Nejlepší lisovací kleště 2024 a jak vybrat

Přesné lisování materiálů.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kleště lisovací na dutinky TIPA HSC9 10-6A
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lisovací kleště

 • Lisovací kleště jsou určeny pro vytvoření lisovaných spojů.
 • Různé typy mohou být vybaveny izolací, ale mohou existovat také bez izolace.
 • K dalším důležitým parametrům výběru patří průměr lisovaného materiálu.
 • S délkou rukojetí se zvyšuje i průměr materiálu, který kleště zvládnou.

Lisovací kleště - náš výběr

Hydraulické lisovací kleště

Lisovací kleště na dutinky

Lisovací kleště na konektory

Zobrazit kompletní nabídku lisovacích kleští

Jak vybrat lisovací kleště

 • Lisovací kleště jsou určeny pro vytvoření lisovaných spojů.
 • Různé typy mohou být vybaveny izolací, ale mohou existovat také bez izolace.
 • K dalším důležitým parametrům výběru patří průměr lisovaného materiálu.
 • S délkou rukojetí se zvyšuje i průměr materiálu, který kleště zvládnou.

Typy

Při práci s lisovacími kleštěmi vytváříte lisovaná spojení mezi dvěma materiály. Lisovací, nebo také krímpovací, kleště mají z výroby přesně nastavený tlak, který využívají při lisování obou materiálů. Kvůli nastavení tlaku se některé kleště hodí jen pro určitý typ práce.

 • Na konektory internetového připojení využijete krimpovací kleště, které zalisují datové kabely do RJ-45 konektorů. Velmi často je uvidíte u servisních pracovníků, kteří vám instalují nebo opravují internetové připojení.
 • Instalace elektrických rozvodů a dalších sítí si vyžaduje speciální kleště na elektrikářské trubičky a očka. Setkat se můžete taky se speciálním typem kleští určených na zalisování fastonů.
 • Lisovací kleště využívají i autoelektrikáři při opravách elektrických rozvodů v autě. Jedná se o menší kleště, které najdou svoje uplatnění také u domácích kutilů. Někteří výrobci nabízejí i velké dvouruční kleště na lisování velkých elektrikářských ok.

Víte, že…?

Mezi hlavní přednosti lisovacích kleští patří kvalita spoje. Díky přesně nastavenému tlaku dochází k perfektnímu zalisování materiálů, na které jiné nářadí nestačí.

Kleště na trubičky

Lisovací kleště na trubičky slouží k zalisování izolačních elektrikářských trubiček. Na čelistech kleští zpravidla najdete několik průměrů výseků, které využijete podle průměru trubiček a elektrického vodiče. Kleště na trubičky mají zpravidla robustní ráčnovou konstrukci, která vyvíjí vysoký tlak.

Kleště na očka

Lisovací kleště
Kleště lisovací na dutinky TIPA HSC9 10-6A

Kleště na očka využijete při instalaci elektrických rozvodů v domácnosti i ve vozidle. Hodí se do dílny kutilů, kteří se nebojí práce s elektrickými rozvody a najdete je ve výbavě každého elektrikáře. Jedná se o šikovnou pomůcku, která spojí elektrikářské očko společně s vodičem.

Kleště na konektory

Kleště na datové konektory používají správci sítí a servisní pracovníci poskytovatelů datových služeb. Díky přesně vyvinutému tlaku zalisují datový vodič společně s datovým konektorem, nejčastěji RJ-45 pro přívod internetu. Někdy se s nimi také setkáte pod názvem krimpovací kleště.

Typ kleští   
Krimpovací kleštěLisování datových konektorůVyšší pořizovací nákladyVysoká kvalita zpracování
Kleště na očkaLisování elektrikářských očekNižší cenaVyměnitelné čelisti
Kleště na trubičkyUniverzální čelistiV sadě s trubičkamiPřevodová konstrukce
Lisovací kleště na konektory

Lisovací kleště vytvoří dokonalé spoje, iStock / kake1967

Víte, že…?

Některé kleště nabízejí i možnost odizolování kabelů. To při práci s nimi oceníte a pokud na takové kleště narazíte, zvažte jejich výběr.

Průměr materiálu

Hydraulické lisovací kleště
KRAFT&DELE Hydraulické lisovací kleště 6 T 4 - 70 mm KD10341

K dalším důležitým parametrům výběru patří průměr lisovaného materiálu. S lisovacími kleštěmi zvládnete zalisování od 0,5 mm tloušťky až do velikosti několika centimetrů. Je ale jasné, že žádné kleště nezvládnou obojí. Před výběrem si jasně řekněte, jaké materiály lisujete dohromady a podle toho vybírejte.

Víte, že…?

Na trhu najdete i kleště s výměnnými čelistmi. Týká se to především kleští určených k lisování konektorů. Někteří výrobci ale nabízejí i kleště s několika průměry čelistí na lisování oček a trubiček.

Rukojeť

Lisovací kleště fungují na stejném principu jako jakékoliv jiné kleště. Na rukojeti kleští vyvinete dostatečnou sílu, aby došlo k sevření čelistí. O zbytek se v případě lisovacích kleští stará fyzika a ráčnový systém uvnitř čelistí. Jako u jiných kleští ale i zde platí, že čím delší rukojeť, tím menší sílu vynaložíte.
S délkou rukojetí se zvyšuje i průměr materiálu, který kleště zvládnou. V nabídce tak najdete kleště s krátkými rukojeťmi pro lisování pod slabým tlakem, ale i dlouhé obouruční kleště s průměrem materiálu až do několika centimetrů. Kleště s dlouhou rukojetí využijete především při lisování velkých kabelových ok.

Lisovací kleště na žlutém pozadí

Používání kleští by mělo být komortní, iStock / Ksenia Lyubasova

Značka

Lisovací kleště na dutinky
KRIMPOVACÍ KLEŠTĚ NA KABELY DUTINKY OBJÍMKY 0,25-10mm2 M49531

Lisovací kleště najdete v nabídce řady výrobců nářadí. Existují ale i výrobci, kteří se specializují přímo na kleště a dosahují vysoké kvality.

 • Hadex, Geko, Mar-Pol – značky s kleštěmi pro hobby uživatele, vyznačují se nižší kvalitou zpracování
 • Knipex – poloprofesionální a tradiční značky, oblíbená u řemeslníků, vyšší kvalita zpracování
 • NG Tool, GPH – profesionální kleště za vyšší cenu, seženete ve specializovaných prodejnách nebo přímo u výrobce, vysoká kvalita zpracování

Cena

Lisovací kleště nepatří mezi nejmenší investice. I ty nejlevnější pro hobby uživatele stojí zhruba 400 Kč. Pokud společně s kleštěmi hledáte i základní sadu lisovacích materiálů, připravte si zhruba 800 Kč a výše v závislosti na velikosti sady. Společně s kleštěmi a materiálem ale dostanete i plastový kufr na pohodlný transport.

Profesionální kleště se pohybují v relacích nižších tisíců. Kvalitní krimpovací a lisovací kleště seženete od 1 500 Kč. Záleží na velikosti kleští, jejich zpracování a v neposlední řadě i značce. Na dvouruční kleště pro lisování ok si připravte 3 000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Co je blokovací mechanismus?

Během krimpování je nanejvýš žádoucí, aby se krimpovací kleště samovolně neotevřely. Blokovací mechanismus proto slouží jako pojistka proti tomuto jevu a vy tak můžete kýžený konektor pohodlně nasadit.

Jak vybrat lisovací kleště?

Vyhledávat můžete především univerzální krimpovací kleště, které v prodejním balení obsahují hned několik různých nástavců, díky čemuž se hodí téměř na každý konektor i průměr vodiče, respektive kabelu.
Zobrazit kompletní nabídku lisovacích kleští