Lisovací kleště

Přesné lisování materiálů.

Jak vybrat lisovací kleště

Lisovací kleště patří k velmi speciálnímu vybavení, které znají především řemeslníci a profesionálové. Rozhodně to ale neznamená, že si kleště nenajdou svoje místo i v dílně šikovného kutila. Ti ale často neví rady s výběrem. Při výběru lisovacích kleští stačí přitom hlídat několik základních parametrů, se kterými nesáhnete vedle.

Typy

Při práci s lisovacími kleštěmi vytváříte lisovaná spojení mezi dvěma materiály. Lisovací, nebo také krímpovací, kleště mají z výroby přesně nastavený tlak, který využívají při lisování obou materiálů. Kvůli nastavení tlaku se některé kleště hodí jen pro určitý typ práce.

  • Na konektory internetového připojení využijete krimpovací kleště, které zalisují datové kabely do RJ-45 konektorů. Velmi často je uvidíte u servisních pracovníků, kteří vám instalují nebo opravují internetové připojení.
  • Instalace elektrických rozvodů a dalších sítí si vyžaduje speciální kleště na elektrikářské trubičky a očka. Setkat se můžete taky se speciálním typem kleští určených na zalisování fastonů.
  • Lisovací kleště využívají i autoelektrikáři při opravách elektrických rozvodů v autě. Jedná se o menší kleště, které najdou svoje uplatnění také u domácích kutilů. Někteří výrobci nabízejí i velké dvouruční kleště na lisování velkých elektrikářských ok.
Sada
SADA 6V1 NÁŘADÍ PRO PC SÍTĚ KLEŠTĚ TESTER KONEKTORY RJ45 5902802910554

Víte, že…?

Mezi hlavní přednosti lisovacích kleští patří kvalita spoje. Díky přesně nastavenému tlaku dochází k perfektnímu zalisování materiálů, na které jiné nářadí nestačí.

Kleště na trubičky

Lisovací kleště na trubičky slouží k zalisování izolačních elektrikářských trubiček. Na čelistech kleští zpravidla najdete několik průměrů výseků, které využijete podle průměru trubiček a elektrického vodiče. Kleště na trubičky mají zpravidla robustní ráčnovou konstrukci, která vyvíjí vysoký tlak.

Kleště na očka

Kleště na očka využijete při instalaci elektrických rozvodů v domácnosti i ve vozidle. Hodí se do dílny kutilů, kteří se nebojí práce s elektrickými rozvody a najdete je ve výbavě každého elektrikáře. Jedná se o šikovnou pomůcku, která spojí elektrikářské očko společně s vodičem.

Krimpovací/lisovací
Krimpovací lisovací kleště na konektory 0,5-6mm MAR-POL M49530

Kleště na konektory

Kleště na datové konektory používají správci sítí a servisní pracovníci poskytovatelů datových služeb. Díky přesně vyvinutému tlaku zalisují datový vodič společně s datovým konektorem, nejčastěji RJ-45 pro přívod internetu. Někdy se s nimi také setkáte pod názvem krimpovací kleště.

Typ kleští      
Krimpovací kleště Lisování datových konektorů Vyšší pořizovací náklady Vysoká kvalita zpracování
Kleště na očka Lisování elektrikářských oček Nižší cena Vyměnitelné čelisti
Kleště na trubičky Univerzální čelisti V sadě s trubičkami Převodová konstrukce

Víte, že…?

Některé kleště nabízejí i možnost odizolování kabelů. To při práci s nimi oceníte a pokud na takové kleště narazíte, zvažte jejich výběr.

Průměr materiálu

K dalším důležitým parametrům výběru patří průměr lisovaného materiálu. S lisovacími kleštěmi zvládnete zalisování od 0,5 mm tloušťky až do velikosti několika centimetrů. Je ale jasné, že žádné kleště nezvládnou obojí. Před výběrem si jasně řekněte, jaké materiály lisujete dohromady a podle toho vybírejte.

Na dutinky
Kleště lisovací na dutinky TIPA HSC9 10-6A

Víte, že…?

Na trhu najdete i kleště s výměnnými čelistmi. Týká se to především kleští určených k lisování konektorů. Někteří výrobci ale nabízejí i kleště s několika průměry čelistí na lisování oček a trubiček.

Rukojeť

Lisovací kleště fungují na stejném principu jako jakékoliv jiné kleště. Na rukojeti kleští vyvinete dostatečnou sílu, aby došlo k sevření čelistí. O zbytek se v případě lisovacích kleští stará fyzika a ráčnový systém uvnitř čelistí. Jako u jiných kleští ale i zde platí, že čím delší rukojeť, tím menší sílu vynaložíte.
S délkou rukojetí se zvyšuje i průměr materiálu, který kleště zvládnou. V nabídce tak najdete kleště s krátkými rukojeťmi pro lisování pod slabým tlakem, ale i dlouhé obouruční kleště s průměrem materiálu až do několika centimetrů. Kleště s dlouhou rukojetí využijete především při lisování velkých kabelových ok.

Značka

Lisovací kleště najdete v nabídce řady výrobců nářadí. Existují ale i výrobci, kteří se specializují přímo na kleště a dosahují vysoké kvality.

Pákové
tectake 401635 pákové lisovací kleště na trubková kabelová oka a spojky 6-50 mm² – modrá
  • Hadex, Geko, Mar-Pol – značky s kleštěmi pro hobby uživatele, vyznačují se nižší kvalitou zpracování
  • Knipex – poloprofesionální a tradiční značky, oblíbená u řemeslníků, vyšší kvalita zpracování
  • NG Tool, GPH – profesionální kleště za vyšší cenu, seženete ve specializovaných prodejnách nebo přímo u výrobce, vysoká kvalita zpracování

Cena

Lisovací kleště nepatří mezi nejmenší investice. I ty nejlevnější pro hobby uživatele stojí zhruba 400 Kč. Pokud společně s kleštěmi hledáte i základní sadu lisovacích materiálů, připravte si zhruba 800 Kč a výše v závislosti na velikosti sady. Společně s kleštěmi a materiálem ale dostanete i plastový kufr na pohodlný transport.

Profesionální kleště se pohybují v relacích nižších tisíců. Kvalitní krimpovací a lisovací kleště seženete od 1 500 Kč. Záleží na velikosti kleští, jejich zpracování a v neposlední řadě i značce. Na dvouruční kleště pro lisování ok si připravte 3 000 Kč a více.

Kvalitní rukojeť
KNIPEX Kleště lisovací (krimpovací) pro konektory western knipex 975110
Jméno
Sada
Krimpovací/lisovací
Na dutinky
Pákové
Kvalitní rukojeť
Image
Produkt
SADA 6V1 NÁŘADÍ PRO PC SÍTĚ KLEŠTĚ TESTER KONEKTORY RJ45 5902802910554
Krimpovací lisovací kleště na konektory 0,5-6mm MAR-POL M49530
Kleště lisovací na dutinky TIPA HSC9 10-6A
tectake 401635 pákové lisovací kleště na trubková kabelová oka a spojky 6-50 mm² – modrá
KNIPEX Kleště lisovací (krimpovací) pro konektory western knipex 975110
Cena ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena