Kompostér

Zpracujte až 80% Vašeho odpadu a získejte kvalitní kompost. Poradíme Vám s výběrem.

ca. 800 CZK
 
 
 
 
ca. 5 100 CZK
ca. 3 100 CZK

Jak vybrat kompostér

Kompostér se hodí všude tam, kde je zahrada. Můžete do něj dávat trávu, listí, shnilé ovoce, menší větve ze zahrady a také bio odpad z kuchyně. Odměnou vám pak bude kvalitní hnojivo na záhonky, ke stromům nebo do truhlíků. Kompost se hodí prakticky ke všech zahradním rostlinám, použít ho můžete také pro pokojové rostliny.

Typy kompostérů

Kompostéry se vyrábí z několika materiálů. Mezi nejčastěji používané patří plastové. Jsou cenově dostupné, lze je zakoupit v různých velikostech, jsou lehké a nenáročné na údržbu. Ať už vybíráte jakýkoliv kompostér, věnujte pozornost spojovacím dílům, ať už to jsou panty, spojovací tyče nebo články. Pokud jsou spojovací díly nekvalitní, může docházet ke změnám tvarů kompostéru.

  • Plast
Dřevěný vyrobený v ČR
KAXL Komposter
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Plastové kompostéry jsou poměrně levné a patří mez oblíbené. Nejčastější tvar plastových kompostérů je pyramida nebo šestistěny. Mohou být opatřeny uzavíratelným víkem, boky mají průduchy, kvůli proudění vzduchu. Jedna nebo dvě strany kompostéru mají otevíratelná dvířka, kterými lze kompostér vybírat. Jejich nevýhodou je, že kompost uvnitř není jednoduché promíchat, v tomto případě by se musel celý kompostér rozebrat

  • Dřevo

Dalším materiálem, ze kterého lze kompostér vyrobit je dřevo. Takový kompostér můžete vyrobit z prken nebo kulatiny. Jedná se o typizované ohrádky, které vám pro výrobu kompostu postačí. Je důležité nechávat mezi jednotlivými částmi mezery kvůli prodění vzduchu. Kompostér by měl jít snadno otvírat a umožnit tak pohodlnou manipulaci. Dřevěné kompostéry by měly být vyrobeny z odolnějšího dřeva nebo dřevotřísky. Je dobré, aby bylo dřevo ošetřeno speciálním, chemicky bezpečným nátěrem, aby se tak prodloužila jeho životnost.

4 moduly
Compogreen Module 1600L
  • Beton

Kompostér vyrobený z betonu vydrží veškeré rozmary počasí. Nevadí mu slunce ani mráz. Materiál je odolný proti vlhkosti, plísním, povětrnostním vlivům a je také mrazuvzdorný. Pokud si tento materiál vyberete, ohlídejte si, aby byl jednoduchý na skládání a na přístup. Betonové kompostéry lze zakoupit v různých rozměrech a v libovolné výšce. Stejně jako v případě dřeva se jedná o ohrádky, které udrží kompost na jednom místě. Je důležité, aby měly jednotlivé díly mezi sebou prostor pro odvětrávání.

  • Kov
Pro začátečníky
ECOCOMPO 340l IKECO340

Má svoje výhody, co se životnosti a praktičnosti týče. Má velkou životnost, je vyroben z pozinkovaného plechu. Přesto, že má kov jako materiál svoje výhody, co se týká kompostování, není úplně ideální. Z kovového kompostéru se mohou uvolňovat nežádoucí látky, čímž může dojít k znehodnocení celého procesu kompostování.

  • Palety

Velmi oblíbené jsou také paletové kompostéry. Jejich výroba je snadná a levná. Tento typ ovšem nevydrží příliš dlouho a po čase se rozpadne.

Rotační
LIFETIME PREMIUM Rotační
  • Rotační kompostér

Je praktický, nemusíte přehazovat kompost ručně. Má tvar sudu na nožkách. Zakoupit lze jednokomorový nebo dvoukomorový výrobek. Pokud bude kompostér stát venku po celý rok, volte zateplenou variantu. Tím, že budete kompostérem pravidelně otáčet, budete jeho obsah provzdušňovat a urychlíte tím celý proces. Při pravidelné péči může být kompost hotový během šesti týdnů. Jakmile je kompost hotový, stačí kompostér otočit a hnojivo jednoduše vysypat.

Materiál Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena Jdou lehce složit Kompost nelze přehazovat Plast může praskat vlivem změny teplot Některé typy nemají odvětrávání, nejsou tedy vhodné ke kompostování
Dřevo Přírodní materiál nehyzdí vzhled zahrady Je mobilní, lze ho snadno přemístit na jiné místo v zahradě Může mít několik komor Dřevo může časem hnít
Beton Nezničitelný materiál Může kazit celkový design zahrady Náročný na rozebírání a manipulaci s kompostem Vyšší pořizovací cena
Kov Odolný za každého počasí Neuhnívá, nerezaví Snadná složitelnost Špatné proudění vzduchu Některé typy jsou náročné na rozebírání Může vylučovat škodlivé látky do půdy
Paletové Přírodní materiál, který se hodí na zahradu Jednoduchá a levná výroba Dřevo časem uhnije
Otočný Snadná obsluha Nedostupný pro hlodavce Rychlejší kompostování Jako jediný umožňuje celoroční kompostování Kompostovaný materiál není v kontaktu s půdou

Velikost kompostérů a tloušťka stěn

Velikost kompostérů úzce souvisí s velikostí zahrady. V zásadě zde platí na 1 m2 – 1 L kompostéru. Tento údaj je nutné brát s rezervou, protože každá zahrada je jiná. Pokud chcete kompostovat i nějaké větve, nebo máte hodně ovocných stromů, volte raději velikost větší. Mnohdy se vyplatí mít kompostéry dva.

Komunitní
Jora 400

Pokud zahradu nemáte a chcete kompostovat pouze bio odpad z kuchyně, můžete si pořídit domácí kompostér.

Také tloušťka stěn je důležitá především pro stabilitu, pevnost a odolnost. Silné stěny zaručují větší stabilitu, kompostér také déle vydrží. Běžná tloušťka je od 2,5 do 8 mm. Důležitou roli hraje také množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění. Kompostér, který můžete otevřít ze všech stran, vám ulehčí překopávání a vybírání hotového hnojiva.

Větrací systém a barva

Proces větrání je při procesu kompostování nezbytný. Pokud nebude docházet k cirkulaci vzduchu, obsah kompostéru shnije. Proto vybírejte pouze takový, který má dostatečné množství vzdušných otvorů.

Velkoobjemový pozinkovaný
LIMES K 21
ca. 5 100 CZK
Aktuálni cena

V případě kompostéru hraje důležitou roli také barva. Není pouze estetickou záležitostí. Kompostéry tmavé barvy jsou UV stabilnější a tím i odolnější. V případě plastového kompostéru tedy upřednostněte černou barvu.

Umístění a péče

Kompostér by neměl být umístěn na přímém slunci, aby nedocházelo k vysušování. Naopak v horkých letních měsících se musí zavlažovat. Není ale ani vhodné ho přemokřovat. Pokud je tedy váš kompostér vybaven víkem, je dobré ho v deštivém počasí přikrýt. Je vhodné, abyste měli kolem kompostéru dostatek místa například pro kolečka nebo pro koš s trávou.

Základem správného kompostování je dále volné dno. Tak se do něj dostanou žížaly a další organismy, které jsou při kompostování prospěšné. Jako spodní vrstva by měl být použit hrubý, vzdušný materiál, který umožní správné proudění vzduchu a také dostatečný odvod přebytečné vody.

S žížalami
Plastia vermikompostér Urbalive – slonová kost
ca. 3 100 CZK
Aktuálni cena

Urychlovač

Pokud zakládáte nový kompost nebo chcete celý proces kompostování urychlit, můžete zakoupit urychlovač zrání kompostu. Obvykle to jsou sušené bakterie a enzymy. Tyto bakterie vsypete dle návodu na jednotlivých balené do vlažné vody, necháte asi 30 minut působit a poté vlijete do kompostéru. Aktivátory působí jako startér procesu tlení, který lze tímto způsobem urychlit a zkvalitnit tak konečný produkt.

Obvyklá délka kompostování je v rozsahu jednoho roku. Při pravidelném používání urychlovače, můžete mít kvalitní kompost již za 2 – 3 měsíce. Hotový a kvalitní kompost se pozná podle vůně. Nesmí zapáchat, barva je hnědá nebo černá. Správně udělaný kompost vypadá jako substrát a nejsou v něm nerozložené části.

Pokud kompost zapáchá po zkažených vejcích, znamená to, že v něm převládá materiál s nadměrným obsahem uhlíku. V tomto případě do něj přidejte trávu nebo listí. Jestli se vám zdá, že cítíte čpavek, obsahuje nadměrné množství dusíku. V tomto případě se doporučuje přidat třísky, kůru nebo piliny.

Víte, že…?

Materiál určený pro kompostování by měl být co nejvíce rozdrcený. To platí především pro větší části větví nebo stonků. Bio odpad z kuchyně je vhodné nakrájet na menší kousky.

Cena

Kompostér si můžete jednoduše vyrobit nebo za poměrně nízkou pořizovací cenu koupit. Mezi nejrozšířenější typ kompostéru na trhu patří bezesporu plastový. Lze koupit malý jednopatrový nebo velký, který může mít patra až tři. V menším množství jsou k dostání kompostéry pozinkované nebo otočné.

Ať už budete vybírat jakýkoliv model, dejte pozor, jakým způsobem je vyřešeno odvětrávání, a také dohlédněte na to, jestli je kompostér snadno rozebíratelný.

Do 1 000 Kč – zde to jsou především plastové kompostéry menších rozměrů, objem se pohybuje do 500 litrů. Koupit můžete klasické kompostéry s víkem nebo plastové silo, které udrží kompost na jednom místě. Taková ohrádka může být plastová, ale také dřevěná. Do 1 000 Kč dále pořídíte malé kompostéry pro domácí použití.

Od 1 000 Kč – 2 000 Kč – znovu se převážně jedná o plastové kompostéry větších rozměrů od 600 – 1 000 litrů. Kompostér může být pouze jeden, dá se ale pořídit 2 – 3 menší modely v sadě. Dále zde najdete dřevěné kompostéry větších rozměrů, nebo otočné typy.

Od 3 000 a více – nabízí plastové, dřevěné, otočné, pozinkované a betonové kompostéry velkých velikostí. Dřevěné kompostéry jsou opatřeny v některých případech stříškou. Co se týká domácího kompostéru, v této cenové relaci lze zakoupit mnoho kvalitních výrobků, které vám umožní pohodlné kompostování přímo v bytě.

Co kompostovat a co ne

Správný kompostér dokáže využít veškerý organický materiál ze zahrady a z domácnosti. Kompostovat můžete trávu, menší větve, popadané ovoce nebo ovocné zbytky. Veškerou nekvalitní zeleninu, kůru ze stromů. Pokud máte domácí mazlíčky, lze kompostovat také jejich trus. Dále pak i skořápky z vajec nebo staré pečivo.

Do kompostéru nepatří zbytky masa a ryb, mléčné výrobky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat. Pokud jsou rostliny napadeny houbovými chorobami, lze je kompostovat pouze za předpokladu, že při procesu tlení dojde k tzv. horké fázi, tedy teplotě nad 50°C.

Vysoká teplota zničí mnoho chorob i semen plevelů. Pokud si nejste jistí, že váš kompostér tuto podmínku splňuje, doporučuje se takto napadené rostliny raději spálit.

  • Ekologie

Třídění bio odpadu a kompostování má pozitivní vliv na životní prostředí. Bioodpad, který se ponechá na skládce společně s komunálním odpadem, nemá dostatek kyslíku. Rozkládá se bez přístupu vzduchu, tím dochází k odumírání organické hmoty a hnití.

Při tomto způsobu rozkladu se stvoří skládkový plyn ( metan, čpavek, sirovodík a oxid uhličitý), ten nepříjemně zapáchá. Dochází tak k ohrožování zdraví obyvatel v okolí skládek. Nekvalitně rozložený bio odpad je také významným skleníkovým plynem. Z odpadu, který na skládce hnije, také vznikají výluhy organických kyselin. To může vést ke kontaminaci spodních vod.

Nomination
Dřevěný vyrobený v ČR
4 moduly
Pro začátečníky
Rotační
Komunitní
Velkoobjemový pozinkovaný
S žížalami
Image
Product
KAXL Komposter
Compogreen Module 1600L
ECOCOMPO 340l IKECO340
LIFETIME PREMIUM Rotační
Jora 400
LIMES K 21
Plastia vermikompostér Urbalive – slonová kost
Objem
1008 l
1600 l
340 l
246 l
400 l
1200 l
Výška
70 cm
826 cm
104 cm
100 cm
100 cm
60.5 cm
Materiál
dřevěné
plastové
pozinkové
plastové
Výrobce
Prosperplast
Prosperplast
Lanit plast
JRK
Limes
Plastia
Cena ca. 800 CZK         ca. 5 100 CZK ca. 3 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena