Kompostér dřevěný

Snadné zpracování bio odpadu.

Někteří zahrádkáři si často lámou hlavu s tím, jak se co nejefektivněji zbavovat posekané trávy, zbytků jídla nebo jiného biologického odpadu. Jiní zase přemýšlí nad tím, jak ušetřit na hnojivu pro rostliny. Když si pořídíte dřevěný kompostér, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Jednak už nebude muset složitě přemýšlet, kam s biologickým odpadem a zároveň díky kompostéru získáte dostatek hnojiva pro vaši zahrádku či skalku.

Umístění

Pokud si chcete pořídit dřevěný kompostér, měli byste vědět, že je vhodné umístit jej v zahradě. Ať už jde o zahradu bytového nebo nebytového domu.
Důležitá je také poloha umístění. Dřevěný kompostér by měl být umístěn mimo dosah přímého slunce, například v rohu zahrady nebo u plotu. Důvodem jsou sluneční paprsky, které materiál vysušují a zpomalují tak rozkládání. Měli byste myslet i na zabezpečení kompostéru před psy, kočkami, ptáky, hlodavci a jinými zvířaty.

Víte, že…?

Nikdy nekompostujte samotnou trávu. Obsahuje pouze dusík a výsledným procesem by bylo jenom hnití. Trávě totiž chybí uhlík, který získáme například ze starého listí nebo drcené větve.

KAXL Komposter nehoblovaný 1,2 m

Materiál

Jak je z názvu zřejmé, dřevěný kompostér je vyrobený ze dřeva. Jedná se buďto o kulatiny, což jsou opracované kuláče nebo z prken. Zpravidla není potřeba žádný spojovací materiál. Do prken nebo kulatin jsou vyřezané zářezy a tím do sebe jednotlivé části zapadají. Nutností je, aby mezi prkny byly mezery kvůli proudění vzduchu.

Velikost a objem

To, jakou zvolíte velikost kompostéru, závisí hlavně na tom, jak velkou máte zahradu. Můžete se řídit pravidlem, že na 1m2 rovná se 1 litr kompostéru. Pochopitelně každá zahrada je jiná, takže to berte v potaz. Další důležitá věc je, co budete kompostovat. Pokud plánujete kompotovat i větve nebo máte například hodně ovocných stromů, raději volte větší velikost nebo si pořiďte kompostéry dva. Je dobrý, aby stěny kompostéru byly dobře stabilní, takže jejich tloušťka by se měla pohybovat mezi 3 – 8 mm. Nezapomeňte na dostatečné množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění.
Dřevěné zahradní kompostéry mívají zpravidla objem od 125 litrů až klidně do 6 000litrů. Pokud zvažujete, že si kompostér vyrobíte sami, například z palet, jeho objem si můžete přizpůsobit, jak potřebujete. Při výběru objemu dřevěného kompostéru byste měli brát ohled na tyto věci:

  • Velikost zahrady a možný odpad z ní
  • Počet osob, které budou do kompostéru přispívat
  • Míra spotřeby plodů s biologicky rozložitelným odpadem
Gaboni 55348 dřevěný 600l

Komory

Každý kompostér má komory. Můžeme se setkat s jednokomorovými, dvoukomorovými nebo i tříkomorovými kompostéry. Obecně platí, že více komor = více kompostu. Samozřejmě záleží na velikosti vaší zahrady a na tom, kolik a co chcete kompostovat. Doporučovány jsou většinou tříkomorové dřevěné kompostéry. Do jedné komory odpad vkládáte, v druhé probíhá zrání a ve třetí už se hromadí hotový kompost, který dále využijete, zejména jako hnojivo. Vícekomorový kompost si řekne sám, kdy je třeba přehodit plnou komoru do té vedlejší. Díky tomu kompost i řádně provzdušníte.

Víte, že…?

Výhody Nevýhody
Jsou z přírodního materiálu – skvěle se hodí do zahrady Jestliže jsou prkna sesazena pomocí zářezů, je náročné kompostér rozebrat pro případné provzdušňování a přehazování kompostu
Nabízí více prostoru pro kompostování Dřevo je náchylné ke hnilobě
Drží kompost na jednom místě  

Cena

Cena dřevěného kompostéru má široké rozpětí, záleží především na velikosti a objemu kompostéru a na počtu komor.

  • 700 – 5 000 Kč – Takovéto cenové rozmezí můžete utratit za pořízení jednokomorového kompostéru, ovšem jeho objem může být klidně až 3 200 litrů.
  • 5 000 – 8 000 Kč – Za tuhle hodnotu jste schopni pořídit dvoukomorový kompostér o objemu 2 500 litrů nebo kompostér o objemu 4 000, ale s jednou komorou.
  • 8 000 a výš – Od osmi tisíc a výš pořídíte i tříkomorový dřevěný kompostér, jehož objem může být až 6 000 litrů.
Kokoza Bodrý kompostér dvoukomorový Modřín

Kompostování

Když se rozhodnete založit si dřevěný kompostér, měli byste také vědět, co můžete a naopak co nemůžete kompostovat. Pojďme si říci, co do kompostu patří a co do něj v žádném případě nedávat.

Patří

Při zakládání kompostu používejte organické materiály, jsou jimi tráva s listím nebo zemina. Můžete použít klidně i drtičem rozdrcené větvičky, větších kusů dřevin se vyvarujte. Do kompostu můžete dále ukládat klidně zbytky z kuchyně, novinový papír nebo drny lučních trav. Odřezky a slupky zeleniny či ovoce se do kompostu také hodí. Zbytky jídla ale ne!

Nepatří

Do kompostu nikdy nedávejte plevel, kamení, sklo, keramické materiály a plasty. Plevel sice patří do skupiny organických materiálů, ale jeho přítomnost zde je naprosto nežádoucí. Při vyzrání a následném vyvezení zralé kultury by se vám totiž do zahrádky opět vrátil a museli byste se ho pak zase zdlouhavě zbavovat. Plastické materiály, jako jsou pet lahve a ostatní obalové materiály z termoplastických sloučenin, do kompostu také nepatří. Mají velice dlouhou dobu rozkladu.

Kokoza Uzavíratelný tříkomorový kompostér Modřín