Kompostér

Zpracujte až 80% Vašeho odpadu a získejte kvalitní kompost. Poradíme Vám s výběrem.

ca. 21 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat kompostér

  • Typ – kompostéry se vyrábí z několika materiálů. Mezi nejčastěji používané patří plastové. Kompostér může být vyroben ze dřeva, betonu nebo kovu.
  • Velikost – velikost kompostérů úzce souvisí s velikostí zahrady. V zásadě zde platí na 1 m2 – 1 L kompostéru.
  • Urychlovač – pokud zakládáte nový kompost nebo chcete celý proces kompostování urychlit, můžete zakoupit urychlovač zrání kompostu.
  • Umístění a péče – kompostér by neměl být umístěn na přímém slunci, aby nedocházelo k vysušování. Naopak v horkých letních měsících se musí zavlažovat.

Typy kompostérů

Kompostéry se vyrábí z několika materiálů. Mezi nejčastěji používané patří plastové. Jsou cenově dostupné, lze je zakoupit v různých velikostech, jsou lehké a nenáročné na údržbu. Ať už vybíráte jakýkoliv kompostér, věnujte pozornost spojovacím dílům, ať už to jsou panty, spojovací tyče nebo články. Pokud jsou spojovací díly nekvalitní, může docházet ke změnám tvarů kompostéru.

Plast

Plastové kompostéry jsou poměrně levné a patří mez oblíbené. Nejčastější tvar plastových kompostérů je pyramida nebo šestistěny. Mohou být opatřeny uzavíratelným víkem, boky mají průduchy, kvůli proudění vzduchu. Jedna nebo dvě strany kompostéru mají otevíratelná dvířka, kterými lze kompostér vybírat. Jejich nevýhodou je, že kompost uvnitř není jednoduché promíchat, v tomto případě by se musel celý kompostér rozebrat

Posuvný panel
Biohort Komposter MonAmi (tmavě šedá metalíza) 102x102x86

Dřevo

Dalším materiálem, ze kterého lze kompostér vyrobit je dřevo. Takový kompostér můžete vyrobit z prken nebo kulatiny. Jedná se o typizované ohrádky, které vám pro výrobu kompostu postačí. Je důležité nechávat mezi jednotlivými částmi mezery kvůli prodění vzduchu. Kompostér by měl jít snadno otvírat a umožnit tak pohodlnou manipulaci. Dřevěné kompostéry by měly být vyrobeny z odolnějšího dřeva nebo dřevotřísky. Je dobré, aby bylo dřevo ošetřeno speciálním, chemicky bezpečným nátěrem, aby se tak prodloužila jeho životnost.

Beton

Kompostér vyrobený z betonu vydrží veškeré rozmary počasí. Nevadí mu slunce ani mráz. Materiál je odolný proti vlhkosti, plísním, povětrnostním vlivům a je také mrazuvzdorný. Pokud si tento materiál vyberete, ohlídejte si, aby byl jednoduchý na skládání a na přístup. Betonové kompostéry lze zakoupit v různých rozměrech a v libovolné výšce. Stejně jako v případě dřeva se jedná o ohrádky, které udrží kompost na jednom místě. Je důležité, aby měly jednotlivé díly mezi sebou prostor pro odvětrávání.

Kov

Má svoje výhody, co se životnosti a praktičnosti týče. Má velkou životnost, je vyroben z pozinkovaného plechu. Přesto, že má kov jako materiál svoje výhody, co se týká kompostování, není úplně ideální. Z kovového kompostéru se mohou uvolňovat nežádoucí látky, čímž může dojít k znehodnocení celého procesu kompostování.

Jednoduchá montáž
Prosperplast Evogreen 850 l černý

Palety

Velmi oblíbené jsou také paletové kompostéry. Jejich výroba je snadná a levná. Tento typ ovšem nevydrží příliš dlouho a po čase se rozpadne.

Rotační kompostér

Je praktický, nemusíte přehazovat kompost ručně. Má tvar sudu na nožkách. Zakoupit lze jednokomorový nebo dvoukomorový výrobek. Pokud bude kompostér stát venku po celý rok, volte zateplenou variantu. Tím, že budete kompostérem pravidelně otáčet, budete jeho obsah provzdušňovat a urychlíte tím celý proces. Při pravidelné péči může být kompost hotový během šesti týdnů. Jakmile je kompost hotový, stačí kompostér otočit a hnojivo jednoduše vysypat.

Materiál Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena Jdou lehce složit Kompost nelze přehazovat Plast může praskat vlivem změny teplot Některé typy nemají odvětrávání, nejsou tedy vhodné ke kompostování
Dřevo Přírodní materiál nehyzdí vzhled zahrady Je mobilní, lze ho snadno přemístit na jiné místo v zahradě Může mít několik komor Dřevo může časem hnít
Beton Nezničitelný materiál Může kazit celkový design zahrady Náročný na rozebírání a manipulaci s kompostem Vyšší pořizovací cena
Kov Odolný za každého počasí Neuhnívá, nerezaví Snadná složitelnost Špatné proudění vzduchu Některé typy jsou náročné na rozebírání Může vylučovat škodlivé látky do půdy
Paletové Přírodní materiál, který se hodí na zahradu Jednoduchá a levná výroba Dřevo časem uhnije
Otočný Snadná obsluha Nedostupný pro hlodavce Rychlejší kompostování Jako jediný umožňuje celoroční kompostování Kompostovaný materiál není v kontaktu s půdou

Velikost kompostérů a tloušťka stěn

Velikost kompostérů úzce souvisí s velikostí zahrady. V zásadě zde platí na 1 m2 – 1 L kompostéru. Tento údaj je nutné brát s rezervou, protože každá zahrada je jiná. Pokud chcete kompostovat i nějaké větve, nebo máte hodně ovocných stromů, volte raději velikost větší. Mnohdy se vyplatí mít kompostéry dva.

SILO
Jelínek Trading silo S 900 černé

Pokud zahradu nemáte a chcete kompostovat pouze bio odpad z kuchyně, můžete si pořídit domácí kompostér.

Také tloušťka stěn je důležitá především pro stabilitu, pevnost a odolnost.

  • Silné stěny zaručují větší stabilitu, kompostér také déle vydrží. Běžná tloušťka je od 2,5 do 8 mm.
4 nádoby
Prosperplast Compogreen 1600 l černý IKSM1600C

Důležitou roli hraje také množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění.

  • Kompostér, který můžete otevřít ze všech stran, vám ulehčí překopávání a vybírání hotového hnojiva.

Větrací systém a barva

Proces větrání je při procesu kompostování nezbytný. Pokud nebude docházet k cirkulaci vzduchu, obsah kompostéru shnije. Proto vybírejte pouze takový, který má dostatečné množství vzdušných otvorů.

Dřevěný
Gutta dřevěný kompostér 1000 x 1000 mm

V případě kompostéru hraje důležitou roli také barva. Není pouze estetickou záležitostí. Kompostéry tmavé barvy jsou UV stabilnější a tím i odolnější. V případě plastového kompostéru tedy upřednostněte černou barvu.

Umístění a péče

Známější je zahradní kompostér, méně známou variantou je kompostér do bytu známý jako vermikompostér. Kompostér na zahradu by neměl být umístěn na přímém slunci, aby nedocházelo k vysušování. Naopak v horkých letních měsících se musí zavlažovat. Není ale ani vhodné ho přemokřovat. Pokud je tedy váš kompostér vybaven víkem, je dobré ho v deštivém počasí přikrýt. Je vhodné, abyste měli kolem kompostéru dostatek místa například pro kolečka nebo pro koš s trávou.

Základem správného kompostování je dále volné dno. Tak se do něj dostanou žížaly a další organismy, které jsou při kompostování prospěšné. Jako spodní vrstva by měl být použit hrubý, vzdušný materiál, který umožní správné proudění vzduchu a také dostatečný odvod přebytečné vody.

Urychlovač

Pokud zakládáte nový kompost nebo chcete celý proces kompostování urychlit, můžete zakoupit urychlovač zrání kompostu. Obvykle to jsou sušené bakterie a enzymy. Tyto bakterie vsypete dle návodu na jednotlivých balené do vlažné vody, necháte asi 30 minut působit a poté vlijete do kompostéru. Aktivátory působí jako startér procesu tlení, který lze tímto způsobem urychlit a zkvalitnit tak konečný produkt.

Obvyklá délka kompostování je v rozsahu jednoho roku. Při pravidelném používání urychlovače, můžete mít kvalitní kompost již za 2 – 3 měsíce. Hotový a kvalitní kompost se pozná podle vůně. Nesmí zapáchat, barva je hnědá nebo černá. Správně udělaný kompost vypadá jako substrát a nejsou v něm nerozložené části.

Pokud kompost zapáchá po zkažených vejcích, znamená to, že v něm převládá materiál s nadměrným obsahem uhlíku. V tomto případě do něj přidejte trávu nebo listí. Jestli se vám zdá, že cítíte čpavek, obsahuje nadměrné množství dusíku. V tomto případě se doporučuje přidat třísky, kůru nebo piliny.

Víte, že…?

Materiál určený pro kompostování by měl být co nejvíce rozdrcený. To platí především pro větší části větví nebo stonků. Bio odpad z kuchyně je vhodné nakrájet na menší kousky.

Cena

Kompostér si můžete jednoduše vyrobit nebo za poměrně nízkou pořizovací cenu koupit. Mezi nejrozšířenější typ kompostéru na trhu patří bezesporu plastový. Lze koupit malý jednopatrový nebo velký, který může mít patra až tři. V menším množství jsou k dostání kompostéry pozinkované nebo otočné.

Ať už budete vybírat jakýkoliv model, dejte pozor, jakým způsobem je vyřešeno odvětrávání, a také dohlédněte na to, jestli je kompostér snadno rozebíratelný.

Do 1 000 Kč – zde to jsou především plastové kompostéry menších rozměrů, objem se pohybuje do 500 litrů. Koupit můžete klasické kompostéry s víkem nebo plastové silo, které udrží kompost na jednom místě. Taková ohrádka může být plastová, ale také dřevěná. Do 1 000 Kč dále pořídíte malé kompostéry pro domácí použití.

Od 1 000 Kč – 2 000 Kč – znovu se převážně jedná o plastové kompostéry větších rozměrů od 600 – 1 000 litrů. Kompostér může být pouze jeden, dá se ale pořídit 2 – 3 menší modely v sadě. Dále zde najdete dřevěné kompostéry větších rozměrů, nebo otočné typy.

Od 3 000 a více – nabízí plastové, dřevěné, otočné, pozinkované a betonové kompostéry velkých velikostí. Dřevěné kompostéry jsou opatřeny v některých případech stříškou. Co se týká domácího kompostéru, v této cenové relaci lze zakoupit mnoho kvalitních výrobků, které vám umožní pohodlné kompostování přímo v bytě.

Co kompostovat a co ne

Správný kompostér dokáže využít veškerý organický materiál ze zahrady a z domácnosti. Kompostovat můžete trávu, menší větve, popadané ovoce nebo ovocné zbytky. Veškerou nekvalitní zeleninu, kůru ze stromů. Pokud máte domácí mazlíčky, lze kompostovat také jejich trus. Dále pak i skořápky z vajec nebo staré pečivo.

Do kompostéru nepatří zbytky masa a ryb, mléčné výrobky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat. Pokud jsou rostliny napadeny houbovými chorobami, lze je kompostovat pouze za předpokladu, že při procesu tlení dojde k tzv. horké fázi, tedy teplotě nad 50°C.

Vysoká teplota zničí mnoho chorob i semen plevelů. Pokud si nejste jistí, že váš kompostér tuto podmínku splňuje, doporučuje se takto napadené rostliny raději spálit.

  • Ekologie

Třídění bio odpadu a kompostování má pozitivní vliv na životní prostředí. Bioodpad, který se ponechá na skládce společně s komunálním odpadem, nemá dostatek kyslíku. Rozkládá se bez přístupu vzduchu, tím dochází k odumírání organické hmoty a hnití.

Při tomto způsobu rozkladu se stvoří skládkový plyn ( metan, čpavek, sirovodík a oxid uhličitý), ten nepříjemně zapáchá. Dochází tak k ohrožování zdraví obyvatel v okolí skládek. Nekvalitně rozložený bio odpad je také významným skleníkovým plynem. Z odpadu, který na skládce hnije, také vznikají výluhy organických kyselin. To může vést ke kontaminaci spodních vod.

Otázky a odpovědi

Jaký kompostér do bytu?

Pro domácí kompostování můžete použít vermikompostér. Tento kompostér využívá k rozkladu odpadu kalifornské žížaly. Jedná se velmi oblíbený výrobek. Druhou možností je kompostér, který využívá bakterie. Tento způsob rozkladu je velmi rychlý. Kvalitní kompost budete mít do 4 týdnů. Jestliže nechcete kompostovat v bytě, můžete bio odpad ukládat do speciálních kuchyňských nádob, ve kterých nebude odpad zapáchat.

Jaké parametry jsou u kompostérů nejdůležitější?

Nejprve si ujasněte, jaký typ kompostéru vlastně potřebujete. Podle velikosti vaší zahrady pak vyberte adekvátní objem, případně model s potřebným počtem komor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Posuvný panel
Jednoduchá montáž
SILO
4 nádoby
Dřevěný
Image
Product
Biohort Komposter MonAmi (tmavě šedá metalíza) 102x102x86
Prosperplast Evogreen 850 l černý
Jelínek Trading silo S 900 černé
Prosperplast Compogreen 1600 l černý IKSM1600C
Gutta dřevěný kompostér 1000 x 1000 mm
Výška
134.5 cm
100 cm
82.6 cm
70 cm
Výrobce
Biohort
Prosperplast
Jelínek
Prosperplast
Gutta
Materiál
plech
plastové
plastové
plastové
dřevěné
Cena ca. 21 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 100 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.