15 nejlepších kárek dvoukoláků 2023

Praktický pomocník do domu.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kárka BARUM 250 kg
91 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat kárku dvoukolák

 • Dvoukolák neboli kárku ocení každý, kdo alespoň čas od času potřebuje něco odvézt nebo přivézt, především pokud vlastníte zahradu. Slouží k převážení různých předmětů zejména na kratší vzdálenosti.
 • Kromě klasického dvoukoláku vám může posloužit také kolečku, trakař či plošinový vozík.
 • Měli byste si dávat pozor na nosnost vozíku, aby byla vhodná pro věci, které budete převážet. Podle toho volte také správnou velikost tohoto výrobku.
 • Nezapomeňte také na povrchovou úpravu vozíku, která je výhodná především z hlediska životnosti vozíku.

Kárka dvoukolák - náš výběr

Kárka dvoukolák tradiční

Kárka dvoukolák s plnou korbou

EUROKRAFT Dvoukolový 200 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Eurokraft
Maximální nosnost: 200 kg
EUROKRAFT 1250 x 800 mm
přečíst recenzi
Výrobce: Eurokraft
Maximální nosnost: 400 kg
Ruční Fetra 4107, 4108, 4109
přečíst recenzi
Výrobce: Fetra
Hmotnost: 21 kg
Maximální nosnost: 200 kg
EUROKRAFT 1050 x 700 mm
přečíst recenzi
Výrobce: Eurokraft
Maximální nosnost: 400 kg
Zobrazit kompletní nabídku kárek dvoukoláků

Jak vybrat kárku dvoukolák

Ruční vozík

Kárky se řadí do kategorie ručních vozíků, tzn. výhradně řízených lidskou silou. K dvoukolovým kárkám existují samozřejmě odpovídající varianty, o kterých také můžete uvažovat. Patří sem trakaře a kolečka, plošinové vozíky nebo vozíky s pomocnou konstrukcí.

Dvoukolák

Dvoukolák se zpravidla skládá z krabicové korbičky a dvou samostatně zavěšených kol. Osa kol je výše než dno korby. Díky tomu je vozítko dokonale stabilní a to i v případě, že náklad, který vezete, je nesouměrný. Opěrná ostruha zajišťuje stabilitu při zastavení. Dvoukolák zpravidla tlačíte před sebou, ale velmi často plní funkci nákladního vozíku na kolo.

kárka dvoukolák
Kárka BARUM 250 kg

Trakař, kolečko

Tento typ vozíků je většinou vybaven jen jedním kolem. Na opačné straně jsou rukojeti. Nejčastějším materiálem při výrobě trakařů se používá dřevo, ale najdete i kovové varianty. Kolečka využijete především na stavbách nebo zahradách a vyrábí se z plechu nebo plastu.

Plošinový vozík

Plošinka je opatřena čtyřmi koly a madlem, případně ojí. Samotná plošina je sestavena z rámu a dna, které je vyrobeno z plechu nebo překližky. Kola jsou umístěna pod plošinkou a jsou malá. Rozměry vozíků většinou odpovídají velikosti přepravek nebo palet.

Vozík s pomocnou konstrukcí

Vozíky jsou určeny k provozu na rovném, hladkém povrchu, protože jsou opatřeny velmi malými kolečky. Do této kategorie lze zařadit:

kárka dvoukolák tradiční
HTI 80kg VDP02
 • Servírovací vozíky pro stravovací zařízení a hotely
 • Úklidový vozík
 • Vozíky pro přepravu oděvů s vysokou konstrukcí pro zavěšení na ramínkách

Víte, že…?

Kárku můžete využít např. na nákup. Na zahradě se bude hodit při úklidu (odvoz listí, trávy, sena atd.). Používá se také k převozu potravin ze skladů. Podle zvolené velikosti ji využijete i při převozu nejrůznějšího materiálu nebo třeba domácího příslušenství.

Materiál

Konstrukce dvoukoláků bývá vyrobena z kovových trubek. Prostor mezi trubkami může, ale nemusí být vyplněn pletivem. V prvním případě tvoří pletivo boky korbičky, v druhém je vozík opatřen pouze pevným dnem. Některé modely mohou být opatřeny dřevěnou nákladní korbou. Dvoukoláky s plastovou korbou bývají označeny jako „kolečko dvoukolák“.

kárka dvoukolák s plnou korbou
EUROKRAFT Dvoukolový 200 kg

Povrchová úprava

Povrchová úprava vozíku je velmi důležitá. Zajišťuje ochranu konstrukce jednak při převážení hrubšího nákladu, kdy může dojít např. k poškrábání nebo při nepřízni počasí.
Konstrukce vozíků bývá zpravidla ošetřena práškovým lakováním (komaxitové barvy). Jedná se o moderní a velmi kvalitní povrchovou úpravu. Princip spočívá v elektrostatickém nanášení velmi jemného plastového prášku, který je následně roztaven a po zchladnutí vytvoří vrstvu pružného plastu. Takto ošetřený povrch není nutné obnovovat ani po několika letech používání.

Kola

Zde máte na výběr z několika možností:

 • Plastová kola s gumovou obručí nebo s duší a pláštěm
 • Plastový disk s polyuretanovou obručí
 • Drátěný výplet kol s duší a pláštěm
 • Bantamová kola
kárka dvoukolák
11883 - Vozík, kárka, dvoukolák s dřevěnou korbou nosnost 240 kg

Nosnost

Parametr udává, kolik kilogramů je možné na daný typ vozíku naložit. Nejnižší hodnoty se pohybují kolem 50 kg. Největší nosnost se zpravidla udává 150 kg. Další hodnoty, na které můžete narazit, jsou 80 a 100 kg.

Rozměr

Rozměr korby je poměrně důležitý údaj. Její velikost udává, kolik a jak velké věci na ní budete moci přepravovat. Také přímo souvisí s nosností. Čím větší rozměr, tím větší nosnost pravděpodobně bude mít.

Víte, že…?

Ruční vozíky o šířce 60 cm a více jsou v silničním provozu považovány za nemotorové vozidlo. Pokud vezete vozík o menší šířce, jste již považováni za chodce.

kárka dvoukolák tradiční
Deltalift D120 300

Distributoři a ceny

Na našem trhu najdete jednak výrobce těchto tradičních vozíků, ale většinou se jedná o distributorské služby. Ceny nových vozíků se pohybují od zhruba 1500,- Kč do 8000,- Kč. Rozdíly v cenách jsou dány např. rozměry, nosností nebo různou konstrukcí vozíků.

Značka Popis Cena
Ekovýroba.cz – česká značka 1 500 – 3 500 Kč
  – pomůcky pro dům i zahradu  
  – výrobky na zakázku  
Deltalift – český dodavatel 1 750 – 2 400 Kč
  – kvalita i servis  
Kovodružstvo – výrobky z kovu 1 400 – 4 00 Kč

Víte, že…?

Pokud se vám nechce investovat do nového vozíku, můžete využít bazarové služby. Tento výrobek je stále poměrně hojně prodává na různých bazarových serverech. Cenově se můžete dostat i pod 1000,- Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od technického stavu vozíku.

Otázky a odpovědi

Je možné dokoupit k vozíku náhradní díly?

Ano, ale vždy si raději u vašeho výrobce ověřte, zda náhradní díly dodává a to konkrétně na vámi vybraný model. Můžete vyměnit například kola, korbu, rukojeť nebo příslušenství e kolům, jako je disk, plášť nebo duše.

Jaké může být barevné provedení dvoukoláků?

Co se týče barevnosti vozíku, zpravidla se setkáte se čtyřmi základními variantami, jsou jimi modrá, červená, šedá a zelená. V případě, že máte vybranou konkrétní barvu, je dobré se předem informovat u vámi vybraného obchodu, zda je tato varianta k dispozici.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kárek dvoukoláků