Nejlepší kleště na fastony 2024 a jak vybrat

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kleště lisovací HS-03B na neizolované fastony 1,5-6mm2

Jak vybrat kleště na fastony

Při výběru kleští na fastony byste měli brát v úvahu následující důležité parametry:

  • Typ fastonů: Ujistěte se, že kleště jsou kompatibilní s velikostí a typem fastonů, které plánujete lisovat.
  • Materiál: Kvalitní materiál kleští zajišťuje jejich dlouhou životnost a odolnost. Obvykle jsou vyrobeny z odolné oceli.
  • Ergonomie: Příjemně tvarované rukojeti a snadná manipulace zajišťují komfortní práci i při dlouhodobém používání.
  • Mechanismus: Kleště by měly mít spolehlivý mechanismus, který zajišťuje rovnoměrný tlak pro kvalitní lisování konektorů.
  • Nastavení: Možnost nastavení velikosti a tlaku může být užitečná pro práci s různými velikostmi fastonů.
  • Výrobce a cena: Vyberte si kleště od renomovaného výrobce s dobrým poměrem cena/výkon.

Kleště na fastony - náš výběr

Kleště lisovací HS-03B na neizolované fastony 1,5-6mm2
Zobrazit více
Lisovací kleště HS-03B jsou určeny pro neizolované fastony o průřezu 1,5 mm², 2,5 mm² a 6 mm².
Zobrazit méně
Krimpovací kleště na neizolované fastony AWG 10-12 14-16 18-20
přečíst recenzi
Zobrazit více
Produkt: Krimpovací kleště jsou určeny pro neizolované fastony s průřezem kabelu AWG 10-12 (4-6 mm²), 14-16 (1.5-2.5 mm²) a 18-20 (0.5-1 mm²).
Zobrazit méně
Kleště lisovací HS-202B na neizolované fastony
přečíst recenzi
Zobrazit více
Lisovací kleště HS-202B jsou navrženy pro neizolované fastony o rozměrech 2,8 mm, 4,8 mm a 6,3 mm.
Zobrazit méně
Lisovací/krimpovací kleště GPH LIF 0,5-6mm2 na oka, spojky a fastony s izolací
přečíst recenzi
Zobrazit více
Lisovací kleště GPH LIF slouží k tvorbě kabelových spojů s průřezem od 0,5 do 6 mm2 a nabízí oválné lisování. Nástroj je 230 mm dlouhý, váží 525 g, disponuje automatickým zpětným chodem a blokovacím mechanismem.
Zobrazit méně
Lisovací/krimpovací kleště Knipex 97 22 240 na oka, spojky a fastony
Zobrazit více
Lisovací kleště Knipex 97 22 240 jsou vhodné pro lisování izolovaných kabelových ok a konektorů o průřezu 0,5 – 6 mm² a fastonů šířky 6,3 mm. Nabízí možnost odizolování vodičů, stříhání drátů a závitových kolíků s metrickými závity M2,6 až M5. Délka nástroje je 240 mm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Kleště na fastony

Jak vybrat kleště na fastony

Jak správně používat kleště na fastony

Při používání kleští na fastony je důležité postupovat správně, abyste dosáhli optimálního výsledku. Nejdříve zkontrolujte, zda jsou kleště vhodné pro velikost a typ fastonu, který chcete lisovat. Umístěte konektor do čelistí kleští tak, aby byl pevně uchycen, ale nežmolkovaný. Rukojeti kleští stiskněte pevným a rovnoměrným tlakem až do koncové polohy. Tím zajistíte, že faston bude na kabelu uchycen pevně a bezpečně. Po dokončení kontrolujte faston, jestli je pevně spojen s kabelem a nemá žádné viditelné deformace.

Jaké problémy mohou nastat při lisování fastonů a jak je řešit

Při lisování fastonů mohou nastat různé problémy, které je nutné efektivně vyřešit. Pokud je faston lisovaný nerovnoměrně nebo je poškozen, může to vést k špatnému elektrickému spojení nebo k odpojení fastonu. V takovém případě je potřeba spojení zkontrolovat a případně lisování zopakovat s novým konektorem. Dalším běžným problémem je přílišný tlak při lisování, který může způsobit deformaci nebo poškození konektoru. Doporučuje se používat kleště s možností nastavit tlak, abyste zabránili tomuto problému.

Jak často by měly být kleště na fastony kontrolovány nebo údržbovány

Kleště na fastony by měly být kontrolovány a údržbovány pravidelně, aby byla zajištěna jejich funkčnost a bezpečnost. Tato kontrola by měla zahrnovat vizuální inspekci kleští na případné poškození, znečištění nebo opotřebení. Zajistěte, aby se čelisti kleští zavíraly správně a nebyly poškozené. Mechanismus kleští by měl být čistý a měl by správně fungovat. Jakákoliv známka poškození nebo opotřebení by měla být řešena okamžitou výměnou nebo opravou. Čištění kleští a jejich částí je také důležité pro udržení v dobrém stavu.

Lze používat kleště na fastony pro jiné účely než lisování konektorů

Kleště na fastony
Kleště lisovací HS-03B na neizolované fastony 1,5-6mm2

I když jsou kleště na fastony primárně navrženy pro lisování elektrických konektorů, někteří uživatelé je občas používají i pro jiné účely, jako je ohýbání kovů nebo stříhání drátů. Avšak důrazně doporučujeme kleště využívat výhradně pro účel, pro který byly určeny, jelikož používání kleští mimo jejich specifikaci může vést k jejich poškození a snížení efektivity při lisování konektorů, což by mohlo způsobit bezpečnostní riziko.

Existuje nějaký zvláštní postup pro likvidaci poškozených kleští na fastony

Likvidace poškozených kleští na fastony by měla proběhnout v souladu s místními předpisy o recyklaci a zneškodňování odpadů. Kleště mají kovové části, které mohou být recyklovány, a proto je doporučené je odevzdat na sběrném místě pro kovový odpad. Elektronické části, pokud nějaké kleště obsahují, by měly být odděleny a zlikvidovány na příslušném sběrném místě pro elektronický odpad. Nedoporučuje se kovové nářadí a elektroniku vyhazovat do běžného odpadu.

Zobrazit kompletní nabídku Kleště na fastony