Srovnání konduktometrů 2023: Typy a rady

Měří vodivosti kapalin a roztoků.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Digitální konduktometr, měření salinity Greisinger GMH3431

Jak vybrat konduktometr

  • Konduktometry jsou speciální zařízení pro měření vodivosti kapalin a roztoků. Využívají se v akvaristice, hydroponii, zemědělství i v laboratorních podmínkách.
  • K měření vodivosti kapalin se využívají dvě elektrody (konduktometrické cely) – ty tvoří dva nejčastěji platinové plíšky, které měří koncentraci iontů v roztocích.
  • Základním kritériem pro výběr konduktometru je rozsah měření. Pro běžné účely stačí konduktometr s odchylkou mezi 1 až 2 procenty. Pro laboratorní účely se využívají i zařízení s odchylkou v řádu desetin procent.

Konduktometr - náš výběr

Konduktometry na med

Laboratorní konduktometry

Zobrazit kompletní nabídku konduktometrů

Jak vybrat konduktometr

Typ konduktometru

Rozlišujeme několik druhů konduktometrů. Ty se liší svojí přesností, ale především jejich využitím.

Tužkový konduktometr

Jedná se o nejjednodušší způsob zařízení, se kterým se setkáte v akvaristice a hydroponii. Tato zařízení jsou velmi kompaktní a lehká, poskytují také nejméně přesné měření. Používají se i při měření vodivosti kapaliny v terénu – například při orientačním měření v řekách a vodním hospodářství.

Konduktometr
Digitální konduktometr, měření salinity Greisinger GMH3431

Kapesní konduktometr

Tento typ zařízení se svým vzhledem podobá měřičům napětí a elektrického proudu. Oproti tužkovému konduktometru využívá i pokročilé funkce jako měření teploty a pH. Jeho obsluha je složitější, ale přesto ji zvládne i zaučený laik. Využívají se v akvaristice, hydroponii a zemědělství.

Stolní konduktometr

Profesionální zařízení, se kterým se nejčastěji setkáte v laboratorních podmínkách a ve výuce. Tato zařízení jsou nepřenosná a poskytují velmi přesné měření s odchylkou několik desetin procenta – tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Často mají i vlastní tiskárnu, na které vytisknete záznam z měření sloužící k evidenci.
Stolní konduktometry se často používají i ke kontinuálnímu měření v hydroponii a akvaristice. Jeho diody necháte v kapalině a zařízení pravidelně měření a kontroluje hodnoty pH a elektrické vodivosti.

Víte, že…?

S konduktometry se nejčastěji setkáte tam, kde se měří vodivost vody, kapalin a roztoků. Elektrická vodivost kapaliny ovlivňuje její pH a určuje množství iontů jiných sloučenin než H2O. Čím vyšší koncentrace těchto látek, tím vyšší je i vodivost kapaliny a kapalina snadněji vede elektrický proud. Vodivost kapalin se udává v jednotce siemens na centimetr – S/m. Základní jednotka je ale velmi vysoká a tak se nejčastěji setkáte s µS/m nebo mS/m.

Konduktometry na med
BE-EQ Konduktometr k měření vodivosti medu

Elektrická vodivost (konduktivita) známých kapalin při 25 °C:

Kapalina Konduktivita při 25 °C
Extrémně čistá voda 0,055 µS/cm
Deionizovaná voda 1 µS/cm
Děšťová voda 50 µS/cm
Pitná voda 500 µS/cm
Odpadní voda 500 000 µS/cm

Funkce

Moderní konduktometry kromě měření elektrické vodivosti nabízejí i další funkce. Díky tomu získáte multifunkční nástroj pro pěstitelství a akvaristiku.

  • Měření teploty
  • Teplotní kompenzace – odstranění vlivu teploty na elektrodu. Pokud přístroj teplotní kompenzaci nemá, je třeba měření za stálé teploty. Změna teploty byť o jednotky °C znamená odchylku o několik procent.
  • Vodotěsnost celého zařízení.
Laboratorní konduktometry
Laboratorní konduktometr COND 50 VioLab + vodivostní sonda 2301 T

Rozsah měření

Konduktometr udává elektrickou vodivost v jednotkách (mikro)siemens na centimetr. Při výběru je ale důležitý i rozsah minimální a maximální hodnoty, kterou zařízení zaznamená.
Většina konduktometrů začíná na nule, kdy určí perfektně čistou vodu. Liší se ale v maximálních hodnotách. Pokud měříte akvarijní a hydroponickou vodu, vystačíte si s měření do 5 000 µS/cm. Konduktometry pro měření tekoucích vod a laboratoře zaznamenají i vysoké koncetrace iontů v jednotkách mS/cm.

Odchylka

Odchylka úzce souvisí s přesností měření. Konduktometry pro akvaristiku a pěstitelství mají odchylku do 2 procent. Odchylka laboratorních zařízení se pohybuje dokonce v desetinách nebo setinách jednotek procent.

Obsah balení

Někteří výrobci vám k samotnému konduktometru dají i zvláštní příslušenství. Jestliže zařízení umožňuje kalibraci, v balení nesmí chybět kalibrační šroubovák.
Pokud plánujete využívat konduktometr v terénu, využijete i ochranné pouzdro. Do něj po použití uložíte přístroj a neriskujete jeho poškození znečištěním nebo pádem. Výhodou také je, pokud balení obsahuje baterie – tužkové a kapesní konduktometry nejčastěji napájí jedna 9V baterie.

Konduktometr
ADWA AD32 EC tester, vodotěsný, vyměnitelná sonda (ADWA EC vodotěsný konduktometr s výměnnou sondou.)

Značky

Existuje několik výrobců prodávající konduktometry. Ty se nejčastěji liší podle jejich využití a zaměření.
Firma Adwa poskytuje dobré služby a výrobky v oblastech akvaristiky. To platí i pro jejich konduktometry. Univerzální přístroje seženete od značky Milwaukee a Voltcraft. Pokud sháníte profesionální konduktometr s malou odchylkou, vyzkoušejte zařízení od firmy BlueLab.

Cena

Nejlevnější přístroje seženete i za pár stovek. Ty využívají akvaristé a pěstitelé pro orientační měření vodivosti kapaliny. Zařízení s přijatelnou odchylkou se pohybují od 2 do 4 tisíc korun. Profesionální konduktometry stojí mezi 8 a 9 tisíci Kč.

Otázky a odpovědi

Jak se od sebe liší jednotlivé typy konduktometrů?

Existuje několik kritérií, podle kterých rozlišíte konduktometry. Hlavním z nich je jejich využití – v regálech obchodů najdete kapesní, tužkové a stolní konduktory. První dva se hodí pro měření vodivosti v akvaristice a hydroponii, s posledním z nich se setkáte hlavně v laboratořích.

K čemu potřebuji konduktometr?

Konduktometr využijete při měření elektrické vodivost kapalin a roztoků. Odhalíte s nimi slanost vody, pH a obsah dalších iontů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku konduktometrů