Nejlepší kojenecké lahve 2023 a jak vybrat
Nezbytnost pro první měsíce Vašeho miminka.
Canpol babies Lahev se širokým hrdlem Royal Baby růžová 35/234_PIN 240ml
Jak vybrat kojeneckou láhev
- Kojeneckou láhev byste měli vybírat ještě před tím, než přijde miminko na svět.
- Nejčastěji se setkáte s kojeneckými láhvemi, které jsou vyrobené ze skla nebo plastu. Méně známou variantu pak představují nerezové láhve.
- Kojenecké láhve jsou prodávány v různých provedeních od klasických, po různě tvarované.
- Savička je součástí balení každé lahvičky.
Kojenecká láhev - náš výběr





Skleněné kojenecké lahve



Plastové kojenecké láhve





Antikolikové kojenecké láhve





Kojenecké láhve NUK





Jak vybrat kojeneckou láhev
- Kojeneckou láhev byste měli vybírat ještě před tím, než přijde miminko na svět.
- Nejčastěji se setkáte s kojeneckými láhvemi, které jsou vyrobené ze skla nebo plastu. Méně známou variantu pak představují nerezové láhve.
- Kojenecké láhve jsou prodávány v různých provedeních od klasických, po různě tvarované.
- Savička je součástí balení každé lahvičky.
Materiál
Nejčastěji se setkáte s kojeneckými láhvemi, které jsou vyrobené ze skla nebo plastu. Méně známou variantu pak představují nerezové láhve. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Lahví budete potřebovat několik, jedna by měla být na čaj a jedna na mléko.
Plastové láhve
Plastové láhve jsou lehčí a dá se říct, že nerozbitné. Jejich nevýhodou je kratší životnost, protože pohlcují pachy. Plastová láhev určená na čaj se také po čase zabarví, i když ji budete pravidelně sterilizovat. Plast lépe tepelně izoluje, je tedy po hmatu obtížnější odhadnout teplotu nápoje uvnitř.
V případě plastové láhve si dobře přečtěte, z jakého materiálu je vyrobena. Některé složky mohou být pro dítě nebezpečné. Mezi nebezpečné látky patří Bisfenol A (BPA), ftaláty a olovo.
Skleněné láhve
Canpol babies Lahev se širokým hrdlem Royal Baby růžová 35/234_PIN 240ml
Skleněné láhve mají opačné klady a zápory než lahve plastové. Oproti plastovým jsou těžší a při pádu hrozí jejich rozbití. Naopak ale nepohlcují pachy a vůně. Skleněná láhev se dále nebude obarvovat, a proto jsou jednodušší na údržbu.
Tekutiny uvnitř skleněné láhve budete ohřívat delší dobu.
Víte, že…?
Někteří výrobci skleněných láhví opatřují lahvičku ochranným silikonovým obalem. Ten zajišťuje pohodlné držení, kdy lahvička neklouže a je navíc chráněná proti rozbití.
Nerezové láhve
Lansinoh skleněná kojenecká láhev s NaturalWave TM savičkou 240ml
Nerezové láhve jsou vyrobeny z vysoce kvalitní dvoustěnné oceli a díky tomu udrží déle požadovanou teplotu nápoje. Velkou výhodou lahví je, že neobsahují žádné plastové částí. Můžete si tak být jisti, že se do nápoje uvnitř neuvolňují žádné škodlivé látky a toxiny.
Výrobou nerezových láhví je značka Pura. Pura láhve se navíc přizpůsobují a rostou s vaším dítětem. Jednoduchou výměnou uzávěrů se láhev mění z kojenecké na láhev s náustkem, brčkem nebo sportovním uzávěrem, nebo na skleničku na příkrmy. Tyto láhve jsou oproti ostatním výrazně dražší, vydrží vám ale spoustu let.
Tvar
Kojenecké láhve jsou prodávány v různých provedeních od klasických, po různě tvarované. Tvarované láhve se budou hůř čistit, vašemu dítěti se ale mohou lépe držet a jejich provedení může být pro dítě přitažlivější.
- Při koupi kojenecké láhve se zaměřte především na objem a šířku hrdla. Jestliže budete láhev používat hned po narození miminka, bude pro vás praktičtější malé lahvička se širokým hrdlem. Je snazší na plnění umělým mlékem a lépe se čistí. V tomto případě nebude dítě pít samo a nevadí tedy ani to, jestli je láhev širší.
Pro starší děti, které již zkouší lahvičku držet, budou snadněji manipulovat s lahvičkou, která je užší a má zúžené hrdlo.
Pokud chcete dítě krmit odsátým mlékem, vybírejte láhev, kterou lze na odsávačku nasadit. Vyhnete se tak přelévání mléka z jedné lahvičky do druhé.
Typy | Využití |
---|---|
Klasické láhve | Jsou nejběžnější a v nejvíce designových provedeních. Na tento typ láhve seženete snadno náhradní savičky. |
Lahve se širokým hrdlem | Jsou širší a nižší než klasické. Díky svému tvaru jsou stabilnější a nehrozí u nich tak velké riziko, že se převrátí. Snadněji se budou plnit kojeneckou výživou v prášku. |
Antikolikové láhve | Určené pro nejmenší děti. Speciální mechanismus uvnitř zajišťuje, aby se v mléce nevytvářel přebytečný vzduch, který by miminku při krmení škodil. |
Učící láhve | Láhve jsou vyráběny s pohodlnými držátky, pro snadnější úchop miminka. Jsou vhodné pro starší děti, které již zkouší držet lahvičku sami. |
Jednorázové láhve | Jsou ideální, pokud hodně cestujete a nemáte možnost láhev vysterilizovat. Jsou prodávané zabalené a vysterilizované, připravené ihned k použití. |
Savička
Savička je součástí balení každé lahvičky. Musíte ale počítat s tím, že budete potřebovat i několik náhradních kusů. Při nákupu saviček dávejte pozor, pro jaký druh potravy a pro jak staré dítě jsou určené. Jednotlivé savičky se totiž liší velikostí otvorů.
- Pro novorozence je nejlepší savička s pomalejším průtokem. Otvor by neměl být příliš malý, protože se obtížným pitím miminko brzy unaví a nevypije potřebnou dávku mléka. Velký otvor může zase způsobit zakuckání, protože miminko není schopné tak rychle polykat.
- Starší děti, které jsou již na krmení z láhve zvyklé, ocení větší otvor. V případě starších dětí záleží také na tom, jaký druh tekutiny do lahvičky nalejete. Slabý průtok je vhodný pro čaj, střední pro mléko a velký pro kaši.
- Anatomická savička – je na spodní straně zploštělá. Do pusy zapadne jen jedním směrem a zajistí správnou polohu jazyka při sání.
- Fyziologická savička – je ve tvaru kapky, která má vypadat jako bradavka. Ze všech stran zapadne stejně.
Materiál a tvar
Philips Avent SCF813/14 antikoliková kojenecká láhev 1 ks 260 ml
Savičky jsou vyráběny z gumového latexu nebo silikonu. Trvalejší je pak silikon, který oproti gumě tak rychle nezměkne.
Kromě klasických saviček můžete koupit také anatomicky tvarované. Ty jsou navrženy tak, aby napomáhaly správnému vývoji čelisti a patra a napodobují chování dásní při kojení.
Čištění
Ať už si vyberete jakoukoliv láhev, klaďte důraz na důkladné čištění po každém použití. Po každém použití je dobré láhev opláchnout pod proudem vody a stěny důkladně očistěte kartáčem. Omýt je třeba i savičku. Poté je třeba všechny části lahvičky vydezinfikovat a to varem, pomocí sterilizačních sáčků v mikrovlnné troubě nebo elektrickým sterilizátorem.
Výrobci a cena
Kojenecké láhve nabízí mnoho značek a můžete ji koupit již za necelých 100 Kč. Levné kojenecké láhve mohou ale obsahovat nebezpečné látky, zejména pokud jsou vyrobeny z plastu. Není vhodné při výběru lahvičky upřednostňovat cenu před kvalitou. Kupujte svému miminku lahvičky od certifikovaných výrobků, u kterých máte jistotu, že při výrobě tyto nebezpeřné látky nepoužívá.
- Kvalitní výrobky nabízí Avent, Tommee Tippee, Nuk, Fisher Price, Farlin, Lifefactory a další.
- Nerezovou lahvičku pak zakoupíte od již zmiňované značky Pura, Pacific Baby nebo Miniland.
Plastové láhve vás vyjdou na 150 – 300 Kč. Skleněné koupíte od 250 – 500 Kč a nerezové pak od 300 – 700 Kč. Cena je dána především objemem lahvičky, značkou a provedením.
Víte, že…?
Praktickým doplňkem ke kojenecké láhvi je termoobal. Ten udržuje stabilní teplotu díky speciální izolační vrstvě. Hodí se zejména pro delší pobyt venku a to jak v létě, tak i v zimě.