Nákladní vozík za kolo

Sveze děti i odveze náklad.

ca. 8 500 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 13 500 CZK
ca. 10 000 CZK

Jak vybrat nákladní vozík na kolo

 • Vozíků, které můžete za kolo připevnit je několik typů.
 • Objem udává velikost nákladní plochy v litrech. Pohybuje se od cca 60 l do 130 l.
 • Konstrukce přívěsů bývá vyrobena z oceli, která je pevná, aby zajistila jejich dostatečnou nosnost.
 • Kola vozíků jsou zpravidla nafukovací stejně jako u jízdních kol. Rozměr se ve většině případů uvádí 16 palců, ale může být i větší.

Typy

Jednokolky

Tento typ vozíku je poměrně lehký. Dá se dobře složit, tím pádem je i snazší jeho případný transport. Rozměrově je menší, takže pojme méně věci. Navíc náklad musí být správně vyvážený. Tyto vozíky více zatěžují rám kola. Na druhou stranu s kolem drží jednu stopu, jsou tedy vhodné do terénu, kde je obtížné hledat druhou. Existují i odpružené varianty. Rychlá jízda je potřeba natrénovat, protože zejména v zatáčkách může být ovlivněna stabilita kola.

Dvoukoláky

Dvoukoláky jsou určeny pro větší náklad jak do výšky, tak i do šířky. Dvě kola zajišťují stabilitu, což se hodí hlavně ve chvílích, kdy potřebujete zastavit. Odpadá tak i nutnost hledat místo, kde kolo opřít. Stabilita je znát i při samotné jízdě. Mezi mínusy může a nemusí patřit větší rozměr nebo vyšší hmotnost. Také bude náročnější jejich přeprava, pokud budete potřebovat popojet např. vlakem. U těchto vozíků je nutné hledat dvě jízdní stopy.

Klasický
Roland Profi

Kromě těchto typů lze nákladní vozíky ještě rozdělit podle druhu nákladu na:

Víte, že…?

I jízda na kole s vozíkem má svou legislativu. Smíte připojit vozík do maximální šířky 800 mm. Musí být opatřen dvěma červenými odrazkami, které ale nesmí mít trojúhelníkový tvar. Umístěte je co nejblíž k bočním obrysům. Vozík musí být propojen pevným spojovacím zařízením. Vozík opatřete vlevo na zádi červeným světlem, které ale nebude oslňovat.

S plachtou
Uniprodo Nákladní vozík za kolo – 50 kg – boční nárazníky – plachta UNI_TRAILER_06 3 letá prodloužená záruka

Výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody myšleno ve srovnání např. s cestovními brašnami na kolo najdete v tabulce níže.

Výhody Nevýhody
Velký objem, naložení více věcí najednou Větší kilová zátěž
Velká nosnost V malých prostorech se hůře manévruje
Lépe se organizuje prostor uvnitř V případě potřeby obtížnější využívání hromadných dopravních prostředků
Některé je možné využít i jako ruční vozík  

Objem/nosnost

Objem udává velikost nákladní plochy v litrech. Pohybuje se od cca 60 l do 130 l. S objemem úzce souvisí také nosnost vozíků. Ta se zpravidla uvádí od 30 kg do asi 60 kg při připojení za kolem. Pokud ho použijete jako ruční vozík (týká se dvoukoláků), může být u některých modelů maximální váha přepravovaných věcí až 200 kg.

Konstrukce

Konstrukce přívěsů bývá vyrobena z oceli, která je pevná, aby zajistila jejich dostatečnou nosnost. Praktické je, pokud se vozík dá alespoň částečně rozložit, např. odepnout kola. Některé typy lze zcela složit.

Skládací
Vozík za kolo nákladní skládací 73x69x18,5cm
 • Přepravní prostor je buď řešen jako bedýnka s ochranou plachtou nebo prostorný úložný vak.
 • Některé vozíky fungují jako 2v1, tzn., můžete je použít jako klasický ruční vozík, anebo přívěs za kolo.

Kola

Kola vozíků jsou zpravidla nafukovací stejně jako u jízdních kol. Rozměr se ve většině případů uvádí 16 palců, ale může být i větší. Výhodou je, pokud jsou kola opatřena automatickými ventily. Zaručují snadné plnění vzduchem na kterékoli čerpací stanici. Používají se i hliníkové ráfky. Kostra kola bývá, stejně jako konstrukce vyrobena z oceli.

Kompatibilita

Tento parametr určuje, na jaký typ jízdních kol lze přívěs připojit. Většinou jsou uvedeny rozměry kol v palcích a nejčastěji se uvádí 26 – 28 palců.

S taškou
ATO-M Žeryk – nákladní vozík za kolo s taškou a přípojkou na

Příslušenství

Některé příslušenství je již součástí vozíků, jiné je třeba dokoupit. Každý výrobce také nabízí jiné příslušenství, které se hodí jen na konkrétní typ přívěsného vozíku. Patří sem např.

 • Síťka pro upevnění nákladu
 • Adaptéry na připojení vozíku ke kolu
 • Náhradní upínací díly
 • Pláštěnky
 • Nosiče
 • Velkoobjemové brašny
 • Bezpečnostní praporky

Víte, že…?

Nákladní vozíky na kolo jsou u nás teprve v začátcích, tomu odpovídá i nabídka. Prodejci většinou nemají velké skladové zásoby. Pokud se k nákupu chystáte, udělejte to s předstihem!

Kabela
Burley Travoy – nákladní vozík za jízdní kolo

Výrobci a ceny

 • Ceny nákladních vozíků, které lze připojit za kolo se pohybují od asi 2500,- Kč do 14000,- Kč. Na našem trhu jsou dostupnější vozíky typu dvoukolák. Největším dodavatelem je firma DURAMAXX, z dalších výrobců XLC a CROOZER. Vozíky typu jednokolka vyrábí např. firma Klarfit nebo ATO-M.
 • Do 5000,- Kč koupíte většinou vozíky menších rozměrů s nosností do cca 50 kg.

Vozíky do 10000,- již nabízí poměrně velký objem. Nosnost se většinou uvádí dvojí, nižší při zapojení ke kolu, vyšší pokud vozík lze použít jako ruční.

 • Vozíky nad 10000,- jsou určeny především pro cestovatele. Opět disponují velkým objemem i nosností.

Otázky a odpovědi

K čemu je vozík za kolo?

Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbený sport a nejen to. Pro spoustu lidí je kolo cestovním prostředkem. Pokud jezdíte opravdu často, určitě máte minimálně cyklistické brašny na přepravu nejrůznějších věcí. Nákladní vozíky u nás zatím tolik rozšířené nejsou, ale na trhu najdete nabídku i těchto pomocníků. Využijete je nejen na přepravu nákupu, ale také v cykloturistice.

Jak vybrat vozík za kolo?

Vozík vybírejte podle toho, co a v jakém množství budete převážet. Pro převážení věcí jsou k dostání jednokolové a dvoukolové vozíky. Jiný vozík budete potřebovat k převážení dětí nebo zvířat.

Různé typy produktů porovnejte zde.