celodenní využívání balančního systému se dá přirovnat k osmi hodinovému cvičení v posilovně, jelikož zapojujete celé tělo.
 • Z tohoto důvodu jsou tyto typy opatřeny funkcí Stop&Go, která se stará o zapínání a vypínání balančního režimu. Ve chvíli, kdy budete mít balancování dost, jej můžete vypnout a židli používat i 8 hodin denně.

Cena

Cena židlí je dána použitelnými materiály, tvary, vzory a barvami. Dále je závislá na celkovém provedení. Jinou cenu bude mít základní model, jinou pak židle umožňující zdravé a moderní sezení. Vybírat můžete stylové, elegantní i nadčasové provedení.

 • Od 1 500 – 3 000 Kč – nejnižší cenové rozpětí nabízí jednodušší typy židlí. Pokud chcete zaplatit ještě menší částku, můžete vybírat mezi jednoduchými typy, které nejsou vybaveny opěrkami na ruce, Tyto modely lze zakoupit již za cenu kolem 1 000 Kč. Dražší typy pak umožňují výškové nastavení a mohou být vybaveny houpacím mechanismem.
 • Od 3 000 – 6 000 Kč – kvalitní židle mnoha tvarů a barev vybavené synchronním mechanismem. V mnoha případech je kladen důraz na maximální užitné a ergonomické vlastnosti sezení. Židle mohou mít odklápěcí područky. Dalším vybavením pak mnohdy bývá podložení krku i zad.
 • Od 6 000 a více – nejvyšší cenová kategorie pak nabízí veškeré možnosti, které židle nabízí. Ve všech případech narazíte na krásné a luxusní provedení ergonomické židle, které využijete jak v práci, tak doma i při dlouhodobém sezení.

V případě, že uvažujete o koupi balanční židle, počítejte s cenou, která může převyšovat 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč mít kancelářskou židli?

Kancelářská židle je pro mnohé pracovní pomůckou. Sezení na správné židli ovlivňuje zdraví, tělesnou pohodu i výkon během pracovního dne. Správně zvolená židle by měla kopírovat pohyby těla a pomáhat správně sedět.

Jaké jsou možnosti nastavení?

Správné nastavení má vliv jak na vaše zdraví, tak i na produktivitu práce. Proto vybírejte modely, které jsou co nejvíce variabilní. Samozřejmostí je nastavení výšky opěrky a sedáku. Další možností je pak nastavení područek a v případě, že je židle doplněná i o podhlavník, měl by být nastavitelný i ten.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Prodyšná
Dětská rostoucí
Pro intenzivní používání
Na doma
Image
Product
Antares Tennessee
Alba Fuxo S-Line
Alba Dispos
Mercury Prezident
Nosnost
120 kg
100 kg
160 kg
120 kg
Výrobce
ANTARES
Alba
Alba
Mercury
Cena ca. 1 900 CZK ca. 4 400 CZK ca. 10 000 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.