Kárka dvoukolák

Praktický pomocník do domu.

ca. 7 000 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 4 100 CZK

Pokud bydlíte v domku, určitě potřebujete čas od času něco odvést nebo přivést, zvlášť pokud máte také zahradu. Kárky jsou praktickým pomocníkem na převážení nejrůznějších předmětů zejména na kratší vzdálenosti.

Ruční vozík

Kárky se řadí do kategorie ručních vozíků, tzn. výhradně řízených lidskou silou. K dvoukolovým kárkám existují samozřejmě odpovídající varianty, o kterých také můžete uvažovat. Patří sem trakaře a kolečka, plošinové vozíky nebo vozíky s pomocnou konstrukcí.

Dvoukolák

Dvoukolák se zpravidla skládá z krabicové korbičky a dvou samostatně zavěšených kol. Osa kol je výše než dno korby. Díky tomu je vozítko dokonale stabilní a to i v případě, že náklad, který vezete, je nesouměrný. Opěrná ostruha zajišťuje stabilitu při zastavení. Dvoukolák zpravidla tlačíte před sebou, ale někdy je možné ho vést i v závěsu za jízdním kolem.

Kolečko dvoukolák 500ltr.plastová korba
ca. 7 000 CZK
Aktuálni cena

Trakař, kolečko

Tento typ vozíků je většinou vybaven jen jedním kolem. Na opačné straně jsou rukojeti. Nejčastějším materiálem při výrobě trakařů se používá dřevo, ale najdete i kovové varianty. Kolečka využijete především na stavbách nebo zahradách a vyrábí se z plechu nebo plastu.

Plošinový vozík

Plošinka je opatřena čtyřmi koly a madlem, případně ojí. Samotná plošina je sestavena z rámu a dna, které je vyrobeno z plechu nebo překližky. Kola jsou umístěna pod plošinkou a jsou malá. Rozměry vozíků většinou odpovídají velikosti přepravek nebo palet.

Vozík s pomocnou konstrukcí

Vozíky jsou určeny k provozu na rovném, hladkém povrchu, protože jsou opatřeny velmi malými kolečky. Do této kategorie lze zařadit:

Vozík dvoukolák Optimus 240kg 89x63x25cm
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena
  • Servírovací vozíky pro stravovací zařízení a hotely
  • Úklidový vozík
  • Vozíky pro přepravu oděvů s vysokou konstrukcí pro zavěšení na ramínkách

Víte, že…?

Kárku můžete využít např. na nákup. Na zahradě se bude hodit při úklidu (odvoz listí, trávy, sena atd.). Používá se také k převozu potravin ze skladů. Podle zvolené velikosti ji využijete i při převozu nejrůznějšího materiálu nebo třeba domácího příslušenství.

Materiál

Konstrukce dvoukoláků bývá vyrobena z kovových trubek. Prostor mezi trubkami může, ale nemusí být vyplněn pletivem. V prvním případě tvoří pletivo boky korbičky, v druhém je vozík opatřen pouze pevným dnem. Některé modely mohou být opatřeny dřevěnou nákladní korbou. Dvoukoláky s plastovou korbou bývají označeny jako „kolečko dvoukolák“.

Popular 9393 vozík dvoukolák nos. 50 kg
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Povrchová úprava

Povrchová úprava vozíku je velmi důležitá. Zajišťuje ochranu konstrukce jednak při převážení hrubšího nákladu, kdy může dojít např. k poškrábání nebo při nepřízni počasí.
Konstrukce vozíků bývá zpravidla ošetřena práškovým lakováním (komaxitové barvy). Jedná se o moderní a velmi kvalitní povrchovou úpravu. Princip spočívá v elektrostatickém nanášení velmi jemného plastového prášku, který je následně roztaven a po zchladnutí vytvoří vrstvu pružného plastu. Takto ošetřený povrch není nutné obnovovat ani po několika letech používání.

Kola

Zde máte na výběr z několika možností:

  • Plastová kola s gumovou obručí nebo s duší a pláštěm
  • Plastový disk s polyuretanovou obručí
  • Drátěný výplet kol s duší a pláštěm
  • Bantamová kola
Dvoukolák Libor Václavík – LIBROS
ca. 4 100 CZK
Aktuálni cena

Nosnost

Parametr udává, kolik kilogramů je možné na daný typ vozíku naložit. Nejnižší hodnoty se pohybují kolem 50 kg. Největší nosnost se zpravidla udává 150 kg. Další hodnoty, na které můžete narazit, jsou 80 a 100 kg.

Rozměr

Rozměr korby je poměrně důležitý údaj. Její velikost udává, kolik a jak velké věci na ní budete moci přepravovat. Také přímo souvisí s nosností. Čím větší rozměr, tím větší nosnost pravděpodobně bude mít.

Víte, že…?

Ruční vozíky o šířce 60 cm a více jsou v silničním provozu považovány za nemotorové vozidlo. Pokud vezete vozík o menší šířce, jste již považováni za chodce.

Distributoři a ceny

Na našem trhu najdete jednak výrobce těchto tradičních vozíků, ale většinou se jedná o distributorské služby. Ceny nových vozíků se pohybují od zhruba 1500,- Kč do 8000,- Kč. Rozdíly v cenách jsou dány např. rozměry, nosností nebo různou konstrukcí vozíků.

  Popis Ceny vozíků
Ekovýroba.cz Jedná se o českou výrobní a obchodní společnost, která se věnuje mimo jiné pomůckám pro dům a zahradu, vybavení dílen nebo transportní a manipulační technice. Spolupracují s mnoha dodavateli a nabízí i výrobky na zakázku. Od 1500,- Kč do 3500,- Kč
Deltalift Český dodavatel, který nabízí výrobky manipulační techniky s poměrně dobrým poměrem ceny, kvality i následného servisu. V jejich nabídce najdete tradiční dvoukolové vozíky české výroby. Od 1750,- Kč do cca 2400,- Kč
Kovodružstvo Tato firma vznikla v roce 1951 a věnuje se výrobkům z kovu, dále úpravě trubek nebo plechů. Ruční dvoukolové vozíky patří mezi jedny z výrobků, které vyrábí. Od 1400,- Kč do cca 4300,- Kč

Víte, že…?

Pokud se vám nechce investovat do nového vozíku, můžete využít bazarové služby. Tento výrobek je stále poměrně hojně prodává na různých bazarových serverech. Cenově se můžete dostat i pod 1000,- Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od technického stavu vozíku.