Kárka dvoukolák

Praktický pomocník do domu.

ca. 3 100 CZK
ca. 29 100 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 5 200 CZK

Jak vybrat kárku dvoukolák

 • Dvoukolák neboli kárku ocení každý, kdo alespoň čas od času potřebuje něco odvézt nebo přivézt, především pokud vlastníte zahradu. Slouží k převážení různých předmětů zejména na kratší vzdálenosti.
 • Kromě klasického dvoukoláku vám může posloužit také kolečku, trakař či plošinový vozík.
 • Měli byste si dávat pozor na nosnost vozíku, aby byla vhodná pro věci, které budete převážet. Podle toho volte také správnou velikost tohoto výrobku.
 • Nezapomeňte také na povrchovou úpravu vozíku, která je výhodná především z hlediska životnosti vozíku.

Ruční vozík

Kárky se řadí do kategorie ručních vozíků, tzn. výhradně řízených lidskou silou. K dvoukolovým kárkám existují samozřejmě odpovídající varianty, o kterých také můžete uvažovat. Patří sem trakaře a kolečka, plošinové vozíky nebo vozíky s pomocnou konstrukcí.

Dvoukolák

Dvoukolák se zpravidla skládá z krabicové korbičky a dvou samostatně zavěšených kol. Osa kol je výše než dno korby. Díky tomu je vozítko dokonale stabilní a to i v případě, že náklad, který vezete, je nesouměrný. Opěrná ostruha zajišťuje stabilitu při zastavení. Dvoukolák zpravidla tlačíte před sebou, ale velmi často plní funkci nákladního vozíku na kolo.

Tradiční
Deltalift D120 300

Trakař, kolečko

Tento typ vozíků je většinou vybaven jen jedním kolem. Na opačné straně jsou rukojeti. Nejčastějším materiálem při výrobě trakařů se používá dřevo, ale najdete i kovové varianty. Kolečka využijete především na stavbách nebo zahradách a vyrábí se z plechu nebo plastu.

Plošinový vozík

Plošinka je opatřena čtyřmi koly a madlem, případně ojí. Samotná plošina je sestavena z rámu a dna, které je vyrobeno z plechu nebo překližky. Kola jsou umístěna pod plošinkou a jsou malá. Rozměry vozíků většinou odpovídají velikosti přepravek nebo palet.

Vozík s pomocnou konstrukcí

Vozíky jsou určeny k provozu na rovném, hladkém povrchu, protože jsou opatřeny velmi malými kolečky. Do této kategorie lze zařadit:

S paletovým vozíkem
DELTALIFT BFC6-7-LS + Dvoukolák D80-200
 • Servírovací vozíky pro stravovací zařízení a hotely
 • Úklidový vozík
 • Vozíky pro přepravu oděvů s vysokou konstrukcí pro zavěšení na ramínkách

Víte, že…?

Kárku můžete využít např. na nákup. Na zahradě se bude hodit při úklidu (odvoz listí, trávy, sena atd.). Používá se také k převozu potravin ze skladů. Podle zvolené velikosti ji využijete i při převozu nejrůznějšího materiálu nebo třeba domácího příslušenství.

Materiál

Konstrukce dvoukoláků bývá vyrobena z kovových trubek. Prostor mezi trubkami může, ale nemusí být vyplněn pletivem. V prvním případě tvoří pletivo boky korbičky, v druhém je vozík opatřen pouze pevným dnem. Některé modely mohou být opatřeny dřevěnou nákladní korbou. Dvoukoláky s plastovou korbou bývají označeny jako „kolečko dvoukolák“.

Zahradní dvoukolák
Zahradní kolečko dvoukolák 66 l

Povrchová úprava

Povrchová úprava vozíku je velmi důležitá. Zajišťuje ochranu konstrukce jednak při převážení hrubšího nákladu, kdy může dojít např. k poškrábání nebo při nepřízni počasí.
Konstrukce vozíků bývá zpravidla ošetřena práškovým lakováním (komaxitové barvy). Jedná se o moderní a velmi kvalitní povrchovou úpravu. Princip spočívá v elektrostatickém nanášení velmi jemného plastového prášku, který je následně roztaven a po zchladnutí vytvoří vrstvu pružného plastu. Takto ošetřený povrch není nutné obnovovat ani po několika letech používání.

Kola

Zde máte na výběr z několika možností:

 • Plastová kola s gumovou obručí nebo s duší a pláštěm
 • Plastový disk s polyuretanovou obručí
 • Drátěný výplet kol s duší a pláštěm
 • Bantamová kola
Plastový dvoukolák
Kolečko dvoukolák 210ltr.plastová korba

Nosnost

Parametr udává, kolik kilogramů je možné na daný typ vozíku naložit. Nejnižší hodnoty se pohybují kolem 50 kg. Největší nosnost se zpravidla udává 150 kg. Další hodnoty, na které můžete narazit, jsou 80 a 100 kg.

Rozměr

Rozměr korby je poměrně důležitý údaj. Její velikost udává, kolik a jak velké věci na ní budete moci přepravovat. Také přímo souvisí s nosností. Čím větší rozměr, tím větší nosnost pravděpodobně bude mít.

Víte, že…?

Ruční vozíky o šířce 60 cm a více jsou v silničním provozu považovány za nemotorové vozidlo. Pokud vezete vozík o menší šířce, jste již považováni za chodce.

Velký
Přepravní vozík GOLEM

Distributoři a ceny

Na našem trhu najdete jednak výrobce těchto tradičních vozíků, ale většinou se jedná o distributorské služby. Ceny nových vozíků se pohybují od zhruba 1500,- Kč do 8000,- Kč. Rozdíly v cenách jsou dány např. rozměry, nosností nebo různou konstrukcí vozíků.

Značka Popis Cena
Ekovýroba.cz – česká značka 1 500 – 3 500 Kč
  – pomůcky pro dům i zahradu  
  – výrobky na zakázku  
Deltalift – český dodavatel 1 750 – 2 400 Kč
  – kvalita i servis  
Kovodružstvo – výrobky z kovu 1 400 – 4 00 Kč

Víte, že…?

Pokud se vám nechce investovat do nového vozíku, můžete využít bazarové služby. Tento výrobek je stále poměrně hojně prodává na různých bazarových serverech. Cenově se můžete dostat i pod 1000,- Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od technického stavu vozíku.

Otázky a odpovědi

Je možné dokoupit k vozíku náhradní díly?

Ano, ale vždy si raději u vašeho výrobce ověřte, zda náhradní díly dodává a to konkrétně na vámi vybraný model. Můžete vyměnit například kola, korbu, rukojeť nebo příslušenství e kolům, jako je disk, plášť nebo duše.

Jaké může být barevné provedení dvoukoláků?

Co se týče barevnosti vozíku, zpravidla se setkáte se čtyřmi základními variantami, jsou jimi modrá, červená, šedá a zelená. V případě, že máte vybranou konkrétní barvu, je dobré se předem informovat u vámi vybraného obchodu, zda je tato varianta k dispozici.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Tradiční
S paletovým vozíkem
Zahradní dvoukolák
Plastový dvoukolák
Velký
Image
Produkt
Deltalift D120 300
DELTALIFT BFC6-7-LS + Dvoukolák D80-200
Zahradní kolečko dvoukolák 66 l
Kolečko dvoukolák 210ltr.plastová korba
Přepravní vozík GOLEM
Cena ca. 3 100 CZK ca. 29 100 CZK ca. 4 100 CZK ca. 4 600 CZK ca. 5 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.