Jak vybrat kompresor
- Kompresor využijete také v domácnosti – využívá se například při točení piva, malování nebo nafukování míčů či bazénů.
- Typ – kompresory jsou olejové a bezolejové.
- Tlak – důležitým parametrem je výtlačný tlak, který se nejčastěji pohybuje mezi 8 – 10 bary.
Výkon – sledujte množství vzduchu, jež je zařízení schopno za daný časový úsek vyprodukovat.
Kompresor - náš výběr
Kompresory do auta
Mini kompresory
Aku kompresory
Dvoupístové kompresory
Jak vybrat kompresor
Typ
Nepojednávali bychom o elektrickém zařízení, kdybychom nemuseli začít popis jednotlivých typů. U kompresorů je navíc rozdělení ještě o to důležitější, neboť od zvoleného typu se odvíjí škála vykonavatelných činností. Při nákupu tedy buďte opatrní, abyste nebyli překvapeni zjištěním, že zakoupený model je vlastně k ničemu. V praxi rozlišujeme tuto základní dvojici kompresorů:
- Pístové kompresory
- Šroubové kompresory
Vzhledem k tomu, že se jedná o parametr výrazného významu, rozhodli jsme se věnovat jednotlivým druhům samostatné kapitoly.
Pístové kompresory
Princip fungování pístových kompresorů je podobný spalovacímu motoru. Při prvním pohybu pístu je vzduch nasáván, aby byl následně vytlačován ven. Tento systém se uplatňuje hlavně v domácích dílnách a menších provozech, kde se pracuje přerušovaně. Mezi významná pozitiva patří i nižší hmotnost a praktická kolečka zajišťující snadný přesun z místa na místo.
Počítejte s tím, že písty ke svému správnému chodu potřebují adekvátní mazání. Asi každého z nás napadne v prvé řadě olej. Takové stroje jsou výkonné a levné, přičemž olej je třeba vyměňovat pouze v několikaměsíčních intervalech.
Co když ovšem využíváte stlačený vzduch v potravinářství nebo zdravotnickém provoze? Nezbude nic jiného než zakoupit bezolejovou variantu. Ta se vyznačuje šetrností k životnímu prostředí a hygienickým provozem. Připravte si však výrazně vyšší finanční obnos a ani výkone nebude zrovna nejvyšší.
Víte, že…?
Nejmodernější bezolejová zařízení bývají dnes osazovány bezuhlíkovými motory, jež se vyznačují podobným výkonem jako jejich méně šetrné protějšky. Za jejich pořízení si poměrně výrazně připlatíte a výsledná cena se nepříjemně přiblíží dražším šroubovým modelům.
Šroubové kompresory
Plánujete si zřídit profesionální dílnu s obráběcími stroji? Nedovedete si bez vzduchové techniky představit svůj pracovní život? Poohlédněte se po kompresoru z kategorie šroubových zařízení. Jejich konstrukce je založena na neustálé interakci specificky tvarovaných, elektromotorem řízených šroubů.
Šroubové kompresory jsou obvykle výrazně rozměrnější než jejich pístové protějšky. Vzhledem ke svému uplatnění v náročných provozech bývají předimenzovány tak, aby vydržely každodenní zátěž po dobu mnoha let. Daní za tuto odolnost je však jen velmi omezená možnost přesunu z místa na místo. Dbejte též na jejich neustálé spuštění, neboť jejich životnost nejvíce zkracuje časté zapínání a vypínání.
Výstupní výkon
Ať již si vyberete kterýkoliv typ, vždy během nákupu sledujte množství vzduchu, jež je zařízení schopno za daný časový úsek vyprodukovat. Standardně se udává v litrech za minutu a mělo by odpovídat součtu nároků na vzduch ze strany všech připojených zařízení. Myslete na dostatečnou rezervu, s jejíž pomocí budete schopni pokrýt nárazová využití dalšího náčiní. Berte na vědomí i postupné snižování výkonu stroje v souladu s opotřebením součástek.
Orientační přehled potřeby stlačeného vzduchu podle druhu činnosti obsahuje následující tabulka:
Typ činnosti | Spotřeba vzduchu |
---|---|
Huštění pneumatik, ostřikování malých ploch, ofukování | 50–160 l/min |
méně výkonné pneumatické náčiní, stříkání středních ploch, montáže | 100–260 l/min |
NC stroje s nižší spotřebou, stříkání větších ploch, středně výkonné pneumatické náčiní | 260–410 l/min |
Výkonné NC stroje, silné pneumatické náčiní, stříkání rozsáhlých ploch | 410–660 l/min |
Víte, že…?
Někteří výrobci bohužel hodnotu výstupního výkonu neuvádějí a nahrazují jej výkonem sacím, jenž vždy dosahuje hodnot vyšších. Potřebný parametr z něj naštěstí zjistíte jednoduchým výpočtem sací výkon × 0,6.
Pracovní tlak
S objemem vytlačeného vzduchu úzce souvisí jeho tlak udávající sílu, s níž jej zařízení vytlačí ven. Základní jednotkou jsou bary, přičemž v praxi rozlišujeme tlak spínací, při sepnutí zařízení, a maximální, při samotném provozu. Vždy platí, že provozní tlak by měl být alespoň o dva bary vyšší než tlak spínací, aby byl zajištěn dostatečně plynulý průtok vzduchu.
Nedosáhne-li kompresor potřebného tlaku, zásadně se tím sníží efektivita daného náčiní. I z tohoto důvodu byste měli vybírat jen adekvátně navržené modely, které svou konstrukcí zajistí řádný přísun vzduchu.
Výběr místa
Umístili jste kompresor do obytné části svého domu a teď nemůžete usnout kvůli neustálému vrčení motoru? Vzhledem k tomu, že se jedná o hlučné stroje, se není čemu divit. Když se k tomu všemu přičte obvyklá potřeba nepřetržitého chodu, bolest hlavy způsobující kombinace je na světě. Většina firem navíc množství hluku taktně zamlčuje. Z preventivních důvodů se proto snažte kompresoru nalézt místo mimo obytné části domu. Ideální prostor představují odizolované garáže nebo samostatné stanice.
Při umístění byste rozhodně měli dbát i na splnění několika základních podmínek. V opačném případě ze svého stroje nevymáčknete maximum, dojde ke snížení jeho životnosti či dokonce k nevratnému poškození. Během výběru místa pro kompresor dbejte zejména na tyto faktory:
- Odvětrávání
- Izolace hluku
- Optimální okolní teplota bez extrémních výkyvů
- Čistota vzduchu
- Snadný přístup k čištění a údržbě
Provozní náročnost
Tento parametr definuje, jak plynulý bude provoz zařízení. Podle typu rozlišujeme dvě varianty fungování:
- Přerušovaný provoz – pístové kompresory, obvykle 1/3 časového intervalu (20 minut z 1 hodiny)
- Nepřetržitý provoz – šroubové kompresory, škodí jim vypínání
Poměrně velké množství modelů nebývá vybaveno standardním vypínačem a pouští se do práce hned po připojení ke zdroji energie. Klíčovou roli sehrává odvzdušňovací ventil podílející se na rozběhnutí celého stroje, přičemž po zhruba 20 sekundách dojde k jeho samovolnému uzavření. Opětovně se otevírá při ukončení provozu, neboť odtlakuje prostor nad pístem, čímž připraví stroj k dalšímu provozu. Nikdy proto nevytahujte kompresor ze zásuvky při běhu! Nedojde tím k odvzdušnění válce, což může při následném spuštění vést až ke spálení motoru.
Regulace výkonu
Jste zvyklí na klasické otočné knoflíky pro regulaci výkonu? U mnohých kompresorů na to zapomeňte. Pístové výrobky jsou ovládány víceméně klasicky – zmáčknete tlačítko, můžete plynule regulovat množství vzduchu a stejným knoflíkem zařízení i vypnete.
Situace je o něco málo náročnější u šroubových strojů. Jejich výkon totiž nelze regulovat tak snadno a musíte si pomoci speciálním frekvenčním měničem, jenž nastaví vnitřní otáčky motoru podle potřeby. Jejich pořízení představuje velmi nákladnou záležitost, takže nacházejí uplatnění spíše ve větších továrních prostorech, stejně jako šroubové kompresory samotné.
Tlaková nádoba
Potřebujete najednou odebrat velké množství stlačeného vzduchu, ale váš kompresor není schopen takovému úkolu dostát? Nemusíte si hned kupovat výkonnější model za desítky tisíc korun, vystačíte si s tlakovou lahví, do níž si vzduch zkrátka „nachytáte“ a uschováte si jej pro další použití.
Čepování piva, foukání pneumatik nebo bazénu nepředstavuje tak náročné činnosti, že byste potřebovali vzduch navíc. Naproti tomu při práci s mohutným pneumatickým kladivem vám asi nic jiného nezbude, pokud tedy nemáte v domácnosti profesionální kompresor.
Nejvýznamnější značky
Narazili jste na svých procházkách supermarketem na podezřele levný kompresor slibující takřka nadpozemský výkon. Zpozorněte a raději se mu vyhněte velkým obloukem. S největší pravděpodobností se jedná o produkt neznámého výrobce, který se bombastickými údaji snaží zamaskovat velmi nízkou úroveň konstrukce a použitého materiálu. Raději si však jeho značku zadejte do internetového prohlížeče, třeba jste narazili na skrytý diamant.
Jelikož pořizovací cena kompresorů nebývá zrovna nízká, doporučujeme se poohlížet jen po renomovaných značkách. Mezi firmy nejvyšších kvalitřadíme:
- Güde
- Scheppach
- Stanley
- Mark
- Aircraft
Güde
Německá společnost Güde spatřila světlo světa roku 1979. Hned od svého vzniku se specializovala na výrobu strojů a náčiní pro domácnosti i průmyslové podniky. Postupně do svého portfolia zařadila rozsáhlý segment dřevařských a železářských nástrojů, stejně jako elektrocentrály a kompresory. Svým výborným poměrem mezi nízkou cenou a rozumnými vlastnostmi si získala srdce zákazníků po celém světě.
Scheppach
Historie značky Scheppach sahá až do roku 1927, kdy Josef Scheppach založil výrobnu zemědělského náčiní a okružních pil. Postupem času se její nabídka rozrostla o všechna myslitelná zařízení pro domácnost i průmyslové podniky, kompresory nevyjímaje. Kombinace zajímavého designu a vysoce kvalitních materiálů vedla k tomu, že v posledních letech zažívá firma nebývalý vzestup. Během posledních 15 let navýšila své zisky takřka 30násobně.
Stanley
Představte si Spojené státy roku 1843. Masivní expanze na západ je v plném proudu, na severu pomalu vznikají rozsáhlé továrny, zatímco jih žije z výnosů otroctví. A právě na severu, ve státě Connecticut, zakládá Frederick Stanley svou dřevařskou společnost. Stává se největším výrobcem výtahů, šroubováků a dalších nástrojů v zemi. Roku 1931 si nechává patentovat kovový svinovací metr.
Po zhruba 170 letech existence je již její nabídka vskutku úctyhodná. Z produktů v charakteristické černožluté kombinaci si můžete kompletně vybavit svou domácí dílnu i průmyslový provoz. Za tu dobu se sice změnilo mnohé, důraz na kvalitu a inovace nikoliv.
Mark
Vracíme se zpět na starý kontinent, konkrétně do slunné Itálie, kde již od roku 1970 vyrábí kompresory firma Mark. Na rozdíl od svých rivalů zůstává věrná výhradně tomuto sortimentu a intenzivně pracuje na jeho neustálém zdokonalování. Největší devízou zařízení z její dílny je jejich nízká hlučnost, která dosahuje zdaleka nejnižších hodnot na trhu.
Aircraft
Společnost Aicraft pochází z Rakouska a profiluje se jako producent vyšší cenové kategorie. Stejně jako předcházející zástupce se věnuje výhradně segmentu kompresorů, u nichž využívá těch nejkvalitnějších součástek. Vzhledem k určení pro potřeby náročnějších zákazníků očekávejte poněkud vyšší cenu, jež je vykoupena vynikajícími vlastnostmi a dlouhou životnostní.
Cena
Kompresory naleznou uplatnění jak v nejmenších kutilských dílnách, tak v miliardových průmyslových provozech. Z toho vám asi bude jasné, že cenové rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být i ve stovkách tisíc. My jsme na základě analýzy nabídky identifikovali hned tři cenové intervaly, v nichž naleznete stroje přibližně stejných vlastností:
- Do 15 000 Kč
- 15 000–30 000 Kč
- Nad 30 000 Kč
Cena do 15 000 Kč
Zařízení z nejlevnější skupiny skvěle poslouží ve většině domácností. Spadají sem výhradně pístové stroje využívající oleje jako maziva. Určeny jsou pro standardní domácí práce, jako je foukání pneumatik či bazénů, fungovat mohou i jako zdroj vzduchu pro drobné pneumatické náčiní. Chcete-li si načepovat pivo, pořádně si nabídku v obchodech projděte a zvolte bezolejový model. Pravdou ovšem je, že v této kategorii jich ještě mnoho nenaleznete.
Hmotnost sice nebývá nejnižší, naštěstí je přesun zařízení z místa na místo usnadněn praktickým madlem a kolečky. I když tyto kompresory nejsou příliš hlučné, snažte se jim najít umístění v dobře odizolované místnosti.
Cena 15 000–30 000 Kč
Ve střední kategorii stále ještě zcela dominují pístové stroje, ačkoliv se zde objevují i první šroubové modely. Zkontrolujte u nich úroveň použitých materiálů, neboť často nevydrží dlouhodobou zátěž. Díky široké nabídce bezolejových zařízení si na své přijdou i milovníci vychlazeného čepovaného piva.
Těšit se můžete na poměrně vysoký výkon, který kromě běžných činností obstará i silnější pneumatické náčiní. Kompresory spadající do střední výkonnostní a cenové třídy jsou vhodné i pro nástřik středně velkých ploch nebo náročnější vyfukování.
Cena nad 30 000 Kč
V nejvyšší skupině nad 30 000 korun naleznete vedle sebe modely za tuto hraniční cenu, ale i takové, za jejichž pořízení zaplatíte i více než půl milionu. Při nákupu pro domácnost se ovšem v těchto výšinách vůbec nepohybujte, neboť nejdražší produkty jsou navrženy s ohledem na specifické podmínky náročných provozů.
Jestliže potřebujete šroubový kompresor pro neustálý přísun vzduchu, hledejte v této skupině. Vzhledem k jejich obrovské hmotnosti dbejte na jejich adekvátní umístění v zabezpečených a izolovaných prostorách.