Klekačka

Praktická klekací židle.

ca. 3 400 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat klekačku

  • Klekací židle, nebo-li klekačky se liší použitými materiály či přídavnými prvky pro ještě větší komfort.
  • Jedná se o pokročilý kus nábytku, na kterém lze pohodlně a současně zdravě sedět a trávit čas při práci.
  • Klekačky obecně zlepšují zakřivení dolní části páteře.

Klekačka

Pod pojmem klekačka se skrývá klekací židle. Někdy se též můžete setkat s označením klekosed. V jednoduchosti se jedná o nábytek, který je určen nejen k sezení, ale i ke klečení.

Využití

Klekačka má poměrně všestranné využití a lze ji standardě používat dvěma odlišnými způsoby, přičemž záleží na vás, který budete preferovat, či zda budete oba kombinovat. V prvé řadě je klekačka úžasným nástrojem, který vám dokáže ulevit od klasického sezení. Je tak ideálním společníkem pro všechny, jejichž profese vyžaduje několikahodinovou přítomnost v sedací pozici. Lze vše kombinovat se sezením a následně klečením.

Český výrobce
L.A. Bernkop Klekačka JULIE

Další možností využití klekačky je záměrné klečení. Někomu bude tento styl časem dokonce pohodlnější než samotné sezení, jiní to využijí například při modlitbách.

Jak vybrat

Nabídka klekacích židlí je na současném trhu velmi bohatá. Jednotlivé modely se od sebe mohou poměrně výrazně lišit. Může jít o použité materiály či přídavné prvky, které rozšiřují možnosti využívání. Nelze tak rovnou říci, že by bylo možné doporučit jeden typ klekačky, který by vyhovoval naprosto každému člověku. I proto se podíváme na základní typy klekacích židlí.

Klasické klekačky

Jde o očekávaně vůbec nejrozšířenější typ klekacích židlí, který si svou oblibu získal především univerzálností a praktickým použitím. Všechny modely se vyznačují přítomnost polohovacího systému, kterým si jednoduše nastavíte výšku a hloubku posedu dle vašich tělesných rozměrů a s přihlédnutím k výšce stolu, u kterého hodláte pracovat. Nastavení probíhá manuálně a u mnohých modelů se setkáte rovněž s pojezdovými kolečky, pomocí kterých klekačku vždy dostanete přesně na místo, které potřebujete.

Klekací židle
Medimas Orion černá

Výhodou klasických klekaček je, že jsou velmi lehké, díky tomu i skladné a snadno se s nimi manipuluje. Polstrování může být vyvedeno v nespočtu barevných odstínů a není tudíž problém klekačku sladit s designem vašeho pokoje.

Hydraulický pohon

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po klekačkách s hydraulickým pohonem, pomocí kterého se upravuje výška sedáku a hodí se tak například do kanceláří. Pomocí páky se výška rychle a snadno přizpůsobí aktuálním potřebám. Modely s hydraulickým pohonem se navíc mohou pyšnit robustní konstrukcí a jsou tak přímo určené pro každodenní několikahodinové používání. Kvalitní je také polstrování sedáků a opěrek, opět tak, aby vydrželo náročnější zacházení.

Bederní opěrka

Pokročilejším typem klekaček jsou modely s bederní opěrkou. Klekací židle s bederní opěrkou přináší zdravotní výhody v podobě dynamického sezení a zároveň i odpočinek pro vaše záda, a to díky anatomicky tvarované bederní opěrce. V danou chvíli lze tak snadno odpočívat jako byste byli na klasické židli. Jedná se o ideální a často vyhledávanou kombinaci klekačky se židlí, která je přímo předurčena pro dlouhou práci. Komplexnost využití podtrhují i pojezdová kolečka a nároční zájemci nemohou s klekačkou s bederní opěrkou udělat chybu.

Ergonomická
Kondela Rufus šedá + černá

Paměťová pěna

Moderní klekačky mohou nabízet polstrování z viskoelastické paměťové pěny. Nachází se nejen na sedáku, ale i na opěrce a poskytuje nebývalé pohodlí i při dlouhém sezení respektive klečení. Paměťová pěna se dokáže přizpůsobit stylu sezení a rovnoměrně rozkládá váhu při sezení.

Typ klekačky použití    
klasická běžné domácí použití    
hydraulická kancelářské a časté použití    
s opěrkou časté používání, možnost opření zad    

Výhody

  • Klekačka podporuje přirozené prohnutí vaší páteře a vzpřímený sed,. Výsledkem je eliminace bolesti zad či hrbení.
  • Klekačka má dar stimulace zádových, břišních a stehenních svalů. Díky tomu je zatížení ideálně rozložené a nenamáháte si zbytečně jen záda.
Zdravější sezení
Atan Flonet šedohnědá Taupe/buk
  • Samotné klekátko klekací židle napomáhá ulevit bolavým zádům, už jen tím, že váhu přesunete také na své nohy.

Další klekačky

Kromě klasických klekaček, které jsou určeny do domácích podmínek či kanceláří, existují ještě další lehce speciální druhy.

Rehabilitační klekačka

Jde o speciální druh klekačky, která je již přímo uzpůsobena k tomu, aby pomáhala těm, kteří měli či nadále mají sedavé zaměstnání, které již zanechalo své stopy na zdraví.

Pohodlná
Atan Tempo Klekosed béžová + třešeň

Zahradní klekačka

Existují také zahradní klekačky, které svým vzhledem připomínají klasické interiérové typy. Jsou však uzpůsobeny pro použití venku a nevadí jim například déšť. Mohou být využívány nejen pro sezení, ale také klečení, například při práci u záhonu.

Víte, že…?

Při výběru klekačky zvažte, jak často ji budete využívat a zda se vám například bude hodit i bederní opěrka.

Ceny

Klekačka není nijak drahým prvkem domácnosti, zejména přihlédneme-li k tomu, že je pro vaše zdraví a především záda prospěšná. Základní typy s běžným polstrováním seženete již od zhruba 2 000 Kč. Jde například o typy značky Flonet. Zhruba od hranice 3 000 Kč již naleznete klekačky s bederní opěrkou, například značky Rufus. V této cenové hladině už se objevují také modely s pojezdovými kolečky. Modely s paměťovou pěnou bývají ještě o něco dražší, obvykle se cena pohybuje nad hranicí 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je to klekačka?

Klekačka je nábytek nahrazující běžnou židli, přičemž umožňuje zdravější polohu při práci u stolu. Existují různé typy, například i s bederní opěrkou.

Kam se klekačka hodí?

Klekačka se hodí nejen do domácnosti, pro běžné použití, ale rovněž do kanceláří či zahrad.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Český výrobce
Klekací židle
Ergonomická
Zdravější sezení
Pohodlná
Image
Produkt
L.A. Bernkop Klekačka JULIE
Medimas Orion černá
Kondela Rufus šedá + černá
Atan Flonet šedohnědá Taupe/buk
Atan Tempo Klekosed béžová + třešeň
Cena ca. 3 400 CZK ca. 2 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.