Nejlepší lisovací kleště na dutinky 2024 a jak vybrat

Pro vytvoření lisovaných spojů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
KRIMPOVACÍ KLEŠTĚ NA KABELY DUTINKY OBJÍMKY 0,25-10mm2 M49531
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lisovací kleště na dutinky

  • Lisovací kleště na dutinky jsou určeny pro vytvoření lisovaných spojů.
  • Různé typy mohou být vybaveny izolací, ale mohou existovat také bez izolace.
  • Napájeny mohou být ze sítě nebo za pomoci akumulátoru.

Lisovací kleště na dutinky - náš výběr

Lisovací kleště na dutinky Knipex

Lisovací kleště na dutinky Mar-Pool

Zobrazit kompletní nabídku lisovacích kleští na dutinky

Jak vybrat lisovací kleště na dutinky

  • Lisovací kleště na dutinky jsou určeny pro vytvoření lisovaných spojů.
  • Různé typy mohou být vybaveny izolací, ale mohou existovat také bez izolace.
  • Napájeny mohou být ze sítě nebo za pomoci akumulátoru.

Využití

Lisovací kleště jsou jedním ze zcela základních nástrojů pro mnohé profese. Může jít například o elektrikáře či instalatéry, kteří lisovací kleště využijí při montáži rozvodů vody, topení či plynu. Lisovaný spoj je zárukou kvalitní montáže jakéhokoliv typu rozvodu a zajistí pevnost a nepropustnost spoje, což je více než žádoucí. Výhodou lisování je zpravidla rychlost, kterou je práce hotová. Lisováním navíc na daném místě nezpůsobíte nežádoucí nepořádek. Obvykle se lisovací kleště používají na měděné, plasto-hliníkové, nerezové a ocelové materiály.

Velikost

Při výběru nových lisovacích kleští je nutné zvážit, jak velké spoje budete chtít lisovat. Pakliže budete lisovat zpravidla spoje o větším průměru, budete muset sáhnout po standardní lisovačce, která je schopná lisovat spoje i kolem průměru 110 milimetrů.

V opačném případě, a typicky u běžných potřeb lisování, vám budou stačit tzv. mini lisovací kleště, které dokážou lisovat spoje do průměru 35 milimetrů. To většinou bohatě stačí pro všechny typy běžných rozvodů. Velká výhoda mini lisovacích kleští spočívá ve velmi nízké hmotnosti, díky které se s nimi lépe manipuluje a celkově pracuje.

Lisovací kleště

Lisovací kleště lze koupit v několika velikostech, iStock / tatniz

Pohon

Lisovací kleště na dutinky
KRIMPOVACÍ KLEŠTĚ NA KABELY DUTINKY OBJÍMKY 0,25-10mm2 M49531

Před samotnou koupí si také musíte zodpovědět otázku, která se týká napájení lisovacích kleští. Standardním typem jsou lisovací kleště se síťovým napájením. To znamená, že zařízení musí být neustále připojeno ke zdroji elektrické energie. Výhodou je, že můžete pracovat po neomezeně dlouhou dobu a můžete se spolehnout na stabilní a neměnný výkon.

Alternativním zdrojem pohonu je samozřejmě baterie, která je spjata s kategorií akumulátorových lisovacích kleští. V jejich případě přijde vhod, že vám nikde nezavazí žádný kabel a s lisovacími kleštěmi můžete pracovat i v místech, kde není zdroj elektrické energie ze sítě. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že baterie má omezenou kapacitu a dříve, nebo později se vybije. Při potřebě delší práce je tak vhodné mít při sobě záložní baterii. Pakliže lisovací kleště budete používat opravdu jen příležitostně, můžete pořídit také typ s ručním pohonem. Kleště jsou lehčí, přenositelné, použitelné kdekoliv a především levné.

PohonVýhodyNevýhodyCena
RučníNízká hmotnost, dostupnostPráce je náročnější3 000 Kč
ElektrickýDlouhodobá práce, stabilní výkonNutnost síťový zdroj energie20 000 Kč
AkumulátorovýMožnost pracovat kdekolivVyšší hmotnost (kvůli baterii)20 000 Kč
Lisovací kleště v ruce

Největší výběr budete mít v případě ručních lisovacích kleští, iStock /

Další funkce

Moderní lisovací kleště na dutinky jsou vybaveny i řadou šikovných či jinak pokročilých funkcí, které vám umožní práci provést snadněji, rychleji či celkově lépe.

Zpětný chod

Lisovací kleště na dutinky Knipex
Lisovací/krimpovací kleště Knipex 97 71 180 0,5-16mm2 na dutinky

Jedná se o funkci vynuceného zpětného chodu, která je spjata s hydraulickým pístem uvnitř lisovacích kleští. Ke zpětnému chodu dojde automaticky po zalisování, kdy se píst vrátí na své původní místo za účelem dosažení správného zalisování s trubkou či jiným materiálem. Dobrou zprávou je, že drtivá většina dnes prodávaných lisovacích kleští je touto funkcí již standardně vybavena.

Indikátory

Na tělech lisovacích kleští se můžete setkat rovněž s celou řadou indikátorů. Samozřejmostí je v případě akumulátorových typů indikátor stavu baterie. Mnohem důležitější je indikátor správného upnutí čelistí, protože jen to zajistí vytvoření kýženého lisovaného spoje. Nechybí zpravidla ani indikátor signalizující servisní interval.

Každé lisovací kleště by totiž zpravidla jedenkrát za rok měli projít servisní prohlídkou. Některé typy však mohou mít interval nastavený jinak, například na období delší než jeden rok. Nejmodernější typy pak zásad a kontrolu servisu nepotřebují, neboť jsou konstruovány na více než 100 tisíc lisovacích cyklů, což představuje roky intenzivního používání.

Chytrý telefon

Lisovací kleště na dutinky Mar-Pool
MAR-POL Lisovací kleště na kabelové koncovky, dutinky 0,5-16mm2 M49532

Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, i lisovací kleště je dnes možné propojit s vaším chytrým telefonem s operačním systémem Android či iOS. Samozřejmě je to výsada jen některých dražších modelů. Výhodou je, že si vše můžete lépe nastavit a skrze spárovanou aplikaci v telefonu získáváte přehled o stavu lisovacích kleští.

Ceny

Ceny se odvíjí zpravidla od druhu pohonu lisovacích kleští. V případě ručních modelů seženete kvalitní lisovací kleště od zhruba 3 000 Kč. Ceny elektrických, ale i modelů s pohonem na baterii, začínají o poznání výše. Zpravidla se jedná o částku přesahující hranici 20 tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Jaký pohon lisovacích kleští zvolit?

Zde velmi záleží na frekvenci a intenzitě využívání lisovacích kleští. Pakliže potřebujete lisovaný spoj vytvořit maximálně párkrát do roka, vystačíte si i s ručními typy. V četnějších případech využití se vyplatí sáhnout po elektrických či akumulátorových variantách.

Jak velké lisovací kleště vybrat?

V tomto ohledu je určující, jaký průměr mají spoje, které budete obvykle lisovat. Většině řemeslníků postačí mini varianta lisovacích kleští s možností lisování spojů o průměru do 35 milimetrů.
Zobrazit kompletní nabídku lisovacích kleští na dutinky