Konduktometr

Měří vodivosti kapalin a roztoků.

ca. 900 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 21 500 CZK
ca. 6 200 CZK

Jak vybrat konduktometr

  • Konduktometry jsou speciální zařízení pro měření vodivosti kapalin a roztoků. Využívají se v akvaristice, hydroponii, zemědělství i v laboratorních podmínkách.
  • K měření vodivosti kapalin se využívají dvě elektrody (konduktometrické cely) – ty tvoří dva nejčastěji platinové plíšky, které měří koncentraci iontů v roztocích.
  • Základním kritériem pro výběr konduktometru je rozsah měření. Pro běžné účely stačí konduktometr s odchylkou mezi 1 až 2 procenty. Pro laboratorní účely se využívají i zařízení s odchylkou v řádu desetin procent.

Typ konduktometru

Rozlišujeme několik druhů konduktometrů. Ty se liší svojí přesností, ale především jejich využitím.

Tužkový konduktometr

Jedná se o nejjednodušší způsob zařízení, se kterým se setkáte v akvaristice a hydroponii. Tato zařízení jsou velmi kompaktní a lehká, poskytují také nejméně přesné měření. Používají se i při měření vodivosti kapaliny v terénu – například při orientačním měření v řekách a vodním hospodářství.

Tester vodivosti
Konduktometr ADWA AD31

Kapesní konduktometr

Tento typ zařízení se svým vzhledem podobá měřičům napětí a elektrického proudu. Oproti tužkovému konduktometru využívá i pokročilé funkce jako měření teploty a pH. Jeho obsluha je složitější, ale přesto ji zvládne i zaučený laik. Využívají se v akvaristice, hydroponii a zemědělství.

Stolní konduktometr

Profesionální zařízení, se kterým se nejčastěji setkáte v laboratorních podmínkách a ve výuce. Tato zařízení jsou nepřenosná a poskytují velmi přesné měření s odchylkou několik desetin procenta – tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Často mají i vlastní tiskárnu, na které vytisknete záznam z měření sloužící k evidenci.
Stolní konduktometry se často používají i ke kontinuálnímu měření v hydroponii a akvaristice. Jeho diody necháte v kapalině a zařízení pravidelně měření a kontroluje hodnoty pH a elektrické vodivosti.

Víte, že…?

S konduktometry se nejčastěji setkáte tam, kde se měří vodivost vody, kapalin a roztoků. Elektrická vodivost kapaliny ovlivňuje její pH a určuje množství iontů jiných sloučenin než H2O. Čím vyšší koncentrace těchto látek, tím vyšší je i vodivost kapaliny a kapalina snadněji vede elektrický proud. Vodivost kapalin se udává v jednotce siemens na centimetr – S/m. Základní jednotka je ale velmi vysoká a tak se nejčastěji setkáte s µS/m nebo mS/m.

Universální
Greisinger G1410 digitální vodotěsný konduktometr pro měření do max. 100 mS/cm

Elektrická vodivost (konduktivita) známých kapalin při 25 °C:

Kapalina Konduktivita při 25 °C
Extrémně čistá voda 0,055 µS/cm
Deionizovaná voda 1 µS/cm
Děšťová voda 50 µS/cm
Pitná voda 500 µS/cm
Odpadní voda 500 000 µS/cm

Funkce

Moderní konduktometry kromě měření elektrické vodivosti nabízejí i další funkce. Díky tomu získáte multifunkční nástroj pro pěstitelství a akvaristiku.

  • Měření teploty
  • Teplotní kompenzace – odstranění vlivu teploty na elektrodu. Pokud přístroj teplotní kompenzaci nemá, je třeba měření za stálé teploty. Změna teploty byť o jednotky °C znamená odchylku o několik procent.
  • Vodotěsnost celého zařízení.
Terénní
Orion Star A222 – Terénní konduktometr

Rozsah měření

Konduktometr udává elektrickou vodivost v jednotkách (mikro)siemens na centimetr. Při výběru je ale důležitý i rozsah minimální a maximální hodnoty, kterou zařízení zaznamená.
Většina konduktometrů začíná na nule, kdy určí perfektně čistou vodu. Liší se ale v maximálních hodnotách. Pokud měříte akvarijní a hydroponickou vodu, vystačíte si s měření do 5 000 µS/cm. Konduktometry pro měření tekoucích vod a laboratoře zaznamenají i vysoké koncetrace iontů v jednotkách mS/cm.

Odchylka

Odchylka úzce souvisí s přesností měření. Konduktometry pro akvaristiku a pěstitelství mají odchylku do 2 procent. Odchylka laboratorních zařízení se pohybuje dokonce v desetinách nebo setinách jednotek procent.

Obsah balení

Někteří výrobci vám k samotnému konduktometru dají i zvláštní příslušenství. Jestliže zařízení umožňuje kalibraci, v balení nesmí chybět kalibrační šroubovák.
Pokud plánujete využívat konduktometr v terénu, využijete i ochranné pouzdro. Do něj po použití uložíte přístroj a neriskujete jeho poškození znečištěním nebo pádem. Výhodou také je, pokud balení obsahuje baterie – tužkové a kapesní konduktometry nejčastěji napájí jedna 9V baterie.

Kompaktní
Kompaktní konduktometr, vyšší rozsah

Značky

Existuje několik výrobců prodávající konduktometry. Ty se nejčastěji liší podle jejich využití a zaměření.
Firma Adwa poskytuje dobré služby a výrobky v oblastech akvaristiky. To platí i pro jejich konduktometry. Univerzální přístroje seženete od značky Milwaukee a Voltcraft. Pokud sháníte profesionální konduktometr s malou odchylkou, vyzkoušejte zařízení od firmy BlueLab.

Cena

Nejlevnější přístroje seženete i za pár stovek. Ty využívají akvaristé a pěstitelé pro orientační měření vodivosti kapaliny. Zařízení s přijatelnou odchylkou se pohybují od 2 do 4 tisíc korun. Profesionální konduktometry stojí mezi 8 a 9 tisíci Kč.

Otázky a odpovědi

Jak se od sebe liší jednotlivé typy konduktometrů?

Existuje několik kritérií, podle kterých rozlišíte konduktometry. Hlavním z nich je jejich využití – v regálech obchodů najdete kapesní, tužkové a stolní konduktory. První dva se hodí pro měření vodivosti v akvaristice a hydroponii, s posledním z nich se setkáte hlavně v laboratořích.

K čemu potřebuji konduktometr?

Konduktometr využijete při měření elektrické vodivost kapalin a roztoků. Odhalíte s nimi slanost vody, pH a obsah dalších iontů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.