Keramzit

Hliněná dekorace do zahrady.

ca. 0 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat keramzit

  • Drobné hliněné kuličky najdete jako dekoraci na mnohých zahradách a záhonech.
  • Keramzit se dělí především podle velikosti hliněných kuliček, objemové hmotnosti a jeho využití.
  • Na trhu najdete pytle s keramzitem od 1 litrů do 1 000 litrů.

Rozdělení

Keramzit se dělí především podle velikosti hliněných kuliček, objemové hmotnosti a jeho využití. V neposlední řadě ale také dbejte na adekvátní velikost balení.

Hrubost zrna

Hrubost zrna udává velikost kuliček, které se odborně říká velikost frakce stejně jako u jiných sypkých materiálů. Velikost frakce vybírejte podle využití. Na trhu najdete velmi jemný keramzit s frakcí okolo 1 mm až do hrubé kuličky o průměru přibližně 15 mm.

Keramzit 8-16mm 5 l
Agro CS Keramzit 8-16 mm 5 l
  • Jemný keramzit využijete především ve stavebnictví jako tepelný nebo protihlukový izolant. Využijete ho i při pokládání podlahy suchou cestou. Ve stavebnictví se zpravidla používá keramzit o velikosti frakce do 6 mm. Větší velikost kuliček už zpravidla nebývá tolik efektivní z hlediska využití prostoru. Při izolaci zkrátka potřebujete dostat co nejvíce izolantu do co nejmenšího prostoru.
  • Hrubý keramzit – v zahradnictví naopak využijete keramzit s vyšší velikostí frakce. Na mulčování a provzdušnění sáhněte po keramzitu s velikostí frakce mezi 6 – 10 mm. Pro dekorativní účely se nejčastěji využívá velmi hrubé zrno s velikostí frakce mezi 10 – 15 mm.

Víte, že…?

Počítejte s tím, že při zakoupení keramzitu má frakce v balení určitou toleranci. Jednotlivé kuličky nebudou nikdy jedna jako druhá. Stejně tak se i hrubost zrna pohybuje v rozmezí 4 – 5 mm.

Objemová hmotnost

Objemová hmotnost označuje hmotnosti a objemu a udává se v kg/m3. Mezi velké výhody keramzitu patří především jeho nízká objemová hmotnost. 1 litr keramzitu váží mezi 0,3 – 0,5 kg v závislosti na velikosti frakce.
Pro využití ve stavebnictví hledejte keramzit s co nejnižší objemovou hmotností. Kromě toho, že jednotlivé pytle budou lehké, tak frakce keramzitu nezatíží podklady jako stropy nebo stěny bazénu. Keramzit pro použití v zahradnictví objemovou hmotnost příliš neřeší a při jeho nákupu se není třeba jí příliš zaobírat.

100% přírodní keramzit
Canna Aqua Clay Pebbles 45 l

Objem

Na trhu najdete pytle s keramzitem od 1 litrů do 1 000 litrů. Malé pytle najdete v dekorativních prodejnách nebo zahradnictvích, velké pytle seženete ve stavebninách nebo specializovaných prodejnách. Obecně platí, že větší objemy nabízejí spíše keramzit pro využití ve stavebnictví. Dekorativní keramzit najdete spíše v nižších objemech.

Cena

Cena keramzitu se odvíjí především od objemu. Za 1 litr keramzitu dáte přibližně 50 Kč, s narůstajícím objemem klesá i cena za litr. Velké 50 kg pytle nabízejí cenu kolem 4 Kč za litr, při vyšších objemech se dostanete i níže. Obecně lze ale říci, že keramzit nepatří mezi drahé komodity a to především díky jeho levné výrobě.

Výrobci

Výrobci keramzitu se dělí podle účelu jeho využití. Zahradnický keramzit nabízejí značky jako Agro, Forestina, Florcom a Liapor. Poslední jmenovaný nabízí i stavební keramzit s nízkou objemovou hmotností a malou frakcí. Kvalitativní rozdíl mezi výrobci ale nehledejte. Základ keramzitu je vždy stejný a výrobci se příliš neliší ani v ceně.

Balení 50 litrů
Agro CS Keramzit 8 -16mm 50 l

Výroba

Keramzit patří mezi typy umělého kameniva, které se vyrábějí úpravou přírodních materiálů. V tomto případě se využívá třetihorní jíl, tzv. cypris. Ten se nejprve nadrtí nahrubo a následně se zjemňuje. Poté ho čeká několikaměsíční období zrání ve skladech. Následně přichází finální fáze a jíl se protlačí přes šnekový drtič a dochází k jeho granulaci. Nakonec se jíl vkládá do pece o teplotě 1 100 – 1 200 °C, kde dochází k jeho expanzi do dobře známých kuliček.

Výhody

  • Nepohlcuje vodu
  • Všestranné využití
  • Nízká objemová hmotnost
  • Dobré izolační vlastnosti

Využití

Všem dobře známé keramzitové kuličky jsou zdravotně nezávadné a díky technologickým postupům se využívají v zahradnictví i ve stavebnictví. Zahradní architekti si je oblíbili nejen pro jejich dekorativní účely, ale také proto, že odpuzují vodu. Z toho důvodu se využívají například jako zemina při hydroponickém pěstování rostlin nebo jako drenáž.

Dekorační, drenážní
Agro CS Keramzit 8-16 mm 20 l

Stavebnictví využívá keramzit především pro jeho nízkou schopnost vedení tepla. Díky tomu se využívá jako tepelná izolace střech, ale také jako vyrovnávací podsyp při pokládání podlah suchou cestou. Využijete ho také jako tepelný izolant u zapuštěných bazénů. Keramzit do jisté míry funguje i jako protihlukový izolant. Využívá se i jako plnivo do dalších stavebních materiálů jako stropní dílce nebo schodiště.

Využití keramzitu      
Stavebnictví Tepelná izolace Suché rovnání podlah Obsypání zapuštěných bazénů
Zahradnictví Hydroponický substrát Drenážní zásyp Provzdušnění substrátu
Dekorace Zasypávání truhlíků Využití struktury keramzitu  

Víte, že…?

Drcená forma keramzitu se využívá i při provzdušňování substrátů. Smíchejte klasický substát s nadrceným keramzitem a dosáhnete ideálního poměru a provzdušnění. Keramzit navíc nebude zadržovat vodu.

Otázky a odpovědi

Kam se hodí keramzit?

Drobné hliněné kuličky najdete jako dekoraci na mnohých zahradách a záhonech. Keramzit využijete ale nejen v zahradnictví, svoje uplatnění najdete i na stavbě nebo při kopání bazénu. Při bližším zkoumání na trhu najdete mnoho druhů od různých výrobců. Ty se liší především svými vlastnostmi a velikostí kuliček.

Jak vybrat keramzit?

Keramzit můžete použít jako dekoraci i stavební materiál. Právě podle toho, kde budete keramzit používat, budete vybírat velikost kuliček i balení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Keramzit 8-16mm 5 l
100% přírodní keramzit
Balení 50 litrů
Dekorační, drenážní
Image
Produkt
Agro CS Keramzit 8-16 mm 5 l
Canna Aqua Clay Pebbles 45 l
Agro CS Keramzit 8 -16mm 50 l
Agro CS Keramzit 8-16 mm 20 l
Druh substrátu
keramzit
keramzit
keramzit
keramzit
Objem
5 l
45 l
50 l
20 l
Složení
jednosložkové
jednosložkové
jednosložkové
Cena ca. 0 CZK ca. 400 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.