-Jak vybrat kompresor na kolo
- Pro potřeby cyklistiky jsou naprosto dostačující malé kufříkové kompresory nebo autokompresory.
- Kompresory se dělí podle způsobu napájení. Na výběr jsou modely vybavené akumulátorem nebo s klasickým připojením pomocí kabelu do elektrické sítě.
- Z technických parametrů lze sledovat např. maximální tlak, výkon, příkon nebo provozní délku.
- U malých kompresorů nebývá velká nabídka doplňků nebo dalších funkcí.
- Prakticky nejdůležitější jsou náhradní nástavce, které lze použít na různé typy ventilů.
Kompresor na kolo - náš výběr





Aku kompresory na kolo





Kompresory na kolo 12 V




-Jak vybrat kompresor na kolo
Typ kompresoru podle způsobu napájení
Kompresorů je několik různých typů. Malé přístroje lze ale rozlišit do dvou základních typů a to podle způsobu jejich napájení. Možnosti jsou následující:
- Akumulátor – součástí kompresoru je dobíjecí baterie; jedná se o univerzální modely k všestrannému použití; obecně mají nižší výkon, ale pro nafouknutí duše na kole je naprosto dostačující; hlavní výhodou je mobilita – po nabití baterie lze použít kdekoli, jsou tedy vhodné i pro cyklovýlety
- Napájení prostřednictvím kabelu – jedná se o klasický způsob napájení z elektrické sítě, takže je nutné mít v dosahu zásuvku, případně možno použít autozapalovač; délka kabelu omezuje manipulaci s kompresorem; výkonnější než předchozí typ.
Typ kompresoru | Klady | Zápory |
---|---|---|
Akumulátorový | Dobíjecí baterie umožňuje použití kdekoli | Nižší výkon |
Univerzální, všestranné použití | Omezená doba provozu ovlivněná nabitou baterií | |
Kabelové připojení | Vyšší výkon než u předchozího | Nutný přístup k el. energii (zásuvka, autozapalovač) |
Kabeláž omezuje manipulaci s kompresorem |
Víte, že…?
Malé kompresory mají celou řadu výhod. Mezi hlavní pak patří právě rozměry a nízká váha, které usnadňují manipulaci s přístrojem. Nespornou výhodou je také fakt, že je možné vzít je prakticky kamkoliv s sebou. Dále nevyžadují speciální údržbu a příznivá je také pořizovací cena.
Technické parametry
Maximální tlak
Jedná se o nejvyšší možný tlak, pod kterým kompresor umí vytlačit vzduch. Nejčastěji se hodnoty u malých modelů pohybují do 10 barů. Tyto kompresory jsou naprosto dostačující pro nahuštění pneumatiky jízdního kola.
Výkon
Výkon existuje vstupní a výstupní. Kompresory pracují se stlačeným vzduchem, takže je nutné počítat s poměrně velkými ztrátami. Vstupní hodnoty jsou tedy cca o dvě třetiny vyšší než u výstupního výkonu. V případě huštění pneumatik nejen u jízdních kol jsou dostačující hodnoty mezi 50 až 160 l/min.
Příkon
Příkon udává množství energie dodané za určitý časový úsek. V případě tohoto typu kompresorů bývá hodnota příkonu nejčastěji do 1000 W, takže se prakticky jedná o základní modely.
Maximální délka provozu
Jedná se o danou časovou jednotku, po kterou je možné daný kompresor používat, aniž by došlo např. k přehřátí přístroje, případně jeho poškození. V případě malých kompresorů bývá maximální délka provozu cca 15 min. Následně je vhodné přístroj vypnout a nechat odpočinout před dalším použitím.
V případě akumulátorových kompresorů je také důležitá délka provozu s ohledem na výdrž baterie na jedno jeho nabití.
Hmotnost
Pokud je předpoklad, že bude kompresor součástí výbavy cyklovýletů, bude váha poměrně zásadní parametr. Malé kompresory patří mezi hobby přístroje, které disponují poměrně nízkou váhou. Ta se pohybuje i pod 10 kg.
Další vybavení a doplňky
Malé kompresory prakticky představují levný základ na našem trhu, takže speciální doplňky jsou spíše výjimkou. Nicméně existují i propracovanější modely, které mohou mít:
- Digitální displej – usnadňuje nastavení případných funkcí; zobrazuje provozní údaje
- Přídavné funkce – automatické tlakování, řízené upouštění vzduchu apod.
- Svítilna – osvětluje pracovní prostor; usnadňuje práci za horších světelných podmínek
- Náhradní nástavce – pro různé ventily je třeba použít různé nástavce, aby byla práce s kompresorem efektivní
Výrobci a ceny
Malé kompresory vyrábí např. Kraft&Dele, Tuson, Ferdus, Bovram nebo Amio.
Nejlevnější přístroje se cenově pohybují kolem 200 Kč, ty nejdražší pak stojí cca 2000 Kč. Obecně patří tedy k nejlevnějším na našem trhu.
- Do 500 Kč – méně kvalitní výrobky s nízkým výkonem, nepřesnými nanometry; na dofouknutí kola jsou ale v podstatě dostačující
- Do 1000 Kč – do této ceny jsou v nabídkách nejčastěji 12 V kompresory, mezi nejdražšími se pak mohou objevit i akumulátorové přístroje; výkon je vyšší, lze je tedy použít i u větších automobilů
- Nad 1000 Kč – zpravidla akumulátorové kompresory; širší výbava, automatické funkce; vysoký výkon
Otázky a odpovědi
Jak vybrat kompresor na kolo?
Jsou všechny malé kompresory vhodné na dofouknutí jízdního kola?
Různé typy produktů porovnejte zde.