Nejlepší ortézy na záda 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Mueller 4581 Adjustable Back Brace bederní pás
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ortézu na záda

  • Ortézy, které jsou určené na záda, slouží k udržení trupu v přirozené poloze tak, aby zároveň ulevily od bolesti nebo napomohli při léčbě nejrůznějších onemocnění. Mezi zádové ortézy lze zařadit obvazy na krční páteř, dále bandáže na hrudní a bederní páteř.
  • Volba správné velikosti má výrazný vliv na účinnost ortéz a bandáží. Vždy musí přesně přiléhat k tělu, ale nijak neomezovat pohyb. Vždy je vhodné se řídit velikostními tabulkami konkrétních výrobců.
  • Při výběru materiálu je vhodné přihlédnout k jednotlivým vlastnostem, případným pozitivům i negativům. U ortéz je žádoucí, aby byl materiál hypoalergenní. Zohlednit lze také způsoby uchycení ortézy.

Ortéza na záda - náš výběr

Mueller 4581 Adjustable Back Brace bederní pás
přečíst recenzi
Výrobce: Mueller
Použití: bedra
Typ: pásy
Zobrazit více
Mueller 4581 je bederní pás se stupněm ochrany 3, vybavený 8 nastavitelnými ocelovými pružinami pro podporu bederní oblasti. Hlavní pružný pásek je 22 cm široký a doplňuje ho 10,2 cm široký vnější pružný pásek se suchým zipem. Oblečení je univerzální velikosti a jeho tvar umožňuje přizpůsobení struktuře těla.
Zobrazit méně
InnovaGoods Armor magnetická ortéza na záda
Výrobce: InnovaGoods
Použití: záda
Typ: ortézy
Zobrazit více
InnovaGoods Armor je magnetická ortéza na záda. Je vyrobena z elastického PU s 12 magnety. Unisex design je ergonomický a nastavitelný, s jednotnou velikostí. Napomáhá k úpravě tělesného držení a má potenciál zlepšit krevní oběh. Pro pohodlí a flexibilitu je připevnění pevné a nastavitelné. Produkt je ručně praný.
Zobrazit méně
InnovaGoods Magnetický korektor na záda
Výrobce: InnovaGoods
Typ: korektory
Materiál: neoprénové
Zobrazit více
InnovaGoods magnetická ortéza na záda je unisex produkt, vyráběný z neoprenu, polyesteru a bavlny v béžové barvě. Obsahuje dvanáct 400 gauss magnetů. Je navržena s ergonomickým designem a upínacími popruhy pro nastavení velikosti. Lze ho prát růčně. Rozměry pásku jsou 55-90 cm (M), 85-115 cm (L), 90-120 cm (XL).
Zobrazit méně
Wellife Magnetická ortéza na záda MOZ12
Výrobce: Wellife
Použití: záda
Typ: ortézy
Zobrazit více
Produkt Wellife Magnetická ortéza na záda MOZ12 je vyroben z materiálu tvořeného 70% neoprenem a 30% polyamidem. Obsahuje 12 všitých magnetů a její zapínání je řešeno suchým zipem s nastavitelnými popruhy. Její maximální obvod je 116 cm, výška 40 cm a délka popruhů v nenataženém stavu je 38 cm, s přídavnou délkou ramínek 16 cm. Produkt je ale nevhodný pro osoby s kardiostimulátorem a těhotné ženy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ortéza na záda

Jak vybrat ortézu na záda

Jaké typy ortéz existují

Ortézy patří mezi zdravotnické prostředky, který jsou součástí komplexní léčby nemocí páteře. Mimo to se mnohdy používá také v období těhotenství nebo jako opora zad při pozdějších rehabilitacích po úrazech nebo operacích zad. Jsou také vhodné pro osoby, které vykonávají náročnou fyzickou aktivitu (sportovci) nebo tráví většinu času v nesprávné poloze. Používání ortopedických ortéz je nutné vždy konzultovat s odborným lékařem, který zároveň doporučí výběr nejvhodnější varianty.

Muž s ortézou na zádech

Záda můžete chránit pomocí více typů ortéz, iStock / Aleksandr Zhurilo

Krční páteř

Typ obvazu na krční páteř souvisí s účelem použití. Některé modely jsou primárně určené k úlevě od bolesti, jiné slouží ke stabilizaci obratlů. Mezi nejpohodlnější bandáže pak patří ty, které lze samostatně nasadit i sundat. Tyto nijak neomezují pohyb a jsou pohodlné i z hlediska dlouhodobějšího používání.

Hrudní páteř

I v tomto případě je nutné vzít v potaz typ onemocnění nebo další individuální potřeby pacienta. Jeho hlavní funkce spočívá v podpoře a fixaci páteře. Ortéza nebo ortopedický obvaz snižuje bolesti v této oblasti, ale má vlit také na lepší krevní oběh.

Bederní páteř

Ortéza na záda
Mueller 4581 Adjustable Back Brace bederní pás

Bederní pásy představují nejčastější typ ortéz, které se na záda používají. Opět slouží k potlačení bolestí různé příčiny nebo jako prevence případných úrazů. Bederní ortézy lze rozdělit do tří základní typů:

  • Fixační
  • Korekční
  • Podpůrný

Víte, že…?

Bolest zad může mít nejrůznější původ i příčiny. Ve většině případech se ale jedná o následek svalového přepětí. Další příčinou je namožení, které souvisí s nepřiměřenou fyzickou aktivitou.

Jakou zvolit velikost ortézy

Správná velikost je při výběru ortézy zásadním parametrem. Špatně zvolená velikost nebude mít při nošení požadovaný efekt. Každý výrobce by měl mít k dispozici velikostní tabulku, podle které je třeba se řídit. Pro správnou volbu velikosti se měří obvod zad, respektive pasu. Tato naměřená hodnota by se ideálně měla nacházet uprostřed rozsahu daných velikostí. Pokud se jedná o hodnotu hraniční, je lepší zvolit ortézu větší. Ideálně velká ortéza pak dostatečně přiléhá k tělu, které ale nijak neomezuje v pohybu ani nezpůsobuje diskomfort při jejím nošení. U krčních bandáži se velikost odvíjí nejen od obvodu krku, ale také výšky osoby, pro kterou bude určena.

Žena s ortézou na zádech

Ortéza musí dokonale sedět a vyrobena musí být s příjemných materiálů, iStock / Tatomm

Z jakých materiálů se vyrábí

Ortéza na záda
InnovaGoods Armor magnetická ortéza na záda

Materiál na výrobu bandáži, obvazů i ortéz by měl být ideálně hypoalergenní. Díky tomu je nošení pohodlné a může být i dlouhodobé. Obecně se tyto zdravotnické pomůcky vyrábí z pružných, ale zároveň pevných materiálů. Nejčastěji se pak lze setkat s nylonem, elastanem nebo neoprenem.

MateriálCharakteristika
NylonLehký, prodyšný a pružný materiál
 Nedráždí pokožku
 Příjemný na dotek
ElastanPružný materiál, který dobře drží svůj tvar
 Výborně obepíná tělo a zároveň neomezuje v pohybu
 Často se kombinuje s dalšími materiály
NeoprenJeho vlastností je hřejivost
 Fixace je pevná, ale pohodlná

Víte, že…?

Pro prevenci vzniku bolesti zad či jejich onemocnění jsou vhodné ortézy s měkkou fixací, jejichž úkolem je poskytnout zádům potřebnou oporu. Při již probíhajících nemocech zad a páteře se používají modely s pevnější fixací, které poskytují zvýšenou oporu.

Jakým způsobem se ortéza uchycuje

V případě ortopedických zádových ortéz lze volit z několika možností uchycení:

  • Suchý zip – nejčastější a zároveň nejjednodušší způsob připevnění; častým používám, může ztratit účinnost
  • Šněrování – lepší regulace stupně stlačení a napětí v oblasti zad; připevnění ortézy je časově náročnější a mnohdy vyžaduje pomoc druhé osoby
  • Háčky – spolehlivý a odolný způsob uchycení; při dlouhodobějším používání ortézy ale mohou být nepohodlné

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ortézu na záda?

Ortézu na záda je třeba volit podle aktuálních zdravotních potíží. Na výběr jsou modely určené pro krční páteř, hrudník i bedra. Nejdůležitějším parametrem je správná velikost. Při výběru lze zohlednit výrobní materiál nebo způsob uchycení ortézy.

Pro koho jsou zádové ortézy určené?

Ortopedické ortézy se používají jako prevence, ale aktuální řešení bolesti zad či jiných onemocnění. Jsou určeny pro osoby po operaci zad v důsledku úrazu. Jsou vhodné pro sportovce nebo jiné osoby vykonávající náročnou fyzickou aktivitu apod. Jejich používání je vždy nutné konzultovat s lékařem, který doporučí nejvhodnější typ ortézy.
Zobrazit kompletní nabídku Ortéza na záda