Nejlepší S 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Signal Toby

Jak vybrat stohovatelnou židli

  • Stohovatelné židle patří mezi nábytek, který se uplatní při nedostatku prostoru nebo tam, kde je zapotřebí velkého množství židlí, které je následně nutné někde uskladnit. Nejčastěji se tato vlastnost týká jídelních a zahradních židlí nebo konferenčních a kavárenských židlí.
  • Při výběru jakékoli židle je brán zřetel na výrobní materiál. Stohovatelné židle se nejčastěji vyrábí ze dřeva nebo plastu. Častá je také kombinace kovu a dřeva.
  • Z technických parametrů stojí za zmínku rozměry židle a její nosnost.

Stohovatelné židle - náš výběr

Signal Toby
Zobrazit více
Signal Toby je židle, která je vyrobena z plastu v černé barvě. Má šířku 55 cm, hloubku 44 cm, výšku 81 cm a sedací výšku 46 cm. Její zaoblený tvar a čisté linie jsou typické pro skandinávský styl. Produkt je vhodný do jídelny.
Zobrazit méně

Plastové stohovatelné židle

ITTC Stima Plastové křesílko NET RELAX - stohovatelné NET CORALLO
Výrobce: ITTC Stima
Druh materiálu: plast
Nosnost: 200 kg
Zobrazit více
Křeslo NET RELAX od Stima je perforovaně, z odolného polypropylenu se skelným vláknem, vhodné i do exteriéru. Barevná stabilita materiálu po dobu 5 let. Nosnost je až 200 kg. Židle není čalouněná, umožňuje snadné čištění a je stohovatelná. Poskytuje záruku 36 měsíců.
Zobrazit méně
Signal Toby
Zobrazit více
Signal Toby je židle, která je vyrobena z plastu v černé barvě. Má šířku 55 cm, hloubku 44 cm, výšku 81 cm a sedací výšku 46 cm. Její zaoblený tvar a čisté linie jsou typické pro skandinávský styl. Produkt je vhodný do jídelny.
Zobrazit méně

Kovové stohovatelné židle

&Tradition Pavilion AV1 walnut
Výrobce: Tradition
Materiál: kovové
Zobrazit více
Židle Pavilion AV1 vytvořená značkou &Tradition, navržená studiem Anderssen & Voll, je vyrobena z ořechového dřeva s podnoží z černě lakované oceli. Jde o stohovatelný model, což přispívá k praktickému využití při úspoře prostoru.
Zobrazit méně
&Tradition Pavilion AV2 walnut
Výrobce: Tradition
Materiál: kovové
Zobrazit více
Výrobce naznačuje, že židle Pavilion AV2 od &Tradition, navržená studiem Anderssen & Voll, by měla sloužit jako stohovatelná židle. Materiál: ořechové dřevo, doplněné lakovaným ocelovým podstavcem v černém provedení. Detaily o rozměrech či hmotnosti nejsou poskytnuty.
Zobrazit méně

Čalouněné stohovatelné židle

Halmar K66
Zobrazit více
Banketová židle Halmar K66 je navržena pro místnosti s větším počtem osob. Konstrukce vyráběná z oceli má nosnost 100 kg. Váha židle dosahuje 5,8 kg. Materiál je červená a zlatá tkanina. Židle je stohovatelná, což usnadňuje manipulaci.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stohovatelné židle

Jak vybrat stohovatelnou židli

Jaké typy existují

Židle, které mají vlastnost stohování, se vyrábí v různých variantách. Nejčastěji se lze setkat s klasickými jídelními židlemi, dále židlemi zahradními, konferenčními nebo např. kavárenskými.

Stohovatelné židle

Stohovatelné mohou býr jídelní i zahradní židle, iStock / FooTToo

Jídelní židle

Stohovatelné jídelní židle se uplatní zejména v malých kuchyních nebo jídelnách, které vyžadují, aby bylo možné jídelní sestavu v případě potřeby uklidit. Jídelní židle se vyrábí v nespočet designů a barevných provedeních v souvislosti s různými materiály, ze kterých se tyto židle vyrábí. V této kategorii si najde svůj výrobek jak zastánce klasiky, tak i moderního designu.

Zahradní židle

Stohovatelnost zahradních židlí je velmi praktická a potřebná vlastnost, na kterou by se mělo, při výběru tohoto typu nábytku přihlížet. Zahradní židle jsou sezónním nábytkem, který je nutné ve většině případech na zimu uskladnit. Díky možnosti stohování zabírají ve skladovací místnosti minimum místa.

Konferenční a kavárenské židle

Stohovatelné židle
Signal Toby

Jedná se o speciální typ nábytku určený pro komerční účely. Jsou vhodné do restaurací, hotelů, různých zasedacích nebo jednacích místností. Hodí se do konferenčních sálů, kulturních domů a jiných institucí, které pořádají veřejné akce pro více lidí. Židle lze samozřejmě použít i v domácnosti.

Víte, že…?

Zejména v případě židlí, které jsou určeny pro veřejné akce, je v případě stohovatelnosti důležitý údaj o tom, kolik židlí lze na sebe naráz umístit. Nejčastěji se pak jedná o hodnotu do 20 židlí.

Z jakých materiálů se vyrábí

V případě židlí je kvalitní materiál základem. U modelů, které jsou určeny pro časté používání většího množství lidí, o to víc. Z výrobních materiálů, které se nejčastěji používají, pak stojí za zmínku dřevo, plast nebo kov.

MateriálCharakteristika výrobku
DřevoŽidle z masivu jsou pevné, odolné, nabízí vyšší nosnost
 Dřevo je velmi dekorativní materiál, židle z něj jsou vhodné do jakéhokoli prostředí
PlastJednotlivé výrobky se od sebe výrazně liší kvalitou, což se odráží zejména na pořizovací ceně
 V nabídkách jsou židle různého designu i barevného provedení
 Plast se řadí mezi moderní materiály a tak i výrobky z něj mohou mít vysokou estetickou hodnotu díky modernímu designu
Kov V případě stohovatelných židlí se nejčastěji jedná o materiál používaný na konstrukci – podnože židle
 Nejčastěji se kombinuje se dřevem ale i plastem
TextiliePoužívají se na polstrování židlí
 Zvyšují komfort při sezení
 Často v nabídkách možnost volby nejen materiálu, ale i požadované barvy nebo vzoru
Plastové stohovatelné židle
ITTC Stima Plastové křesílko NET RELAX - stohovatelné NET CORALLO

Výběr materiálu by měl být zohledněn zejména v souvislosti s účelem použití nábytku. Do běžných kuchyní lze volit prakticky jakoukoli variantu. Pro venkovní použití je nutné volit takové materiály, které lépe odolávají i nepříznivému počasí. Pro veřejné účely je nutné vybírat opravdu pevný, masivní nábytek, který vydrží i časté používání.

Stohovatelné dětšké židle

Stohovatelné židle jsou praktické zejména v komerčním využití, iStock / trgowanlock

Volba rozměrů

U každé židle by měly být uvedené také její rozměry. Ty by v ideálním případě měly respektovat tělesné proporce jejich nejčastějších uživatelů – důležitá je výška, délka nohou, trupu, šíře boků apod. Nicméně např. u konferenčního nábytku se toto hůře odhaduje a je třeba volit židle, které budou vyhovovat standardní postavě. Z hlediska rozměrů se pak lze zaměřit na následující hodnoty:

  • Šíře sedací části – tento údaj je velmi důležitý zejména u modelů židlí, které mají područky, ty totiž přesně vymezují prostor sedací části židle
  • Hloubka sedací části – hlubší židle se hodí pro vyšší osoby, drobnější postava by se měla zaměřit na židle s menší hloubkou sedáku
  • Výška sedáku – tento údaj je důležitý zejména v případě, že bude židle součásti jídelní sestavy

Nosnost židlí

I nosnost židlí patří mezi základní parametry, které je vhodné vzít v potaz. Týká se to zejména židlí pro veřejné používání, protože v jejich případě jsou kladeny vyšší nároky na jejich odolnost. Nosnost židlí zpravidla souvisí s výrobním materiálem. Obecně nejnižší hodnoty mají židle plastové, ale týká se to především levnějších výrobků. Dřevo a kov disponují poměrně velkorysou nosností, která se může pohybovat i kolem 200 kg.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stohovatelnou židli?

U stohovatelného nábytku je nutné brát ohled na jejich využití a podle toho zvolit nejvhodnější typ. Vybírat lze z různých materiálů. Mezi základní parametry pak patří rozměry židle a jejich nosnost.

V jakých případech se stohovatelné židle nejlépe uplatní?

Tento nábytek je typický pro nejrůznější veřejná místa, jako jsou restaurace, přednáškové sály, hotely atd. Své uplatnění najdou ale i v domácnostech, kde není místa nazbyt. Stohovatelný nábytek totiž podstatně usnadňuje jeho uskladnění.
Zobrazit kompletní nabídku Stohovatelné židle